A0. 1835. LEYDSCIIE N COURANT. S del! ij in. Iftcl: 1/. il/. even. M. JV, iV.,1 jj.cnd» C. oede, 4 groo 'inde: gedu i tijd ikk. hnv 8! 00 4 iii] i, éi in nr.. Woensdag PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydbn, waarschuwen bij deze een ie der vvien het zoude mogen aangaan, dat, ingevolge de bestaande wetten, op de aan- staa'pde &e£n\isgeeue.Horoskaogt.xekkersPlaneetlezersDobbelaarsRijf el aarsDraai- borden, oF diergélijke schadelijke spelen zullen worden toegelaten, eu dat onder voor wendsel of schijn van iets te vert-oonen als anderzinsgeenebedelaarsverminkte of gc- brelJdga personen alhier zullen worden gedoogd, maar dadelijk door de Agenten der Po- lioie opgevatj ten einde omtrent dezelve naar bevind van zaken zoude kunnen worden lebandeld. Térwijl wijders aan alle, die in de termen der wet op het Patentrcgl val len bij deze nadrukkelijk wordt heiinnerd, dat zij niet zullen worden toegelatenten zij van een behoorlijk Patent voorzien, waaruit tevens blijkt, dat het diensvolgens door hun verschuldigde regt is behaald. Dat eindelijk niemand, gedurende deze Kermis, m'ct iets zal mogen voorstaanop de straten vertoonen of daarmede rondgaanzonder daartoe niet alleen het vereischte consent verkregen te hebben, maar ook het deswegens verschuldigde marktgeld aan den Marktmeester te hebben betaald. Wordende den Heer Directeur eu Commissarissen van polkas bij deze gequalificccrdom voor de executie dezer tc zorgen. Aldus gedaan en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydeu, op den zi Mei 1335. J. G. de MEY. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. - y^y f :1e -edei Kwe. lende esteld 'inige chis vóó: NEDERLANDEN. Leyden den 2Östen Mei. Uit 's Gravenbage meldt men ons van den 25sten dezer het volgende: Zijne Maj. de Koning wordt tegen Vrijdag aanstaande van het Loo alhier ïerug verwacht, om, na eenige dagen verblijf in de Residentie, zich we derom, doch alsdan voor langeren tijd, derwaarts te begeven. Onlangs heeft Zijne Majesteit aan den opzigter van het provinciaal Archief voor Gelderland den beer J. A. Nijhof, als een blijk van Hoogst- deszel.fs tevredenheid over den ijver en de bekwaamheid, door hem bij de rangschikking en inventarisatie van het Culenborgsche Archief aan den dag gelegd, eene gouden medaille verleend, ter waarde van vijf en twintig du katen, en last gegeven, om gemeld Archief, als Rijks eigendom, naar Arn hem te dóen overbrengen, zoodra daartoe in die stad een geschikt lokaal •zal voorhanden wezen. Zatnrdag avond is de voorstelling in den Franseheu schouwburg door Z. K. H. den Erfprins van Oranje bijgewoond. laatstleden Zaturdag is Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zata naar Zeeland vertrokken. Zijne Exc. de Minister van Financiën zal overmorgen uit de Residen tie naar Italië vertrekken. Naar men thans Verneemt, zal Zijne Exc. niet. tijdelijk worden vervangen, maar zal de Secretaris-Generaal van het Depar- teqient, de heer Ossewaardegedurende de afwezigheid des Ministers, met de onderteekening der stukken, van hetzelve uitgaande, worden belast. Dezer dagen wordt alhier verwacht Z. D. H. de Keurvorst Frederik be- ffillem, mede-Regent van Hessen-Kassei, Neef van Hare Maj. de Koningin, alsmede van Z. D. II. den Hertog van Saksen-IVeimar. Z. D. H. zal zij - L. «en intrek nemen in Duin- en Heldzigtop den Scheveningschen weg, 11a- 'ER, Wj bet hotel van gemelden Hertog. Naar men verneemt, heeft de Markies van DalmatieMinister-Pleni- poteiuiaris van Frankrijk aan het Nederlandsche Hof, zijn ontslag in die betrekking, genomen. TT-. De keer ,7. M. Obreen is aangesteld tot vast onderwijzer in het regt- lijivig en zeevaartkundig teekenen bij het Koninglijk Instituut te Medemblik. -n Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Koning van Pruissen de beide lood sen, Korring en Hrolyk, te Scheveningende aan een lint gedragen wor dende" reddings-medaille heeft geschonken, wegens het door hen redden van Pruissische schepelingen, -» Uit Finsterwolde in Vriesland schrijft men van den 17 Mei: Gisteren in den namiddag, omstreeks 4 ure, vertoonde er zich aan den hemel eene donderlucht, in het Zuidwesten, en men hoorde van verre het .ratelen der donderslagendeza werden weldra opgevolgd door eenen hevi- gen wind, vergezeld van eene verschrikkelijke hagelbui uit het Zuiden- De bagelsteenen geleken naar stukken ijs en waren zoo groot, dat zij de grootte van duiveneijeren overtroffen; dit verwekte in deze gemeente groote onge rustheid, vooral, daar men begreep, dat die stukken ijs het goud-gele graan-, gewas (de hoop des landmans in dit dorp) zouden hebben vernieldeenieder spoedde zich naar den Finsterwolder-polder, en het bleek ook helaas! dat vele stukken deerlijk geteisterd waren; de bladeren der veldboomen waren "l ii; «ukken geslagen, vruchtboomen in de tuinen, vooral in den omtrek van dgs- Predikaties woning en in den tuin van den Predikant, zijn grootendeels innev bladeren, bloeisem en vruchten beroofd. Niemand, zelfs de oudste iu- gageten» heeft immer zulk eene hagelbui zien vallen. dank s be- vu We- nam: fries elne- irigeii d®1 ydt d:; P E R S I E. Het volgende is het berigt uit Teheranwaarvan wij in onze vorige mel- rer. ding gemaakt hebben, gedagteekend 18 Maart: De bevelhebber van de troepen des nieuwen Schahs, de Engelschman Sir Rethuneheeft bij Ispahan eene glansrijke overwinning bevochten. Hij was afgezonden geworden, om Ispahan te bezetten en de rust in die stad weder te herstellen. Dit is hem volkomen gelukt. Want, als hij vernam, dat bijna 500® manmeest ruitersonder den broeder van den SchahHassan-Ali- blirza en andere Prinsen tegen Ispahan togen, marscheerde hij zelf even zoo spoedig met 4000 man en 20 kanonnen tegen hen op. Door eenen versnel- •dgn marsch en eene goed uitgevoerde beweging, sneed hij hun den weg door 'de gebeigtensop welke zij onbemerkt tot aan de stad hoopten voort te dringen, af, dwong hen tot den strijd en bracht hun eene volledige nederlaag »e. Hunne geheele infanterie, met hunne legertenten en bagagie viel in zjjne magt. Hassan-Ali-Mirza ontkwam met 50 ruiters. Nu kan men het Zuiden van Perste als bijna rustig beschouwen. AEGYPTE. Smyrna den 18 April. Een handelschip, hetwelk Alexandrie den eSsten Maait verliet, heeft ons zeer treurige berigten uit Aegypte medege- bragu De pest woedde te Alexandrie nog altijd met onverminderde he vigheid en dagelijks stierven omstreeks 200 menschen. Vele Frankische eu Grieksche huizen waren door de besmetting aangegrepen. De meeste vreemde vaartuigen, welke in de haven vragt innamen, hebben de pest aan boord: vele hebben wederom gelost, daar zij een deel van hunne FEL :cot :t bi Dit ■aitj a lu- 18» dn yell injt Vs zie: ,NF U- re i fixi er i Éc den 27 Mei. equipage verloren hebben. De besmetting was óp êen linieschip en een fregat van de Aegyptische Marine, hetwelk óp de rbede lag, uitgebro ken en richtte op hetzelve groote verwoestingen aan. De geheele stad verkeert in sombere bedrukking en treurigheid, en alle bezigheden zijn gestaakt. Het verloop der ziekte was in vele gevallen nog sneller dan bij de cholera: binnen weinige uren Volgde de dood. Even zoo bedroevend was de toestand van Cairo. De plaag had zich daar nog niet geheel ontwikkeld, en toch stierven dagelijks 300 tot 400 menschen. Alle wijken waren aangestoken en mén verwachtte een vreès- selijk sterven. Te Fua, eene stad van 25 tot 30,000 zielen, welke aan den Nijloever juist tegenover het kanaal Mahmiidie gelegen isheeft dé pest met de uiterste hevigheid gewoed. Slechts drié huizen bleven ver schoond. Men verzekert, dat van 19,000 menschen, welke door de ziekte Werden aangetast, naauwlijks 500 in het leven (of in de stad?) geble ven zijnzoodat die stad bijna ontvolkt is. Ook de dorpen aan de beide Nijloevers hebben veel geledenen langzaam bereikt die geéssel alle dee- len van Aegypte, welke tot nogtoe verschoond gebleven waren. Men had te Alexandrie geen berigt van Mehemed-Ali en zijnen zoonmen wist niet waar zij zich ophielden. Alle vreemde Consuls hadden Alexandrie en Cairo verlaten, de meesten derzelve bevonden zich bij den Pacha. De Aartsbisschop van den berg Thabor te Jeruzalem, thans zich te Pe tersburg bevindende, had de tijding ontvangen, dat door Ibrahim toegestaan wasde vensters van de Opstandings-kerk te Jeruzalemwelke sedert 648 jaren, rramenlijk onder de regering van den Aegyptischer. Sultan Saladin, toegemetseld waren geweestweder te openen. RUSLAND. Van den 13 Mei wordt uit Petersburg geschreven, dat HH. MM. de Kei zer en Keizerin den 8sten uit genoemde stad naar Moskow vertrokken waren, In het jaar 1834, zijn volgens berigten uit de Krimm, aldaar 1,590,000 vfijnstokken geplanten 492,000 e-imer wijn gewonnen. Het grootste ge deelte daarvan is op de zuid-westelijke kusten vooral op de goederen Van Graaf IVoronzoff ingeoogstdie ook 2000 flesschen mousserenden Champagne wijn heeft doen vervaardigen. De wijn uit de Krimm is van de beste hoe danigheid, maar wordt, bij gemis van genoegzame middelen van gemeenschap! voor de verzending tegen 8ja zelfs 6 roebels de eimer verkocht. Alleen die van de goederen des Graven Narischkin heeft 23 roebels gegolden. Te Riga was den 9Mei de eerste stoomboot uit Lubeck na het openen der vaart binnengeloopen. I11 sommige streken van Rusland heeft men op het einde van April schokken van aardbevingen gevoeldwier rigting van het Noorden naar hec Zuiden was. SPANJE. Nogmaals heefc de Minister Rosa in het gevaar geweest van den 14de!! Zijn leven te verliezen, daar hij uit de Kamer der Afgevaardigde ko mende, om in zijne koets te gaan, door een hoop volk werd aangeval len doch hij is door de stedelijke militie ontzet. Legerberigten tot den 16 Mei melden, dat er onder de nieuwe troepen van Fd/déz, vooral onder de Arragonnezen veel desertie heerscht. Er had bij. Estavan weder eene schermutseling plaats gehad, in welke de Christinos het onderspit gedolven hadden. De Carlisten hebben eenen bode tiaar Pampelnna afgevaardigdom te zeggen, dat zij, volgens de gesloten overeenkomst, Estella uitgekozen hadden, om hunne gekwesten cn gevangenen :e plaatsen. Estella was ondertiisschen voor" de Christi nos geene onbelangrijke plaats. Uit Pampelnna wordt gemeld, dat Valdez dén Oiider-Kohing van Navarrebenevens alle Hoofd-officieren, die zich in gëmeidé plaats be vonden, heeft doen verzameleft, en hün voorgesteld, wat zij meenden, dat iii den tegenwöordigen staat van zaken te doen Was. Allen hadden zich voor eene interventie, verklaard. Alle de officieren der Urb'ahös ech ter zouden tegen de interventie: zijn. Het Journal des Debats van 21 Md* bcVflt eêné redenering, waar uit blijken zou, dat Frankrijk niet genegen zou wezen, om misschien beide te komen: maar dat Spanje zich zelve redden moet. De Carlisten hebben twee wapenfabrieken in Biskaje, die dage lijks 24 geweren vervaardigen'. Den pden zijrt 800 stuks naar het hoofd kwartier vair Zurnala Carreguy gezondenter wapening van de j'ohge lieden, die zich iederen dag komen aanbiedén öitt onder zijne vanen te dienen. Er was ten voordeele van de Carlisten een convooi buskruid en legerbehoefte over de Franscjie grenzen gekomen. Voornoemden hebben een fortwaarin zich 30a Christines bevonden in genomen: velen vair dezelve" zijn gesrteiivéld, DU1TSCHLAND. Weenen den 15 Mei. Uit deze stad schrijft men' onder andéréh: Uit Aegypte luiden de berigten voortdurend treurig: de pest rigt nog altijd groote verwoestingen aan. In Livorno was het gerucht verspreid, dat Me hemed-Ali op nieuw ziek was en de geneesheeren hem- Opgegeven hadden: eenigen wilden weten, dat hij reeds dood was. Aan onze Regering is echter* niets daarvan ter oore gekomenweshalve dat gerHchthetgeen reeds meer malen uitgestrooid is, geen geloof verleend wordt. Uit Berlijn wordt gemeld, dat aldaar den 19 Mei H. K. H. dé Gróót-' Vorstin Helenabenevens hare drié dochters warén aangekomen. Uir Leipzig wordt het volgende gemeld: Het Christendon! wordt thans door meer dan 6co Evangelische zendelingen in de verst afgelegen landen verkondigd. Tot het aankweeken van zendelin gen, heeft men seminariums in Engeland, in Frankrijk, in Duitsehfand, in* Zwitserland ett in Noord-Amerika opgerigt. Vi'er en twintig zendeling-genoot schappen dragen daartoe de gelden bij; waarvan 12 in Engeland, welke 331 zendelingen onderhouden. Het zendeling-genootschap der broederge meente onderhoudt thans 111 zendelingen, en op de 41 zendeling-stations 209 werkliedenhet Bazeler-genootschap 17; het Rhijnsche9; Neder landsche 7 en de Fransche-Protestantsche 4 zendelingen. In Azie onderhoudt het Doopgeziuden genootschap te Serampore in het Noorden vanlndie «5 zen delingen en de 6 genootschappen in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika onderhouden 139 zendelingen. In Indie heeft een zendeling, mét name Renins, in 19 jaren, 12000 Hindo's tot het Christendom gebragt, 112 scho len

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1