twintig mUHoenëff ingeschrevenzoodatvermits er voor de preferenten nagenoeg p mtllioenen afgaat, de concurre.erende inschrijvers ter naauwer- tiood een perCent van hunne inschrijving zullen kunnen bekomen. Te Amsterdam is door den Ingenieur IV. C. Brade uitgegeven een pro spectus van ten ijzeren spoorweg van Amsterdam op HaarlemLeyden's Hage Delft en Rotterdam. In dit prospectus wordt de aanleg van dusdanigen weg beschouwd uit het oogpunt: 1°. van deszelfs noodzakelijkheid2°. nuttigheid 3°. voordeelen voor de deelnemers. Omtrent het eerste punt wordt aange merkt, dat de ontworpene weg, in de gegevene omstandigheden, het eenige middel is, om tot de voor den Duitschen handel van Nederland zoo noodza kelijke onderneming van den Keulschen spoorweg te geraken, daar deze uit voering als proef moet dienen, ten einde de Nederlandsche natie; voor welke deze wegen vreemd zijndaarmede bekend te maken. Ten aanzien van de nuttigheid wordt aangevoerddat dezelve bestaat in het opleveren van transport middel, hetwelk boven de bestaande het voordeel heeft i". van spoed2°. van minkos'tbaarheid30. van geregeld in alle saizoenen van het jaar te kunnen dienen, 4°. van vele lokale verbeteringen en voordeelen te zul len aanbrengen. Men berekentdat de afstand tusschen Amsterdam en Haarlem (van poort tot poort, terwijl de reizigers met eenen omnibus van den Dain zullen afrijden en op den spoorweg gebragt worden) zal worden afgelegd in 25 minuten; van Amsterdam tot Leyden in i\ uur; tot's Hage in 2 en tot Rotterdam in 2} uren. De vrachtprijzen voor reizigers wor den voorloopig gerekend, tusschen Amsterdam en Rotterdam op 3,25, f 2,25 en f 1,25, en van Amsterdam op Haarlem 75, 50 en 25 cents; de overige naar rato; de vrachtprijs der goederen tusschen de vier ste den 1,75, 1,5° f ">05 en f 1 Per ton. De onkosten voor het aanleggen van den geheelen spoorweg van Am sterdam naar Rotterdam worden begroot op f 4,200,000; namelijk van Amsterdam op Haarlem, op f 1,000,000; van Haarlem op Leyden ƒ1,300,000; van Leyden op den Haag. op 700,000; van den Haag op Rotterdam op f 1,200,000. Voor den weg van Amsterdam naar Haarlem, waarmede een begin zou kunnen gemaakt wordenzoodra slechts voor f666,666 is ingeschrevenzou gevorderd worden een millioen. De onderneming zou geschieden door eerie naartloOze maatschappijden titel voerende van Hollandsche Spoorweg-Maatschappij. De deelneming zou geschieden door middel van inschrijving voor aandeelendie ieder 1000 groot zijn. Vol gens de berekeningen van den uitgefvef van het prospectus, zou de spoor weg van Amsterdam naar Rotterdam kunnén opbrengen een gemiddelden interest van 18 pCt., namelijk wanneer de vrachtprijzen der reizigers ge lijk gesteld worden met de tegenwoordige prijzen der diligences en schui ten en de vrachtprijzen der goederen op 2/3 van die der pakschuitenbij deze berekening wordt aangenomèrtdat thans door de diligencesschuiten en snorwagens vervoerd worden 150,000 personen en dat dit aantal zal ver meerderd worden tot 220,000, eb dat de thans vervoerd wordende goede ren 140,000 tonnen belööpen. Den i4;Mei ia, als gêwbbnlijk, binnen Amsterdam gehouden de Jaar- lijksche Algeineene Vergadering van het Nederlandsch Genootschap: Tot zedelijke verbetering der gevangenen1, onder voorzitting van den heer Mr. J. J. Uytwerf Sterlinip. Uit een algemeen verslag, door den medebestuur der en eersten Secretaris", aS heer IV. H. IVarminck Êz., namens Hoofd bestuurders gedaan, is gebleken, dat de zófg dés genootschaps, door mid del van dé besturen der afdeelingeb, in het jaar i8j>4; zich hééft uitgestrekt over éen gétal van van 229Ó eriminéfel- en correctioneel veroordeelden. Van dezen hebben 702 gedeeld in het godsdienstig onderwijs, terwijl 391 zich in lezen;, schrijven en rekenen hebben geoefend; voorts heeft men aan 123 arbeid of bezigheid verschaft. 358 ontslagenen zijn, door of van wege het genootschap, op verschillende wijzen, verzorgd geworden, van welke t zich deze gunst onwaardig hebben gemaakt. Het getal der leden des Genootschaps bedtoeg óp den 31 December des vorigen jaars 3765. I11 den nacht van Woènsdag op Donderdag is de rundmolen, genaamd de Zuid, staande aan de plantaadjen te Schiedam, in den brand geraakt en geheel uitgebrand. De oorzaak van dit ongeluk is onbekend. Te Middelburg is den I3dén dezer van de werf der Commercie-Com- pagnie aldaar, in goede orde te water gelo'opén het fregatschip Middelburg groot 500 last, gebouwd door den scheepsbouwmeester F. Haverkampbe stemd voor de vaart op de Oost-Indien. In de zitting van de Belgische Kamer Van Afgevaardigden van den 12 Mei, heeft de heer A. Rodenbach gevraagd, of, daar de verontrustende berigten uit Holland, waarom er 10 opcenten op de belasting gekomen wa ren, nu waren opgehouden, men die over-belasting nu ook zou wegnemen. De Minister van Binnénlandsche Zaken heeft geantwoord, dat men die wel tot andere eindens zou besteden, zoo als tot vestingbouwen enz. Den I4den zou over de bedenkingen, dobr Rodenbach in het midden gebragt, beraad slaagd worden. De Regtbank van Eersten Aanleg te Brussel, heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer IVilson te Stalle, tegen de stad Brussel, wegens schade aan zijne fabriek, tijdens de revolutie, door eenen hoop gewapende lieden aangerigt. De stad is veroordeeld geworden tot het betalen eener som van 60,000 francs aan gemeldên fabrikant. In diezelfde audiëntie werd de stad ook nog om soortgelijke reden veroordeeld tot betaling van 30,000 francs aan den frabrikant Bal te Forêt. Voor eenige dagen hebben de Belgische dagbladen gemeld, dat op verzoek van de Koningin van Spanje een legercorps Belgen van 12,000 man zou opgerigt worden, om den oorlog tegen de Carlisten te voeren. Thans heeft de Zaakgelastigde van Spanje, de Ridder d'Argaishet volgende be kend gemaakt: De Zaakgelastigde van Spanje is gemagtigd, om het door den Courrier beweerde, wegens eene voorgewende zending, die de Koningin-Regentes van Spanje aan een Belgisch Hoofd-Officier zou hebben gegeven, tot het oprigten van een corps vrijwilligers, hetwelk in dienst van Spanje zou over gaan, om daar tot de bevrediging des lands gebruikt te worden, stellig legen te spreken. Ik verzoek u, mijnheer de redacteur, om dit wel in uw dagblad te wil len Inlasscben," A E G Y P f Alexandrie den 31 Maart. Tót nu toe zijn volgens officiële opgaven ongeveer 20,000 personen door de pest aangetast geweest, en van de zelve 14,000 gestorven. Voor het overige werd er eenige vermindering in het getal zieken en diensvolgens ook in de sterfgevallen waargenomen. Men hoort niet, dat een der Consuls, kooplieden óf overige Europeanen gestorven is. Want behalve dat Zij eene strenge quarantaine in hunne huizen in de stad en öp het land ingevoerd hebbenbezitten de Euro peanen ook minder dispositie tot dan pestdan de inwoners des lands en staan zij dezelve ligter door, wanneer zij van dezelve aangevallen worden. De Pacha die zijn landhnis Schnbra bewoond heeft, is nu in Opper-Aegyptezijn zoon Ibrahim bevindt zich nog in Cairo. Engel- sche Agenten zijn hier aangekomen, 0111 aan de Regering voorslagen te doenmet betrekking vin de verbihding met Oost-Indien over de Roode zee en Suez. Latere berigten door 'de Allg. Zeitung Uit Alexandrie komen droevige berigten. De pest grijpt met verdubbelde woede om zich. heen. Den 14 April zou een doodfeest voor de gevallen slagt- offefs gevierd gewordenals den dag te voren de plaag met vermeerderde woede weer uitbrak en algemeene ontsteltenis te weeg bragtv het.feest,bleef achteren ieder zocht slechts zich te redden. Opmerkenswaardig is hetvdat gedurende den ganschen tijd, dat de pest heersclitte, echter veel handel ge daan wordt, en de Engelschen vooral grooce inkoopen van boomwol gedaan hebben. De groote voorraad boomwolwelke voor rekening van Mehemed-AH in Alexandrie ligtis zeker voor zeer lage prijzen door de Engelschen opge kocht geworden. Mehemed had bij zijn vertrek naar Opper-Aegypte b'eviel ge geven, de boomWol tegen eiken prijs los-te laten, devrij 1-hij vreesd^, dat do Europeanen bevreesd zouden zijn een artikel te lcoopen, hetwelk zoo zeer de aansteekingin zich bevat en gemakkelijk de pest in Europa verspreiden kon hij vermoedde echter, dat de winzucht alle hindernis zou ter zijdestellen en dat voor lager prijzen niettegenstaande alle-geyaar zijne waren aan den man zouden gebragt worden. Dit is dan ook geschied cn het zal nu de zaak van het beschaafde Europa zijn, zich tegen het indringen der pest door de strengste maatregelen van quarantaine te verzekeren. Ook te Konstantinopel en Scutari zou de pest wederom uitgebroken zijn. SPANJE. De Minister Torreno heeft aan den Franschen Gezant den.-heer Raryneval, de volgende nota gerigt: „Het Gouvernement van H. M. heeft verscheiden reclamatien ontvangen, strekkende ter verkrijging der conversie van de uitgestelde schuld op meer voordeeligcn voet dan bepaald is bij de wet van ióNovember, niettegenstaande het, zelfs grooter dan naar den geest dier wet gewilde faveur, hetwelk aau gezegde schuld is verbonden ten gevolge der talrijke middelen tot amortisatie, verleend aan de binnenlandsche rentelooze schuldover. welke in dit oogen- blik ter Kamer wordt beraadslaagd. Dienvolgens heeft het Gouvernement, voor het tegenwoordige, niet ge oordeeld de gezegde reclamatien te moeten in overweging nemen; maar, nademaal de uitgestelde schuld voor het meerendeel ontspruit uit de interest en premien-coupons der Cortes-bonszal deze omstandigheid in aanmerking worden genomen, ten einde te beslissen of het al dan niet zal oorbaar zijn, aan de Escamentos ter aanstaande zittingeenig nieuw faveur voor de uitge stelde schuld voor te stellen, in overeenkomst met hetgeen is beslist gewor den ter zake der achterstallige inreressen der Cortesbehoudensin 'dit ge val de reductie van het kapitaal." Het Spaanscbe Ministerie zou aan Portugal hulptroepen gevraagd heb ben de levering van dezelve was door het viervoudig tractaat goedgekeurd r doch of dezelve wezenlijk plaats zal hebben, is te bezien. Don Carlos zou het volgend decreet afgevaardigd hebben: „Ten gevolge der door de overweldigster genomen besluiten decreteer ik: i°. Alle titels der Spaansche schuld, gedagteekend tijdens het bewind der overweldiging en door deszelfs Agentenworden verklaard te zijn nul en van geene waarde. 2°. Elke titel der Spaanscbe schuld, die niet ter conversie zal zijn aan geboden zal gehandhaafd worden zoodanig als dezelve tijdens het overlijden mijns broeders bestond, en terstond na mijne installatie te Madrid worden geconsolideerd. 30. Ten opzigte der Koninglijke leening van 1832 zal men buitendien over gaan tot de trekking der serien, waarvan de renten nog niet betaald zijn ten einde dezelve volgens het primitieve tractaat a pari af te lossen. En zullen daartoe alle beschikbare gelden gebezigd worden, om in deze dienst met eene bijzondere zorgvuldigheid te voorzien. En opdat dit openlijk bekend worde en men geene onwetendheid kunne arguerenbeveel ik bet allerwegen publiceren van dit decreet. In mijn Koninglijk paleis." De Courrier Franpais weerspreekt het gerucht, dat Spanje aan Portugal hulp zou gevraagd hebbenmaar zegtdat de aangelegenheden van Spanje het voorwerp van de ernstige aandagt der vier verbondene Mogendheden uit maken. Het volgende wordt doorliet Amsterdamsch Handelsblad bekend gemaakt: Uit eenen particulieren brief uit Bayonne van den 6 Mei, waarvan wij heden inzage bekomen hebben, blijkt dat Lord Elliotdie daags te voren al daar was aangekomen verklaard heeft uit den mond van Valdez zeiven ver nomen te hebbendat deze Veldheer niets met het leger der Koningin wist uit te voeren, dat hij vooreerst aan het welslagen zijner pogingen wanhoopte, maar dat tevens geen zijner onderhebbende manschappen en ook hij zelf niet gedoogen zoudedat immer een enkel Franschinan tot interventie de grenzen overschrijden zoude. DUITSCHLAND. Weenen den 6 Mei. Over Triest hebben wij berigten uit Alexandrie tot aan den 4 Aprilwelke met betrekking tot de pest weder treurig luiden. De plaag had begonnen met nieuwe hevigheid te woedenen het getal van hare dagelijksche offers was onlangs weer toegenomen. Vooral in Cairo zou de sterfte ongehoord zijn, zoodat men het geheele uitsterven van deze volkrijke stad vreesde, en daarom alles, wat het vermogen daartoe bad vlugtte. Sedert eenige dagen liep hier het geruchtdat in Salonichi en in den omstreek van Triest zich ook pestgevallen vertoond hadden. Door heden aangekomen brieven uit Triest wordt dat gerucht als geheel onecht we- derlegden wat Salonichi aangaac hebben wij ook geruststellende herig-.' ten. Er waren wel is waar in Salonichi eenige pestgevallen voorgeko men maar er werden dadelijk zulke voorzorgen genomendat men ziel tegen verderen voortgang verzekerd heeft. Volgens brieven uit Gallicie is de volkrijke stad B.rody, bijna een roof der vlammen geworden: meer dan 500 huizen zouden in aseh verkeerd zija. (Een nader berigt geeft 318 huizen op, die door de vlammen verteerd zijn). De handelsstand in Gallicie, in de aangrenzende Poolsche provinciën, zooals ook in Moldau, zou aanmerkelijke verliezen daardoor geleden hebben. Brody is de stapelplaats van die oorden en het middenpunt voor de verzendingen naar Polen, Rusland en de Vorstendommen. Zooals men verneemt heeft de nieuwe verordening des Sultans, hettabak- rooken betreffende, groote ontevredenheid niet alleen in de hoofdstad, maar ook in de provinciën, vooral in Bulgarie verwekt. De Sultan zal dit met moeite doorzettenen het getal van zijne vijanden daardoor vermeerderen. Aan de Turken het gebruik van de pijp te ontzeggenheeft niet minder zwa righeid in zichals eene natie, welke aan wijn en bier gewend is, dezelve te verbieden. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 13 Mei. De zittingen der heide Huizen zijn wederom aan gevangen. I11 het Lager-Huis heeft de heer Buxton een voorstel gedaan, om het onbeschaamd voortzetten van den slavenhandeleen adres aan Z. M., aan te bieden, ten einde dezen handel met alle kracht tegen te gaan. Hij beriep zich op papierendie aan het Parlement overgelegd waren om aan te tooiien hoe levendig die verfoeijelijke handel nog door andere Mogendheden gedreven werden hoe binnen het korte tijdsbestek van anderhalfjaar, 150,000 slaven in verschillende vreemde koloniën ingevoerd zijn geworden. Hij meende, dat alle slavenhandelaars, die genomen werden, gesloopt en de premien, welke ter neming van zulke schepen gesteld warennog moesten verhoogil worden. Dit voorstel is echter niet doorgegaan, maar bepaald, dat het Huis zelve ten dezen resolutien nemen zou. Lord Amherstvoor den post van Commissaris naar Neder-Canada be dankt hebbende, zoo zal er eene Commissie benoemd worden,.ten einde de klagten der inwoners te onderzoeken.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2