LEYDSC 1 ïf$Bcfl COURANT E a-a A'- 1834. WOENSDAG NEDERLANDEN, Lev oen den 16 December. Onze stadgenoot. Doctor Siebold. is op zijne reis onlangs te Berlijn aangekomen, waar hij den 6den dezer de zitting van het geograrhisch gezelschap heeft bijgewoond. Hij wordt overal met groote onderscheiding ontvangen. In de zitting van de Tweede Kamer der Stater.Ger.era 1 van heden den i6den dezer, heeft de centrale afdeeiing verslag gedaan op bet ont- j werp van wet tot regeling der grondbelasting voor 1835 en vervolgens I waaruit blijkt, dat nog vele leden bedenkingen tegen dat ontwerp heboen I gemaakt, ais verklarende zij, dat zij vreezen voor, door de vermindering Ider hoofdsom, te ontstane te korten in "s lands middelen, en dat zii am -ere bestendiging van deze roet voor het vervolg hnnne toestemming niet turnen geven-, terwijl anderen bovendien meenen, dat het kadaster nog niet rijp genoeg was. om te wordeu toegepast, en de toepassing niet be hoorde plaats te hebben, voor en aleer de tarieven der schattingen zon den zijn herzien. Aan den anderen kant echter zouden velen er hunne goedkeuring aan hechten, omdat zij daardoor de hoop voeden, dat de twisten omtrent die onderwerp voor het vervolg zouden worden voorfco men. en de hoofdsom eene werkelijke verligting had ondergaan. Het ver. flag "reeds gedrukt zijnde, zal worden rondgedeeld; terwijl de beraadsia. gingen worden bepaald op morgen ten 10 ure. Verschillende ingekomene petitien worden aan de daartoe bestemde com missie verzonden. Dezelve zijn van de regtbank van eersten aanleg en van de regering der stad Assens hoofdplaats van het gewest Drenthedie zich beklagen over het ontwerp van wet nopens de zamenstelling der regterlijke mnet; alsmede van ingezetenen van Amsterdam, die op eene wijziging in de wet op het personeel aandringen. De commissie tot de verzoekschriften doetbij monde van de heeren Tromp, van der Gronden en Star Busman, verslag: i°. op zes verzoek schriften, van landbouwers uit Groniogen en Zuid-Hollandzich allen beklagende over den druk van den landbouwdien zij voornamelijk toe schrijven aan de hooge op dien stand gelegde lasten doch die varscnil. jen jn de middelen welke zij tot verbetering van buonen toestand aan. duiden, waartoe, volgens sommigen, eene verhooging van de inkomende regren'op de granen zou kunnen strekken; terwijl aoderen daarin een groot nadeel voor den handel, en geen voordeel voor den landbouw, ontwaren2°. °P het adr(;! der Gedeputeerde State 1 van Drenthedie bedenkingen aanvoeren tegeD de wet nopeDS de regterlijke magt; en 30. van een gemeenteraad, over hetzelfde onderwerp. Alle deze petitien zullen ter griffie worden redergelegden het verslag op de eerste tevens wor den gedrukt en rondgedeeld waarna de zitting tot morgeu ten 10 ure is gescheiden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft zich vereenigd met de ,wee aan haar door de Tweede Kamer toegezonden ontwerpen van wet, betrekkeiijk de aflossing der nog overgebleven 5 pCt. schuldbrieven van de leening van 1830, en betrekkelijk dc volledige betaling van de renten der Nationale schuld, verschijnende 31 December 1834. Voorts heeft de Eerste Kamer zich, in hare afdeelingen, bezig gehou. den met de vootdragt ter vernieuwing der wet tot beteugeling van onrust «n kwaadwilligheid. men verzekert, zal Z. K. H. de Prins van Oranje aanstaanden Vrijdag naar het leger vertrekken. Naar men verneemt, zal er, bij het provinciaale gouvernement te 's Hage, iederen Vrijdag gelegenheid worden gegeven, om plaatsvervan gers voor de mobiele schutterij te doen keurenmits vooraf worde opge geven, dat zoodanige personen ter keuriDg zullen aangeboden worden. Tevens is er bij de gemeente-besturen op aangedrongen, dat de reclames, wegens verkregene redenen van vrijstelling van de mobiele schutterij, naanw. keurig aan de voorschriften der wet, en de daaromtrent gegevene inlich. tingen worden getoetst, en dat men stiptelflk toezie, dat niemand, dan die gegronde en wettige redenen van vrijstelling heeft, zich aan de Inlijving bij de mobiele schutterij onttrekke. Nog is aan de plaatselijke besturen ten platte lande medegedeeld: i°. dat, ofschoon het saizoen reeds te ver verloopen is voor de wapenoefeningen van de manschappen der plattelands- schutterij, dezelve nogtans ingedeeld en gekleed, en vervolgens, in hunne militaire kleeding, dadelijk, met onbepaald verlof, naar hunne gemeen eu teruggezonden zullen worden, met oogmerk, om hen, in het aanstaande voorjaareenigen tijd bij de staven der bataillons te doen oefenen20. dac op dezelfde wijze zal worden gehandeld met de geremplaceerden, die, in gevolge art. 20 van Zijner Majs. besluit van 25 Jnlij II. N°, 88, voor der. zelver plaatsvervangers zijn opgetreden, of voor hen, om de eene of an. dere reden, moesten optreden, en die tot nu toe met onbepaald verlof in hunne gemeenten zijn gelaten; 30. dat aan de voornoemde manschappen, na derzelver indeeling, de krijgsartikelen zullen worden voorgelezen, en dat zij een bewijs zullen moeten teekenen, dat zulka heeft plaats gehad; 4°. dat san de manschappen, die ingedeeld zullen worden bij zoodanige bataillons mobiele schutterij, waarbij heele of halve compagnien artillerie aanwezig zijn, zal worden afgevraagd, of zij ook verlangen bij die ge deelten der arcillerie-schutrerlj over te gaan, en dat diegene, welke z'ch daartoe genegen betoonen, en geacht worden voor de dienst der artillerie geschikt te zijn, aan het departement van oorlog zullen worden opgege ven, ten einde voorloopig op papier bij die heele of halve compagnien artillerie te wordeu overgeplaatst; zullende vervolgens, naargelang der be. hoefie van de dienst bij dezelve, over hen beschikt worden. Ten slotte is hierbij nog gevoegd, dat alle de bepalingen van Zijner Majs. opgemeld besluit van 25 Jolij 11., voor zoo veel noodig, op de voormelde manschappen en geremplaceerden van toepassing zullen wezen, en zij mits. dien gehouden zijn, om de inspectiën bjj te wonen, die, krachtens art. 7 van dat besluit, over de met onbepaald verlof zijnde leden der mobiele schutteiij, op vaste tijdstippen worden gehouden, te beginnen met de eer. ste inspectie, welke na hunne inlijving zal plaats hebben; zullende echter, in dat geval, voor de heen- en terugreis naar deo staf van het bataillon, teisgeld worden uitbetaald. De volgende bevorderingen hebben bij de mobiele Zuid.Hollandsche schuiterij plaats gehad: Tot kapitein, de iste luitenant jonkheer Hora Siccamai tot iste luitenants, de 2de luitenants graaf van BylandtRade- ma chef van GravenBolder eu Mackay eu tot 2de initeuaotsde iteerea «SL DEN 17 DECEMBER. P. L. van de Kasteele en C. J. van de Watering, sde luitenants bb' de dienstdoende schutterij, en A. H. van der Kemp, W. J HuygensJ. C. van Arakei, F. W. A. Htiyssetl van Kattendijke en P. A. de Bordes. Tot chirurgijn der 2de klasse bij het korps mariniers is bevorderd de chirurgijn der 3de klasseW. L. van Arkeu het non.activiteits trakte ment verleend worden aan J. W, Stouwofficier van gezondheid der 2de klas se, met den tituiairen rang van de iste kiasse. Naar men verneemt, moet dezer dagen in den raad van den water staat te 's O age zijn geraadpleegd over een ontwerp ter afsluiting van de ï'iass, c- tot den aanleg van een dok voor Rotterdam; en ter afsluiting van de Maas in de nabijheid van de vesting Grave, ten elude, des gevor derd, den grond tusschen dezelve en te *s Hertogenbosch te kunnen inunderen. Op den 15 December is te Rotterdam door den kommanderenden officier van het korps mariniers aan den marinier J. Pegazy plegtig alige. reikt de bronzen medaille, hem toegewezen door de Kommissie van Erken tenis voor de strijders op de citadel van Antwerpen en de Schelde. De laatste Antwerpscbe fregatten, tot de voormalige koopvaardij-vlooc 'aldaar behoorende, de Emmanuel en de Macassar, van 1000 en 900 ton, zijn naar Vlissingen vertrokken, om onder Holiandsche vlag te vareo, In Belgie gaat men voort, om de belasting In de Oost-Indien op de katoenen gelegd, en daaabij den Koning der Nederlanden hevig door te ha len, Verscheidene dagbladen stellen voor, om ook van den Belgischen kant represaille te nemen, door Holiandsche waren met zware regten te belasten; hoewel zij zeiven bekennen, dat dit niet anders dan tot grooc nadeel van den koophandel strekken kan, Door den Messagen de Gand wordt opgemerkt, dat op bet verzoek- schrifc van de uitgevers van dagbladen in Belgie, om afschaffing van het zegelregt, voorgesteld is, om ook die belasting met 10 pCt. te verhoogen. Zoo als namelijk gemeld is, heeft de Belgische minister van financiën een verhooging op alle belasting van 10 centen voorgesteld. T U R K Y E. Konstantinopel den 18 November. Men had gemeend, dat Syrië in rust en de opstaud gedemt wasdoch volgens de laatste berigten is het zelve veel meer in eenen gednrigen staat van woelingen. In de eerste helft van de verioopene maand brak een opscand in Kaleb nic, waar de dagelijksche gevangennemingen de verbittering van het volk op het hoogst hadden doen stijgen: dezelve wasnaeenige bloedige aanvallen onderdrukt, waarop ook het getal van gevangennemingen zich verdobbelden. Bijna op denzelfden tijd brak een oproer te Beirut oit, hetwelk met moeite is kun. nen gedemt werden, en aan de Aegyptenaars veel soldaten koste. Eenige dagen later stond de geheele bevolking van den Hesroan (een zijtak van den Anti-Libanon) op en dreigde de communicatie van de Arabische troe pen te zullen afsnijden t hvtgaan ook goaohlad «ou «ijn wanneer niet de Emir der Drusenaan de laatsten tot hulp gekomen en het op vele pun ten begonnen gevechc ten voordeele der Aegyptenaars beslist had. Hij is daarvoor door Ibrahim beloond, en hem het bewaken van dit oord hetwelk nog geenzins bevredigd is, maar deD strijd, hoewel met verzwakte krach, tenvoortzetopgedragen geworden. De Aegyptenaarsmet het corps der Drusen onder de bevelen van den Emirwaren ongeveer 14,000 man sterkdoch zijn sedert dien tijd met 5000 man vermeerderd geworden. Op het eerste berlgt van deze voor vallen heeft Rechid-Pacha (in dienst der Porte) het doelmatig geacht zijn leger aan ue grenzen van Adana zamen te trekken en voorzorgen te maken, welke op een spoedig uitbreken der vijandelijkheden schenen te zullen nitloopen. Dat was het duswat hier tot het gerucht aanleiding gaf, dat hij de greDzen overschreden, en Ibrahim, welke van zijne zijde - ook nitgetust was, aangegrepen had. Dit was niet het geval: maar beide legers staan tegenover elkander en zonden ieder uur handgemeen kannen wotden, bijzonder wanneer het aan de Aegyptenaren niet gelukken mogt, den altijd op nieuw herlevenden geest van opstand in Syrië te onderdrukken. GRIEKENLAND. Van den 25sten October, wordt door een Grieksch blad het volgend koainglijk besluit medegedeeldWij Otho door Gods genade enz. Arr. i. Onze residentie wordt op den isten December van Napoli naar Athene verlegd. Art. De stad Athene bekomt van dien dag af aan den naam van koninglijke residentie- en hoofdstad des koningrijks. Art. 3. Den I3den December moeten alle onze ministerienbenevens de aan dezelven onmiddelbaar ondergeschikte afdeeliDgeahet heilige synode, het hof van rekeningenhet algemeen bestuur der schatkist en het algemeen bestnnr der posterijen te Athene gevestigd zijn. Att, 4, Door bijzondere veror deningen zullen wij het tijdstip bepalenwaarop de overige centrale autbo. riteiten des koningrijks daarheen zullen moeten zqn overgebragt. Art. 5. Alle ond. rgeschikte authoriteiten des koningrijks kunnen derzelver correspon dentie aan de in art, 3 genoemde authoriteiten tot den 29 November naar Napoli adresseren. SPANJE. Zumala.Carreguy zon aan Mina geschreven hebben dat de oorlog het gemakkelijkst kon bijgelegd worden, waoneer de jonge Koningin aaa den zoon vau Don Carlos werd ten huwelijk gegeven. Mina zou hebben ge. antwoorddat de opstandelingen eerst de wapenen moesten nederleggen. Dit ondettusscheo vond weinig ingang. Op aen 17 November zijn te Gibraltar voor een groot gedeelte de straien ten gevolge van eene zeer hooge en onstuimige zee tot aan de tweede verdieping der huizen met zand en puin opgevuld: vele huizen waren geheel verwoest. ITALIË. Uit Genua wordt gemeld, dat zoowel de Carlisten als Mignelllsten welke zich aldaar bevinden ruim van geld voorzien zijndat wel is waar hunne wapening langzaam voortgaat, doch dat daarvan het hof van Turin oorzaak kan zijn hetwelk voortdurend met Frankrijk op eenen vriend, schappeljjken voet verkeerten dus niet openlijk deze wapening kon toestaao.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1