COIJRAN T. L-'e - 9 Bf»» den 16 January, E N. 1835. dezer, hetgeen volgt: nde korpsen des legers met thans in de gevangenis te roor infanterie en kavalerie, te doen vervaardigen, den Minister van Financien der autoriteiten, ambtena- verordeningen, vrijdom van p-iL::u, en zuii.j ia, in afwachting van nieuwe algemeene voorschriften op dat stuk, welker vaststelling voornamelijk tot rigtsnocr voor de Directeurs en Controleurs der postkantoren moet dienen. Onder anderen is daarbij, in het algemeen, vastgesteld, dat de afzenders van postvrije dienstbrieven of pakketten verpligt zijn, dezelve op de kan toren aan de Postbeambten te doen overhandigen; terwijl die, welke in de bussen worden gestoken, aan het gewone port onderhevig zijn, in welk geval deswege eene aanteekening op het adres wordt gesteld. Voorts is aan de Postbeambten de bevoegdheid verleend, de aan hen ter postvrije verzending overhandigde brieven en paketten, wat den uiterlijken vorm en bet adres betreft, zoo veel mogelijk te onderzoeken, en wanneer daaraan iets wordt opgemerkt, hetgeen de toepassing van den postvrijdom zoude verhinderen, den afzender te verzoeken, dezelve, ter fine van redres, te rug te nemen. Wanneer hiertoe geene gelegenheid meer is, of de afzender weigeren mogt den brief te nemen, of, in het algemeen, wanneer, niette genstaande de bedoelde voorzorgen, brieven, waaraan eenige formaliteiten mogten ontbreken, met. den post zijn verzonden, zullen dezelve met het gewone port worden bezwaard, onder vermelding der redenen. Tevens is het verbod bevestigd geworden, om particuliere correspondentenen, in het algemeen, andere verzegelde brieven in dienst-brieven in te sluiten, en zijn de Postbeambten bevoegd, ja zelfs verpligt verklaard, om, indien zij reden hebben, 0111 het bestaan van zoodanig misbruik te vermoeden, het geheele pakket met port te bezwaren: aan den geadresseerde, zoo hij het pak begeert, de keuze latende tusschen de betaling van het port, of de opening van het pakket door hemzelven, of iemand zijnentwege, op het postkantoor, in tegenwoordigheid der Ambtenaren. Indien alsdan blijktdat ljet vermoeden gegrond is geweest, worden alleen de officiële stukken, die in het pakket mogten zijn. besloten geweest, postvrij uitgereikt; doch de tevens ingesloten particuliere correspondentie wordt, nevens het daarvan opgemaakt Proces-Verbaal, aan het Hoofdbestuur opgezonden. Naar men 'verneemt, is dezer dagen van wege het Hoofdbestuur herinnerd geworden, dat de brieven, welke het gewigt van eenen en kelen brief niet te boven gaan, er. geadresseerd zijii aan onder-officieren oi soldatenof, in het algemeen, aan militairen beneden den rang van officier, die zich in werkelijke^'eV... hij hunne kannen aanwezig bevinden en alzoo geene verlo/ganga ..-'"hf /-'-e betaling van ,1.. tot aan de plaats der L'lunci- HJK.---1t,w>wvm»iiiuguo.e groot ook u- stand zijkunnen worden gilfrtmkeerdOp deze vermindering hebben geene aanspraak de kadets op de militaire scholen; moetende voor de aan hen geadresseerde brieven het volle port worden betaald. De leden der Mobile Schutterijen en van andere vrijwillige korpsen, mits beneden den rang van officier, staan gelijk met de gewone militairen, zoo lang zij in werkelijke dienst zijn uitgetrokken, en zich bij het, leger of in de hun aangewezene garnizoensplaats bevinden. Er kunnen geene brieven tegen betaling van het verminderde frankeergeld worden aangeteekend. In dat geval wordt het port naar den gewonen, maatstaf berekend. Het is verboden eenigerhanden brief in te sluiten in- brieven, waarop men de bepaling van het verminderd frankeergeld verlangt te zien toegepast. Het Amsterdamsch Handelsblad van heden bevat het volgend artikel: Sints lang was door handel en verkeer de behoefte gevoeld en gewenscht, dat de gemeenschap metBelgie, sedert 1830 wettelijk gestremd, mogt wor den heropend, immers daaraan eenige meerdere vrijheid gegeven. De alge meene toestand der staatkundige omstandigheden maakte intusschen zoodar nigen maatregel misschien steeds minder doelmatig en raadzaam; en het was alleen na een geruim verloop van tijd, en na alle bezwaren of wenschen deswege gewikt en gewogen te hebben, dat de Hooge Regering kon over gaan om in- de bestaande stremming eenige verligting aan te brengen. Reeds voor eenige dagen is door ons aangekondigd dat daartoe zou worden over gegaan. Dit bevestigt zich thans. Naar men verneemt, heeft het Gou vernement de verzending van handelsbrieven en nieuwspapieren uit en naar Frankrijk toegestaan. Er zal, aan te vangen met den tfiden dezer, ge legenheid zijnom handelsbrieven en nieuwspapieren uit Nederland over den weg van Breda en Groot-Zundert naar Belgie te verzenden, of van daar te ontvangen. Voorloopig moet zijn bepaalddat de brievennaar Belgie bestemd, onderhevig, zullen zijn aan eene gedwongene frankering, tot aan de grenzenten bedrage van het gewone port van de plaats van afzending tot Breda, vermeerderd met vijf en twintig centen, zoo voor grensport, als tot goedmaking der buitengewone kosten, op deze correspon dentie vallende; een en ander per enkelen brief, en de zwaardere in even redigheid naar den maatstaf der gewone binnenlandsche tabel van progressie. De uit Belgie komende brieven moeten met hetzelfde port, zonder verder "verschot, worden bezwaard. Wat betreft de correspondentie van het kan- toorjte Breda zelve met Belgie en vice versa, deze zal alleen aan eene be taling van vijf en twintig centen, per enkelen brief, zonder verhooging we gens binnenlandse!;- of arronddissements-port, zijn onderworpen. Verder moet vastgesteld wezen, dat voor de verzending van pakketten met effec ten, het gewigt van eenen dubbelen brief, of twee en dertig wigtjes, te boven gaande, eene moderatie zal worden toegestaan, in diervoege, dat daarvoor, hetzij aan gedwongen frankeergeld, hetzij aan port, bij het aan komen niet meer zal worden betaald, dan een derde van het hiervoren op gegeven port voor de gewone correspondentie; welk derde gedeelte nog- tans, ingevolge de vorenstaande beperking, nimmer minder, dan het port van twee brieven, zal kunnen bedragen- Voorts moeten deze pakketten, in alle gevalle, beboeren te worden aangeteekend, zonder dat echter daar door het hierboven bepaalde gemodereerde port eenige verhooging zal on dergaan; doch zullen de Post-Directeuren de vrijheid hebben, 0111, bij ver moeden van fraude, zich, door het vertoonen van den inhoud der depê ches, van de zijde der belanghebbenden, de verzekering te doen geven, dat in de bedoelde pakken wezenlijk effecten, en geene afzonderlijke blie ven, zijn gesloten. Men wil verder weten, dat de brieven, bestemd naar Frankrijk, welke men langs den bedoelden weg mogt willen verzenden, zullen moeten zijn ingesloten onder het adres van eenen correspondent te Antwerpen, of elders in Belgie, en, in dat geval, aan dezelfde gedwongene frankeering, als de brieven over Belgie zelve, onderworpen zijn. Het toe- zigt over de expeditie, en de uitwisseling der alhier bedoelde correspon dentie zal worden opgedragen aan eenen Controleur, die, tot dat einde, met de noodige adsistentie, op het uiterste grenspunt te Groot-Zundert zal werkzaam zijn. Naar men hierbij voegt zou de overbrenging der bedoelde briefwisse ling, aan deze van Breda, geschieden door middel der gewone koeriers, terwijl van Breda tot aan de grenzen en vice versa, daarin door buiten gewone middelen zou worden voorzien. Men verzekert nog, dat de plaatselijke korrespondentie van het binnenland met Groot-Zunderten de gemeentenwelke onder de aldaar gevestigde distributie ressorterenin geen opzigt onder deze voorgeschrevene maatregelen begrepen zijndie lokale korrespondentie zouintegendeeleven als tot dus verreover hec postkantoor te Breda, waaronder de distributie, van. Groot-Zundert ressor teert zonder tusschenkomst van den tijdelijken Controleur voor de post dienst te Groot-Zundert worden gevoerd. Betrekkelijk de Fransche en Belgische nieuwspapieren is bepaalddat er gelegenheid zal zijn, om dezelve over het grenspunt van Groot- Zundert door tusschenkomst van den aldaar tijdelijk geplaatsten Contro leur te ontbiedendoch niet anders dan tegen betaling van tien centen voor ieder nommer of blad van zoodanig nieuwspapier, voor transport kosten over het Oud-Nederlandsche grondgebieden van eene gelijke vracht van tien centen per nommer of bladvoor den afstand over Bel gisch grondgebiedbuiten en behalve hetgeen daarvooraan abonne mentsprijs en zegels, te Antwerpen zal moeten worden betaald. Van de naar Beigie bestemde Nederlandsche nieuwspapieren zal, in eene omge keerde rigting., dezelfde vracht van wege dè belanghebbenden moeten worden goedgedaan. Deze bepalingen, blijkbaar berekend naar het gemak en nut voor handel en schadeloos verkeer, zullen zeker algemeen worden gebillijkt en met ge noegen ontvangen. Den i2den is te's Hagein den buitengewoon hoogen ouderdom van 102 jaren en 9 maanden, overleden, de heer j. Hoolboom. Slechts vier weken was hij ongesteld, en tot aan zijne laatste oogerblikken had hij het volle gebruik van zijne verstandelijke vermogens, In het jaar 1834 zijn te Gouda geboren 283 zoons en 259 doch ters, te zamen 542 kinderen,-geliuwd 149 paren, geene echtscheidingen; overleden 258 van het mannelijk en 256 van het vrouwelijk geslacht; te zamen 514 personen; doodgeboren 23 zoons en jp dochters, te za men 40 kinderen. Te Middelburg zijn in 1834 geboren 527-kinderen, waaronder 34 dood geboren: overleden zijn 484 personen, gehuwd 130 paren, kinderen; het getaTu&eb-P.rëA-iZÏ-.?o°ns "en 168 dochters, te zamen 339 mannelijk en 108 van het vrouwelijk geslacht; ontKiHiik uijran het waren 39 militairenvreemdelingen en 6 doodgeborenenen onder "de laatsten 2 doodgeborenenterwijl het getal huwelijken 107 paren bedraagt. Maandag 1. 1. heeft de Belgische kamer van Afgevaardigden zich met het budget bezig gehouden. De heer Gendebiet) heeft de Ministers gc- vraagdof nudaar Hollandvolgens de woorden van Leopold, zijne vijan dige inzigten had laten varen, het ook niet billijk zou zijn, de 7 millioe- nen niet om te slaan. De Ministers hebben geantwoord, dat zij dit geld trouw in de schatkist zouden bewaren. De Belgische Moniteur bevat vier besluiten van Leopold. Het eerste betreft de oprigting van een nationaal muserunhet tweede stelt vast eene tentoonstelling van schilder- en beeldhouwkundige werken, welke 0111 de drie jaren zal plaats hebben; het derde betreft het bewaren der aloude ge- denkteekenen in Belgie; bij het vierde wordt de Minister van Binnenland sche Zaken gemagtigd, om standbeelden der groote mannen, die Belgie heeft opgeleverd, door Belgische kunstenaren te doen vervaardigen. Door de Belgische bladen is thans het bedrag bekend gemaakt van de geeischte schadeloosstelling voor de verwoestingen, welke bij de laatste plundertooneelen hebben plaats gehad; hetzelve bedraagt eenige millioeneu franken; doch de vraag bestaat nog, wie dezelve zal voldoen. Het stede lijk Bestuur opgevende, dat het zónder de medewerking van het Gouver nement de plunderingen niet heeft kunnen verhinderen, en evenwel het Gouvernement geene hulp heeft bijgebragt, zoo beweert het Bestuur, dat het Gouvernement de onkosten dragen moet; doch dit laatste weigert vol standig. Dus kunnen de geplunderden nog lang naar het geld voor hunne verwoeste goederen wachten. De Brusselsche E mancipation behelst het volgende In de boodschap van den Voorzitter der Vereenfgde Staten aan het Con greswaaruit wij het gedeelte, dat de vijandelijke gezindheid tegen Frank rijk betreft, reeds hebben mededeeld, merkt men de volgende zinsneden opwaarop wij. de aandacht onzer lezers vestigen. Het verbond van vriendschap en koophandel tusschen de Vereenigde Staten en Belgie, waar van ik u in het vorig jaar had gezegddat het door den Senaat goedgekeurd was, doch dat de "bekrachtigingen van hetzelve nog niet waren uitgewis seld ten gevolge eencr onwillekeurige vertraging van de eene zijde, en aan den anderen kant ten gevolge der afwezigheid van den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken, is eindelijk, en na rijp overleg, dOór de Belgische Regering van de hand gewezen,, als strijdig met de voor schriften en de volmagtwelke aan den daarover onderhandeld hebbende Zaakgelastigde waren gegeven. De weigering, om het verdrag te bekrach tigen, was ons geheel onverwacht. Sedert is door Belgie het aanbod gedaan, om [nieuwe onderhandelingen aan te knoopen over een verdrag, hetwelk ten aanzien der vraagstukken, die het zeeregt betreffen, minder vrijzinnig zou zijn. Dit aanbod is echter niet aangenomen." T U R K Y E. Konstantinopf.l den 17 December. Hetgeen ik over de vredelievende 'gezindheden van Mchaned-Ali in mijnen laatsten brief gezegd heb, beves-

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1