If A". 1835. LEYDSCHE N". COURANT. rk«»I .'S Woensdag NEDERLANDEN. Leydkn den 13 Januarij 1835. Uit 's; Gravenhage meldt men van den iaden dezer, het volgende: iar men verneemt, heeft' Zijne Maj., bij een dezer dagen genomen be- bepaald, dat de kanselarij van de orde van den Nederlandsehen Leeuw, die der Militaire Willemsorde voorloopig zal worden vereenigd, waar- dienvolgens aan den door de Staten-Generaal herhaaldelijk geuisen sch zal worden voldaan. Bij een Kóninglijk besluit is het geheele eiland Voorne verklaard de gar-* ensplaats uit te maken-vande tweede divisie van het algemeen dépot r lancftnagt N°. 33. i Aan den gepensioneerden Luitenant-Kolonel F. C. Geselschap, en den .itein Buff zijn, buiten eenig Rijks bezwaar, de titulaire rangen, aan eersten van K-plonel en den laatstgenoemde van Majoor verleend. - Dezer' dagen is aan de corpsen des legers kennis gegeven, dat, bij ïerMajs. besluit van den 29 October jl., N°. 75, aan de fabrijkanteii IV, we/s en Zoon, woonachtig te 's Gravenhage, octrooi is verleend, voor 1 tijd van vijf jaren, op de uitvinding van verbeteringen in de wijze 1 het vervaardigen van IVasdoek, hetwelk, volgens de daarvan aan her partement van Oorlog ingezonden stalen, geschikt is tot het overtrek- .1 voor schakots, bij het leger in gebruik. Men verneemt, dat, aanvangende met het begin dezes jaars, aan de iet-officieren en manschappen van het korps rijdende artillerie, sabeldra- rs zijn toegewezen, en dezelve aan hun worden verstrekt. Naar men nog'verneemtzal er, voor 1835, hoogstens, als handgeld, 1 rekruten, bij hurr eerste engagement, worden toegestaan, als: grena- :rs en jagers f 12, infanterie, hospitaal-soldaten en werklieden 20, mi- urs en sappeurs 20, artillerie nationale-militie en vrijwillige artilleris- 1/20, vel.d-artillerie 20, rijdende artillerie f 25, kurassiers f 40; en premie bijj de lansiers f 20. lederen rekruut, die zich boven de zes ,..-en engageert, zal voor elk jaar daar boven 2 worden toegestaan. Zijne,Esc. de Minister van Financien heeft,'bij resolutie van 11 No vember 1834, N°. 169, ten gevolge van het voorstel, om op de dubbelen vap den accijns-billetten, wegens de granen, ter maling voor beesten-voeder aangegeven, de' hoeveelheden droog zand door de beambten te doen om schrijven, bepaald, dat'de ambtenaren van de active dienst zullen worden gelast,'om de gebezigde hoeveelheden droog zand, op de bedoelde dubbe len der accijns-billetten'te omschrijven', en daarbij op te volgen de ver- 'houding bij de wet voorgeschreven, en"dat de ontvangers geene teruggave van accijns zullen mógen verleenendan op vertoon van het dubbeld van een accijns-billee, waarop de hoeveelheid, tot vermenging van het meel gebezigddroog zand als voren staat omschreven. Bij èene nadere resolutie van Zijne Exc. den Minister van Financien van den 27 December 1834, N°. 130, heeft de Minister de ontvangers der "directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen doen aanschrijven, om, te rekenen van den ïsten January dezes jaars, geène schatkistbilletten rentende zes ten honderd,als welke' op dat tijdstip.losbaar zullen zijn, ~eit,met bijbetaling der verschenen renten, door de Agenten van den algemee- nen Rijkskassier in de hoofdplaatsen der provinciën, en te Rotterdam zui len-worden ingetrokken, van de belastingschuldigen, in voldoening van 's Rijks middelen en inkomsten, meer te aanvaarden, maar om integen- deel. de houders derzelve tot genoemde Agententer bekoming van alios- sing en rentebetaling dier biljetten, te verwijzen. De Nederlandsc|ie Gezant aan het Pruissisclre Hof, de Luitenant- Generaal Perponchetis van zijne reize in liet vaderlandte Berlijn teruggekeerd. In het Haagsche Dagblad van gisteren leest men het volgende: Wij zijn verzochteene verkeerde opgavevoorkomende in N°. 3de- Zes jaars, van het Dagblad, te verbeteren, waarin gezegd wordt, dat in 1834, in deze residentie, 33 paren minder zouden getrouwd zijn dan in 1833. Blijkens eerie officiële opgave, zijn er in 1833 alhier 452, en in 1834, 503 paren door den echt verbonden, zoodat er in laatstgenoemd jaar 51 paren' meer getrouwd zijn dan in 1833. uit Luxemburg schrijft men van den 7den dezer, hetgeen volgt: Zijne Maj. de Groot-Hertog heeft een blijk van goedertierenheid gegeven door eene daad, waardoor aan den hier woonachtigen Advocaat Fendius, al zijne regten van burger worden teruggegeven, en hij wordt gemagtigd, even als voorheen, na het afleggen van eenen nieuwen eed, zijn beroep voor de regtbanken uit te oefenen. Men herinnert zich, dat de heer Fendius lid is geweest van het Nationale Congres, maar reeds voor langen tijd binnen Luxemburg is teruggekeerd. Bij eenen aan den Belgischen Minister van Binnetilandsche Zaken ge- rigten brief, geeft de Potter te kennen, dat hij het ijzeren kruis van de hand wijst.' •<S?-h*ïh AMERIKA. In de aanspraak, met welke de President der Vereenigde Staten, de Ge neraal Jakson, de Kamer geopend heeft, komt onder andere voor, dat, na dat door het Bestuur verschillende stappen bij de Fransche Regering ge daan. warenten einde in het bezit van de voorwaarden van het tractaat gesteld teiworden, en nu door de Fransche Kamer die voorwaarden gewei gerd waren, men Frankrijk bedreigen zou deszelfs bezittingen te zuilen In beslagneinenals waarborg voor de aanstaande vernieuwde stemming Ier Fransche Kamer. Omtrent het aangrijpen van dit middel van wedervergelding tegen Frankrijk heeft de Generaal zich bijzonder dus uitgelaten: Wanneer men tot dit of eenig ander middel zal moeten overgaan zal het Congres beslissen. Indien de Fransche Kamers in hare aanstaande zit ting geene wet aannemen, dan mag men redelijker wijze daaruit opmaken, dat de Fransche Regering voor goed besloten heeft om niet aan hare pleg- tige verbintenissen gestand te doen en de betaling eener erkende schuld te weigeren. In dat gevalzou elke dag van verder uitstel eene smet voor onze nationale eer zijnen eene weigering 0111 aan onze medeburgers regt te doen wedervaren. Wanneer Frankrijk stellig geweigerd zal hebben, dan zullen snelwerkende maatregelen niet alleen eervol en regtmatig zijn, riiaar ook den besten invloed hebben op ons volkskarakter. den 14 Janiiarij, Daar nu Frankrijk, in strijd met de aangegane verbintenissen Van deszeis alhier gevestigden.Minister, het hemen'vari een besluit zoo lang heeft uit gesteld .dat hetzelve waarschijnlijk niet tijdig genoeg bekend zal zijnom nog aan dit Congres te worden medegedeeldzoo Vraag ik dat er eëne wet worde vastgesteld, waarbij het bewind gemagtigd worde tot hét nemen var! maatregelen van wedervergelding tegen de Fransche eigendommen, ingeval in de aanstaande zitting der Fransche Kamers geene wet tot- betaling der schuld wordt aangenomen. Frankrijk moet dien maatregel niet als eene be dreiging aanzien; deszelfs trotsChheid en magt zijn te zeer bekend, dan dat men zoii meenen door vrees iets van hetzelve te verwerven, en wij be hoeven dus niet te verklarendat wij riiets bèüoelehhetwelk strekken zoii om hetzelve vrees aan te jagen. Het moet daarin enkel een onwrik baar besluit van de zijde der Vereenigde Staten zienom hunne regten te handhaven. Indien de Fransche Staat slechts doet, wat hij zelf als regt er kend heeft, dan zal hij aan de Vereenigde Staten de noordzakelijkheid be sparen om zich zelve regt te verschaffen, en de Fransche bezittingen be veiligen voor die in beslagneming, welke de Amerikaansche burgers zoo lang hebben geleden zonder schadeloosstelling of wedervergelding: Mogt zij volharden in hare weigering en in onze maatregelen Van wedervergelding eene aanleiding Zien tot vijandelijkheden tegen de Vereenigde Staten, zou zij slechts geweld aan onregtvaardigheid paren en zich blootstellen aan de billijke afkeuring der beschaafde volken en aan het oordeel des Hemels." RUSLAND. Petersburg den 31 December. Bij Keizerlijk besluit van den 19 No vember 1.1. is bepaald, dat gedurende het jaar 1835 de tolvrije invoer van granen in alle Europesche havens van Rusland, in volle kracht zou blij ven, namenlijk ten opzigte van de havens der Zwarte zee, den Donau eh de zee van Azof. Uit Warschau-wordt van eenen officielen kant gemeld, dat. hoewel de oorlog van 1830 het land grootelijks benadeeld had, en vooral zij in hunne bezittingen en goederen benadeeld warenwelke hunnen regtmatigen Vorst waren getrouw geblevener echter door den Keizer alle mogelijke mid delen aangewend waren, om het lot der hulpbehoevenden te verzachten. Dit artikel vervolgt aldus Door vaderlijke zorg bezield, heeft Z. M. de Keizer en Koning alles goedgekeurd wat maar eenigzins daartoe kon strekkenen de volgende op gave levert een duidelijk overzigt van de weldaden, welke gedurende de drie laatste jaren aan het land te beurt zijn gevallen. Uit de bedoelde opgave blijktdat door de Regering niet minder dan 33,538,601 gulden aan onderstand is verleend geworden, waarvan onder anderen ruim 8 millioen in geld, granen en hout, aan ingezetenen, die dooi den opstand het hunne verloren hadden; ruim 7 millioen aan schadeloos stelling voor afgebrande gebouwen 2}- millioen aan uitgedeeld vee en ak kergereedschap, 3I millioen aan kwijtgescholden belastingen; 2 millioen aan kwijtgescholden boeten; 1,700,000 aan onderstand voor fabrikanten, enz. Behalve bovenstaande som werden aan slagtoffers van den opstand nog pensioenen ten bedrage van 1} millioen gulden verleend, en een nieriw fonds van 5 millioen .aangewezen tot ondersteuning der genenaan wier billijke vorderingen tot hiertoe niet heeft kunnen voldaan worden. Zoo vele weldaden bewegen het volk tot dankbaarheid jegens den ver heven Monarch, en de Regering ondervindt den troost, dat, niettegeh- staande de rampen die het land getroffen hebben, alle belastingenen op brengsten geregeld betaald worden, en de openbare inkomsten niet alleen niet verminderen, maar van jaar tot jaar toenemen, SPANJE. Volgens een Kóninglijk besluit zijn alle Spaansche ambtenarenwelke van 18201823 in dienst geweest zijn, in hunne rangen eri tractementen hersteld. In de zitting van den 31 December heeft het Ministerie de wet nó pens het reglement der binnenlandsche schuld van den Staataan de Cortes aangeboden. Deze wet bevat 40 artikelen en is in 7 hoofdstukken Verdeeld. Het eerste handelt over de jaarlijksche schuld en vernietigt als staats schulden alle vorderingen van geestelijke corporatiengodsdienstige ge stichten zoo alsj gast- en weeshuizen enz. Het 2de handelt over de Amortisatie der binnenlandsche niet rentcngc- vende publieke schuld en over de buitenfandsche schuld. Hiertoe worcjen aangewezen de bezittingen der in het vorige hoofdsuk opgenoemde cor poratien en een zevende gedeelte der andere kerkelijke goederen, der kloos ters en andere kerkelijke bezittingendie aan Koning Karei IV afgestaan zijn geworden bij de beide Pansselijke breves van Plus VII van- 14 Junij 1803 en 12 December 1806. Voorts worden hiertoe ook nog eenige we reldlijke goederen aangewezen. Het 3de handelt van den verkoop van overtollige grondbezittingen. Het 4de bepaalt de voorwaarden van verkoop der goederen, aangewezen voor de binnen- en buitenlandsche schuld. Het 5de handelt over de ioopende schuld, en bepaalt het consolideren van twee derden van de geheele som der niet geconsolideerde Koninglijke vales met titels tot 4 pCt.overdraagbaar, hetzij op den houder, hetzij naar verkiezingen het voor het overige derde gedeelte ter hand stellen van obligation van de Ioopende schuld, met renten van 5 pCt. Deze in komsten zullen beginnen te loopen van 1 Januarij 1835. Het 6de voert tot opschrift: over de overige schulden, die geconsoli deerd zullen worden. Hierbij wordt onder anderen bepaald, dat het kapitaal voortspruitende uit Amerikaansche waardendoch door het constitntioneele Gouvernement van Kadix tot andere einden toegepasteene inschrijving op het grootboek zal erlangen. Alsmede dat het beloop der publieke schuld met eene som van 29,193,947 realen vermeerderd wordt. Het 7de en laatste regelt de renten der koopers vangedurende het Con stitutionele tijdvak, aan den Staat vervallen verklaarde goederen. Het 40ste artikel is een additionneelwaarbij bepaald wordt, dat er Voor titels tot de geconsolideerde schuld, die minder dan 2000 realen zouden beloopen, geene betaling van renten zal geschiedenalvorens dezelve in overschrijfbare of aan toonder staande renten geconverteerd Zullen wezen.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1