mmrwmrn A". 1835. L E Y D S C H E IV* iS« C 0 U R A N T, Jggl -f§»^ iV' ?11 rït'v—5-I l>i,»s; --*L. Mr «S3h Hi Vt*. yfe-M V^':«0L9 Woensdag den a 8 Januari}» MOBIELE SCHUTTER IJ. Oproeping der Verlofgangers van het iste Bataillon der 3de Afdeeling Mobiele Zuid- llollandsche Schutterij£o£ het bijwonen der Inspectej Burgemeester, en Wethouders der Stad Leyden, gehad hebbende de voordrage van den L ui tenant-KolonelKoiiintónderende de 3de Afdeeling Mobiele Zuid-Holland- sclie Schutterij, tot het houden der maandelijksche inspectie, bepaald bij Zijner Ma- jesteits besluit, van den 25. Julij 1834, No. 88; roepen bij deze op, alle de zich met verlof bevindende Onder-officieren en manschappen van opgemeld Bataillon, als ook de zoodanigen, welke tegen het ontslag van hunlieder plaatsvervangers bij hetzelve zijn in gedeeld, om te compareren op Dingsdag den Derden Februarij aanstaande, 's morgens ten 10 ure, op het Plein van den Doeleni, ten einde door den Chef der Afdeeling te worden geïnspecteerdgekleed in de Kapotjgssen.,Lahensepe Pantalon en Witte Slob kous sen, ,ci« voorzien van ae WcpcniiigKêt Ledergoedals ook de gróötè en kleine Équipement stukkenwelke zij van het Korps, met verlof gaande, hebben mede geno men terwijl degenendie bij de Inspectie ontbrekenof zich gedurende dezelve niet behoorlijk gedragen, of wel hunne kleeding en wapening hebben verwaarloosd, bij liet Korps diciplinair zullen worden gestraft, in zoo verre er geene termen zijn, om lien aan den Krijgsraad over te geven. En informeren Burgemeester en Wethouders wijders den belanghebbendendat geenen der Verlofgangers van deze Inspectie kunnen terug blijvendan de zoodanigenwelke van het Bataillon bij andere Korpsen zijn gedetacheerd, als ook die, welke van woon- plauts zijn veranderd, ingeval hun nieuw domicilie meer dan vijf uren van deze Gemeente, is verwijderd en eindelijk degenenwelke door ziekte buiten staat zijn zich naar de plaats der Inspectie te begeven, in welke laatste geval van wege dezelve eene schrifte lijke geneeskundige verklaring, vóór den aanvang der Inspectie, zal bchooren te worden overgelegd. Vermanende wijders alle Verlofgangers dool* eene getrouwe opkomst, stiptelijk aan deze oproeping te voldoenen zich alzoo voor de nadeelige gevolgenwelke uit nalatig heid zouden ontstaante vrij waren. Aldus gedaan en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 26. January 1835. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pu li NEDERLANDEN. Leyden den 27 Januarij 1835. Het bulletin van Zondag avond, omtrent de ongesteldheid van Z. K. H; den Prins Veldmaarschalk uitgegeven, luidt aldus: De gesteldheid van Z. K. H. is heden gunstig gebleven. Dat van Maandag morgen is als volgt: Sedert gisteren is in den toestand van Z. K. H. geene verandering voor gevallen; de nacht echter is minder rustig geweest dan de voorgaande. In den avond van dien dag is er geen bulletin uitgegeven. Uit 's Gravenhage meldt men van den 27Sten dezerhet volgende Gisteren avond is voor de eerste maal sinds negen dagengeen bulletin omtrent Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk uitgegevenhetgeen derhalve het duidelijkste bewijs van de voortdurende beterschap van Hoogstdenzel- ven oplevert. Heden morgen, ten 8 ure, werd het navolgend bulletin op gemaakt: „De meer gunstige gesteldheid van Z. K. H. blijft voortduren. Hoogstdezelve heeft een goeden nacht gehad, maar gevoelt zich zeer „zwak." Dienvolgens zal ook heden avond waarschijnlijk geen bulletin worden uitgegeven. Naar men verneemt, zijn de ambtenaren der registratie uitgenoodigd geworden, .om meer bepaaldelijk toe. te zien op het stuk der loterijen, en om daarvan aan den Officier bij de Regtbankbij eenvoudigen brief of re laas, kennis te geven. Onder anderen zijn zij opmerkzaam gemaakt van niet te hebben gelet op eene in de Residentie plaats gehad hebbende ver loting, bij wijze van Tombola Romatia, met openbaar Bal en Vauxhall, en eene verloting, bij wijze van inteekening, op het werk, getiteld Encyclo pédie moderne, met eene daaraan verbondene loterij, ten bedrage van f 6,250.00verdeeld in 500 premienwelke zullen genoten worden door de 500 eerst uit te loten nommers. Daarbij is gevoegd gewoidendat zelfs verlotingen, met weldadige oogmerken, zonder toestemming van het hooger - Bestuurniet kunnen plaats hebben. Nog heeft men de beambten op een verzuim oplettend gemaakt, namelijk, dat zij dikwerf vergeten om, bij het registeren van processen-verbaal van verlotingengelijktijdig te heffenmet het evenredig regt van registratie, de uitkeering, welke wegens bijzondere verlotingen, in 's Rijks schatkist .moet gestort worden. Zondag is Zijne Exc. de Baron van Zuylen van Neyeveld van Londen in de Residentie teruggekeerd.' De Staatscourant van gisteren bevat het volgende: Van de directie van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, ontvangen wij het navolgende berigt: Wij hebben andermaal een treurigen pligt te vervullen en een nieuw ver lies mede te deelen, hetwelk de Natuurkundige Commissie in Oost-Indie ge troffen heeft, door het overlijden van den verdienstelijken en even nuttig als ijverig .werkzamen heer P. van Oort, van Utrecht. Met behoorlijke bekwaamheden in zijne kunst toegerust, werd deze heer in 1825, als teekenaar aan de noodlottige Commissie toegevoegd, welke in het laatst van dat jaar, onder de, mede reeds bezwekene, voortreffelijke Boie en Macklat, het Vaderland verliet, en van welke thans de heer Muller nog de eenige overgeblevene is. Zijne jeugdige kracht en bloeijende ge zondheid deden hem de gevaren en moeijelijkheden van de groote togten onzer natuurkundige reizigers, onder anderen, naar Timor, Amboina en Nieuw-Guinea, werwaarts hij dezelve allerwegen vergezelde, gelukkig en behouden doorworstelen. Na den dood van den ongelukkigen van Raalten werd de dooc dezen bekleeden post van Administrateur der Commissie aan Van Oort opgedragen, en het was in deze dubbele betrekking van Teekenaar en Administrateur, dat hij, in het begin des verledenen jaars, de Commissie vergezelde naar Sumatraop welke reis hem tevens eene belangrijke zaak vari wetenschappelijk onderzoek werd toevertrouwd; hetwelk ten bewijze kuune verstrekken van zijnen grooten ijveren ongemeene, aan zijn hoofdvak vreemde, bekwaamheden; doch het was hem, helaas! niet vergund, daarin lange werkzaam en nuttig te zijn: op den 25 Augustus des vorigen jaars, 'Overviel hem, in de binnenlanden, eene ligte ongesteldheid, welke weldra in eene hevige galkoorts overging, die hem, ondanks alle hulpmiddelen der kunst, op den 2 September, te Padang, werwaarts hij was overgebragt, ten grave deed dalen, en een einde maakte aan zijn allerwerkzaamst en hoogst nuttig leven, vaiihetwelke hij het 30ste jaar niet heeft mogen bereiken. Aan een aangenaam en innemend uiterlijk paarde de heer van Oort beval- lige manieren, nuttige kundigheden en reine zeden. Hij wordt door geheel Padang betreurd, schrijft de Natuurkundige Commissie, en men mag hieruit afleiden, welk een verlies zij zelve in hem lijdt, en hoe smartelijk hetzelve moet» vallen aan zijnen achtenswaardigen vader, die de terugkomst van zij nen geliefden zoon met reikhalzend verlangen te gemoet zag. AMERIKA. Een brief uit Washington van den 21 Januarij meldtdat de boodschap van tjen Generaal bij het Bestuur en de bevolkingook wat de bedreiging tegen Frankrijk aanging, zeer goed was opgenomen, omdat er sedert lang veel verbittering wegens het verschuiven van de betaling van de verschul digde gelden ónder hen bestond, en dat het zèèr mogelijk was, dat, indien de Pransche Kamérs dezelve nu niet toestemden eene oorlog ontstond, welke de brieven-schrijver Zeer noodig en nuttig rekent voor den innerlijken toe stand des landsdaarde schulden betaald zijndemen geen weg met de inkomsten wist, en dus aan dezelve eene goede afleiding kon geven. AEGYPTE. Kahika den isten December. Mehemed-Ali is sedert eenige weken, we der zoo gezond en sterk als in den vorigen winterhier aangekomen. Hij hield zich, na Alexandrie verlaten te hebben, éénigen tijd in Delta op» waar hijzooals het schijnt, nog vele mannelijke inwoners moet gezien heb ben daar hij in deze provincie onlangs wederom 9000 man beval te ligten. Hier was het zijne eerste bezigheidde onderscheidene nieuw opgerigté scholen te bezoeken, en tegen de in Alexandria uitgebroken pest, krachtda dige maatregelen te verordenen. Ook zijn zoon Ibrahim-Pacha is op de nieuwe, onlangs in Engeland gebouwde stoomboot, uit Syrië terug gekeerd. Na eene veertien-daagsche quarantaine in Damiatewerd hij hier verwacht en reeds werden feestelijkheden tot zijne ontvangst voorbereid. De aankomst van dien Veld-overste in Aegypte is een zeker bewijs voor de wederherstelde rust in Syrië, en deze is een gevolg van het vrijgevend besluit van Mehemed-Aligedurende zijne reize daarheen, die wel in zag ,dac het onmogelijk wasSyrië als Aegypte te regerenhoe veel aan de Syrierj is toegegeven gewordenis hier niet met zekerheid bekend. Hun hoofbe- zwaar echter, dat zij, gelijk de Aegyptenaren, zonder onderscheid tot sol daten gemaakt werdenschijnt gewijzigd te zijn geworden. Ook zijn hunne belastingen iets verminderd. Dat men hen echterniettegenstaande dit toe geven, niet veel vertrouwt, besluit men daaruit, dat men voortdurend een zeer aanzienlijk getal troepen in het land laaten eerst sedert kort nieuwe versterkingen, waaronder een regiment artillerie te paard, daarheen zond, ofschoon deze troepen der armee in Hedschasdie eenige nederlagen ont vangen hebben, en tot eenen geen zeer eerlijken vréde genoodzaakt zijn geworden, van het hoogste nut zouden geweest zijn. Ondertusschen is ook dit deel van de bezittingen van Mehetned niet veröntachtzaamd geworden er zijn drie regimenten daarheen bestemd, van welke reéds een deel afge marcheerd is. Het volgende is een berigt uit Alexandria van 'den 3den December. De vice-Koning, die ons den 18 October verlaten heeft, is den 14 Novem ber in Kahira aangekomen: in den tusschentijd doorreisde hij Deltaom in persoon den toestand dier provineie te onderzoeken, én de doelmatigste mid delen tot verbetering'te verordenen. Vele beambten, welke zich aan onder drukking en knevelarij hadden schuldig gemaaktwerden afgezet en gestraft. Aan de landlieden van deze provinciein welke zich de voordeeligste boom wol en rijstbeplancingen bevinden, heeft de vice-Koning niet alleen den prijs voor dezelve verhoogd, maar hun daarenboven voorschot in geld toe gestaan, waarmede zij aan den aanbouw grootere uitgebreidheid kunnen geven. Mehemed-Ali schijnt ernstig daarop bedacht te zijn, 0111 het lot van zijné onderdanen te verbeteren; maar zal hij ook in staat zijn deze goede voor nemens ten uitvoer te brengen? Hieraan mag men ten minste twijfelen. Verder houdt dat berigt eene beschouwing over de zaken van Syrië, even als het voorgaande, en meldt verder: In Caïro is de tijding aangekomen, dat eene Turksche afdeeling van het leger van Rechid-Pacha, welke tegen te Kurden gemarcheerd was, doof deze in de provincie Harsz of Kars geheel was verslagen gewordende Tur ken zouden al hun geschut en bagage, als mede velé manschappen verloren hebben. De pest.maakte niet zeer groote voortgangen te Alexandria, maar meit was bevreesddat die geesel zich met het voorjaar verder zou uitbreiden. SPANJE. In een bijzonder berigt uit Spanje, wordt het volgende medegedeeldi Bij voortduring wordt de burger-oorlog in Sp'anje van weerszijden door vele barbaarschheden en rooverijen gekenmerkt. De ongelukkige bevol king is beurtelings het slagtoffer der beide partijen. Weinige dagen gele den, komt eene kompagnie van de troepen der Koningin te Oyarzum binnen, en gelast den Alcade eene hoeveelheid levensmiddelen te leve ren. Een oogenblik daarna kondigt men de aankomst eener vijandelijke kolonne aan. De soldaten der Koningin nemen de vlngtzes ingezete nen met zich voerendedie aan onder de vanen van Don Carlos dienende jongelingen verwart waren. Bij het binnenrukken der Carlisten te Oyar zum vorderen deze van denzelfden Alcade de levering van een nog aan zienlijker voorraad levensmiddelen en 300 franken in geld. Die is nog niet alles: zij stellen den Alcade verantwoordelijk voor zijne afgedwon- gene gehoorzaamheid aan de vroegere bevelenvoeren hem met zijnen neef mede en schieten hem op eenigen afstand dood. De Parijsche Moniteur verhaaltdat Merino in Kastilie geheel versla gen is. Over dit verdelgen echter van dit Carlistische opperhoofd, wor den nog geene bijzonderheden medegedeeld, dus dat men hierop niét veel staat kan makenmen weethoe het met de andere zoogenaam de overwinningen gewêest is. I T A L I E. De tegenwoordige Afgezanten van Rome, diegeén er niet onder begrepen, welke te Brussel moet resideren, zijn ten.getale van elf, te weten: 5 onder den titel van Nuncius, ,te Lucerne, Madrid, Munchen, Napels en Weenen; 1 onder den titel van Pronuncius te Lissabon; en 5 onder den titel van Zaak gelastigde, te 's GravenhageFlorence, Parijs, Rio-Janeiro en Turin/ Dé Zaakgelastigde te 's Gravenhage heet Antonio AMonnucti

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1