schouwburg wezen kon, en onnette hem vin zijne bediening. Deze strenge handelwijze verbitterde het volk buitengemeen. Den 3den had-er een op roer plaats, dat tot twee uren na middernacht duurde, en te midden waar- van vele kreeten en bedreigingen tegen den Aarts-bisschop werden gehoord. Ten laatste drong het gepeupel in een klooster door, en.vermoorde aldaar twaalf geestelijken of monniken. Thans heerscht hier eene sahljnbare klnmte, maar men vreest nog voor nieutve Onlusten, I T A L I E. Volgens brieven uit Rome van den isten April, had Z. H. de Paus plan gehadom eene reis te doen naar Opper-Italïedoch meende mendat die reis nu in het geheel niet zou gedaan wordenomdat dezelve slechts ten doel had, om eene bijeenkomst te hebben .met wijlen Keizer Frans vaft Oostenrijk. De Paus zou nu denkelijk slechts een uitstap maken rtnar Ci- vita-Vecchia. Te Florence waren den 19 Maart ongeveer 100 personen in eenen par ticulieren schouwburg zaamgekomen, als plotseling de vlöer zich begaf, en de ongelukkigen twee verdiepingen hoog nederstorteden; 9 personen ver loren daarbij het leven en 54 werden gewond. Op het eerste berigt .van dit verschrikkelijk ongeluk snelde de Groot-Hertog toeen bleef 4 uren lang op de plaats des jammers, om al het mogelijke ter redding te bevor deren. DUITSCHLAND. ïrankfort den 13 April. Z. Exc. de Voorzitter der Bondsvergadering Gnif van Muuck-Bcllinghaustnis heden morgen van hier naar Weenen afgereisd. Volgens een in het dagblad van Augsburg voorkomend berigt uit Pruis- jen van den 6 April, is het zeker, dat de Keizer van Rusland de groote oefeningen van de troepen, die dit jaar in Silezie zuilen bijeentrekken, zal bijwonen, maar daarentegen twijfelachtig en zelfs onwaarschijnlijk, dat de Keizer van Oostenrijk zich daarbij zal laten vindenomdat omstreeks dien tijd zijne krooning in Praag moet plaats hebben. Zoo valt dan (aldus vervolgt de beii=tgever) de bezorgdheid weg, die de Fransche dagbladen ter zake van de bijeenkomst der drie Monarchen voorwenden, en tevers alle gevolgtrekkingenwelke zij tot verontrusting der gemoederen daaruit afleiden. Op dit oogenblik heerscht de beste verstandhouding tusschen al de. groote Mogendheden, en het valt moeijelijk te bederken, waarom men van den eenen of van den anderen kant zou gaan beraadslagenom malkan der te bestrijden." i Uit Frankrijk wordt gemeld, dat er een gerucht liep, dat er eene nieuwe Poolsche leening ten bedrage van 23,000,000, zou uitgeschreven worden. GROOT- BRIT ANNIE. Londen den 15 April. Het Ministerie was gisteren avond nog niet samengesteld, en vrij algemeen denkt men, dat de namen der nieuwe I Kabinetsleden niet voor Donderdag zullen worden bekend gemaakt. De groote moeijelijkheiddie zich bij de zamenstelling van het Ministerie opdoet, schijnt steeds gelegen te zijn in den toestand, waarin de Whigs 1 zich bevinden ten aanzien van hunne bondgenootente weten, de Jer- sche Roomsch Katholijke partij van O'Connell, en de zich daaraan slui tende radicalen. Lord Grey schijnt stellig geweigerd te hebben, om een deel van het nieuwe bestuur uit te maken. Eergisteren is het Huis der Gemeemte, weder bijeen geweest, en heeft Sir R. Peel in hetzelve aangekondigd: „dat hij van den Koning berigt had ontvangen, dat men bezig was met het maken van beschik kingen tot het zamenstellen van een nieuw Ministerie, maar dat die schikkingen nog niet geheel waren afgeloopen;" hij stelde derhalve voor, dat de vergadering hare bijeenkomsten weder voor eenige dagen zou schor sen, en daarop is besloten, dat de zitting verder zou opgeheven wor den tot aanstaanden Donderdag. Volgens hetgeen 'van onderscheidene kanten verzekerd word, is Lord Melbourne, benevens Lord Lansdomie en de heer S. Rice, steeds degene, die, onder den invloed van Lord Grey, belast is met de onderhandeling over die Samenstelling. Als de vermoedelijke leden van het nieuwe Kabinet, worden door de Whig-radicale partij de volgende personen genoemd: Lord Melbourne eer ste Lord der Thesaurie; Lord J Russell Minister van Buitenlandsche Za ken; de heer S. Rice Kanselier van den Exchequer; Lord Pahuerston voor KoloniënLord Lansdowne Geheim-Zegelbewaarder enz. "Voorts zegt mendat Lord Brougham in aanmerking komt voor de waardigheid van Lord-Kanselier en te dier zake reeds eene conferentie met Lord Melbourne en deszelfs mede-onderhandelaars gehad heeft. Inmiddels wordt de strijd der partijen in de dagbladen hevig voort gezet. Die, welke het nu aftredend Ministerie zijn toegedaan, blijven den Koningde gematigde Whigs en de bevolking voor O'Connell waar schuwen, en volhouden dat hij, ofschoon te doorslepen om voor zich- zelven eene Ministersplaats te vragen, nogtans Procureur-Genefaal van Ier. land worden wil en aan Lord Melbourne eenige voorwaarden zou hebben opgegeven, op welke alleen hij en zijne aanhangers zich niet tegen een Ministerie zullen verzettenwaarin ook meer gematigde Whigs zitting heb ben. Ónder die voorwaarden zou behoorendat de benoeming van den lerschen Onderkoning aan zijne goedkeuring onderworpen moet zijnen dat her kiesregt in Ierland op vijf ponden sterling wordt verminderd. Voorts halen zij zinsneden aan uit brieven, in het vorig jaar door hem geschre ven, waarin hij zich met wantrouwen of minachting over de Lords Mel bourne, Russell en Brougham uitlaat en de Ieren tegen het vorig Whig- Ministerie in het harnas jaagt, en vragen hoe het mogelijk is dat deze mannen het oor aan dien volksleider kunnen léenen. De bladen der nu zegevierende partij willen daarentegen, dat men aan deze geruchten omtrent de eischen van O'Connell geen geloof zal hechten, terwijl zij Lord Melbourne aanraden, wanneer hij andermaal aan het hoofd van het bestuur geplaatst zal zijn, zich niet zoo toegevend als vroeger jegenS de Tories te betoonen, maar hen uit alle posten te verdrijven, zoo veel de constitutie dit slechts eenigzins toelaat, zonder welke voor zorg, naar hun gevoelen, hij en zijne vrienden gevaar loopen om weder om, en dan voor altijd, hunne oogmerken te zien mislukken. Het inleveren van adressen aan den Koning, waarbij hij dringend ver zocht wordt de gevestigde instellingen van Kerk en Staat tegen de woelin gen der Radikalen te handhaven, en van dergelijke aan den heer Peel, om hem het leedwezen van een aanzienlijk deel der bevolking over zijne aftre- ding te betuigen, blijft nog altijd voortgaan. De torie-bladen behelzen lange lijsten van steden, burgten en corporatien, door welke zoodanige adressen zijn ingezonden. Het verdient opmerking, dat sommigen daarvan ook zijn medegeteekend door leeraars en andere personen die niet tot de Gevestigde Kerk behooren. In het adres der Cbnservativen van Dublin, wordt den Koning aangeraden, liever het Parlement te ontbinden dan toe te geven aan wat door de onderteekenaars dè Whig-radikale factie ge noemd wordt. Berigten uit Lissabon van dén 1 sten dezer honden in', dat bet lijk van Prins August geopend en onderzocht is', in tegenwoordigheid; van 04 personen, waaronder eenige Engelsche en Fransche' geneeskundigen en dat in het door die personen onderteekende proces verbaat der lijkope ning verklaard wordt, dat de Prins overleden is aan eene keelziekte, Er heeft alhier in eene onzer voornaamste brouwerijen een droevig ongeluk plaats gehad. Een der werklieden namelijk, naast den grooten fcfouWketel bezig, werd eensklaps «leiztlig en had hei ongeluk in bet ziedende vocht te vallen, uit hetwelk hij wel spoedig weder opgehaald werd, doch om uog slechts weinige mimiten te leven. Gisteren zijn de pakhuizen en overige gebouwen 'der voormalige O. I. Compagnie, in'Crutchedfriars en Billiterstreet gelegen, in het open baar, tot eene som vSn 86,500 ponden verkocht. Zij zullen tot-berging der uit Oost-Indie en China komende ladingen blijven gebezigd worden. F R A N K R IJ K. ParIjs den 14 April. Gisteren is de heer Philippe Dupinvergezeld door al de leden van den Raad van Discipline, voor de vereenigde zitting van de Kanier van het Koningliik Geregtshof verschenen, waar de Procureur- Generaal, de heet Martin (du Nord,-) in korte woorden de redenen van zijnen eiseh ontwikkelt beeft; voornamelijk daarop aandringende, dat in het advies van den Raad het Hof der PairS eene exceptioonele regtbank was gehóemdniettegenstaande bij de charter de wettigheid van dat Hof erkend Was. Hij heeft echter geene straffen tegen dé tedénvan dien Raad willen eischenuit aanmerking van hunne achtenswaardige betrekking en van de gematigdheidwaarmede hun advies gesteld was; alleen heeft hij gevor. derddat het Hof dat advies voor nul zou verklaren. De heer Dupin heeft vervolgens het advies verdedigd en daarbij volgehou. den de onwettigheid der ordonnantie, en dat het Hof der Pairs een excep- tionneel geregtshof iszonder daardoor te willen aanduiden dat het onwet tig zijn zousluitende deze eerste hoedanigheid de andere niet uit. Hij staafde dit gevoelen, onder anderen, met de woorden van den Procureur. Generaal Mourredie in het proces van Lav alette voor het Hof van Cassa tie gepleit haddat onbetwistbaar het Hof der Pairs een exceptionneel hof was, omdat zijne regterlijke magt van de gemeene jurisdictie was afge scheiden. Het Hof heeft, na de repliek van den Procureur-Generaal en het ant woord van den heer Dupin daarop gehoord te hebben, en 11a eene beraad slaging.die omtrent vier uren geduurd heeft, het volgend arrest uitgesproken: Óverwegendedatin de veronderstelling dat de ordonnantie van den 30 Maart 1835 onwettig zijn zou, de Raad van Discipline der orde van Advocaten zijne magt te buiten is gegaan, door een besluit te nemen, het welk de Advocaten tot ongehoorzaamheid schijnt aan te moedigen, en dat, in alle gevallen, de Raad van Discipline in den gewonen vorm, even als alle andere burgers, zich had behooren te voorzien tegen de onwettigheid van eene ordonnantie; Het Hof vernietigt het besluit van den Raad van Disciplineden /den dezer maand gedagteekend." Vele Heden zijn van oordeel, dat de Koninglijke ordonnantie, wier wet tigheid door de Advocaten betwist wordt, niets door het arrest van het Hof gewonnen heeft. In hare zitting van den I3den, heeft de Kamer der Gedeputeerden, hare ueraadslagingen voortgezet over het ontwerp van wet, betrekkelijk het met de Vereenigde Staten gesloten traktaat. Er werden onderscheidene sprekers Zoo voor als tegen het ontwerp gehoord, welker redevoeringen echter niets Van belang opleverden. Alleen werd de lachlust der vergade ring niet weinig opgewekt, doordien een lid der Kamer, de heer Auguis, zich met hevigheid tegen het ontwerp uitlatendein de hitte der impro- sisatie, met zijne armen den inkpot op het spreekgestoelte omwierp. In één oogenblik was de tribune bedekt met inkt en de regterhand des sprekers als met eenen zwarten handschoen overtrokken. Om het gebeurde te herstellen nam de spreker, zonder een oogenblik zijne koelbloedigheid te verliezen, een glas water, hetwelk hij over het spreekgestoelte wierp, maar Waarmede hij tevens den snelschrijver van den Moniteur overstroomde. Een schaterend gelach borst hierop in de vergadering uit, hetwelk niet weinig vermeerderde toen de heer Auguis uitriepHet ware te wenschen dat men even als op den inkt van dit spreekgestoeltede spons zoude kunnen halen over het traktaat, dat op dit oogenblik aan uwe beraadsla gingen onderworpen is." De heer La Martine heeft voor het ontwerp gesprokenen gewag ma kende van het gedrag der vorige Regering, in deze zaak, sprak hij van eene beleediging aan Frankrijks twee vlaggen gedaan. Die uitdrukking bragt de Kamer in beweging. De President deed hem opmerken dat er slechts éénfc Fransche vlag bestond, en de heef La Martine hernam, dat dit ook zijne meening was, hetwelk gebleken zou zijn indien men hem had laten uitspro ken zich over de Voorzitter beklagende dat hij hem in de rede was geval len, en hierover ontstond tusschen hem eh den heer Dupin eene korte rede twist. Hij ging' vérvolgens voort met te betoog'ertdat Frankrijk aan de Vereenigde Staten schadevergoeding schuldig en die dus moest betalen. De Fransche Gezant te Madridheeft volgens berigtde houders der uitgestelde schuld van 1831, krachtig ondersteund, zoodat nu door het Spaansche Ministerie die schuld dadelijk zou Wórden geconsolideerd. De Minister van Financiën slaat voor, de schuld te erkennen voor de eene helft in werkelijke 5 pCt. schuld met interest-gerot van af f Mei 1835, en voor de andere helft in de' cithegörie der cortes-coupons in twaalf Seriën.. Zoodanig luidt het ontwerp van Torreno. Eene fiiianciele kommissieheeft te dien opzigte een rapport opge maakt om den oorsprong dezer schuld en de pdtfiftïve' régten van die schüldeischers te Constateren. Al de leden hébben e'enparig de regtma- ligheid der eischen erkend. Van zijnen kant dringt de Minister er op aan, om van den raad der Ministers de goedkeuring zijns ontwerps te verkrijgen. Waarschijnlijk zai hij zulks verwervente meer daar de Cor tes zich met de beslissing niet te bemoeijert hebbenwant het Gouver nement is gemagtigd om de kwestie voor de financiële Wet van 1834 te beslissen. i! Heden is een koerier van Brussel komende aan de Tuilerien afge stapt; het gerucht verspreide zich, dat door denzelve ongunstige tijdingen ömtremt de gezondheid van Lodewyk Philips kleinzoon Waren aangebragt- De Moniteur bevat het volgende berigt: Eene telegraphische depêche kondigt- aan dat Lord Melbourne tot eersten Lórd der Thesaurie benoemd en met de zamenstelling van een kabinet be last is geworden. 1 Lord Grey maakt geen deel van het Ministerie uit, maar alles geschiedt in overeenstemming met dien staatsman. Dè benoeming van Lord Melbourne moet den F3<Ien des avonds aan het Gemeenten-Huis zijn kennelijk gemaakt. MENGELINGEN. aAnteekëningen betreffende eenige engel sóhe da g b l a d- e n. De Engelsche dagbladen, hebben over Het algemeen veel minder debiet dan do Fransche. De Times, welke zich het voornaamste blad van Europa acht te zijn, worde slechts op ruim 7,000 exemplaren gedrukt, en des niettemin beloopt deszelfs bruto ontvangst jaarlijks 45,000 p. st. (ƒ540,0003. De eigendom van den Morning-Chronicleis door de erfgenamen van dén heer Perry, die dat blad had opgerigt vóbf 40,000 p. st. 480,900) verkocht; dat van de Courier wordt op 100,000 p. st. i,2oo;ooo) ge schat; dat van de Globe oR 35,000 p. St. of (ƒ420,000). De redactie van de Times hoiidt van 30 tot 40 personen bêzfg, be halve een veel grower getal, dat het drukketi en verder materieel werk verrlgt. Öe redactie Van het verslag der Parlements-zittingen, gedurende drie of vier maanden 'van het jaarkost den eigen^een niet tuinder din

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3