I A M E R IK A. De laatste uit New-York ontvangen berigten, loopende tot den nden Febrnarijgeven eene meerder vijandige gezindheid van het Congres je gens Frankrijk te kenneneen lid van hetzelve heeft verklaarddat er verder geen redelijke grond bestond, om te verwachten, dat Frankrijk regt zou doen wedervaren aan de Amerikaansche schuldeïschersen dat dus de tijd gekomen was, waarop het Huis aan de natie en de wereld 'vcrpligt was alies tot handhaving der nationale eer te ondernemen. Opzigtelijk het schoolwezen van New-York wordt het Volgende mede gedeeld: De 9865 schooldistrikten van deze Staat tellen 534,002 kinderen tusschen 5 en 16 jaren, waarvan in het jaar 1833, luidens ingezonden berigten, 531,240 de scholen bezochten. Van de openbare gelden werden 316,153 dol lars 93 cents voor de scholen aangewend. Hiervan werden 100,000 dollars uit hetalgemeene schoolfonds en 18,538 dollars 56 cents door lokale aan de steden toebehoorende fondsen geleverd. De inwoners der distrikten heb ben de som van 398,137 dollars 4 cents bijgedragen. Sommen ten bedrage van 714,290 dollars 97 cents zijn (met uitzondering van eenige duizend dol lars die in New-York aan schoolgebouwen zijn besteed) aan tractementen der leermeesters uitgegeven. De gedurende het jaar 1833 aan de openbare scholen te koste gelegde gelden bedragen niet minder dan 1,200,000 dollars. Van die hoogere scholen, welke men daar academiën noemt, zijn er 67 met 5506 kweekelingende collegien waartoe ook de zoogenaamde universiteit te New-York behoort, zijn 7 in getal, met 1135 scholieren. De hoofdsom van het fonds voor de volkscholen bedraagt op dit oogenblik 1,791,321 dol lars 21 cents, waarvan de opbrengst in het vorige jaar 104,390 dollars 75 cents heeft beloopenhetwelk meer is dan de somdie jaarlijks voor deze scholen 's bestemd. In zijne boodschap aan het Congres heefc-de Gouverneur omtrent de gevangenissen gezegd dat de sommendie uit den door de gevangenen gele- verden arbeid verkregen worden, in de twee laatste jaren zijn toereikend ge weest om de gewone uitgaven te dekken en zelfs iets te besteden aan de vergrooting en veraangenaming der gevangenissenen Wanneer niet het be lang der vrije ambachtlieden moest worden op het oog gehonden, alsdan konden de gevangenissenin stede van eene bezwaring voor den Staat te zijn, eene bron van inkomen worden. I11 de Anburn-gevangenis bedroeg de ontvangst voor den verkoop van den arbeid der gedetineerden gedurende het vorige jaar 47,723 dollars 27 cents en de uitgaven 42,228 dollars 94 cents. De opbrengst van den arbeid der misdadigers in het werkhuis Monet-Pleasant beliep 76,990 dollars 84 cents, terwijl de uitgaven niet meer dan 55,593dol lars 85 cents hebben bedragen. Een Fransch officier, die zich in de Noord-Amerikaansche Vrijstaten bevindt deelt de volgende bijzonderheden mede-, aangaande de land- en zeemagt van dat Rijk De landmagt bestaat uit 7000 man, te weten: 4regimenten artillerie, 7re gimenten infanterie, 1 regiment dragonders, 1 corps ingenieurs en de staf; de kadres van deze regimenten zijn zoodanig ingerigtdat men derzelver sterkte tot 15,000 man kan doen stijgen. De milicie der 24 Staten is derwijze georganiseerd, dat zij 1,300,000 man te veld kan brengen. In de Staten langs de zee-kust bestaan zij meestal uit artillerie-compagnienieder com pagnie heeft hare verzamelplaats, èn op welk punt vandeUnie een aanval ook plaats hebbe, derwaarts kan in 14 dagen tijds 30,000 man worden gerigt. Eene menigte kanalen en ijzenvegen, die overal parallel met de zee loo- pen, zijn hiertoe van groot nut. De zeemagt bestaat uit 12 linieschepen, 16 fregatten, 12 brikken, 6 korvetten en een geëvenredigd aantal stoom schepen, tot de bemanning van deze schepen zijn 6000 zeelieden bestemd. Een Amerikaansche lucht-reiziger, de heer Rufur-Porter heeft aan het Gouvernement der Vereenigde-Staten den voorslag gedaan om eene reus achtig groote stoom-Iuchtbol te vervaardigen. Volgens de door hem aange boden teekening ligt de ballon, die êene eivormige gedaante heeft, dwars of horizontaalis zij 500 voet lang en 50 voet in diameterwaaraan eene bedekce boot hangt van 50 voet lengte en 20 voet breedte, in welke zich kamers bevinden voor de passagiersbenevens eene stoom-machine van 10 paarden kracht-welke een- rad, naar de wijze der molenwieken, in be weging brengt, en eindelijk een roer, gelijkende naar den staart der visschen, met behulp van al hetwelk de uitvinder vermeent even goed door de lucht te kunnen varenals een schip door het water. DENEMARKEN. ïn dat land zijn verzoekschriften geteekend en aan den Koning aan geboden ten einde de vrijheid van drukpers te verkrijgen. Z. M. heeft bij een schrijven hierover zijne groote verwondering betuigd, en te ken nen gegevendatdaar hij steeds met vaderlijke zorg datgeen had be werkt wat tot heil en welzijn van den Staat en volk dienstbaar was niemand beter dan hij beoordeelen konwat voor beide nuttig en goed was. Uit Stokholm wordt gemeld, dat na de heropening der scheepvaart tus schen die stad en Lubeckeene geregelde dienst zal gehouden wordendoor middel van een Hoilandsch stoomschip. RUSLAND. In de Russische bladen wordt gewag gemaakt van eene nieuwe poging door het Gouvernement aangewend, om de haringen, welke te Kersch aan de kusten van de Krim gevangen wordenop de Hollandsche wijze toe te bereiden. Een Hollander, JVey genaamd, was daarmede reeds bezig ge weest. Het berigt vervolgt aldus De uitkomst heeft de meening van den heer IKey ten voile geregtvaar- digd; 10,000 stuks in het vorige jaar, door den heer Kessarew, te Kertsch ingezoutenwerden bevonden van de allerbeste hoedanigheid te zijnzoo dat zelfs kenners ze niet van Hollandsche wisten te onderscheiden, en zijniettegenstaande de zucht tot al het buitenlanschewegens hunne meerdere verschheid, zelfs boven de Hollandsche begeerd werden. Tot hiertoe was de wijze waarop de haring in nieuw Rusland gezou ten werd, zeer gebrekkig; maar desniettemin leverde deze tak van nij verheid aan de kustbewoners die zich daarmede bezig hielden, gemakke lijk eene zuivere winst van 100 pCt. op. Men was uit dien hoofde bevreemddat zij niet ligt tot het gebruik maken van de verbeterde wijze van behandeling zouden over te halen zijnmaar de onvermoeide zorg der Overheid heeft aanvankelijk .de grootste hinderpalen overwonnen en zij belooft zich voor het vervolg de beste uitkómsten. Reeds is er een reglement voor deze visscherij ontworpenwaarbij onder anderen premien worden uitgeloofd voor degenen die 50,000 stuks haringen op de Hollandsche wijze bereid zullen hebben. Dergelijke aan moedigingen en het bovengemelde voorbeeld van den heer Kessarew, die zijnen haring tegen 120 tot 150 roebels per duizend verkocht heeft, heb ben verscheiden personen bewogenom dit jaar insgelijks eene proeve daarmede te nemen. Men mag zich dus vleijendat hierdoor voor de Krim eene nieuwe bron van welvaart geopend zal worden. In een Fransch blad leest men het volgende De bo'ekdrukkunst is zelfs tot in het diepste van Siberie doorgedron gen, en deze nieuwe overwinning der beschaving moet aan het Chris tendom worden toegeschreven. De zendelingen in dat land door het ge nootschap der zendelingen te Londen uitgezonden, om de Burjates te bekeerenhebben eene vertaling van den geheelen Bijbel in de Mon- goolsche taal afgewerkt. Dit werk zal gedrukt worden onder toestemming van den Keizer van Rusland, door de persen van-het genootschap tt Lelinginsk, in het Gouvernement van Iskoutsk. Deze zelfde zendelin gen hebben ook verscheiden wijsgeerige en wetenschappelijke werk,4 zaamgesteld, onder anderen een Woordenboek van de MongOólsehe taal. DU1TSCHLAND. Volgens berigten uit Weenen tot den 25sten Februarijis Z. M. ;dt Keizer ongesteld, welke ongesteldheid door bijzondere handelsbrieven 'ttti verontrustend wordt opgegevendoch door de Hof-courant eene regeinla.1 tig afgaande koorts genoemd wordt. De laatste berigten uit Weenen omtrent de ziekte-van Z. M. den Keizer, loopende tot den 28 Februarij, geven te kennen, dat, hoewel de ziekte zici in het begin vrij ernstig liet aanzien(het schijnt eene pleuris geweest t'j zijn) en Z. M. reeds verlangd had de Sacramenten der Roomsche Kerk ti gebruikenechter het gevaar geweken was-en de ziekte eenen geregelde! gang hield. Volgens het gevoelen der geneeshèëren zou Z. M. spoedig her', steld wezen. Een buitengewoon berigt evenwel van'den nSstCn melde, dat Z. M. tot. stand wederom verergerd en de koorts toegenomen was. Voor eenige dagen is de Zevenbergsche Landdag door Z. M. den Keizer van Oostenrijk ontbonden geworden, omdat derzelver leden ziel allen tegen de plannen van Z. M.welke het heil des lands beoogder, en door het volk zelve begeerd werden1, gedurig afkeurden en tegen werkten. De Keizer heeft dan ook bij het bevel, waarbij de Landdaj ontbonden werd, de reden van dè ontbinding opgegeven, er bij voegen de, dat dezelve de wetten des lands met voeten vertreden heeft es, daarom niet eerder zou worden bijeengeroepen-, dan indien hij die tt. genstrevende gevoelens had laten varen. Mén meende, dat die ont binding eenige onlusten zoude veroorzaken, weshalve eenige téglmente: krijgsvolk naar Zevenbergen op marsch zijn gegaan, en het geschut in straten van Klausenburg geplaatst is gewordendoch alle leden van da Landdag zijn stil niteen gegaan en naar hunne, woonplaatsen wederge, keerd. Men was echter beducht, dat dit voorval in Hongarijen, ahvar de hoofden bijna volmaakt met de leden van den Zeveribergschen Landdaj overeenstemdenkwade gevolgen hebben zon. Uit Berlijn meldt men, dat de Pruissische Gezant te Madrid, de hetj von Libermann van daar naar Petersburg verplaatst is. Te Munchen is dezer dagen een kind van twee jaren, hetwelk me voor dood gehouden had, en daarom in het lijkenhuis tot het kerkhoi behoorende, had nedergezet, op het oogenblik, dat het zou begravè worden, gevonden overeind zittende en met de bloemen spelende, wa» mede men het bestrooid had. Het lieve kind vroeg dadelijk naar zijn moeder. Men mag dit voorval wederom als eene treffende noodzakelijkho. aanmerken tot de inrigting van lijken-huiden bij de kerkhovenwelke Duitschland op vele plaatsendoch helaaselders niet gevonden worden GROOT-BRITANNIE. Londen den 4 Maart. Den 28 Februarij heeft de heer Abercromby nss eenige leden van het Lager-Huis het adres van antwoord van het Huis 15 de aanspraak des Konings aan Z. M. overhandigd. De Koning he'éft hierop geantwoord-: Mijne Heeren! Ik dank u opregtelijk voor de verzekeringendie gij mij in dit 'toege negen en eerbiedig adres gegeven hebt, van uwe gezindheid, om mij A verbeteringen te helpen tot stand brengen, die de handhaving onzer instel lingen van Kerk en Staat ten doel hebben. Ik verneem met leedwezen, dat gij niet eenstemmig met mij denkt ou de staatkundedie ik gevolgd heb ter zake van het onlangs door mij gedas beroep op de denkwijze mijner onderdanen. Ik heb' nooit een der mij toekomende voorregten met eenig ander oo; merk uitgeoefend, dan om het groote doel-, waartoe zij mij zijn opgedn- gen, dat is het algemeen welzijn, te bereiken, en ik zal bij die uitoef! ning nimmer eene andere bedoeling hebben. Ik koester daarenboven het ve trouwendat geen maatregeldie strekken kan om de algemeene belangt te bevorderen in zijnen Voortgang zal worden belemmerd of gestuit t zulks te meer, omdat ik zelf aan mijne getrouwe en toegenegene onderdant de gelegenheid heb verschaftomdoor dé vrije keuze hunner vertegs woordigers in het Parlement, hunne denkwijze uit re drukken." In de vergadering van het Lager-Huis van Maandag heeft Lord M Russei aan den Minister Peel verscheidene vragen gedaanomtrent de pol tiekwelke de Minister meende te volgen. Sir Robert heeft zich terstot hiertoe bereid verklaard en hoofdzakelijk gezegddat hij niet gemeend hti ten gevolge der laatste stemming van het Huiszijn ontslag te moeten i men, maar dat hij plan had voort te gaan op den weg, dien hij meende» zijne verpligting jegens den Koning en het volk hem voprschreef, enè hijin weerwil van die stemming-, ter overweging aan het Huis al de hik regelen zou aanbiedenwaartoe Zr. Ms. Gouvernement besloten heeft. 8 zeide dat hem wel gebleken was, dat het Huis met eene kleine meerderk geen blijk van afkeuring aan het öouverhement gegeven had, maar wel I» willen toonen in gevoelen met dat Gouvernement te verschillen over noodzakelijkheid van het ontbinden van het vorig Parlementdoch dat I niet kon geloovendat die meerderheid gemeend had hierdoor aan te li den, dat zij verlangde de Ministers hunne posten te zien nederleggen, hij zich overtuigd hield dat menig lidware dit de bedoeling geweeSt met die meerderheid zou gestemd hebben. 1 Op de vraag hem door voornoemden Lord over de loopende geruchten v de ontbinding van het tegenwoordig Parlement gedaanheeft de Minis gebruik gemaakt van het gezegde van Graaf Grey, toen op den 21 April I- jaars 1831 Lord fVharncliffe dien Minister dezelfde vraag deed, dat hit bestond: Ik geloof dat elk een de vraag van zijn Lordschap als van t vreemden aard zal beschouwenen kan mij niet verbeeldendat zijn Ld 1 schap zelve daarop een antwoord verwachtik ten minste weiger hieromtrent te verklaren en laat aan zijne bescheidenheid over hierin handelen zoo als hem goed zal dunken." Dit antwoord zeide de heer kon, als afkomstig van Lord Grey, niet ten kwade geduid worden door! edelen Lord, die hem thans die zelfde vraag herhaalde; doch hij wilde zi ronder dan Lord Grey verklaren en zeggendat hijnoch door daden n» door woordenregtstreeks of zijdelings, tot het gerucht over het ontbins van het Parlement aanleiding had gegevenen dat hij nooit verondersfelk. derwijze had gesproken over de omstandigheid, waarin zoodanige ontbinrt noodig roogt zijn. Hij hield het voor strijdig met den pligt van een MiniT der kroon zulks te doenen voor allerongepast liet Huls met eene oma ding te bedreigen ten gevolge van een stapwaartoe het goed zou vindeai; besluiten. OndertussChen begreep hij tevens niet te mogen zeggen, r hij de kroon zou aanraden omtrent het uitoefenen van haar prerogatief, indé het geval wildedat dit een punt van beraadslaging mogt worden. Aan het Lager-Huis zal eene petitie tegen de verkiezing van ÖConnelt t Ruthven wordeh aangebodenwelke de langste isdie ooit aan het Huid overhandigd. Het heeft Z. M. behaagd, Sir Charles Manners Sutton te verheffen# de waardigheid van Baron van Botterford, in het Graafschap Leicester van Burggraaf van Carterbury. i Z. M. de Koning heeft eenige aanzienlijke personen aan zijne tafel l noodigd, onder deze den Nederlandschen Baron Schimmelpennincklid van Tweede Kamer der Staten-Generaalen den Baron van Gagern. 1

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2