A". 1835. LEYDSCHE IN". 2«. C O t R A N T. Maandag den 2 Maart. NEDERLANDEN. Leyden den isten Maart. Gisteren is alhier de verjaardag van Z. K. H. Willem F-reBerik Karel Prins der Nederlanden, geboreh den 28 Februarij 1797, plegtig gevierd, "met het uitsteken der vlaggen en het houden eener parade van het garnizoen. Naar wij vernemen, zal morgen alhier de eerste steen gelegd w'ortlen aan de nieuwe Roomsch-Katholijke kerk op de Ruïnevan welke de fon damenten in het vorige jaar reeds gelegd waren. Dezelve kerk moet dit jaar gereed wezen, en is door den Heer J. C. Boefuit Rotterdam, voor de som van 58,000 aangenomen. Ook vernemen wij,-dat in deze week een begin gemaakt zal worden met den opbouw van de Katoendrukkerij én Spinnerij, uit Lief, in Belgie, naar onze stad overgebragt, op het plein van de Ooster-Kerk, langs de Hee fengracht. Het heeft Zijne Maj. den Koning behaagd, bij besluit van den 22sten Febr., Nc.<}ó, tot Hoogstdeszelfs Kommissaris bij de Nederlandsche Handel- Maatschappijte benoemenden heer Staatsraad in buitengewone dienst G. Graaf Schimmelpennlncken zulks ter vervanging van den heer J. Huideko per, overleden. In den avond van den 26 Februarij is er te 's Hage bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden eene luisterrijke soirée gehouden, waarop zich ook bevonden Z. K. H. de Prins van Oranje en Hoogstdeszelfs twee oudste Zonen. Den 28 Februarij is aldaar de verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik doof het uitsteken van vlaggen, het bespelen van het klokkenspel, en het honden eener groote parade plegtig gevierd. Des morgens was er groot gala-dejeuné bij Z. K. H. Prins Frederik, en des middags groot gala-diner ken Hove. Op beiden bevond zich Z. K. H. de Prins van Oranje, die ■nog dagelijks de gelukwenschen over Hoogstdeszelfs herstel ontvangt. Tiet getal personen, hetwelk hunne opwachting bij Z. K. H. maakt, is -zoo grootdat men den voorkeur schijnt te hebben gegeven aan het ontvangen van een deel derzelve eiken dag, dan te dien einde slechts eene enkele audiëntie te verleenen. In den loop der aanstaande week zal de dag worden bepaald op welken de werkzaamheden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen worden hervat, hetgeen, naar men verzekert, vóór den 15 Maart aanstaande zijn zal. Er bevinden zich steeds vele leden in de Residen tie, die van hét reces geen gebruik hébben gemaakt, en de wintermaan den alhier hebben doorgebragt. Naar men verneemt, zal den 13 Maart aanstaande, in 'sRijks geschut'- gieterij te 's Hage, worden aanbesteed de levering van 13800 ponden nieuw gegoten rood koperin vierkante platen, en 2800 ponden nieuw gegoten rood koper in blokken. De volgende particuliere brief, wegens de aarbeving op Batavia, wordt 'door de Amsterdamsche Courant van den 2Ósten dezer medegedeeld: Het êenigste nieuws voor het oogenblik van hier isdat wij gisteren ochtend (10Oct.) ten 5J ure eenen buitengewoon hevige aardbeving hebben 'gevoeld, zoo als, ik er nog nimmer heb bijgewoond. Er ontstond een gedruisch als dat van eenen zeer zwaar beladenen postwagen snel rijden de, evenwel nog sterker en dreünender. Ik giste dadelijk wat het was, pakte mijne vrouw onder cte armen en trok haar, met en benevens haren zuigeling, dien zij juist, op den arm had, als ook mijne andere kinderen, spoedig het huis Uit; zoo als dan ook ieder ander zich gehaast heeft zjjne woniRg te verlaten. Eênigen tijd daarna kwam een tweede schok .•ook zeer lievig, doch minder dan de vorige. Vervolgens zijn wij weder in huis gegaan. Gisteren avond omsteeks 10 minuten voor 7 ure is er nog een kleine,echter duidelijk gevoelde schok gekomen. Veel schade Is door deze aardbeving veroorzaakt; het paleis van Wel te Vreden, het stadhuis, een der pakhuizen in het kasteel en meerdere particuliere wo ningen hebben daarbij geleden. In mijne gebouwen is onder andere een muur 'geheel gebersten en een andere een paar duim uitgezakt, en, zoo als wij gisteren avond hebben vernomen is te Buiten Zorg het midden gedeelte, of de gallêrij van het paleis ingestort en het huis van den heer van den Bosch aldaar onbewoonbaar geworden; zoo mede te Tjietrap hetdoor wijlen den heer Michiels voor wijlen den Commissaris-Generaal Du Bus gebouwde huis ingestort en. daarbij een jongen van den heer Gevers om gekomen. Wij vreezen dat wij nog nader meerdere ongelukken van den anderen kant van Bnïten Zorg zullen vernemen." Er worden nog een paar, brieven over hetzelfde onderwerp medegedeeld, beide gedagteekend den 13 October 1834; zij luiden als volgt: Qp den ioden dezer heeft alhier eene hevige aardbeving plaats gehad, die een ieder met angst en schrik vervulde. Dezelve begon omtrent half zes ure des morgens met een ontzettend onderaardsch gedruis, en daarop vólgde eene hevige stampige beweging, welke de gebouwen op éene schrikbare wijze deed sidderen; vele derzelve hebben zwaar geleden, Vooral op Buitenzorg, alwaar het paleis gedeeltelijk is ingestort, en ver der zoodanig beschadigddat hetzelve onbewoonbaar isen afgebroken moet worden. De rotonde aan de voorzijdealwaar boven vroeger de billardtafel stond, is ingestort op het oogenblik, dat de Gouverneur-Ge neraal ad interim, de heer Baud, zijne echtgenoot, die ten gevolge van eene zware kraam nog zeer zwak is, naar beneden droeg, en juist aan .het hoofd van de trap gekomen was. Het paleis pp Wel-te-Vreden heeft ook min of meer geleden, en het huis van den lieer Tiedeman, op Molenvliet, zal moeten worden herbouwd. Aan gene zijde van den herg Megamedong is eene.geheele poststation met menschen, paarden en gebouwen in de aarde weggezonken, dewelke ^ich weder toeslooten men kan naauwlijks een spoor van die ramp ont dekken. Het blijkt nu, dat de berg Gadé óp eene nieuwe plaats is uit gebarsten, van Tjanjor zïgtbaar; en daar het regen-saizoen op handen is, vertrouwen wijdat de vulkanische stoffen zich spoedig aldaar zullen ontlossen, en wij voor verdere schokken zullen bevrijd blijven. Van de expeditie naar de Lampongs (eiland Sumatra) onder den Kolo nel Eloutzijn tot dus verre geene berigten ingekomen." De aardbeving, die Vrijdag 11. hier gevoeld is, heeft vrij veel schade gedaan, en kan nog in de toekomst nadeelige gevolgen hebben. De mu ren van het paleis op Wel-te-Vreden zijn op verscheidene plaatsen ge scheurd, het stadhuis en de kerk hebben, zoo wel als een aantal an dere huizen, geleden: Of'vijf uren afstands van Batavia is een groot huis geheel in (eenen puinhoop veranderd, en in de residentie Buitenzorg is het paleis van den Gouverneur-Generaal gedeeltelijk ingestort', zoo'dat de bewoners daarvan slechts te naauwernood gered hebben kunnen .wor den. Óók elders op Buitenzorg is nog al schade geweestzijnde aldaar onder anderen een groot landhuis, Kalidras genaamd, vernield. Men ziet met angst de aankomst van de post te gemoet, omdat men vreest, dat in de binnenlanden meerdere rampen hebben plaats gehad. Zoo verhaalt men reeds, doch zonder dat ik weet of het waar is, dat ergens in de Preanger-Regentschappen een scheur in den grond is ontstaanwaardoor eene postkar met man en paard is verzwolgen. Ik zal het vreesselijk oogenblikdat wij hier hebben doorgestaannooit vergeten de aardbe ving ging vergezeld van een akelig gedruisch; her zeer ruime huis, waarin ik mij bevond, schudde als het blad van een boom, en hooren en zien verging van het gekraak. Wij kwamen allen doodsbleek naar buiten vliegen.... Door Gods goedheid is echter, voor zoo veel mij bekend is, hier niemand omgekomen, of zelfs gekwetst," -Uit 's Hertogenbosch wordt van den 26 Februarij geschreven! Men spreekt steeds van de mogelijkheid, dat het hoofdkwartier van het mobile leger deze provincie zal verlaten. Ook wil men, dat het grootste' gedeelte der ruiterij en artillerie te velde naar de g'arnizoens-plaatsertzoo aan geene zijde der riviefen als in deze provincie, zal terugtrekken, en dat van de infanterie slechts de 2de divisieonder bevel van den Hertog van Saksen-fVeimarkantonnemênten zal blijven betrekken en door andere divisien zal versterkt worden. Tot dus verre schijnt echter daaromtrent nog niets stelligs bepaald te wezen. Uit Lillo wordt van den 22 Februarij het volgende gemeld: Heden is dé sectie gaffel-kanonneerbootenonder bevél van dert Kapitein- Luitenant Ketjen, welke gedurende dit winter-saisoën alhier station hebbert gehouden, vervangen geworden door eene sectie, onder bevel van den Ka pitein-Luitenant Jacot. Overigens is hier alles stil; koopvaardijschepen en mindere vaartuigen hebben de doorvaart; de Belgische posltieh blijven de zelfde, en worden van tijd tot tijd afgelost. De Belgische Afgevaardigden hebben ih de zitting van den 25 Febr. eindelijk hunne langwijlige' discussien over de bijzondere bepalingen van dé' wet op de gemeenten-besturen ten einde gebragt en de tweede stemming over ditwets-ontwerp alsnu bepaald na de behandeling vanhet budget van finantign. In dezelfde zitting werd de discussie aangevangen van een reeds door den Senaat aangenomen ontwerp, wijzigingen houdende in de wet op de militie, waarbij onder anderen het regt van vrijstelling meerder beperkt wordt. De heer Robaulxdie over dit onderwerp het eerst aan het woord kwam; ver langde, 'dat aan de bedoelde wijzigingen nog meerdere uitbreiding wérd ge geven, en haalde een groot aantal voorbeelden en misbruiken aan, onder anderen bragt hij ten voorbeeld bij, dat jonge lieden, oin zich aan de dienst te onttrekken, vrouwen van 80 jaren oud huwden, met welke zij evenwel hiet zamenleei'denen waardoor alzoo de losbandigheid beVordferd werd. De hoofdbepaling van het ontwerp werd intusschen door de Kamer aange nomen, doch omtrent het tweede artikel, den tijd van promulgate, kondé men zich niet verstaan, en werd de voorgestelde bepaling, dat de wet ver bindende zou zijn den dag na derZelver uitvaardiging, verworpen. Uit een van regeringswege aan de Kamer der Belgische Gedeputeer den medegedeeld verslag blijkt, dat in Belgie, gedurende de laatste négen maanden van het jaar 1834, nief minder dan 6452 militairen, Wegens oog ziekten, in de hospitalen zijn opgenomen geworden, en 'dan nog wel eeó groot aantal daarvan twee of'drie malen. Van die lieden zijn slechts 337! hersteld naar de korpsen teruggezondeh, eh 2397 huiswaarts gestuurd, óm daar verder te genezen, in het rapport wordt aangemerkt, dat het getal der oogziekten in de vorige jaren nog veel grooter is geweest. Deheer Ch. de Brotickerc is tot Directeur der Belgisbhé bank benoemd. Uit Antwerpen schrijft mèn het volgende! Een den 2osten Febrharii van New-York te Antwerpen aangekómen schip had vele vaten en kisten aan boord, gevuld met zaad van booineu en plan ten Uit Noord-Amerika, door ons Gouvernement aangeschaft om er de kui tuur van in Belgie te verbreiden. Reeds vroeger had ons Qonverrcnrent bit die zelfde gewesten eene groote hoeveelheid zaad der beste tabakssoorten doen komen-, welke de heer Minister van Binnenlandsche Zakén ónder de verscheidene provinciën heeft dóen verdeelen, dn die nog aan 'onze land lieden worden Uitgereikt. Dergelijke aankoopen van zaden hebben i'n f834 voor ons in Engeland plaats gehad, en de uitzaaijing hier te lande daar mede gedaan, heeft schier allerwege de beste'uitkómsten 'opgeleverd. Men leest in den Lynx de volgende zoowel bijtende als geestige op merkingen In Belgie vermaakt zich het Hof, het Ministerie gebruikt streeken, het crediet verslijt en het publiek vergist zich. ïtr Spanje ziet Christina toeDon Carles wacht zich, Zumala-Carreguy wagt en Mina talmt, In Holland rékent de Koning, het geld is in omloop, de overvloed wast aan iedereen speculeert en niemand gaat achteruit. In Frankrijk worden de zaken verward, de zakken Worden ledig, de krop. Tien verdwijnen en de doctrinairen buigen zich neder. In Zwitserland, biedt Bern tegenstand, Duitschland dringt aan, Frankrijk doet mede het Vorort doet afstandde propaganda gaat voort en de wanorde blijft bestaan. fn Oostenrijkwapentontwapent en wapent men weder. P iti Pruissen worden de regimenten georganiseerdde financien geregeld de kapitalen gebruikt, de rijkdommen verdeelt, dé ontwerpen verwezenlijkt de bevolking verbeterd eti de revolutionnairen weggevoerd. In Engeland schelden de Radicalen, de Whigs loopen om, de Torys bren gen hunne zaken iri ordealle middelen worden aangewendalle vaandels rOHtrolden misschien helaas! raken alle partijen van den regten weg af, in Rusland dreigt menin Konstantinopel rust menin Griekenland kuipt inert; in Portugal verstrikt men, in Napels maakt men wendingen, in Turin maakt men zich van banden los, en toch, alles blijft bij het oude. AMERIKA. Uit New-York wordt van den 2den Februarij gemeld, dat er op den Generaal Jackson, bij gelegenheid, dat hij eene begrafenis van een voor naam persoon bijwoonde, tweemaal geschoten was geworden. Een man

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1