wMÉ'd ïeÈw A". 1835. LEYDSCHE V%|. Vrijdag s J\ Vvy' v ±4J- uOM n in "»OQa COURANT. den 6 February. NEDERLANDEN. Leyden den 5den Februarij. Wij hebben Javasche couranten tot den 4 October ontvangen t plaatsgebrek verhindert ons echter eenige berigten uit dezelve over te nemen. In ons volgend nommer zullen wij dezelve mededeelen. Van wege het hoofdbestuur is dezer dagen, naar men verneemt, aan de ontvangers van het zegel, enz. te kennen gegeven, dat de geld boete gesteld bij art. 67 van het Wetboek van Burgerlijke Regtsvorde- ring, niet van toepassing is op de akten van beteekening der vonnissen van Vredegeregtcnr°, omdatin het algemeende exploiten voor de Regt- banken van Eersten Aanleg aan strengere formaliteiten onderhevig zijn, dan die bij de vredegeregtenen de gevolgtrekking van gene op deze alzoo niet doorgaat; 2Tdewijl eene strafbepaling niet buiten de letter der wet kan worden uitgestrekt; en 30. omdat het opgemeld artikel 67, in verband met art. 66 van het decreet van den 16 Februarij 1807, zelfs bij de Regtbanken van Eersten Aanleg, de geldboete schijnt te beperken tot de exploiten van dagvaarding. Niettemin is het voorgekomendat een deurwaarder bij het vredegeregtdoor het verzuim van vermelding der kosten op zoodanig exploit, overtreden heeft de reglementaire bepalingen voor de uitoefening zijner bedieningweshalve hiervanbij eenvoudigen brief, dient te worden kennis gegeven aan den Officier bij de regtbank, ten einde dit misbruik voor het vervolg tegen te gaan. Uit Dordrecht wordt van den 4dên dézer geschreven, dat te Schiedam door een zestal aanzienlijke burgersaan wier hoofd Zich de Burgemeester bevindteen plan zal worden in werking gebragtom in genoemde stad een Oost-Indié'-vaarder te bouwen eri in Vaart te brengen, om voor die stad, bij de tegenwoordige kwijning van andere takken van bestaanwas het moge lijk, eene nieuwe bron van welvaart daar te stellen. De deelneming is oh- middelijk volgeteekend, en zal men dadelijk overgaan tot het bouwen van eene bekwame scheeps-timmerwerf. Dezer dagen Zijn te Harlingén in het openbaar verkocht de schepen en verdere goederen, afkomstig van de aldaar bestaan hebbende en on langs ontbondéne Groenland-en Straat-Davis-Visscherij-Söcieteit. Met ge noegen verneemt men uit Harlingén, dat de kóopers van een dier sche pen, De Spitsbergen, voornemens zijn hetzelve wederom ter Walvisch- vangst uit te zenden, én dat derhalve de vrees niet bevestigd wordt, dat die gewigtige tak Van nijverheid iti dié stad té niet Zoude gaan. Het schip is voor/ 15,277 gekocht geworden. A E G Y P T E. Volgens berigten uit Malta tot den 3 Januarij heeft de Pacha van Aegyp- te vast besloteneene geweldig groote zeefflagt te organiseren. Zijne vloot telt. reeds t Admiraal1 vice-Admiraal1 contre-Admiraal76 Kapi teins, 117 Luitenants, benevens eenen staf en personeel naar verhouding. Om zijne marine te versieren, heeft Mehemed-Ali zijnen elfjarigen zoon Seid-Beyals zee-kadet aan boord van het linieschip St. Jean d'Acre gezon den. Aan den jongen Prins werden 26 jeugdige metgezellen en talrijke leer- meesters in de spraak en scheepskunde gegeven. Nu is hij van zijnen eersten twee-maandschen kruistogt bij de kust van Syrië terug gekomen. T U R K Y E. Smyrna den 27 December. Handelsbrieven uit Bagdad meidendat ge heel Persie in opstand is, ért Mirza Mohammed (thanzoon van Abbas Mirza, de hulp van Rusland ingeroepen heeftom vier of vijf Zijner broeders (want .een van hun zou reeds vermoord zijn) die hem in zijne regten op den Per- sischen troon willen tegenstaante onderwerpen. Zoo als sommigen voor geven zou hierop het Russische leger-corps in Grusien tot aan de uiterste grenzen voortgeruktvolgens anderen, de verlangde hulp reeds verleend gewordenén een Russisch corps in Persie ingerukt zijn. De Opperbevel hebber der Russische troepen aan de Persische grenzen zou namenlijk in het geval, dat hij door Mohammed Mirza om hulp aangezocht werd, het bevel gehad hebbenaan het aanzoek dadelijk gehoor te verleenendaar Moham med door Rusland en Engeland als regtmatigen troonopvolger van zijnen groot vader is erkend. Zoo onaangenaam het voor den Engelschen handelstand aldaar is, een opvolgings-oorlog onder zoodanige omstandigheden in Persie te zien uitgebrokenzoo schijnt dezelve toch aan den ande'ren kant te vre- den, dat, daar Engeland te veel afgelegen is, het Russische Hof maatrege- gelen heeft genomen, om aan de regeringloosheid, welke ongetwijfeld Persie ruineren en misschien eene verstooring van het Rijk ten gevolge zou heb ben, een einde te maken. NOORWEGEN. Christiania den 12 Januarij. Gedurende het vorig jaar heeft de Konings berger zilvermijn 27,216 mark 5J lood massief zilver aan de smelthutte ge leverd. Dit bedrag is Wel geringer dan dat van het jaar 1833, als wanneer 43>s43 mark 3t lood werd geleverd, maar grooter dan het product des jaars 1832 toen er 21,565 mark 4J lood gewonnen werd. Gedurende al de vroe gere jaren was het bedrag oneindig, minder. Na aftrek van alle bewerkings- en andere kosten, berekent men, dat het in den loop des jaars 1834 uitgegra ven zilver eene zuivere winst van 200,000 species, en 500,000 mark banco Hambiirgsch zal hebben opgeleverd. SPANJE. Een brief uit Madrid den 21 Januarij geschreven bevat het volgende: Het bewind heeft twee koeriers uit Sevilla en Kadix ontvangenmet aart- vrage om troepen, ten einde de stoutheid te beteugelen van vier vrij aan zienlijke guerillas, die zich gevormd hebben; hetzelve heeft ook een koerier uit Valladolid bekomen, die aan hetzelve het berigt overbragt, dat het provinciaal regiment van Betanros, na zijn Kolonel en twee bevelhebbers ge dood te hebben, zich voor Don Carlos verklaard had. De Generaal Manzo, die zich te Burgos bevond, is terstond me: twee regimenten uitgetrokkenten einde het opgestane regiment tot gehoorzaam heid ce brengen. De Generaal Kaldez heeft geweigerd onder de bevelen van Mina te dienen. Volgens hetgeen de Generaal Llander den ipden aan de Cortes verklaard heeft, is er n<j>g geene zaak van tusschenkomst in het Kabinet geweest; hij houdt zich bezig met het zenden van 15,000 man in Navarr een een reserve- leger van 50,000 man te vormen. De beweging, welke den i8den heeft plaats gehad, had ten doel de con stitutie van 1812 te herstellen en het Ministerie te véranderen, en verder al- geheele hervormingen tot stand te brengen. De Generaal Lorenzoeen der dapperste bevelhebbers van het Noorder- leger, is in eene soort van ongenade gevallen; men heeft hem van de hand gezonden en het bestuur over het eiland Cuba opgedragen. Men wil, dat deze stap op aanraden van Mina genomen is, wiens bewe gingen hij niet geheel zou hebben goedgekeurd. Men voegt er bijdat de Géneraal Mendez-Vigol dei) Brigadier Linarès zal vervangen in het bevelover Arragon. I T A L f CTE.*' Uit Rome schrijft men van den 22sten Januarij Door een Pauselijk decreet is de in de hedendaagsche bladeren reeds dikwijls genoemde Dienaar Gods, Gio. Battista de Rossi, in het kerspel van Genua 1698 geboren en in 1764 hier gestorven, waardig verklaard onder het getal der zaligen opgenomen te worden, daar hij in zijn leven zoowel de Theologische als Cardinaal-deugden bezeten en uitgeoefend heeft. De Congregazione de Sacri Riti, heeft sedert het jaar -1823 het leven en de handelingen van den eerwaardigen de Rossi onderzocht en bewaarheid gevonden, waarop dan het Pauselijk decreet gevolgd is. Nu komt het slechts daarop aanof de nakomelingschap van den overlede nen de middelen bezit, de dienstplegtigheden in de Kerk van St. Pieter, waardoor zulk eene zaligspreking opgevolgd wordt, te laten houden. Gisteren werden hier de gewezene Rabbijn in Marocco, David Attias en een Mahomedaan Mustafa Morouit Alexandrie, met groote kerke lijke pracht door eenen Cardinaal gedoopt. ZWITSERLAND. De antwoorden der onderscheidene kantons óp het antwoord van het Eedgenootschappelijk Bewind op de jongste nota van Oostenrijkgeven bijna allen hunne goedkeuring te kennendat Bern beloofd heeft zich in alles naar de voorschriften van den Landdag te zullen gedragen. Men meendedat deze goedkeuring der overige kantons wel van gevolg zou kunnen zijn, dat Bern eene andere taal zou [móeten voeren, indien de vreemde Mogendheden met het antwoord geen genoegen namen. Berig ten uit Weenen van den 24sten Januarij meldendat voornoemd antwoord bij dat Hof niet goed was opgevat. GROOT-BRITANNIE. Londen den isten Februarij. Den 30 Januarij hebben de Ministers eenen Kabinets-raad gehouden, welke drie uren geduurd heeft: De Kerkeraad der Presbyteriaansche Dissenters te Dublinin overeen stemming van het Presbyteriaansche Synode in Ierlandheeft aan den Minister Peel eenen brief gezonden, waarin dezelve aan genoemden Mi nister dank betuigt, voor de welwillende gezindheid door hem onlangs uit naam van het Gouvernement jegens de Dissenters getoond. De Mi nister moet dezen brief zeer goed opgenomen en daaruit hebben gezien dat niet alle Dissenters het tegenwoordig Kabinet vijandig waren. Te Canton in China was Lord Napier, aldaar in Augustus aangekó men om het besluit van het Engelsche Gouvernement omtrent den vrijen invoer van de Thee in Engeland bekend te makenzeer slecht ontvan gen, en op bevél van dén Gouverneur van Canton alle handelbetrek- king met de Britten gestaakt zijn geworden. Men hoopte echter dat dit van korten duur zou zijn. Aldaar werd door de Europeanen zeer betreurd het overlijden van deti beroemden Doctor Morrison, den 1 Augustus 11., die zich ten opzigte der Chinesche letterkunde zeer verdienstelijk gemaakt had. Goes den 31 Januarij. Heden is tot Predikant der Hervormde Gemeente alhier beroe pen Do. E. Ii. SwalueTh. Doet. te Korendijk. 164ste KONINGLIJKE NEDERLANDSCHÈ LOTERIJ. Trekking van de Tw'eeïte Masse. 3de Lijst. No. 15628, 148, 10946, 7207 en 21254 iedbr een Prijs van f 1000. 4de No. 772 een prijs van ƒ5000No. li 179 en 8838 ieder een prijs van f 1000, 5de No. 1237 een prijs van f 1500. 6de Geene. - Ten Kantore van D. J. le NOBEL, HaarlemsrraatWijkVI N°.488, te Leyden, is in de Tweede Klasse der thans trekkende 164ste Koninglijke Nederlandsche Loterijgetrokken de kapitale Prijs van/20,000 op N°. 12784. Devies: Deze goud-mijn, moet bij le Nobel zijn. Alsmede op N°. 12703 een Prijs 1,000, en vier van /200en zijn voor de volgende Klasse te beko men HeeleHalve en Gedeeltens van Lotenals Klassikaal en Doorgefourneerd. Bij K. HEYKOOP, Dibitant in de Koninglijke Nederlandsche Loterij Haarlemstraat, Wijk VI N°. 450, te Leyden, in de Tweede Klasse der thans trekkende 164ste Loterij, onder de handteekening van D.J. leNOBEL, ge trokken de kapitale Prijs van/20,000 op N°. 12784. Devies: Deze gouden-mijn moet bij leNobel zijnen op N°. 12703. een Prijs van/i000, en zijn nog te bekomen HeeleHalve en Gedeeltens van LOTEN. Heden overleed mijn Oom, de Wei-Edele Heer COENRAAD REUNin den ouderdom van ruim vijftig jaren. Strekkende deze zoo wel tot algemeene als bijzondere kennisgeving. Leyden den 2 Februarij 1835. J. van WAGENINGÈN D.Zn. Heden overleed tot mijne grievende smarten mijn tedergeliefde Zoon JOANNES, in den ouderdom van 22 jaren. Leyden A. G. BATALJE. den 3 Februarij 1835. Geb. GHYSEN. Er zullen geene uiterlijke teekenen van rouw worden gedragen. De Familie TYDEMAN bedankt langs dezen thans gebruikelijken weghare Vrienden en Betrekkingen binnen deze Stadvoor de veelvul dige blijken van deelneming dezer dagen ontvangenbij de treurige gelegen- held van bet overlijden van hare geliefde Moeder en Behuwd-Moeder. Leiden deu 5 Februarij 1835.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1