A*. Ï835.: LEÏBSCHE te. i| y •-"• fj, cg> mf^k Cl /tv",.v"-' ':4 x v r.i-lYü^ P Pb I'S «o:v <7 COURANT. Woensdag oen ao Mei. NEDERLANDEN. Levden den jpdên Blei. H. K. Ki H. Mevrouw de Prinses van Oranje is, vergezeld van Iloogst- derzelver Dochter, Prinses Sophia, in den ochtend van den i8den dezer, uit 's-I-lage naar Tilburg vertrokken. Waarschijnlijk zal Iloogstdezelve, vóór haar vertrek naar Baden-Baden, van haren doorluchtigen Gemaal af scheid nemen. Morgen vertrekken H. H. K. IC. H. H. Prins en Prinses Frederik uit 'sHage.'naar Petersburg; zullende Hoogstdezelven zich eenige dagen te Berlijn ophouden. Aanstaanden Vrijdag vertrekken H. H. M. M. de Koning en Koningin uit 's Gravenhage naar het Loo. Bij resolutie van den 30 April jl.heeft Zijne Exc. de Minister van Financien de Heeren Gouverneurs der verschillende provinciën onderrigt, dat in der tijd de heffing van een afzonderlijk vast regt is voorgeschreven voor de in testamenten voorkomende benoemingen van executeurs; dat, in overeenstemming met dat zelfde beginsel, is te kennen gegeven, dat ins gelijks een afzonderlijk regt moet worden geheven, wanneer in een testament eene benoeming van voogd of administrateur voorkomt, of bepaald wordt, dat een zeker Notaris in den boedel Zal moeten gebruikt worden, of aan den vruchtgebruiker ontslag wordt verleend van den bij artikel 601 van het burgerlijk wetboek bepaalden borgtogt; dat onlangs echter, nopens het be- vinselwaarvan hier de rede iseene procedure is ontstaan, welke ten na- deele van het Rijk is uitgevallenen dat Z. Exc.11a rijpe overweging vermeend heeft in de gevallene uitspraak te moeten berusten zoodat de hier boven bedoelde voorschriften als vervallen moeten worden beschouwd. Voor- taaii zal derhalve geen afzónderlijk regt behooren te worden gehevenwe gens de in een testament voorkomende benoeming van voogden, administra teurs of executeurs en ontslag van usu'fructuaire cautie zonder echter dat op de reeds gedanenog niet door de verjaring bereikteheffingen ambts halve 'zal moeten worden terug gekomen, zoo lang door de belanghebbenden de restitutien niet wordt gevraagd. Blijkens eene aankondiging van Z. Exc. den Directeur-Generaal voor de Marine, van 12 dezer, zullen er op het Koninglijk Instituut voor de Marine te Medemblik, in den loop van dit jaar, eenige vacatures van Adel borsten voor de eigenlijke zeedienst en voor de mariniers ontstaan; tot welker aanvulling in den loop der maand Junij een examen van adspiranten te Medemblik zal plaats hebben; tot welks toelating men zich bij requeste aan het Departement van Marine, voor den laatsten dezer maand, zal kun nen aanmelden. Men schrijft van den Helder, van den 16 Mei: Heden ochtend is Zr. Ms. fregat de Maas, Kommandant-Kapitein ter zee Arriens, aan boord hebbende Z. K. H. den Prins Adelborst en gevolgd door Zr. Mr. brik de Snelheid, Kommandant Fergusononder het lossen van het geschut, hetwelk door Zr. Ms. brik de Panther beantwoord werd, zee waarts gestevend. De Utrechtsche courant van gisteren bevat het volgende: Uit Curasao hebben wij de volgende bijzondere berigten ontvangen van den 25 Januarij 1835. Door het wegblijven van den regen is de maïs-oogst op Curasao niet gunstig geweest. In het voorgaande jaar zijn op dit eiland omstreeks 300,000 vaten zout, het voornaamste voortbrengsel van Curasao, verkocht geworden, en Wel voor mindere prijzen dan in het vorige jaar. Op Bonaire is in 1834 slechts een vierde gedeelte van de hoeveelheid zout, die in 1833 verzonden is, verkocht geworden. De onlusten te Marecaïbo (Venezuela) zijn bevredigd. Urdaneta, is aan het hoofd van een paar honderd mande stad binnen getrokkenals be middelaar der partijen. Hij ontmoette geen weêrstandomdat het tot nog toe niet tot eene afscheuring van Venezuela was gekomen en de klagten voornamelijk tegen de te kostbare Administratie van deze verarmde' pro vincie en dus tegen de ambtenaren gerigt waren. Den 23 December 1834 heeft hij te Marecaïbo eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij als be vrediger zegt: Tembleques (Gouvernements .gezinden) en Campesinas (volksgezinden) zijn thans alle broedersHet Gouvernement zal uwe klagten aanhooren en hulpmiddelen voor uwe kwalen vinden." Intusschen neemt hij het op zich, om vergiffenis voor al het verledene aan te kondigen. De stemming voor een' nieuwen President voor het Congres van Ve nezuela, die thans reeds moest plaats gehad hebben, is hier nog niet be kend. Allerwaarschijnlijk zal Barras verkozen worden. Men heeft Soublettè als Minister Plenipotentiaris naar Londen gezonden, om dit voormalige krijgs hoofd gedurende de verkiezing uit den Staat te verwijderen. Na elke om wenteling of burgeroorlog blijven de hoofdmannen, die aan den strijd ge wend zijn, nog woelziek. Gelukkig de Staat die door verstandig overleg de rust kan bewaren, tot dat deze krijgsmannen uitgestorven zijn, of oud en onbekwaam zijn geworden. Dit is nog gewigtiger in eene republiek dan in eene monarchie, wijl de laatste niet zoo onderhevig is aan omwente. lingen dan de eerste." Uit Breda wordt van den 15 Mei gemeld: Men verneemt, dat het voornemen bestaat, om de Kadets der Militaire Akademie, voor het wapen der genie, die hunne studiën te Medemblik Vol brengen, in het laatste gedeelte der maand Julij, gezamenlijk met het corps Mineurs en Sappeurs, een kamp te doen betrekken bij Loon-op-Zand, in deze provincie. Uit de provincie Zeeland schrijft men van den 15 Mei: Zijner Majesteits bombaardeer-korvetten Proserpina en Medusawelke tot heden in het dok te Vlissingen lagen, hebben de aanschrijving bekomen, de Schelde opwaarts te stevenen en ter hoogte van Hoedekens Kerke post te vatten. Zijner Majs. stoomboot Surinamen zal genoemde korvetten der waarts slepen en vervolgens bij Bath stationeren. De ter reede liggende korvet BoreasKapitein-Luitenant Paling, is gereed om met den eersten gunstigen wind, heden of morgen, te zeilen. Zijner Majs. fregat Euridice, Kaptitein ter zee Dubicartblijft ter reede van Vlissingen gestationneerd. Menigvuldige deserteurs komen aldaar van de grenzen en Zeenwsch Vlaan deren aau, en worden achtervolgens naar het corps van den Kolonel Clee- rens gezonden; de meesten dier manschappen zijn geboren Belgen en be hooren tot het legioen van Portugal, ook eenigen van de jagers van Capiau- mont gn van de Belgische kurassier-regementen. Hoewel men verwachtte, dat de Belgische Kamers over eene kleine maand uiteen zouden gaan, zoo zijn echter den 16 Blei, geheel onver wachts, midden in de beraadslagingen over het al of niet weder heffen der 10 opcenten, door een Koninglijk bevel de Kamers gesloten geworden. In onze vorige hebben wij medegedeeld, dat de Gezant van Spanje te Brussel, de Ridder d\4rgaïs, het gerucht tegengesproken heeft, dat de Koningin van Spanje aan Belgie om een corps hulptroepen van 10,000 man zou gevraagd hebben; een Fransch dagblad deelt daaromtrent thans mede; dat, welverre dat de Koningin van Spanje hulp ingeroepen had, de Belgi sche Regering daarentegen aan het Spaansche Kabinet dat Corps had laten aanbieden en ten dien einde eenen zekeren heer, die Jean Pal.ge noemd wordt, naar Bladrid had afgevaardigd. Deze troepen zouden gekom- mandeerd worden door den Divisie-Generaal Daine, en getrokken worden uit de afdeeling, waarovèr die Generaal thans bevel voert. Dit dagblad evenwel is van meening, dat die aangeboden hulp misschien wel door Spanje zal aangenomen worden, daar dan alzoo de troepen der Bondgenootcn uit gesloten bleven. SPANJE. Het volgende is de overeenkomst tusschen Zumala-Carreguy en Fdldez door tusschenkomst van Lord Elliot vastgesteld Art. i. De Opperbevelhebbers der beide, thans oorlogvoerende legers, in de provinciën BiscayeGuipuzcoa en Alava en in het Koningrijk Navarra, komen overeen, om het leven te bewaren der gevangenendie van de eene of andere'zijde mogten vlugten, en om hen op de hierna vermelde wijze uit te wisselen. 2. De uitwisseling der gevangenen zal op gezette tijden, twee of drie malen in iedere maandof meermalenindien de omstandigheden zulks ver- éischen en veroorloven, plaats hebben. 3. De uitwisseling zal geschieden in eene juiste en gelijke evenredigheid van het aantal gevangenen, dat iedere partij zal kunnen voortbrengen, en de óverschietenden zullen ln de bewaring der partij blijven, in welker magt zij zich bevindentot dat er eene nieuwe gelegenheid tot uitwisseling voorkomt. 4. Ten aanzien der officieren zal de uitwisseling naar gelijke rangen plaats hebbenzoodat officieren van allerlei rangwerkkring en betrekking door de beide partijen slechts tegen officieren van gelijken rang kunnen worden uitgewisseld, 5. Indien eene der beide oorlogvoerende partijen, nadat tusschen dezelve eene uitwisseling heeft plaats gehad, eene plaats m'ogt noodig hebben, om daarin de overschietende gevangenen te bewaren, zoo wordt, voor derzelver Veiligheid, eer er goede behandeling overeengekomendat deze gevangenen, door de partijin welker magt zij zich bevinden, in eene of meer-bepaalde dorpen zullen worden bewaard; welke dorpen door de tegenpartij, in geval deze daarheen mogt komen, zullen worden geëerbiedigd, zoo zelfs, dat men hun geen leed zal kunnen aandoen, of gedurende den tijd, dat zij aldaar hün verblijf houden, op eenigerlei wijze zal mogen verontrusten; met dien ver stande echter, dat men in de steden of dorpen, die tot bewaarplaats der ge vangenen dienen, geene wapenen, krijgsbehoeften of militaire goederen zal mogen vervaardigen. Deze bewaarplaatsen zullen vooraf door de beide oorlog voerende partijen moeten worden genoemd. 6. Gedurende dezen strijd zal men aan geen burgerlijk of militair persoon, ter zake zijner gevoelenseene strafoefening mogen doen ondergaanten zij deze vooraf, in overeenkomst met de in Spanje geldende verordeningen en militaire voorschriften, geyonnisd en veroordeeld zij. Deze bepaling is alleen van toepassing op degenendie geene eigenlijke krijgsgevangenen zijn op die krijgsgevangenen is het in de bovenstaande artikelen voorkomende toe passelijk. 7. Elke oorlogvoerende partij zal de gekwêtsten en zieken, die hij in de hospitalen, dorpen, steden, kazernes of op eenige andere plaats hoe genaamd za! vinden, naauwgezet eerbiedigen en aan hen ecne voikomene vrijheid gunnen; mits zij voorzien zijn van een getuigschrift van een heel meester van hun leger. 8. Indien de oorlog zich tot andere provinciën uitbreidtzal het over' eëngekomene daar op dezelfde wijze worden in acht genomenah in de provinciën Guipuscoastlava en BisCayeen in het Koningrijk Navarra. (Dit artikel is door den Britschen Commissaris bijgevoegd.) 9. Deze bepalingen zullen naauwgezet en gestrenglijk door alle de bevelhebbers, die elkander bij de beide partijen raogteti opvolgen, wor den nagekomen. ZWITSERLAND. Voor eenige dagen hebben wij gemelddat door den Regeringsraad van het kanton Bern een besluit genomen was, om de Hoogleeraren der Hoo- geschool aldaar aau eene jaarlijksehe bevestiging te onderwerpen, doeh de Groote Raad heeft den 8sten dezer dat besluit met 85 tegen 43 stem men verworpen. Door denzelven is aangevoerd geworden, dat de herkie zing van personen die burgerlijke posten bekleeden, en welke in een der artikelen van de staatsregeling uitgedrukt wordt, niet op de Hoog leeraren van toepassing kan zijn, omdat deze niet kunnen gezegd worden burgerlijke posten te bezitten. DUiTSCHLAND. Munchen den 13 Mei. Het Kabinet van Portugal heeft deze laatste dhgén aan dat van Beijeren opening gedaan teh aanzien van het huwelijk van den Prins Maximiliaan met de Koningin Donna Maria. De Prins schijnt genegen te zijn om de voorstellen aan te nemen. Zijne jeugdige jaren zouden eenige hindernis aan dit ontwerp kunnen in den weg leggen; maar in allen geval; is de Koningin gehoodzaakt eene nieuwe verbintenis aan té gaan. Men vreest de moeijelijkheden niet, welke van den kant van den Paus zouden kunnen opgeworpen wordenwant de Patriarch van Lissabon zou dispensatie kunnen verkrijgen. De Graaf de Rossi, voorheen Sardinisch Gezant te 4s Gravenhage doch nu als zoodanig bij het Duitsch-verbond aangesteldis met zijn gezin te Frankfort den 12 Blei aangekomen. GROOT- BRITANNIE. Londen den 17 Blei. Door den Gemeente-Raad te Londen is besloten, een verzoekschrift aan het Parlement aan te bieden tot afschaffing van het ze gel op de dagbladen, Lofd John Russell heeft zich ais Candidaat bij den burgt Sttoud aange.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1