liet, om zijne expeditie naar Tcrceïra te ondernemen, bevond zich de Hertog van Leucktenberg bij zijne zuster, en het was toen, dat Dona Maria die sterke genegenheid voor hem opvatte, welke zij heeft doen blijsen. Toenmaals waren er van wege den heerschzuchtigen Koning Lodewjk- Philips voorslagen gedaan om eene huvvelijks-verbindtenis tusschen Dona Maria en den Hertog van Nemours, zijnen tweeden zoon, te doen stand grijpen, maar de Prinses sloeg die vereeniging van de hand, en de keuze, welke zij ten voordeele des Ilertogs van Leuchtenberg deed blijken, kwetste de eigenliefde van den burger-Koning, die niet vergat, dat de Prins met zijnen zoon naar de Belgische kroon gedongen had, dermate, dat een komutissaris van Policie den zoon van Prins Eugenius eenen be leefden brief overhandigde, waarbij men hem meldde, dat de tegenwoor digheid in Frankrijk van een lid der familie Bonaparte tegen de wet streed, en dat, zoo hij zich niet spoedig uit de voeten maakte, dat barbaarsche overblijfsel van de restauratie, waarbij de intrede in Frankrijk aan eiken afstammeling van Napoleononder zware straffen wordt verbodenop hem zou worden toepasselijk gemaakt. Nadat hij zijn pas ontvangen had, gaf men hem 48 uren om Parijs te verlaten en liet hem de vrijheid om zich of naar Duitschland of naar elk ander gewest, buiten het Fransche grond gebied te begeven. De Prins gehoorzaamde en keerde naar Munchen terug, Deze kleine trek van dwingelandij van den teleurgestelden Lodewyk- Philips, maakte Dona Maria zoo boos, dat zij kort daarna op een pu bliek bal uitriepIk zou geen lid der familie van Orleans verlangenal bezat hij ook de schatten der wereldgeef mij den Hertog van Leuch tenberg ik heb een opperhoofd voor mijn volk npodig." Deze verbindtenis heeft het Fransche Gouvernementhetwelk van eene vereeniging met 'den Hertog van Nemours eenen grooten invloed in Portu gal boven dien van Engeland hoopte, ten uiterste mishaagd. FRANKRIJK. Parijs den 28 Januarij. Den 2Ósten zijn de beraadslagingen in de Kamer der Afgevaardigden, over de Paolsche schuldvordering met het besluit, om tot de orde van den dag over te gaan, ten einde gebragt. Ofschoon het bedrag der inschrijvingen voor den National, reeds lang de boete te boven gaatduren dezelve nog voorten zijn de geldentot dat einde thans tot 23,000 franken opgevoerd. De verantwoordelijke redacteur van dat zelfde dagblad is tot 2 jaren gevangenis en 10,000 fr. boete, en die van de Estafette tot 1 jaar gevan genis en 5,000 fr. boete veroordeeld. Dezer dagen heeft voor de Regtbank van Eersten Aanleg van Parijs de vordering gediend van den Hertog van Cambridge, strekkende, om den alhier woonachtigen Hertog Karei van Brunswyk in staat van inter dictie te verklaren, en denzelven eenen Raadsman toe te voegen. De Regtbank heeft zich bevoegd verklaardom in dezen regt te spreken doch heeft tevens de vordering afgewezen, vermits dezelve niet, over eenkomstig het Fransche regt, genoegzaam was gestaafd geworden. Berigten uit Napels meldendat de Generaal Sebastians de benoeming tot Gezant te Londen, had aangenomen. MENGELINGEN. Het HUIS der GEMEENTEN in ENGELAND. Voor de reformbill zaten in het Lagerhuis 513 Afgevaardigden uit Enge land en Wallis, namelijk: 80 van 40 Graafschappen, 50 van 25 steden, .339 van 172 vlekken, 4 van de Universiteiten Oxford en Cambridge, 16 van 8 havenplaatsen, 24 van 12 Graafschappen en 12 vlekken in Wallis. On der de 172 vlekken, welke 339 Parlementsleden verkozen, warende meesten van de groote land-aristocratie afhankelijkhet kiesregt der natie leed daar door wezenlijk afbreuk. Een rijke grondeigenaar in Engeland benoemde Parlementsleden, even ais in Duitschland de Heerschappen, Dorpspastoors voordragen. I11 de min afhankelijke oorden werden de kiezers omgekocht. Wanneer dan eindelijk het Parlement gekozen en vereenigd was, verkoch ten sommige leden hunne stemmen aan de Ministers, om de aanzienlijke door hen tot hunne verkiezing aangewende kosten, te betalen. In weer wil van dit verderfelijk systemawaarover sedert honderd jaren geklaagd was, bereikte Engeland den hoogsten trap van welvaart. Deszelfs' Staats- inrigtingen hebben eene innerlijke kracht, dewelke door geene misbruiken ligtelijk kunnen worden gestoord. Intusschen was de tijd gekomen, dat jnen over de Parlements-hervorming begon te spreken. Pitt en Burke had den dezelve vurig verlangd, vóór dat de een Minister was en de ander de Fransche revolutie vreesde. Gedurende den oorlog om leven of dood fjtpllum intcrnecinuni)welke eerst in 1815 eindigde, moest alle aanzoek tot verandering in het raderwerk der Staats-machine uitgesteld blijven; men had beproefde hefboomen noodig, en kon zich niet met proefnemingen in- laten. De vijftien jaren tot 1830 had de natie noodig, om van de reusach tige inspanning uit te rusten, welke Europa van de dreigende algemeene Monarchie had gered. Nog langer had men mogelijk met de Parlements- hervorming gewacht, zoo niet de Julij-dagen met hunnen staatkundigen invloed, de gang der zaken hadden bespoedigd. De Tories moesten wijken en de reform-bill werd landswet. Hoe zich de aanhangers van het oude stelsel daartegen verzetteden, valt ligt te begrijpen; slechts twee trekken van Sir Robert Peel zullen dit nog duidelijker doen worden. Op den 22Stetl Maart 1832, vóór de derde voorlezing der bill, zeide de tegenwoordige eerste Minister: Opdat ik niet voor de balie van het nageslacht mogt worden'geroepenopdat niet het ongeluk, dat, zoo als ik voorzie, uit deze bill moet voortspriuten, ook mij worde geweten, zoo zal mijn laatste votum als mijn eerste zijn: Ik stem tegen den maatregel." In denzelfden nacht maakte Peel eene aanmerking, waarvan de juistheid misschien thans reeds gebleken is: Indien de Koning eenmaal het liberaal Bestuur ver wijderen wilde(wat hem toch krachtens zijn prerogatief vrij moet staan) hoe zoude hij dit met een hervormingsgezind Parlement kunnen doen?" En nadat de reformbill wet geworden was, trad Sir Robert Peel den yden Februarij 1833, bij de eerste debatten in het hervormde Lagerhuis op en zeide: Niemand geloove, dat ik ooit het verlangen koestere, weder eenige ambtsbetrekking te bekleeden. Ik voel, dat tusschen mij en het Bestuur des lands een grooter verschil van gevoelen bestaat, dan tusschen u en eenige uwer medeleden. Ik weet, dat het land voortaan alleen door het Lagerhuis kan worden bestuurd, en ik voel, dat mijne uitzigten niet overeenstemmen met die van de meerderheid der Kamer." Door de reform-bül werd het getal der Afgevaardigden van Engeland en Wallis van 513 op 500 verminderd, en wel zoo, dat 53 Graafschappen 160 medeleden ia het Parlement zonden, en de overige 340 door 203 ste den, vlekken, haven-plaatsen en universiteiten gekozen werden. Van de vroeger geregtigde kies-plaatsen werd aan 56 hare privilegiën ontnomen. Deze 56 waren wat men rotten boroughs bedorven vlekken) noemde.Plaat sen welke in vroegere tijden bloeijend en bevolktdoch door verandering van zaken vervallen, endoor slechts weinige huisgezinnen bewoond waren. Dertig andere vlekken, die minder waren vervallen, zonden slechts één Af gevaardigde daar zij er te voren twee hadden. Eindelijk werden 43 nieuwe kies-plaatsen daargesteld, waarvan 22 ieder twee, en 21 iederéén Afge vaardigde benoemden. Deze regeling was gegrond op het getal huizen en het beloop der grondlasten over 1831. Inde 53 Graafschappen zijn 370,379kie zers ingeschreven, die 160 Afgevaardigden hebben te benoemen: inde 203 ste den en vlekken telt menj285,958 ingeschreven kiezers, die340 Parlements-le- den benoemden. Het gczjtmenilijk bedrag der kiezers in Engeland, en Willis Is dus 656,337, en daar deze te zr.ron 500 vertegenwoordigers kiezenffs vindt men '1313 stemmen op een Parlements lid. De kosten tot cpnv. mg der stemmen bij het kiezen zijn geringzij beloopen voor de 203 steden en vlekken slechts 10,512 ponden sterling -, uitmakende 52 ponden sterling vóór élke kies-plaats (afgaande van London, 609 ponden sterling, tot Malon; alwaar de geheeie uitgave slechts 10 schillings bedraagt); verdeelt men dit bedrag over de 2.85,958 kiezerszoo komt slechts negen pence (nagenoeg 45 centen) voor ieder. Daarentègen beloopen de wettige onkosten voor ieder Candidaac, die in het Parlement wórdt gekozen, door elkander 114 p. sr. De veel grootere niet wettige kosten laten zichzoo als ligt valt te begrij pen op geene statistieke berekening brengen: Z E E - T IJ D I N G. Ill Tessel binnengekomen G. Blom'van Batavia, J. A. Strap, van Batavia en Soura"- baija, J. Hilbrand;, C. D. Hagenaar, voor wijle F. D. van Veen, van Surinamen V. H.'Kramer, van St. Thomas, II. Cubitt, van Londen, C. Wytckampvan Yar mouth naar New-Castle, als bijlegger, J. J. Sendbcrg, van Hamburg. .Uitgezeild F. H. Finchnaar Londen. In het Vlie en Tcrsch. niets gepasseerd. Aangaande liet scliip RIercariiisKapt. H. B. Ezlnkvan Padang en Batavia naar Mid delburg, te Scilly binnen, wordt van daar van den 20 Jan. gemelddat hetzelve den vorigen dag, oij "zwaren storm van de recde van St. Mary, aldaar, door het breken der beide ketting-kabelsop de rotsen gedrevendadelijk gebarsten en vol water geloopen wasals ook dc groote en fbkk'e masten over zijde gevallen warenhet volk was gered en vall de lading omstreeks 200 balen koflij beschadigd geworden. ArrivemcntcnTe Straat Surida Kapt. P. Kraayvan Amsterdam naar Batavia; te Burinamen C. Wessels, van Amsterdam; te Boston W. H. Killy, te Marseille G. B. Flik, en te Port Dundas L L. Dunton, alle van Rotterdam; te Goole Kapt. Kuil, van Vlaardingente Aberdeen J. Hendersonvan Rotterdam. PRIJS-COURANT der EFFECTEN. Amsterdam den 31. Januarij 1835. Nederlanden. Werkel. Schuld 2 jpCt.55r5a55,* Dito 5 ioo||aioo| Uitg. iv» ri* Kans-Biljetten25,3 25j Amort. Syndic. 4I 951a 95! - 3t 79 a 79s Hand.-Maats. 4} io5jaioój Frankrijk. inschr. Grb. 5 pCt. a Rusland. Gb.//.&C°.i798 5pCt. io3^a 18*! 5 io3|a Ins. en Cerrif. 671 Ja 71 18I J 599 a 99s Pruissen. Geldl. te Lond. 4pCt. a Aandeelen van dito.U2ia Gebl, 55t« 'ooft 25TS 95f 79\ 106 7's 99 Spanje. Cert. te Amst. 5 pCt; 45L45Ü Idem 3 Cortes Lond. 5 Uitgest. Schuld. Oostenrijk. Obl.Ga«&C°.5 pCt. Certificaten... 2Ï-a |Neg. MetalieksJ 2?'a 41 ia 41 j i5{a i5| a 55 a 99la 99s a I Idem5 Dito in Lond. 5 Bank-Aktiena Napels. Certificaten.5 pCt. a Dito in Napels. 5 9o*a Denemarken. Neg. in1 Lond. 3 pCt. a Griekenland. 01.11. gr. I. St. 5 pCt. a Gebl; 44i i5rs 99a De Prijs van de BOTER aan de Waag binnen Leyden. Zaturdag den 31. Januarij 1835. Van 16 tot 29 gulden. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Op Maandag den 2. Februarij 1835: de ADVOKATEN, Beroemd Too- neelspel, in 5 Bedrijven, naar het Hoogduitsch' van den vermaarden IV. A. Iffland.. Na hetzelve: GENERAAL MORÉAUof de DRIE TUI NIERS, Tooneelspel, in één Bedrijf, uit het Hoogduitsch van IVilhelm Vo gel, door P. L. In vele jaren niet vertoond. HALVE LOTEN worden eerst na half negen ure afgegeven. (De Aanvang ten zes ure.j *t* De Maatschappij der Nederlandsche Letterkundezal eene Openbare Vergadering honden, op Vrijdag den 6den Februarij 1835, des avonds ten zeven ure, in de Gehoorzaal op de Breèstraat. De Voorlezingen zullen geschieden door de Heeren A. des AMORIE van der HOEVEN en M. SIEGENBEEK. Kaartjes van Toegang zijn te bekomen bij den Boekhandelaar du SAAR, op het P.apenburgte Leyden.' Onze zeer geliefde Moeder en Behuwd-Moeder, HERMANNA HUGENHOLTZ, Weduwe van den Hoog-Geleerden Heer Mr. Meinard Tyde.uan, is, na langzaam verval van krachten, dezen nacht alhier ont slapen, in den ouderdom van bijna 72 jaren; waarvan wij dé vrijheid nemen, wegens hare en onze menigvuldige Betrekkingen, alleen op deze wijze, al gemeen kennis te geven; Leiden, Mr. H, W. TYDEMAN. 25 Januarij 1835 Uit aller Naam. Heden avond, omtrent half 8 ure, overleed in den ouderdom van ruim 54 jaren, onze teedergeliefde Moeder en Behuwd-Moeder Vrouwe WILLE- MINA JACOMINA van IMMERSEEL, Weduwe den IleereJ. Baert, in leven Med. Doet. alhier. Wij geven van dit voor ons treurig sterfgeval aan AanverwantenVrienden en Bekenden kennis, in vertrouwen van hunne deelne ming hun tevens verzoekendeons van brieven van rouwbeklag te verschoonen. Leyden Uit aller Naam, den 30 Januarij 1835, Jb. BAERT. Den 30 Januarij is overleden te Delft, in den ouderdom van 59 jaren, aan de gevolgen eener slijmberoerte, JOHANNES JACOBUS LATOUR, Echtgenoot van G. C. LATOUR, Geb. Huygens. Heden overleed, na eene langdurige ongesteldheid, mijn geliefde Zoon L. DORREPAAL, in den ouderdom van ruim 54 jaren. Ofschoon diep ge troffen, geve ik, met hartelijke onderwerping, van dit, inzonderheid voor mij, in mijne gevorderde jaren zoo treffend verlies, aan mijne Vrienden en Bekenden kennis, verzoekende dit algemeene berigt als bijzondere kennis; geving wel te willen aanmerken. Ryndyk, onder Voorschoten, Wed. va n GINKEL, den 30 Januarij 1835. Geb. van der Wal. Gevoelig voor de menigvuldige blijken van deelneming bij het over lijden van mijn' waarde Echtgenoot CORNELIS van der POST, betuige ik, langs deze thans gebruikelijke wijze, voor mij en mijne Kinderen, aan allen den welmeenendsten dankhartelijk toewenschendedat een ieder nog iang van smértelijke verliezen moge bevrijd blijven. Leiden, J. H. LUHRMAN. 1 Februarij 1835. Wed. van der Post. Gevoelig voor de blijken van achting en deelneming bij het afsterven van mijnen waarden Echtgenootvan velen ondervondenbetuige ik hier voor, ook uit naam van mijnen Behuwd-Broederbij deze mijnen opregten dankmet den hartelijken ivenschdat ieder hunner lang voor smartelijke verliezen moge bewaard blijven. H. G. van COPPENAAL. Wed. Vt. Herdingh Lz:

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3