A teil', die utjsluitbnd bestemd zij tbt het dekken der uitgaven, welke een ge\'olg zijn der betrekkingen, die ruit het oprigten van het Koningrijk der Nederlanden door de bijvoeging van Bel'gië aan de Nederlandelf zijn gebo ren betrekkingen die, wanneer ze definitive wijzigingen ondergaantevens bepalingen "omtrent de uitgaven en de schuld noodzakelijk maken. Het wa ren alle deze redenen, die de meeste afdeeliftgen deden besluiten, om bij tie Regerjng op het bekomen van inlichtingen, zoo wel van fina'ncielen als Van staatkundigen aard, aan te dringen. Wat onzen geldelijken toestand be- trelt, voerde men aan, dat de renten der weder op nieiiw te creeeren schuld de jaariijksche uitgaven met ruim vier tonnen gouds zullen vermeer- tieren; terwijl de inkomsten tegelijkertijd, door de reductie van de hool'd- som der grondbelasting, met ruim Vier tonnen gouds zijn verminderd; dat ondertusschen de belastingen niet vatbaar schijnen om hooger te worden opgedrevenen dat het evenwigt tusschen uitgaven en middelen van bestrij ding weder, bij de aanneming der beide tegenwoordige financiële voordragten, verbroken zoude zijn, en nog verder, bij aanneming van het aangeboden ontwerp op de zamenstelling der regterlijke magt, verbroken zoude worden. Eindelijk heeft men staatkundige mededeelingen verlangd, die men, naar ïuen verklaardebehoefdeen welke voornamelijk moeten inhouden hoeda nig, na de laatst gedane mededeelingen, als nu de stand der onderhandelin gen gevorderd isof waaraan derzelver afbreking is toe te schrijven; of er maatregelen zijn genomen tot derzelver wederaanbinding en beëindiging, en welke de uitzigten op die beëindiging zijn. Deswege werd aangemerkt dat voor zoo verre toch de vroegere mededeelingen, aan de Staten-Generaal gedaan, loopen, men het daarvoor mogt houden, dat er uitzigt was en bleef, omdoor de medewerking der Europesche Kabinetteneen einde van zaken te bereiken maar dat de openlujit bekende afbreking der onderhandelingen en de inwendige toestand van som.mige invloedoefenende Mogendheden, de niet ongegronde vrees doen opkomen voor eene meer en meer gerekte continuatie van tenen status quo, welVe de Regering met de Staten-Generaal erkennen, dat duurzaam, al ware bet alleen om het onderhavig voorschotniet is vol te houdendat men wel vertrouwtdat bij de Regering geene pogingen onaangewend biijven om de voorz. onzekerheid te doen ophouden; dat ook zij beseft, dat het "niet mogelijk is zich, zonder het rampspoedigste uiteinde, meerder en meerd'sr ;n deze voorschotten te verdiepen, en dat men dan ook wel bedacht zz zijn, om, des noods, zelfs door andere middelen, dan die van eene onz'e^ere tusschenkomst der buitenlandsChe staatkunde, tot een gewenscht ei nde te geraken; en dat de Staten-Generaal in hun vertrou wen behoor en te -worden' versterkten tot dat einde even als vroeger, zoo danige ut'.ichtingen vereischt worden, als, zonder krenking van 'slands be langen., zullen kunnen gegeven worden, ter bevestigingdat de beëindiging van l/.t verschil alleen wordt vertraagd door eene vis majorwelke tot hier- "bn "biet is kunnen overwonnen wordenen waaraan men Zich zijns ondanks, cl', nog moet onderwerpen; maar dat de Regering niettemin geen middel on beproefd laat, noch laten zal, wat, bestaanbaar met de eer, kan strekken om het- vreedzame en getrouwe Noord-Nederland quovis modotot eene bil lijke beëindiging van de geschillen te brengen, en hetzelve alzoo van dezen last te ontheffen. Binnen kort ziet men de antwoorden van regeringswege op deze bedenkingen te gemoet. Z. K. H. de Hertog van Saksen-lVeimar heeft op een verzoek van den heer Triestvan Gentde toelage van 365 fr. voor de armen weder toegestaan, welke hij ten tijde van zijn verblijf in Gent voor derevolutie gewoon was jaarlijks te geven. De gepensionneerde Kolonel der artillerie O.- F. Schrever heeft een nieuw soort van kijkers uitgevonden, waarvan op last der Regering een zeker getal voor de dienst in de verschillende vestingen zal worden vervaardigd. Den 3 April zijn aan den Helder door den Burgemeester fraaije ge schenken, in tabaksdoozen en geld bestaande, aan Martinus van der Ham en vier anderen uitgereikt, die de schipbreukelingen van de Tasmania in October 11. gered hebben. Uit Utrecht wordt gemeld, dat de bevolking dier provincie van 1825 tot 1835 van 115,788 tot 135,521 zielen is toegenomen; in Utrecht zelve was de bevolking van 35,121 tot 44,141 vermeerderd, in Amersfoort van 9,700, tot 11,943. De stedelijke Regering van Zwolle heeft, bij publicatie van den 19 Maart jl. bekend gemaakt: dat zij, ten einde den handel en de expeditie, die van ouds eene der voornaamste bronnen van stads welvaren uitmaken zoo veel mogelijk te bevorderen, bij besluit van den 15 November 1834, aan Zijne Majesteit den Koning, eene voordragt heeft gedaan, tot afschaf fing van den zoogenaamden Land- en Watertol en van den Nijebruggen Tol, die sedert eeuwen ten behoeve van genoemde stad zijn geheven geworden, en dat het, Z. M. den Koning, bij besluit van den 10 Februarij jl., be haagd hebbende, den Raad tot die afschaffing te magtigen, dien tenge volge door denzelven, na gehoudene deliberatie met H. A.is bepaald, dat de gezegde Tollen, met den eersten April eerstkomende, zullen zijn en blijven afgeschaft. RUSLAND. De President van de Warschauwer civiele Regtbank is door eenen ge- wezenen Advocaat Malinowskitoen hij bezig was in tegenwoordigheid van twee ondergeschikte beambten aan zijn schrijftafel te werken, vermoord geworden. Genoemde Advocaat heeft hem met een scherp scheermes, in eens den strot afgesneden, waarop de President dadelijk gestorven is. De dader is gevat geworden en heeft bekend uit loutere wraakzucht deze daad verrigt te hebben. SPANJE. Onderscheidene Fransche bladen vermelden de edelmoedigheid van Zumala-Carreguybij het innemen van Echarri-Aranazen stellen tegen dezelve de wreede handelwijze van Mina over. De bezetting, nametilijk der genoemde sterkte, had zich op genade of ongenade overgegeven. Toen de gevangengenomene manschappen daarvan voor Zumala-Carreguy werden gebragt, zeide hij hun, dat zij vrij waren in de keus, om bij hem te blijven of weder onder de rijen der Christinos te gaan dienen. In het laatste geval verpandde hij zijn woord van eerdat hij hen vrij en on verlet naar Pampeluna, Estella of Vittoria zou doen geleiden. Oógenblik- kelijk liet zich de kreet; van leve Karei F! van de zijde der soldaten hoo- renen allenmet uitzondering van den bevelhebber der stérkte en van drie officieren, gaven het verlangen te kennen, om dien Vorst te dienen. Daarna noodigde Zumala-Carreguy alle de officieren zonder onderscheid bij zich ten middagmaal, en toen dit afgeloopen was, werden de bevelhebber en de drie officieren naar Pampeluna geleid, terwijl de vijf overige offi cieren en 350 soldaten bij de Cariisten werden ingelijfd. Ondertusschen wordt van eenen anderen kant wederom gemelddat Zumala-Carreguy de huizen van drie dorpen had laten vernielen, en Mina, die van drie anderen had laten verbranden. GROOT- BRIT- ANNIE. Het Ministerie heeft den 2 April eene gevreesde nederlaag ontvangen. Het voorste! van Lord Russell is na eene vierdzagsche beraadslaging met 322 tegen 289 en dus met eene meerderheid van 33 stemmen aangenomen. Volgens dit voorste!, zal nu het overschot van de inkomsten der Pro- testantsche Kerk in Ierland tot de opvoeding van alle klassen van ingezeten, zonder onderscheid van Godsdienst, besteed worden: ten minste moet nu hierover nader 111 comitté beraadslaagd wórden. De Minister Peet had voor het "einde der debatten verklaarddat hij zich tegen het voorstel zoo Ij mogelijk verzetten zon en dat, indien desniettemin eene meerderheid 1 het Huis voort mogt gaan, om deze zaak door te zetten, en de behaa ling der van Regeringswege voorgestelde wet omtrent de tienden in Ierk daarvoor liet achterstaan, hij zulks zou houden als een bewijs, dat liet 2 pligt werd, om zijne booge betrekking neder te leggen. Vooral heeft 0'Cornell bij deze beraadslagingen zich hevig tegen liet Jij nisterie uitgelaten en beweerd, dat het nu toch eens tijd Werd, om na ééi zevenhonderdjaiige slavernij der Ierendezelve tot een vrij volk te ve hellen. De bladen van de Ministeriele partij voorspellen de geheele omverwerpt van de bestaande staatsregeling en den nabijzijnde ondergang van Engelan wanneer de hevige liberalen aan het Ministerie moeten komen. De d:j bladen der tegenpartij blazen triomph en noemen reeds de Ministers 0; welke de tegenwoordigen zullen vervangen. Den 3 April is met eene meerderheid van 38 stemmen besloten, dat Huis aanstaanden Maandag zijne beraadslagingen"in comitté over de Ierse] Kerk houden zal, en dat de openbare discussien over de wetten, ter ïtieuwing der toelage voor het leger en anderen, op dien zelfden dag, di later zouden plaats hebben. Dit was wederom tegen den zin van den uister Peelwelke gewild had, dat eerst het laatste en dan het eerstet behandeld worden, In die zitting hadden verscheiden leden hunne vi ontwaardiging over het gedrag der oppositie getoond. Reeds werd gemeld dat de Minister Peel den 3den in den namijj zijn ontslag aan den Koning aangebodendoch deze dezelve geweia had. Een groot aantal kooplieden echter en ingezetenen van Londe bezig met het teekeuen van een adres aan Sir Peel, om hem te verzot; zijnen post niet neder te leggen. F R A N K R IJ K. t De beraadslagingen over de wet betrekkelijk de verantwoordelijk: der Ministers, zijn eindelijk ten einde gebragt, en de geheele wet- eene meerderheid van 22 stemmen aangenomen. Als zeker verhaalt mendat te Parijs de stellige tijding ontv gen isdat de Maarschalk Maisondie zich te Petersburg bevindt benoeming tot Minister heeft afgeslagen. 164ste KONINGLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Trekking van de Vijfde Klasse 05ste Lijst. N°. 577 een prijs van iooo. o'(5Ste N°. 3294 een prijs van 25,000. N°. 5132 een prijs van 5000. N°. 20501 een prijs van 1000. Wordt geadverteerd; dat op het Rekest, aan den Koning gepres teerd door GERARDUS MELIS, gepatenteerd Winkelier en Kramer Leydcn, ten einde het Zijner Majesteit behagen mogte hem te verleet Surséance van Betaling; Procedures en Executien, voor den tijd van tvi maanden, het Hoog-Geregtshof te 's Gravenhage, derde Civiele Kamer, welker handen dit .Rekest is gesteld geworden, alvorens daarop aan Zj Majesteit te dienen van Berigt, Consideratien en Advis, heeft geordonnei den Suppliant, benevens deszelfs Crediteuren, te compareren op Vrijdagi 1st en Mei 1835, voor de Heeren en Mrs. GEVERS en Jonkheer de JONG:. Raden in den Hove, als Commissarissen, die hen zullen hooren en den Ho rapport doen, met bijvoeging dat, hetzij dezelve Crediteuren compare, dar. niet, door het Hof ten deze zal worden geadviseerd, als bevonden 11 worden te behooren. Hebbende wijders het Hof aan den Suppliant verleend, hangende de dei- beratien van Zijne Majesteit den Koning, provisionele Surséance van betak en van alle Regterlijke vervolgingen Van het Rekest en de Bijlagen kan inmiddels inzage worden genoitü te 's Gravenhage ten Kantore van Mr. JACQB GEORGE ALEXANDB CLANT, Procureur bij het Hoog-Geregtshof, en te Leyden ten 'Kannit van Mr. A. A. DILLIÉ, Procureur bij de Regtbank aldaar. 's Gravenhage, 30 Maart 1835. CLANT. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Op Donderdag den 9 April 1835, Tot sluiting van het Tooneél, Op hii verterend verzoek: BERTRAM en RATON, of de KUNST van ZAMEjSi ZWEËREN, Tooneelspelin 5 Bedrijven, naar het Fransch van E. Scrik Versierd met deszelfs Costumes en verderen Tooneelmatigen Toestel. De gewone Pauze zal tusschen het Vierde en Vijfde Bedrijf zijn. HALVE LOTEN worden eerst na half negen ure afgegeven. De Aanvang ten half zeven ure.) Gevoelig voor dé menigvuldige blijken van deelneming bij het afin ven*van mijne waarde Zuster, MARIA van der NOÓRDAA', ontvangt: betuige ik iangs dezen weg, mijnen Vrienden en Bekenden, ook uit ma van mijne Kinderen en der Overledene naaste Betrekkingen, hartelijke en welmenenden dank. Leyden den 7 April 1835. C. van der NOORDAA. Al degenen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd 15 aan'ofte èenige Geiden, Goederen of Papieren onder zich mogten hebbe behoorende tot den vacanten Boedel en Nalatenschap van Wijlen HERRt NÜS JACOBUS SCHOEREE, gewoond hebbende te Leyden, in de Gij straat en aldaar overleden,, worden verzocht -daarvan opgave, betaling) overgifte te doen," vóör den 15 Mei 1835,' ten Huize "van den Ondergete kenden, wonende te Leyden, op de Koepoortsgracht, Wijk 2 N°. 78, i aancestelderi Curator in voorschreve Boedel en Nalatenschap. P. K. D O E F F. MEURS en van DISHOECK, Apothekers te Leyden, vragen primo Mei een LEERLING, van de Protestantse!e Godsdien? Brieven France. BELANGRIJK BERIGT voor GENEESKUNDIGEN. De navolgende geneeskundige Werken kan ik tegenwoordig voor if. verminderde prijzen leveren: OORSPRONKELIJKE EDITIE van I. Dr. C. A. W. BEHRENDS, Handbuch der praktischen .Arzneiwisse scliaft' odêr der speciellen Pathologie und Therapie. 9Deelen. Vroegi ƒ46, thans 18, zelfs de Weener nadruk van dit Werk is hooger: prijs en heeft minderwaarde dan deze oorspronkelijk Editie, omd; i°. het eerste Deel van deze Editie,door Dr.J. C. ALBERS op nkw bewerkt en uitgegeven is, onder den naam van: Handbuch Semiotik," terwijl de nadruk de oude Editie heeft gevolgd; 2°. deze uitgave op fraai wit papier gedrukt en 30. 60 vel meer bevat dan de nadruk. II. Dr. CARL SUNDELINS, Pathologie und Therapie der krankheitei mit materielier grundlage. 2 Bande. gr. 8. Vroeger 8, thans ƒ4. III. Dr. K. w. IDELER's Dirig. Arztes ander Irrenanstalt der Charité 1 Berlin. Anthropologic für Aerzte. gr. 8. Vroeger 5, nu f 2. IV. Dr. JOS. HERM. SCHMIDT, zwölf Bücher fiber Morphologie üta haupt und vergleichende Nosomorphologie insbesondere. 2 Bande nebst Atlas von 19 Folio tafeln. gr. 8. Vroeger 6, nu f 2. Utrecht BOBERT NATAN, 6 April 1835. Hoogduitschc Boekhandelaar, KijdeWocLANTHONY de KLOPPER en ZOONte Leyden. <31 Man ie gi ®et Fm»: den 1 dagei antw het 1 van lijk zich eene is d wont het jaar het beta! oordt zien len r alger vulii geidi 1834 ónde allen door ■meri gen W ande aanb 'ineri 'tot lijk dooi Tfige Zich zijn in veet will dan bon V ring geg kip; jcbi 'niet van gen tot ge« S ben last g'n( opb ziei ren en dra lasi mo tus P>g scl de: ba ph ïe tv en trc lie in Be de bi k\ er f ei bi 1

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2