Art.'5^ De'GSneraal-Majoof Baron van Balverendie zijn hoofdkwar tier'tè 's ürr.venhaoe zal moeten vestigen, zal, met betrekking tot de depots der afdeelingen en regementen kavalerie, als ook ten aanzien van de stoeterij van Borculo, de dienst-aangelegenheden besturen, en het toezigt voeren op den voet, Zoo als zulks tot dus verre door den Opper bevelhebber-der kavalerie heeft pjaats gehad. Art. 6. De Mjajoor-xitniair van het korps marechaussee F. C. Chomel wordt bij' dézen' "eerCOT ontslagen' als fungerend chef van den staf der kavalerie bij het leger te veldeen voorts ter beschikking gesteld van den Luitenant-Generaal, chef van den generalen staf, ten einde, onder deszclfs leiding en bevelen, de werkzaamheden te verrigten, welke tot de kavalerie te velde betrekking hebben. De Ritmeester der eerste klasse II. IV. J. A. van Uchelen, wordt al mede eervol ontslagen als fungerend chef van den staf van het opper- kommando der kavalerie, en voorts voorloopig aan den Generaal-Majoor Baron van Balveren toegevoegdals chef-de-bureauin des Generaals betrekking' van Inspecteur der depots van de korpsen kavalerie. He: getal troepen, ter versterking van de legers in de Overzeesche bezittingen, voor het löopend jaar zullende worden uitgezonden, is dezer dagen door Zijne. Maj., den Koning bepaald, voor. de Oost-Indien .op 15C0 en voor de West-Indien' 250 ogder-officieren en soldaten. Zijnde verder door.floogstclézélve vastgesteld, dat hijt korps jagers van Cleerens daarbij gczs.no.; en als geheel tijdelijk voor de Oost-Indische troepen zal wor den bestemd, voor zoo ver de thans daarbij dienende militairen daartoe mog- ten genegen en geschikt zijn; zullende dac getal strekken in mindering van hetgeen aan het Oost-Indisch leger is toegedacht; van de overblijvende officieren en verdere manschappen zal een depót of baraillon worden ge formeerd, In de zitting van de Tweede Ramer der Staten-Géneraal van den uden April; i$ ontvangen .eene Koninglijke boodschap, ten geleide van een ontwerp dor wet van 31 januarij 1810, betrekkelijk de dïjks— en polder-besturen. in de Koningrijke boodschap wordt gezegd, dat men aan de bestaande onzekerheid, of men gemelde wet al rian niet als voortdurend in werking zijnde beschouwen moest, het doelmatig geoordeeld heeft, ten einde een- vónnighe'id in alle gewesten te doen heerschen, de gave intrekking der wet voor te stellen. Dit ontwerp is ter overweging aan de afdeelingen gezonden. Verschillende ingekomene petitien, betrekking hebbende tot de indeeling des Rijks in gevegterlijke kantons en arrondissementen, den onvoordeeligen staat de iandbouws, ejizzijn aan de commissie ad hoe verzonden. - De centrale afdeeling heeft voorts verslag gedaan op de tweebij de Kamer aanhangige linanciele ontwerpen, waarvan liet eene strekt ter aan vulling'tier'te korten, op de verschillende begrootingentot den jare 1835, ontstaanen liet andere tot: verzekering der volle rentebetaling op 30 Junij aanstaande. Uit die verslagen is-gebleken, dat men de antwoorden dei Regering, op de bedenkingen der afdeelingen, ten aanzien van dezfr twee voprdragteii, voor kennisgeving heeft aangenomen, zonder daardoor in die slotwoorden. te hebben toegestemd, en behoudens daarop, bij de openbare beraadslagingen' over gemelde ontwerpen, terug te komen; dat men met ge noegen 'de toezegging heeft ontvangen, wegens een in October aanstaande aan te bieden project tot aflossing der 5 pCt. schuldbrieven; dat men niet kan toestemmen, dat in het' te kort, hetwelk voor het dienstjaar 1835 mogt ontstaannu reeds zoude moeten worden voorzienen dat men bij de Re gering algemeen .'bleef aandringen op liet bekomen van staatkundige mede- deélingen, ten einde de leden onbezwaard andermaal hun vertrouwen aan de Regering zouden kunnen schenken. De verslagen zullen worden ge- dr'uktde beraadslagingen over de ontwerpen worden bepaald op aanstaan den ;.iaandag 's'morgens ten half elf ure. De openbare vergadering werd daarna opgeheven, en in eene met gesloten deuren veranderd. In dezelve heeft 1. E'xc. de/Minister van Buitenlandsche Zaken eene staatkundige me- dedeeling gedaan. Th den avond van den 8 April is bij Z. Exc. den Minister van Bin- neulandsche Zaken eene soirée gehouden, waarop tegenwoordig waren Z, TC. H. de Prins van Oranje, vergezeld van Hoogstdeszelfs twee oudste Zonen, HU. KK. IIH. de Prins en Prinses Frederiken 1111. DD. IIH. de Hertog en Hertogin van SaksedrlVtitijar, Z. H. de Prins de Palfy is heden avond, zijne zending volbragt heb bende naar Weenen teruggekeerd. Naar men verneemt, was de Nederlandsche Marine, op den 1 April jl., zamengesteld uit: 1 Admiraal van de vloot, Z. K. fi. Prins Frederik4 'Vice-Admiraals (de heeren O. IV. GobiusA. A. Buyskes, Jhr. II. A.Ruysch en C'. .7. IVolterbcek7 Schouten bij Nacht25 Kapiteins37 Kapitein- Luitenants; 85 Luitenants der iste klasse; 179 Luitenants der 2de klasse; •59 Adelborsten der iste klasse (aan wier hoofd zich bevindt Z. K. H. Prins 'IVille-.n Frederik Hendrikj 6 Chirurgijns-Majoor van den isten rang; 11 van dén 2den rang; 12 van den 3den rang; 13 Chirurgijns der 2de klasse; 21 Chirurgijns der 3de klasse; 6 schrijvers en victualiemeesters der iste klasse j8 van de 2de kl.15 van de 3de kl.; 23 adjunct-schrijvers; 49 klerken; 7 opper-stuurlieden; 9 opper-schippers; 4 konstabels-majoor; en 2 opper- timmerlied'en. Op het Koninglijk instituut voor de Marine te Medemblik bevonden zich, op bovengemeld tijdstip, 78 Adelborsten. Het korps ma riniers, hetwelk onder liet kommando van den Schout bij Nacht P. Zier vogel gesteld is, bestond uit 2 Luitenants-Kolonel, Chefs der divisien; 2 Majoors; 7 Kapiteins, 10 iste Luitenants; 7 2de Luitenants; 1 Kapitein kwartiermeester, 1 iste Luitenant-kwarciermeester; 2 2de Luitenant-kwar tiermeesters1 2de Luitenant administrateur van kleeding en wapening; 1 Chirurgijn-majoor; 1 Chirurgijn der 2de klasse en 1 Chirurgijn der 3de klasse. De Nationale zeeinagt bevatte 2 schepen van 84 stukken geschut, den Zeeuw en den Ncptufms6 van 74 stukken; 1 van 64; 3 van 60; 16 van 44; 7 van 32 12 van 284 van 209 van 18 4 van 1451 van 12 3 van 8 r exercitie-vaartuig; 4stoomschepen 3 transportschepen te Zamen 76 sche pen. Van dezelve waren echter iiv aanbouw zoo te Vlissingenals te Am sterdam en Rotterdam, 16 schépen; zoodat na aftrek van die, 60 Schepen izee bouwen. Uit cenen bij de Noord- en Zuid-Hollandsche redding-maatschappij :opgemaalcten staat blijkt, dat gedurende de stormen, welke in De.cember ,1833 en in. October 1834 gewoed hebben, aan de.onderscheidene zeekus ten van ons Vaderland, door middel der reddingsboot-en bij negentien stran- dingen, honderd vier en twintig personen geoedi zijn. Door den President en Directeuren van de Nederlandsche bank is de uitdeeling over het afgeloopen 21ste boekjaarbepaald op f 471 per aandeel. De heeren L. en A. Alma, te Amsterdam, zijn door de Societé des Sciences Physiques, Chimiques, Arts Agricoles et Industriels de France, ie Pa- ,rys, tot medeleden verkozen. I Te Leeuwarden is den isten dezer, in den ouderdom van 75 jaren, overleden de Hoog Welgeboren heer Christoffer Bernh. Julius Baron van -Schwartz, oud Luitenant-Generaal en Ridder der Orde van den Nederland- ischen Leeuw. De Belgische Regering heeft, het beroep van ondernemer van diligences en vracht-voerman op zich genomen. In. de zitting namenlijk van de Kamer van Afgevaardigden van den 6 April, is met 48 tegen 11 stemmen doorge gaan, dat de Regering tot 1 Jujij 183d, zelve het vervoer van reizigers en koop varen langs den ijzeren spoorweg van Brussel naar Mechelen zal be- :s-::iren, en dl daarvoor noodige stoom-rijtuigen en wagens zal verhuren, Da gemalin van Leopold begeeft zich naar bet kasteel van Laeken, o:n aldaar hare .bevalling: af te wachten. Vrijdag is, na het afloopen der beurshetberigt te Antwerpen aangekomen, dat voornoemde Donderdag avond, te 10 ure, van eenen Zoon bevallen is. Niet uit Duitschiand alleen, maar ook uit Beigie, zullen arme wei";, lieden, welke geene verdiensten meer in hun vaderland vinden kunnen, naar Amerika trekken. Het Antwerpsch Handelsblad namenlijk berigt, dat een honderdtal landbouwers uit de omstreken van Tienen, in Antwerpen aange komen zijn, hunne bezittingen tot geld gemaakt hebben en in de nieuwe wereld hun fortuin zullen beproeven. A M E R I K A. Het Congres heeft in de Vereenigde Staten dcszelfs zittingen ten einde gebragtden 4 Maart is het gesloten. Bij eenparigheid van stemmen ij door de Afgevaardigden het navolgende besloten: Dat het traccaat met Frankrijk van 4 Julij 1831 in stand zal wonden ge- houden en men op deszelfs uitvoering zal aandringen. Deze resolutie werd door luide toejuiching beantwoord. Dat het comitté voor de buitenlandsche zaken zal ontheven worden van het verder in overweging nemen van hetgeen in de boodschap van den President voorkomt, betrekkelijk de handelsbetrekkingen en maatregelen va:i represaille tegen Frankrijk. Eene derde, door het comitté van buitenlandsche zaken voorgestelde reso. iutie begeerde dat de noodige maatregelen' getroffen Werdenom te voor. zien in al hetgeen uit de tegenwoordige gesteldheid van zaken met Frankrijk zoude kunnen ontspruiten. Men besloot deze derde resolutie op het bureau neder te leggen. {Iet Congres heeft een besluit van de Kamer der Afgevaardigden, ol 3,000,000 dollars tot verdediging der kusten aan te wenden, welke som door den Senaat slechts op 800,000 dollars bepaald wasafgekeurd. PORTUGAL. Over Engeland is de tijding ontvangendat Prins August van Leuchten- berg, echtgenoot van Koningin Donna Maria, den 28 Maart in den ouder] dom van 24 jaren overleden is. De Vorst had door eene op de jagt ge, vatte koude eene keelontsteking gekregenwelke hem binnen weinige da.j gen in het graf sleepte. Deze tijding heeft eene groote daling in de> Portugesche fondsen te weeg gebragt. Het Lissabons Regeringsblad heeft over dit overlijden het volgende mede. gedeeld Een ontijdige dood heeft Z. K. II. den Prins Don Augustus, aan de hoop des legers, aan het hart Harer Allergetrouwste Majesteit, en aan de gene genheid van alle echte Portugezen ontrukt. Hij is den 28sten dezer ten' twee ure, twintig minuten na den middag, ten gevolge eener keelonstekinj: overleden. De Prins daalt in den bloei zijner jaren in het graf. Naauwe- lijks zijn er sedert zijne aankomst in Portugal twee maanden verloopen, maar in dat korte tijdsverloop is hij er in geslaagd, om de algemeene ach. ting en genegenheid te winnenen de vrienden van den grondwettigen troon beschouwden hem reeds als den hechtsten steun van dien troon en van de nationale vrijheid. De Voorzienigheid heeft het intusschen goed gedacht, hem ons te ontnemen, en wij moeten ons aan Hare besluiten onderwerpen. Hare Majesteit de Koningin wenscht, dat men, tot een blijk van droef, heid over den dood van haren Doorluchtigen echtgenootgedurende drie maanden den zwaren en gedurende een gelijk tijdsverloop den ligtenTost» drage. De redendat er geene bulletins waren uitgegevenmoet daarin ge zocht worden, dat tot den 27ste toe, de geneesheeren in de ziekte vaa den Prins geen gevaar zagen. Het lijk is op bevel'van de Koningin geopend gewordenin bijzijn va« een Engelsch geneesheer: men meende, dat deze maatregel genomen wjj, omdat er geruchten omliepen, dat de Prins was vergiftigd geworden. Volgens besluit van de Koningin (welke zich, zooals gemeld was, niet in zwangeren staat schijnt te bevinden) is het opperbevel over het lege: aan den Hertog van Terceira opgedragen. Dezen post bekleedde haar over leden gemaal: doch niet met algemeen genoegen, daar weinige dagen vow zijnen dood onderscheidene leden van het' Huis der Afgevaardigden, ziel tegen die benoeming verzet haddenweshalve met 45 tegen 44 stemmenws doorgegaan, eene Commissie te benoemen, welke onderzoeken moest, ii hoe ver, het opdragen van het opperbevel over het leger aan den Prim, met de grondwet overeen kwam. De eenige broeder van den overledene, Maximiliaandie den 2 Oct», ber 1817 geboren is en bij een Beijersch regiment ruiterij dient, volgt M als Hertog ven Lcuchtcnberg op. SPANJE. Er wordt door het Parijsch Regeringsblad vah den 5 April Wederom mei ding gemaakt van twee gevechten, tusSchen de Carlisten en Christina, waarin de iaatsten de bovenhand zouden gehouden hebben. De tijding van deze twee gevechten wordt door bijzondere brieven .rat nader bevestigdzoodat dezelvezooals reeds meermalen gebeurd is, oi een verzinselof de overwinning aan den kant der Carlisten geweest ii. Hetzelfde blad vermeldt dat Lord Elliot te Bayonne was aangek» men0111 met Don Carlos over het verlaten van Spanjeuit naam van Fratl rijk en Engeland te handelenhém de voordeeligste voorwaarden aan bieden; en indien hij hieraan geeii gehoöt gaf, met eene interventie: bedrijgen. .v Mina heeft, indien het stuk echt is, eene allerbarbaarsté procltmai aan de inwoners van Navarre afgevaardigd. Daarin heet hetzuHen 1 vaders van zulke jongelingen, welke ondef de Carlisten diénen, eti bint: 8 dagen niet zijn teruggekeerdalsmede de Overheden der verschillen: gemeenten van hunne woonplaatsen gearresteerd en van elke vijf één doe geschoten en hunne woningen verbrand worden. De Overheden moete: op strafte des doods, aan de Christinos, de nadering der Carlisten te ke: nen geven. Dezelfde straf is voor de heelmeesters, geneesheeren en ap thecars bepaald, die de gekweste Carlisten verzorgen. I T A L I E. Het Journal de Napels vermeldt eene nieuwe uitbarsting van de 17- suvius, welke den I3den Maart heeft plaats gehad, en welke van ittA- waardige verschijnselen verzeld is geweest. Er heeft zich een nietis mond geopend, 'Waaruit menigte rook en iteénen werd opgeworpen. Di I4den was de bodem van deren hieuwefl krater verlicht met vlamai! van verschillende kleur, en een schrikkelijk 'gedruis weergalmde binne deze nieuwe opening. Twee spleten van den ouden krater lieten «L gelijkcr tijd took eh vlammen uit. Men beschouwde deze verschijnsels, als de boden van eene groote uitbarsting. Uit Rome.schrijf' men van den 23 Maart daaromtrent nog het volgends. Brieven en reizigers uit Napels beschrijvende uitbarsting van is' Vesuvius den 13 en i4den Maart, als een prachtig schouwspel. I Resina waren des middags van den eersten dag -de bronnen opgedroogt en des avonds volgden eenige hevige aardschokkenwelke den Vesuvii en den Monte Somma in derzeivér grondvesten schenen te schudden, t daarop gevolgde uitbarstingen hadden voor eenige dagen geene schade ve oorzaakt, dewijl geene lavastroom zich uitstortte, en de uitgeworpe steeuen en tscb meestal in den krater terugvielen. Men ziet onderw

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2