A". 1835. LEADS II E C O R A 'K- Woensdag !.<*s "V W~ "f BW#t. '--'\ den 25 Mnart. el- as E, DE nis ïti, arc en op de en er- /e, jk- |aar vijf te ids, I en; »ns- in ijn, een :ns SN. ,50. .50. illen ïren »ijen 80. veel 1 tot ik 4 'ng, ben, enz. den, lang P- [ooi- EL, zoo hot, oor- ende uize lorp, iterk han- r en den- Lei den, angs heb- 1 en dere ge- elas- ande i op idags 'art ij oor des van ude, NEDERLANDER Leyden den 24Sten Maart. Wij hebben een tusschen-nommer van de Javasche Couranten,, gedagtee- kend 1 November, ontvangen. Dezelve bevat een omstandig verhaal van het wedervaren bij de zeeroovers, van een ingezeten van Makasser, het geen wij, uit plaatsgebrek, in ons volgend nommer zullen overnemen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is de heer Muiiernieuw benoemd lid, in plaats van wijlen den heer vanBoclens, ra onderzoek zijner geloofsbrieven, als Afgevaardigde van de provincie Vriesland toegelaten. Vervolgens zijn voorgedragen geworden twee finan ciële ontwerpen van wet. Bij het;eerste wordt wederom voorgedragen, om, even als nu reeds twee malen geschied is, het Belgisch aandeel in de ren tebetaling der Nationale schuld, door het Amortisatie-Syndicaat te doen voor schieten; Het tweede strekt, om in de te korten, op de begrootingen over de jaren'1831, 1832, 1833 en 1834 ontstaan, te voorzien, en wel door het gebruik van: i°.het overschot van de opbrengst der leening, vastgesteld bij de wet van 22 November 183220. dé opbrengst van de kapitalen Werkelijke Schuld, rentende vijf ten honderd, daargesteld volgens de wetten van 30 December 1833 Staatsblad NV 66) en 28 April 1834 Staatsblad N°. 13) alsmede door de opbrengst van een daar te stellen kapitaal Werkelijke Schuld, rentende'vijf ten honderd, ten bedrage van ƒ8,100,000, in het tweede grootboek in te schrijven. Deze ontwerpen zijn naar de afdeelingen gezon den, eveneens als zes ontwerpen, houdende wijzigingen van de 8, 9, 10 en 11de titels van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel. Namens de Commissie tot de verzoekschriften, heeft de heer Hooft verslag gedaan op een verzoekschrift van eigenaren van veenen in de provinciën Groningen en Drenthedie bezwaren tegen den accijns op den turf heb ben ingebragt, en welk. stuk ter griffie, is nedergelegd. Eindelijk zijn de afdeelingen geloot en ingedeeld, en tot Voorzitters en Onder-Voorzitters benoemd de heereni°. .afdeeling de Jonge en Byleveld2°. Op den Hoof en Corner-Hooft3". van Reenen en van Asch van pfyck-, 4°. van Hemert en (flintus50. Donker Curtius en Dyckmeestcr. De Vergadering is vervolgens onbepaald gescheiden. Laatstleden Zondag is de godsdienstoefening in de Kloosterkerk te 's Hage-, onder het gehoor van D°. Dermout, bijgewoond, door HH. MM. den Koning en de Koningin, Z. K. H. den Erfprins van Oranje, Z. K. H. Prins Frederik Hendrik en H. K. H. Prinses Sophie. Men verzekert, dat Z. K. H. de Prins van Oranje eerstdaags in de Residentie zal terugkeeren. Den 23sten dezer is Zijne Exc. de Minister van Financien van 's Ha- ge naar-Amsterdam vertrokken. Naar men verneemt, is door het Bestuur der Registratie, naar aanlei ding eetter beschikking van den Minister van Financien, voorgeschreven, dat de certificaten, hetzij door geneesheeren of bijzondere personen ten behoeve van aangeklaagden of getuigen v.oor de r.egtbanken van enkele politie wor dende afgegeven, op zegel moeten zijn gesteld, en, voor zoo veel daar van door de. registers in.de vonnissen melding en gebruik wordt geniaakt, alvorens moéten worden, geregistreerd. Den 22sten dezer is te 's Gravenhage, in den ouderdom van acht en vijftig jaren, overleden de Hoog Welgeboren Heer Jonkheer Albert Domini on Trip, Luitenant-Generaal, Opperbevelhebber der Kavallerie, Inspecteur- Generaal van 's Rijks Stoeterijen, Grootkruis van de orde van den Neder- landschen Leeuw, Kommandeur der Militaire Wiljems-ordeGrootkruis van de orde van St.- Anna, Kotnmandeur van.de Daneborgs-orde. Op aanstaandeq Donderdag den 2Östen dezer, des voormiddags te elf ure, zal de Rector Magnificus der Utrechschg Hoogeschool, de Hoog leeraar Herm. Joh. Royaards, zijne waardigheid met het houden ecner pleg- tige redevoering nederleggenen de eereblijken ter hand. stellen aan de schrijvers van de goedgekeurde antwoorden op de prijsvragen in 1834 door dé Faculteiten voorgesteld. Uit Vlaardingen schrijft men het volgende De aanhoudende zware stormen en onweders, die dezgn winter bijzonder kenmerkten, hebben ook deze stad eene. zware ramp toegebragt. Een onzer vischhoekers, genaamd de Nijvere Ifisscher, gevoerd door den stuurman Frans Ommering, en bemand met twaalf kloeke zeelieden, allen burgers dezer stad, is in het begin van Januarij 11., van hier ter beug- of wintervisscherij naar de Noordzee uitgezeild en niet weder tot ons terug gekeerd. Volgens de meest gegronde berekeningen en tijdingen uit zee, zijn deze twaalf manschappen, met schip en leven, te midden der uitoe fening van hun zwaar en nuttig beroep, op eene jammerlijke wijze eene v prooi der golven geworden. Zeven weduwen betreuren daardoor het verlies hunner echtgenooten vier en twintig jonge kinderen zijn daardoor vaderloos gewordeneene weduwe mist haren eenigen en volwassen zoon, nadat zij voor twee ja ren haren man op zee verloor; andere wederom beweenen hunne zonen, en de weduwe van den stuurman van het verongelukte schip verloor op één oogenblik haren echtgenoot, haren oudsten zoon en haren broeder, en blijft met zes jonge kinderen hulpeloos achteren deze allen zijn door het verlies hunner dierbaarste betrekkingen voor altijd in armoede en kommer gedompeld. De heer Hendrik Kikkert, reeder van het verongelukte schip, wonende te Vlaardingen, heeft dit groot aantal ongelukkigen der Christelijke liefde zijner landgenooten aanbevolen, en heeft aangeboden de liefdegiften te ont vangen en voor derzelver doelmatige uitdeeling te zullen zorgen. AMERIKA. Te New-York is den 21 Februarij de tijding van het terugroepen van den Fran'schen Gezant, en het aanbieden van eenen pas aan den Amerikaan- schen Gezant te Parijs, aangebragt, doch heeft aldaar niet de meening kun nen wegnemen, dat het tusschen die beide landen tot geen oorlog komen zal, daar wederom ter tafel van de Fransche Vertegenwoordigers het ontwerp tot voldoening van de Amerikaansche schuld zal worden aangeboden. Eenige Fransche officieren waren bij hunne aankomst door ecnig gepeu- pel uitgejouwd en uitgescholdenzij hebben echter door een gul en harte lijk ontvangst bij de hoogere klassen daarvoor volkomen voldoening erlangd. T U R K Y E. KgNstANT.iNorEL den 28 Februarij. Door de Allgemeine Zeitung wordt wederom veel ophef gemaakt van oorlogs-voorbereidingen: alles zou daar in. rep en roer wezen, vloot, leger, verdedigings-middelenalles werd in be' weging gezet, en dat wel omdat de Engelsche vloot Malta verlaten en bij Vurla aangekomen was. De Porte zou vreesselijk bang voor een ophan den zijnde oorlog wezen. In Syrië was alles bij het oudede kleine oorlog tusschen inboorlingen en de Aegyptenaars werd met verbittering en afwisselend geluk voortgezet. In Persie was de rust hersteld: de Schah regeerde ongestoord over het geheele land, en zijne tegenstanders hadden zich onderworpen. GRIEKENLAND» De uit Munchen verspreide geruchten van eenen opstand in geheel Mes. scnie (zie onze vorige) worden door andere berigten stellig tegen gespro kenwelke echter niet ontkennen, dat het er in Griekenland bedroevend uitziet, de bevolking over het algemeen zeer te onvreden is, en een op stand onder de mogelijkezelfs waarschijnlijke zaken behoort. SPANJE. De buitengewone begrooting van Oorlog is den 17 Maart in de Kamer der Afgevaardigden algemeen aangenomen. Aan die Kamer is een besluit der Koningin medegedeeld, waarbij de heer Mandrano, tot nu toe Minister van Binnenlandsche Zaken ad interim, nu voor goed mét dat ambt bekleed wordt. De leden van deze Kamer hebben met 61 tegen 57 stemmen een besluit van den Minister Torreno van Augustus IK afgekeurd. Hetzelve bevatte eene heffing van belasting op het zout. Het is afgewezen, omdat men meende, dat het onwettig was, dewijl men de uitvoerende Magt daarin niet had er kend, en een zaak van zulk een algemeen gebruik, daardoor noodeloos ver hoogd werd. Hoewel het Parijsche Regerings-blad had aangekondigd, dat de zege praal door Mina op Zumala-Carreguy bij Elizondo behaald, beslissend was geweestzoo wordt nu wederom door het zelve gezegd Het gevecht van den 12 Maart is niet zoo ernstig geweest, als de eerste bérigten daaromtrent deden gelooven. Desniettemin is door dat gevecht het dubbel Ontwerp van Zumala-Carreguy verijdeld, die zich eensdeels (met de negen bataljons onder zijn bevel) wilde vereenigen met de (vijf) batal jons welke Elizondo belegerd hieldenandersdeels zich tusschen de beide brigades welke van Pampeluna aanruktenwilde plaatsen. Een aanval der ruiterijdoor Mina in persoon bestuurdheeft hem tot den terugtogt gedwongen. Mina is vervolgenszonder eenige hinderpaal te ontmoeten te San EsteVan aangekomen. Van den kant Carlisten wordt hier echter nog bijgevoegddat Zuma la-Carreguy zich tegen Lorenzo gewend, en dit opperhoofd een merke lijk verlies heeft toegebragt. ITALIË. Florence den 10 Maart. Uit deze plaats wordt gemeld, dat men al daar voor eenige dagen onderscheidene aardschuddingen had opgemerkt. In de vorige week werd de hevigste schok, welke bijna 4 minuten duurde, gevoeld, ten gevolge van welke paleizen, publieke en andere gebouwen tot op derzelver grondslagen bewogen, en verscheidene schoorsteenen neder- gestort werden. Een oogenblik geloofde men dat de gansche stad onder de gol vende bewegingen van den grond zou verzwolgen worden en de schrik klom ten toppunt. Hevige Stormen en windvlagen waren gedurende geruimen tijd, deze aardschuddingen voorafgegaan. GROOT-BRITA'NNIE. Londen den 22 Maart. De Minister Peel heeft in de zitting van het Lager-Htiis van dén I7den eene wet rer tafel-gebragt, omtrent het huw- lijk van de Dissenters. Eene wet namenlijk van de helft der voorgaande eeuw bepaalde, dak elk huwlijk, hoewel door personen van een ander geloofsgenootschap aangegaan, door Leeraaks der gevestigde Kerk moest voltrokken worden. De nu ter tafel gebragte wet bepaalt-, dat voortaan zulke huwelijken voor den burgerlijken Overheids persoon zullen plaats hebben hoewel de. Leeraars der gevestigde Kerk de'registërs zullen hou den, en de régten voor dit registreren zeer billijk hëpaald Worden. Deze bepalingenschijnen zelfs door de antiministeriële 'partij te worden goed gekeurd. Den i9den heeft in hetzelfde Huis de -Córifmi'ssie van onderzoek naar den toestand der gevestigde. Kerk, het eerste gedeelte van haar rapport ingediend. Bij hetzelve worden eenige veréenigingen van Bisdommen voor geslagen, en het oprigten van anderen op plaatsen, welke in de laatste jaren zeer in bevolking zijn. toegenomen. Het bedrag van de jaarlijksche opbrengst van de gezam'elijke Bisdommen wordt op omtrent 149,000 begrootde inkomsten der Bisschoppen worden door de Commissie van 5,500 tot 4,500 gesteld, doch dat der Bisschoppen van Londen, Dur ham en Winchester hooger. Men heeft hierbij opgemerktdat de trac- tementen zoo hoog moeten zijnwegens de onvermijdelijke reiskosten en werken van liefdadigheid, welke de hooge Geestelijkheid verpiigt is uit te oefenen, als ook de ondersteuning van Geestelijken van minderen rangtot hun ressort behoorende. De oppositie heeft echter tegen dit rapport de bedenkingen gemaakt, dat door die maatregelen geene verbetering werd ingevoerd, maar slechts een andere verdeeling der kerkelijke inkomsten: terwijl door die inkomsten ook de Dissenters behoorden ondersteund te worden, daar zij evenveel regt hebben op die gelden, welke door de voorvaderen tot bevordering van Godsdienstige kennis waren afgezonderd. Den 20Sten heeft het Ministerie de besluiten tot afschaffing der tienden in Ierland, bij wijze van afkoop voorgesteld,. Dezelve waren nagenoeg op dezelfde wijze, als die van het vorige jaar, welke toen door het Lager-Huis aangenomen, doch doOr hét Hooger-Huis verworpen werden. De Minister. Peel heeft dit ontwerp verdedigd. Lord Stanley verklaarde, dat hij zijne stem aan de besluiten niet zou weigefen. Lord John Russell meende, dat zij niet aan de verwachting, die men daarvan had, voldoen zouden, en de heer O'Connell verzette zich tegen den maat regel dewijl dienaar zijne meeningniet genoeg de Iersche klagteu bevredigde. Ook de heer Hume verklaarde zich er sterk tegen en wilde dat men de zaak zou uitstellen. Na langdurig redetwisten Is met 213 tegen 198 en dus met eene meerderheid van 15 stemmen besloten, de Ministers te magtigen tot het indienen van eene billgegrond op de be sluiten die zij hadden voorgedragen. De gewezen Voorzitter van het Lager-Huis Sir Mannen Sutton, thans en.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1