gene, fijtische. leger gevallen. Mep heeft op liet slagveld eerie ontzettende ,Jt Vn'n eni«tc schalco's opgeraapt. Weldra zal het officieel en omstandig relaas epartc. ran dit gevvigtige gevecht ontvangen worden. heereii Het Mémorial des Pyrenees, dat over eenige dagen reeds tijdingen van edilianc jeze gevechten had medegedeeldmeldt nu daaromtrent weder het volgende: erdam De bij ons ontvangen stellige berigten laten geenen twijfel bestaan opzig- le heer lelijk den uitslag dér op 2122 en 23sten geleverde gevechten. Wij trach- d zijn; ten niet voor het publiek de waarheid te verbergen welke het toch altijd te met dj weten komt. Gedurende die drie dagen is het voordeel aan de Cariisten «ebléverivooral op den 23sten was de zege volmaakt. Zij hadden slechts tot dit giet nieuwe recruten te doendie zich niet verweerden. Tijd en ruimte ont breken ons om de bijzonderheden op te nemenwelke wij juist bij het ter riften 'perse gaan Ontvangen, maar men verzekert dat er meer dan duizend dooden 1 Ara!lijn geweest. De Cariisten hebben zes honderd gevangenen gemaakt, en aarv'jj'drie duizend geweren, vele paarden en eene groote hoeveelheid kleeding- se ge; stukken bemagtigd. aarij piadere berigten bevestigen de nederlaag van Valdez: het getal dóoden ens ije aan 'zijnen kant wordt op 3090 geschat. ngele. Een ander berigt meldt, dat in eene schermutseling den 27 April aan Stuk.' 'Zumala-Carreguy een arm zou afgeschoten wezen. ,n „e" Omtrent de ontvangst van den Britschen Afgevaardigde naar Spanje staai. Lord Elliot, bij Don Carlos wordt nog medegedeeld, dat voornoemde hem Ie- op de vereerendste wijze behandeld en eeneri maaltijd ter zijner eer had laten r ai aanrigtenwaarop de heerlijkste spijzen opgedischt waren. Er moet om- i'eck trent de overeenkomst tusschen Cariisten en Christinos bepaald wezen, dat, eene" daar Don Car/os stellig geweigerd haddat de overeenkomst in naam van Ef Isabella II zou aangegaan worden, men besloten had, dat slechts de Gene- nste taais van beide partijen het stuk zouden onderteekenen, en om alle denk beeld van aanspraak op hoogerenrang weg te nemen, de namen der 'Generaals n bi. aan de linker en regter zijde ter onderteekening zouden geschreven worden. gIkI ITALIË. 165; Uit Rome meldt men van den 25 April, dat Ook het weder aldaar buiten- Zwt gewoon koud wasen de ruwe noorden winden den winter als het ware terug 1/3; bragten. De gebergten waren met sneeuw bedekt. Het'ontbrak nog altijd 1 va: aan regenzoodat men voor het gezaaide begon bevreesd te zijn. estl DUITSCHLAND. Haai; uit Weenen wordt gemeld, dat de plegtige huldiging van Ferdinand Am 11 4 Junij zou plaats hebben. Het programma van de plegtigheden was reeds bekend gemaakt: de geheele hoofdstad zou verlicht en aan het Hof in de Ridderzaal een prachtige maaltijd gegeven worden, ierj, Men meldt uit Dusseldorp van den 4 Mei het volgende: Gisteren avond omstreeks 11 nre zagen wij hier voor de eerste maal rei- Ktj .jigers in twee dagen van Strasburg en in eenen dag van Mannheim met de stoomboot aangekomen. Dit is eene nieuwe inrigting, welke men te dan ken heeft aan den ijver der Prmssisch-Rhijnsche en Nederlandsche stoom- !B- boot maatschappijen en een gevolg van de door laatstgenoemde maatschappij W re Keulen daargestelde aansluiting aan de van Strasburg en Mannheim komende ztli stoombooten': zoo'doende is er thans eene regtstreeksche gemeenschap tus- !'ffi schen Strasburg en Londen begonnen, en zal de afstand tusschen die beide J' steden voortaan in 4^- dagen van Strasburg naar Londen afgelegd worden, 1 'eene snelheidwdlke men te voren yoor onbereikbaar hield, t» Üit Petersburg schreef men van den 25sten 1. 1.dat het aldaar iet: gedurende het Paaschfeest geheel winter geweest was. Ér viel dien tijd aldaar.zoo veel sneeuw, als er den geheelen- winter niet gevallen was. ■Den 2osten was de thermometer op' 3 gr. koude gedaald. Ook in ïlh onderscheidene streken van Duitschlarid heeft men strenge koude gehad; aan den wijnstok had de nachtvorst vooral aanmerkelijke schade toegebragt. :rk- Uit Geneve meldt mendat de bekende hardlooper Menton voornemens ke is, na alvorens over Holland naar Engeland geloopen te zijn, eene reis over rui land naar Madras te makenen dezen afstand in 65 dagen af te leggen. Ge* ft- woonlijk loopt hij in 24 uren 45 a 50 mijlen. ik GRÖOT-BRITANNIE. 'eI Londen den 6 Mei. Z. M. heeft den lieer C. Grant, Minister van Kolomenbenoemd tot de waardigheid van Barononder den titel van De: Baron Glenelg. Met 98 tegen 60 stemmen heeft de Londênsche Gemeenteraad beslo- ten, aan Z. M. eén adres aan te bieden, ten einde de tevredenheid van bet Stedelijk Bestuur over de aanstelling van het nieuwe Ministerie te betuigen. Onderscheidene leden echter van den Gemeenteraadvrienden van den heer Peel,, hebben zich zeer hevig uitgelaten en onder anderen gezegddat het Ministerie Peel veel meer in 2 maanden.,, dan het Whigs-Minisre.rie, in s 4 jaren had uitgevoerd. De verkiezing van Lord John Russell te South-Devon, is nog niet ge schied, en men vreest of dezelve wel ten zijnen voordeele zal uitvallen; daar bij eene eerste hoofdelijke stemming zich 3372 stemgeregtigden voor den anderen Candidaat Parker, en slechts 2738 voor John Russell verklaard hadden: er moesten nog 1262 stemmen uitgebragt worden. De Whigs hebben met nadruk aangedrongen op het herroepen van de be sluiten van het voorgaande Ministerie, waarbij Lord Heytersbury tot Gou verneur-Generaal van Indie en Lord •Amherst tot buitengewoon Commissa ris naar Beneden-Canada benoemd zijn. Het tegenwoordig Ministerie heeft aan de vertoogen harer partij toegegevenen voornoemde Staatslieden van de hun opgedragen betrekking ontslagen. Dit ontslag heeft bij de partij der Torys groote ontevredenheid veroorzaakt, vooral ook daarom, dar voor noemden, vooral Lord Heytersburymannen van bekende bekwaamheid zijn. Men meendedat in zijne plaats C. Grant zou gekozen worden. Te Dublin is den 28 April eene groote vergadering der Anti-Törie- Associatie gehouden, die'aldaar tijdens de wegzending van het Whig- Ministeriein November des verleden jaarswas opgerigt. De heer CtConnell heeft daarin breedvoerig betoogddat deze vereenigingop eene zegevierende wijze, haar doel bereikt had, door de" zaak der verdrukte leteij eene zoó aanzienlijke meerderheid in het Parlement te verschaffen, dat het hun vijandig Ministerie gevallen wasen door een ander ver- Vangen, dat, mits het zich naar de voorschriften eener geheele hervór ming gedraagt, Ierland gelukkig kan makeh. Hij stelde derhalve voor; deze Associatie te ontbindenen eene andere op te rigtendie hare .\yerkzaamhe4en verder uitstrekken en in elk Graafschap en in iedere stad Van dat land zijtakken hebben moet, ten einde er de vrije verkiezingen te verzekeren. De uitslag dezer beraadslagingen is nog niet bekend. Cf'Connell, die zich somtijds zeer hevig in de Parlementaire debatten uitlaat, is dezer dagen door Lord Alvanley tot een tweegevecht uitgedaagd, hetgeen, daar de vader reeds vertrokken was, door een zijner zonen Mor* gun (TConnell ondernomen is. Beide partijen zijn er echter goed afgekomen. UCornell heeft daarna eenen brief geschreven, dat het met zijne Godsdien stige pligten streedeen tweegevegt aantegaan. Een zekere Benjamin d1 Is raëli, heeft aan voornoemden Morgan eenen brief geschreven, waarin hij hem als kampvechter voor zijnen vader, wegens beleediging door zijnen vader hem 'Benjaminj aangedaan, uitdaagt. Dit is echter door Morgan van de hand geslagen. In de republiek van Guatimala in centraal Amerika, hebben verschei dene lievige aardbevingen en uitbarstingen van vuurspuwende bergen plaats gehad. Vijf van deze uitbarstingen hadden 8 dagen lang aangehouden, en 20 uren "ver waren rotsen, steenen en verbrandde steénk'ofeh iri alte figtiiv gen uitgeworpen. Het geheele land was daarbij in eerie dikke duisrernis gehuld geweest, en waren "drie sreden benevens verscheidene dorpen ge heel en de havens van St. Miguel "eh St. Salvador gedeeltelijk met lava overdekt geworden. Eene groote menigte menschen was "Omgekomen, F R A N K R IJ K. Parijs den 5 April. De onderhandelingen van het gjroot proC'ös hebbel! op dien dag wezenlijk eenen aanvang genomen. Er waren ruim 160 Pairs tegenwoordig, hetgeen meer dan de helft is; {er is bepaald", 'dat'de aanwe zigheid van één derde gedeelte genoegzaam was, om de debattefl'te begin nen en voort te zetten.) De beschuldigden ingebragt kijudebege6rden dat hun ne verdedigershoewel geene Advocaten zijnde; beneven hunne vrouwen en dochters in de geregtszaal mogten toegelaten worden. Het eerste werd ge weigerdals hooit gebruikelijk geweest Zijnde, doch echter even als het laatste door de Pairs in Overweging genomen, die ter beraadslaging de regts- zaal verlieten. Er was zeer veel volk op de beende rust was echt'ei niet gestoord. De Pairs zijn 11a anderhalf uur beraad in de zaal terug gekomen en is een arrest uitgesproken, bij hetwelk aan de beschuldigden ontzegd 'wordt, andere Verdedigersals de Advocaten te hebben. Alle de beschuldigden verklaar den dadelijk, tegen dit arrest te protesteren, doch de zitting was gesloten. Den volgenden dagden ódenzijn de zittingen hervat. In dezelve is her zeer onstuimig toegegaan, en het is gebleken, dat alle de beschuldigden zich in alle zakendie zouden kunnen voorkomengeheel aan elkander ver bonden hebben. De President namenlijk de beschuldigden tot aandacht ver maand hebbendedaar de acte van beschuldiging zou worden voorgele zen zoo stond dadelijk een der beschuldigden Baume opzeggende dat hij eene verklaring had; de President voegde hem toe, dat hij het woord niet had; evenwel verklaarde Baume tegen het gisteren uitgesproken arrest te protesterendaarop nam een ander beschuldigde het woord en sprak in denzelfden geest, doch het stoutmoedigst van allen gedroeg zich zekere Cavaignacwelke verklaardedat, daar men aan de beschuldigden geene ver dedigers wilden geven, zij van hun regt tot verdediging afstand deden; uit eenen mond zeiden dit ook alle beschuldigden. Nog voortgaande te spre ken met eene sterke stem gebood de President eenige municipale garde Cavaignac te doen zitten; doch alle hunne pogingen waren te vergeefs en tevens stonden alle beschuldigden op. Tegen Cavaignac werd daarop de toe passing van een artikel der wet op de storing der orde ingeroependoch allen schreeuwden uit eenen mond: IVij allen, wij allen! Allen willen wij veroordeeld worden. De Pairs hebben zich daarop weder in de raadkamer begeven. In de zitting der Kamer van Afgevaardigden van den 4 Mei, waariri over de wet tot het toestaan van 18 millioen voor de verbetering van den loop der rivieren beraadslaagd werd, heeft het Ministerie eene nederlaag geleden. De Kamer heeft namelijk, niet 169 tegen 150 stemmen, het voor stel van den heer Odilon-Barrot aangenomen, strekkende; om deze wet, tot het doen van een nader onderzoek, op nieuw aan de commissiedié daarover verslag heeft gedaante verzenden. De Minister Thiers heeft dit voorstel met ijver bestreden, en onder anderen doen gevoelen, dat de aan neming daarvan met eene ingewikkelde Verwerping der wet gelijk stond; 'die toch, zoo doende, gedurende de tegenwoordige zitting, niet meer ter tafel kon worden gebragt. Zijne redevoeringen hebben echter niet mogen baten. Na dezen ongunstigen uitslag, is het niet te verwachten, dat van de voorstellen omtrent het aanleggen van den ijzeren spoorweg van Parijs naar Havre enz., die de Minister Thiers te gelijk met dat omtrent de ka nalen heeft ingediend, iets wezenlijks zal komen,. Eindelijk heeft de Amerikaansche Gezant Levingston Parijs verlaten en zich naar Havre begeven, om, zoo men verneemt dadelijk naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Hij zou ten hoogste gebelgd wezen over het amendement in de Kamer der Afgevaardigden aangenomenen zelfs last gegeven hebben aan den Secretaris van het Gezantschap Baston, omzoo de Pairs insgelijks dat amendement goedkeurenzich dadelijk uit Frankrijk te verwijderen. Levingston is reeds scheep gegaan. MENGELINGEN, ARABISCHE LETTERKUNDE. De Arabieren uit de woestijn tot verspreiding hunner nieuwe leer geko. men, Onderwierpen het derde deel van den aardbol aan hunne wapenen, eri voerden over de geheele uitgestrektheid van hun onmetelijk Rija, dat zicll van Indië en Tartarijen ten oosten, tot aan de oevers van de Atlantische zee ten westen uitstrekte, ep grooter.dan dat djr Romeinen was, hunne taal in. De gemakkelijkheid waarmede dit volk zich pile kunsten eigen maakte is niet minder onze bewondering waardig, dan de spoed waarmede het zijne veroveringen bewerkstelligde. Echter stond dit reusachtig staatsgebouw op geer.e jiechte grondslagen, en wasdeszelfs voortdurend bestaan niet aan eigene krachtmaar aSn de zwakheid van rieszelfs vijanden toe te schrijvenen droeg de letterkunde van deze zonderlinge natie in hare te spoedige ontwik keling vruchtenwelke nimmer tot rijpheid kwapien. Terwijl de mast der Kalifen zich op de puinhoopen van het Romeinsche Rijk verhief, vertfóofde het rijzend licht der Arabische letterkunde de dalende flikkering yan die der Christen-wereld. Gelukkig voor de menschheid zijn de lëtterkbndige om wentelingen minder vernielend dan de staatkundige. De magt der wetenschap overleeft den val der staatkundige magten. D? roem van het oude Rome handhaafde zich in deszeifs taalenlang na de ontbinding van het Keizer rijk, getuigde dezelve nog van de grootheid eens volks, dat dje taal over de helft dér wereld had verspreid. Even zob zijn de taal en letterkunde der Arabieren, en de klassische studiën van het Oosten, duurzame gedenk- teekenen van eene heerschappijdie nimmer op vaste grondslagen rustteen wier bestaan nog slechts eene historische herinnering is. Wel is waar, heeft in beide deze voorbeelden de Godsdienst veel toegebragt om het gebruik dezer beide talen te verspreiden; maar men moet bekennen, dat de kerkdienst eri de Koran dezelve niet verder dan de muren der kerken en moskéen zouden hebben gebragt, zoo zij niet eene onafhankelijke waarde hadden gehad. Elke volkstaal heeft alleen door de gewoonre een. te grobt voorregt boven eene nieuwe taal, dan om zich door deze zonder erkende meerdere waarde te laten verdringen. Maar het is niet alleen.de luister van den Arabischeri naam, noch de ontelbare menigte hunner schrijvers, noch de uitgestrektheid yan het land alwaar hunne taal den grond der klassische studiën uitmaakte; welke de beoefening van hunne letteren onze aandacht waardig maken; deze letter kunde is zoo afgezonderdhare oorsprong en lotgevallen zijn zoo merk waardig en leerzaamdatzonder de grondige studie van alle de2ë rijkdom men, de geschiedenis der menschheid klaarblijkelijk verminkt en onvolledig zoude zijn. Het schitterendste tijdvak der Arabische beschaving omvat ëenëti tijd toen het overige gedeelte der wereld in de diëpste onwetendheid gedompëid was deze omstandigheid moet niet uit het oog worden verloren. De Möorep in Spanje deelden de beschaving van de oudheid aan de nieuwere tijden mede echter kon de invloed, welke zij op Europa uitoefenden., Zich niet geheel ontwikkeienen de letterkundige wereld Weigert nög.êr de weldaden van te erkennen. Deze ondankbaarheid even als de geschiedkundige duisternis, welke daartoe aanleiding gaf, kunnen door het bijzonder karakter van de Arabische letterkunde, waarvan wij eene korte schets zullen geven, worden uitgelegd.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3