C 0 U R A N'T. den 23 January. A°. 1835. LEYDSCHE Vrijdag Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze, ingevolge ecnc ontvangehe aanschrijving van den lieer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, van den 6den dezer maand Provinciaalblad No. 2) ter kennis der belanghebbendendat liet Z. lil. behaagd heeft, bij Hoogstderzelver besluit van den :>4Sten December 1. 1. No. 87, mét wijziging in zoo verre van het besluit van den resten December 1829 Staats blad No. 85), 'te bepalen, dat te rekenen van den isten der ingetreden maand Januarij, de daarin bedoelde gbijviserbig van de zegels voor de verhoogde opcentenbepaald bij de Wet van den 24-sten December 1829, alsmede die, welke op gelijken voet is toegestaan bij de invoering der Wet van den 3isten December 1831 Staatsblad No. 30), waarbij deze opcenten nog met drie zijn vermeerderd, niet meer zal kunnen plaats hebben, maar alleen zoodanige zegels geldig zullen zijn, welke, wat het formaat zegel, alsmede de proportionele zegels'voor huur-contracten betreft, zijn Voorzien van den bijstempel uit ééne der Noordelijke Provinciën van het Rijk en, wat de handclzegels aangaat, voor zooveel dezelve door Noord-Nederlandsche Ontvangers voor de bestaande 38 opcenten zijn geviseerd. Leydenden 21. Januarij 1835. Burgemeester en Wethouders voornoemd, - J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den na Januarij 1835. Het bulletin van Dingsdag avond, omtrent den toestand van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk, is het volgende: De kenteekenen der ziekte zijn in den loop van den voormiddag van dien ■aard geworden, dat zij eene aderlating noodzakelijk maakten, die eenige uren later is moeten herhaald worden. Z. K. H. bevindt zich steeds in zorgelijke omstandigheden. Dat van Woensdag morgen luidt aldus: Z. K. H. heeft den nacht slapeloos doorgebragt; de koorts echter is min der hevig en de borst eenigzins ruimer; met édn woord, de ziektestaat is sedert gisteren niet verslimraerd. Over de ongesteldheid van Z. K. H. meldt men uit 's Gravenhage van den 21 Januarij het volgende: Gisteren avond was het bulletin van Z. K. H. den Prins van Oranje niet zeer geruststellend, en waren er ook zeer ongunstige geruchten omtrent Hoogstdenzelven in omloop. Gelukkig voor Nederland schijnt echter de slag te zijn afgewend, die gisteren de geneesheeren zelfs duchtten. Immers het heden morgen uitgegeven bulletin hield in, dat Z. K. H. den nacht schapeloos had doorgebragt, doch dat de koorts echter minder hevig was, en de borst eenigzins ruimer, en dat, met een woord, de ziektestaat sedert gisteren niet verslimmerd was. Heden avond, ten 7 ure, hield het bulletin in, dat de ziekte-toestand van Z. K. H. gedurende den dag door geene ongunstige verschijnselen was gestoord geworden. Deze berigten zijn voor het minst geruststellender dan die van gisteren avond. De gelukkige ommekeer der ziekte wordt vooral toegeschreven aan eene aderlating, die men heden heeft toegediend, als ook aan eene ontstane transpiratie. Indien geene buitengewone toevallen zich mogten opdoen, voedt men de hoop, dat, onder Gods hulp, Z. K. H. de Kroonprins deze ongesteldheid zal te boven komen. Een ieder rigt tot het verkrygen eener zoodanige uitkomst zijne gebeden tot den Hemel. Het bulletin van heden Donderdag morgen, luidt aldus: Z. K. II. heeft bijna niet gerusteene lastige hoest heeft den slaap belet en afmatting te weeg gebragt. Niettemin doen de ziekte-verschijnselen in het algemeen zich meer gematigd voor. 15ij Koninglijk besluit van den 27 December 1834, is tot President van het provinciaal kerkbestuur in Zuid-Holland, voor den jare 1835, benoemd de heer G. van Kooten, Predikant te Dordrecht, en tot Secretaris de heer J. Sluiter, Predikant .te 's Gravenhage. Naar men verneemt, zijn dezer dagen de hoofden der stedelijke- en gemeente-besturen, mitsgaders de controleurs der directe belastingen, enz., in Zuid-Holland aangeschreven, om onverwijld in overleg te treden, ten einde in de maand Februarij 1835, de algemeene opneming der pacentpligti- gen, tevens met het onderzoek, bedoeld bij het 35ste artikel der wet op bet personeel, in iedere stad of gemeente op de meest naauwkeurige en doelmatige wijze zouden kunnen worden aangevangen en ten einde gebragt. Naar men verneemt, zal de loting voor de Nationale Militie in dit jaar plaats hebben: te Dordrecht 26 Februarij, Gorinchem 2 Maart, Oud- Beiierland 11 Maart, Rotterdam 25 en 26 FebruarijBrielle 2 Maart, Over-, schie 28 Februarij, Leiden 2 en 3 Maart, Woerden 25 Februarij. Schoon hoven 27 Februarij, Gouda 9 Maart, Alphen 21 Februarij, 's Gravenhage 26 en 27 Februarij, Vlaardingen 3 Maart, Schiedam 5 Maart, Delft 6 Maart. De, volgens art. 125 der wet van 1817, in de hoofdplaatsen van ieder Mi litie-ressort te houden zittingen der Militie-Raden zullen plaats hebben, als volgt: de eerste zitting, Maandag 9 Februarij; de tweede, Maandag 23 Maart; de derde, Maandag den 13 April, de vierde Vrijdag den 1 Mei, ten einde daarin te behandelen en af te doen de werkzaamheden, voorge schreven bij art. 126 der wet. Wij hebben Javasche couranten van den 20 Augustus tot 27 Septem ber ontvangenaan welke echter eenige nommers ontbreken. Bijzonder nieuws, behalve eenige benoemingen door den Gouverneur-Generaal ad interimwordt in dezelve niet medegedeeld. In het nommer van 20 Au gustus wordt het volgend besluit gevonden: De bepaling, daargesteld bij resolutie van den 24 April 1833 N°. 3. (Staatsblad N°. 20.)houdende, dat, gedurende de jaren 1833 en 1834, alle werktuigen en gereedschappen voor den landbouw, van waar en on der welke vlag ook aangevoerdvrij zullen zijn van de betaling van inko mende regten, bij deze, te verlengen over de jaren 1835 en 183d. Uit Breda schrijft men van den nisten, dat aidaar een molen op het bastion Prins geplaatst, in den afgeloopen nacht geheel was afgebrand, zon der dat echter aan de bijgelegen werken en kruidmagazijnen nadeel was toe- gebragt. De oorzaak van den brand was onbekend, en de molen voor brandschade verzekerd. AMERIKA. Een berigt uit New-York van den 25 December meldt, dat aldaar bij de Marine uit Washington het bevel is ontvangen, om alle thans op stapel staande schepen derwijze spoedig af te timmeren, dat zij binnen eene maand tijds te water zouden kunnen worden gelaten. In den Boston Atlas lezen wij, dat de bestuurders der verschillende Zee. Assurantie-Compagnien daar ter stede eene vergadering hebben gehouden, in. welke het besluit werd genomen, om den Assurantie-Compagnien aan te bevelen, bij hunne polissen eene clausule te voegen, volgens welke zij worden gevrijwaard tegen alle risico, hetwelk uit eene mogelijke vrede breuk met Frankrijk zoude kunnen voortspruiten. P E R S I E. „Uit Damascus wordt over Triest van den 8 December geschrevendat sedert den dood van den Schach van dit Rijkhet land door den burger oorlog verwoest werd. De jonge Vorst, welke als opvolger door zijnen vader erkend washeeft in eenen broeder een hevig tegenstander ge vonden, welke het Rijk voor een groot gedeelte in opstand gebragt en zich aan het hoofd van een leger gesteld heeft, ten einde den benoemden opvolger te verdrijven. Men melde ook, dat de thans regerende Schach den bijstand van Rusland had ingeroepen. T U R K Y E. De laatste berigten uit Albanië meldendat aldaar de rust wederom her steld was, omdat het opperhoofd der opstandelingen Tafil Busi gehoor gege ven heeft aan de hem gedane vredelievende voorstellingen, en met zijne aan hangers Berat ontruimd heeft. RUSLAND. Van den 7 Januarij wordt geschrevendat aan Z. M. bij zijne reis door Polenvele verzoekschriften waren overgegeventen einde voor voortvlug- tige Polen vergiffenis te bekomen. Z. M. heeft die aangenomen, en Vorst Lubecki te Parijs zou gelast wezennaar eenigen onderzoek te doenmen geloofdedat Z. M. ten gunste van hun beslissen zou. SPANJE. Een telegraphisch berigt van den I7den behelst, dat de gezondheid van Mina veel verbeterd wasen bij weldra wederom het opperbevel op zich zou nemen: het berigt was uit Pampeluna van den i3den gedagteekend. Uit hetzelve ziet mendat de berigten van de Carlistische bladenom trent den ziekelijken toestand van Mina, waar zijn geweest, en die Gene raal niet veel uit kan voeren. Het bevestigt zichdat het uit Elisondo afgezonden convooi na eenen togt van 13 dagen, en tweemaal teruggetrokken te zijn, te Pam peluna slechts met weinig verliesis aangekomen. ITALIË. Uit Rome schrijft men van den 8 JanuarijHier heeft men volgens eene officiële opgaafin het verloopen jaar 150,016inwoners geteld. (In het jaar 1825 slechts 138,730). Onder dit getal bevinden zich 39 Bisschoppen 1424 Priesters, 1857 Monniken, 1359 Nonnen, 598 Seminaristen. Het getal der KettersTurkens en Ongeloovigen (zonder de Joden) bedroeg 210. Er werden 4454 kinderen geboren: 3480 personen stierven, en >379 huwelijken werden gesloten. DUITSCHLAND. De oorzaak van den brand, welke onlangs in de Weener-voorstad ge woed, en dezelve bijna verwoest heeft, is bekend geworden. Dezelve is zonder opzet van eenen voerman veroorzaaktwelke zjjne pijp willende aan steken de zwam liet vallenwelke door den wind werd voortgedreven. De voerman had geen tijd om te zoeken, daar h(j dadelijk moest'opzitten. In Beijeren en vooral te Munchen gaat men gedurig voort met het wer ven van troepen voor Griekenland. Elke veertien tjagen wordeu er afdee- lingen naar Triest gezonden, om te worden overgescheept. Nog in den loop dezer maand zou naar men dachteene afijeeling trein-soldaten met de noo- dige voertuigen en paarden daarheen vertrekken. Behalve eene reeds naar Griekenland gezonden compagnie pionniers, 150 man sterk, werden er thans nog twee en eene compagnie werklieden gevormdwelke uit ipetselaar? steenhouwerstimmerliedenglazenmakersschrijnwerkerssmidswagen makers en dergelijke zamengestelden volgens de'berigten, in Griekenland alwaar thans zoo veel werklieden noodig zijn, met groot verlangen te ge- moet gezien worden. De Beijersche bladen zoeken door fraaije schilde ringen van de voordeelen die eene verhuizing naar Griekenland aanbiedt, deze werving zooveel mogelijk te bevorderen. In de haven van Triest willen zich weder Polen naar Amerika insche pen en er zouden reeds aanstalten tot hunne overvaart gereed gemaakt wor den. Volgens een geruchtzoude bij deze gelegenheid onder de Poien eenige wanorde ontstaan zijn, welke het toetreden van de daartoe bevoegde magt vorderde. - De Hertogin van Berry (Gravin Lucchest) is in den loop van Decem ber weder van eene dochter bevallen, welke spoedig overleden is en in Italië zal begraven worden. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 18 Januarij. De verkiezingen te Edinburg en Middlesex zijn ten voordeele van de Hervormings-gezinde-partij uitgevallen. Prins August van Portugal heeft den i6den bij HH. MM. het middag maal gehouden. Den i7den zou hij eenen grooten maalrijd geven, waarbij alle Ministers en vreemde Gezanten genoodigd waren,' en den i8den uit Falmouth naar Lissabon vertrekken. De Koning heeft aan den Prins eene prachtige gouden snuifdoos met diaman ten omzet en twee van zijne schoonste rijpaarden ten geschenke gegeven. Te Quebec zijn zes schepelingen van eene in volle zee gezonken Engelsche brik aangebragt. Nadat reeds vroeger zes matrozen over boord waren geslagen, begaven de overige zich ten getale van zeven in de groote bootten einde te trachten de eene of andere kust of eiland te bereiken .Negen bange dagen en nachten werden zij in de opene zee rond geslingerd gedurende weiken tijd een dezer ongelukkiger In waanzin der. geest gafen naardien de eenigeuit ettelijke raauwe aardappelen be staande leeftogt, welken zij in der baast uit het zinkende vaartuig had den kunnen medenemen, spoedig was opgeteerd, in weerwil dat aan ieder

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1