i\°- S34t LEY DSCH ^iupT 133; COUR. A N Ti y V WOENSDAG NEDERLANDEN. Leydem den 4 November. Volgens berige uit 'a Gravenhage van den sden dezer, is in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generasldien dag aldaar gehouden, een brief ingekomen van Zijne Maj. den Koning, waarbij Hoogstdezelve de Kamer het smartelijk verlies kenbaar maakte, hetwelk het Koningiijk gezin, door den dood van den jongen Prins, Zoon van Z. K. H. Prins Frederik, heeft geleden; houdende Zijne MaJ, zich overtuigd van de deel» nennng van de Kamer in dit smartelijk verlies. De voorzitter benoemt eene commissie, zatnengesteld nic de heerea-t Sijleveldvan Rappard, Frets, fats en Gockinga, om een adres op te stel» len, tot betnigiftg van de deelneming der Kamer in dit smartelijk overlijden. De heer van Dam van Isselt geeft kennis door ongesteldheid te worden verhinderd de zicting der Kamer bii te wonen. Twee ingekomen petitiën zijn aan de commissie gezonden. De eene heeft betrekking tot de inko mende regten op de manufacturen; de andere hondt bedenkingen van gods. dienstigen aard in. De commissie tot de petitiën doet verslag: I. Bij monde vaa den heer Hooft! 1°. op een verzoekschrift van de kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, die in het belang van bet fabrijkwezen opkomt tegen eenige verhooging van de inkomende regten op de granen, zoogenaamd, tot bevordering van den landbouw. Behalve dat zij tot ondersteuning harer bezwaren zich beroept op de adressen door haar in 183a aangeboden, bewezen zij ook, dat de korenbranderijen zich in ongunstige omstandigheden bevinden, zoodat zij oit elke verhooging den val van den koophandel in granen voornicziet; zij betoogt, dat de bran derijen geen meerderen last kunnen dragen, en dat zij sinds 1830 al meer en meer achteruitgaanten gevolge van den vermeerderden oitvoer nit Belgie naar Prnissen, de verbeterde stookerijen in Hamburg en Bremen, en de verminderde verzending naar America. Sinds eenige jaren is, naar zij verklaart, wel een vierde der branderijen vervallen. Dit request zal ter gsiffie worden nedergelegd, en het verslag der commissie gedrukt en rondgedeeld; 2°. Op eene memorie van ingezetenen van Wildervanb, nopens godsdiens» tige geschilpunten. Orde van den dag. II. Bij monde van den heer Trompt i°. op een ontwerp van aflossing der nationale schnlddoor C, van der Funk, te Haarlem, ingezonden, ■welke hij wil bewerkstelligen door de oprigting van eene Nederlandsche bankdie in vijftig jaren geheel zon afgeloopen zijn. Die tank zou uit een kapitaal van 106 millioen guldens besiasnderzeiver aandeelen zonden In alle belastingen worden aangenomen. Hij schetst de dringende noodza kelijkheid om de financien des Rps te verbeteren en te herstellen. Ter griffie nedergelegd en drukken van bet verslag; 2*. Op een verzoekschrift van Hansen te Utrecht, die afschaffing van alle belastingen op inlaodsche goaderenvernietiging van alle werktui gen in fabrijkenen het beletten van het rondventen van goederen ver langt. Nederlegging tér griffie. Eiiadeliik. bij monde voo den heer x«» ter Grauwen, op een request van van'Ir.gen en onderscheiden andere ingezetenen van Amsterdam, die verklaren uit te maken de commissie van grondeigenarenen waarin we derom de bezwaren tegen de wet op het personeel worden opgehaald. Daar dit stuk nit naam van meerderen is geteekenden alzoo strijdig is met de grondwet, wordt daaromtrent overgegaan tot de orde van den dag. Wordt gelezen eene missive van Z. Exc. den minister van binnenland, jche zakenwaarbij Z. Exc. overlegt de verslagen van den staat van het Onderwijs en het Armwezen in den jare 1832. Dezelve zullen worden gedrukt en rondgedeeld. De vergadering is daarna voor eenen onbepaaldeD tijd gescheiden. Na de zittiog is de commissie, benoemd tot het opmaken van een adres aan Z. M., tot betoigmg van der kamers diepe smart over het afsterven vao 's Konings kleinzoon, vergaderd geweest, en heeft dezelve een ont werp van adres opgesteld, hetwelk morgen ochtend in de afdeelingen zal woiden overwogen, en daarna in een committé-generaalte dien einde ten twee ure te hondenin beraadslaging zal worden gebragt. Overigens houden zich de afdeelingen onafgebroken met het onderzoek der aan de zelve voorgedragece ontwerpen bezig. Er znlien wei eenige dagen voor. bij gaan voor en aleer men daarvan de uitkomsten zal kennen. Gisteren avond is Z. K. H. Prins Frederik, van een van Hoogstdeszelfs adjudanten vergezeld, nit 's Hage naar Berlijn vertrokken. De Prins zal zelf overbrenger zjjn van het smartelp verlies, dat hij als Vader heeft geleden, aan 's Prinsen Gemalin, die zich te Berlijn bevindt, en geheel onverwacht met dit treurige berigt zal moeten worden bekend gemaakt. De overleden Prins Is gebalsemd geworden en zal zonder optogt heden of morgen avond naar Delft worden overgebragt, alwaar het lijkje In de graftomDe van het KoningHjke Huis zal worden bijgezet. De Koning ver. leent, ten gevolge van dit afsterven, morgen geene openbare audiëntie. Bij besluit van Zijne Maj. den Koning zijo, onder anderen, benoemd: tot Wethouder der stad Amsterdam, Jbr. Deutz van Assendelft, en tot Wet houder de- stad Amersfoort, Richardus Ignatius Ryckse. Men verneemt, dat Zijne Maj. Hoogstdeszelfs gezant te Rome, den graaf van Liedekerke, heeft terug geroepeo. Naar men verneemt, is bij Burgemeester en Wethouders te's Graven hage, door den heer Nourritdirecteur van den Franschen schouwburg al. daar, overgebragt de som van drie honderd twee gulden negentig centszijn de de opbrengst der buitengewone vercooning, laatstleden Donderdag in genoemden schouwburg gegeven, ten behoevt der Hollandsche zeelieden, welke in de jongste stormen met zoo veel mond de ongelukkige schipbreu kelingen geholpen hebben. Volgens eene tafel van honderdjarige waarneming, gedaan op den huize Zwanenburg, boven Haarlem, nameniyk van 1701 tot 1801, heeft men opgemerkt, dat geen zulk een vroege hooge vloed beeft plaats gehad, als deze, ib dit jaar, van den 24 October; terwijl de hooge vloed van dCD 8 October 1714 rog 24 duim lager dan deze laatste geweest Is. Te Amsterdam is in den nacht van den 3 November, ten huize van tien heer Stordeur, op de Leydschegracht Dijde Heerengracht, brand om staan, waarbij eene vrouw van 50 jaren, Catkarina Chaminaldaar ais oudste winkeldochter dienendeis omgekomen. Er is aanmerkelijke sciiade aangerigt aan het huis en vooral aan de winkel-goederen. Het bals was niet voor brandschade verzekerd. Uit Viaatdingcs senrqit men, dat één der nog in zee zijnde haring. DEN 5 NO FE M R E R, schepen, door de laatste stormen geheel verongelukt is; doeb de equips, gie, bestaande uit 15 man, door een hoekerscüiphetwelk zelre ia ge. vaarliiken staat verkeerde, ia gered geworden. Volgen» eenen brief van Norden, van den 27 October, was, in den storm vin den i7rien en i8den, 00 de banken van Langeroog geheel ver. cngelukc een rweedeks driemastschip. Van de eqnipagie waren twee lij ken, zonder eerige herkenningsteekens, aangespoeld, als ook eenig wrak. hoot van'de kaiuie en het overige achterschip waaronder de spiegel, waar op de letters J. S.eeo manshemd, gemerkt J. Salmons, eenige atnkken b»eiciiioat en een vat porterbiergemerkt London- Dien zelfden'dag was op Wangercog gestrand het schip Amelia, kapitein J. H. Freesemet bontnit Noorwegen naar Nordendoch het volk gered. Voorts waren den 19 dito, op Juist, gestrand en verbrijzeld het schip Anna, kapitein Ole Henchballast en mee eenige manufacturen, van Londen naar Brevig en Skeen, en den 24 dito de brik Svanenkapitein Hans Evensenmet houtvan Christiania naar Antwerpen. Van beiden was het volk gered en van het laatste een gedeelte der lading aan het strand gedrevenen was men bezig een gedeelte der vleet te bergen. Op Baltrutn was tnsschen den 24 en 25 dito aangespoeld de bezaanmast met de vleet en ander wrak- nont van een op die banken verongelukt galjasschipalsmede eeoe Holland, sche kofvlagtarwe en eene kist met kleederen, wasrop staat Otto Sand- mannen de kieederen gemerkt J, S, De weddingschap te Spa gehouden tusschen den Belgischen graaf Cornelissen en eenen Engelschen ridderom namenlijk in drie dagen 400 En- gelsche mijlen met 10 paarden af te leggen, en wel door eene laan te Spa op en ceder te rfidenis door den eersten verloren gewordenwelke daardoor 800 p. st. vetliest: hg heeft niet meer dao 240 mijlen kunnen af leggen. T U R K Y E, KonstANtinopel den 10 October. Uit deze plaats schrijttmen, dat door de pest nog dagelijks 7 tot 800 slagtoffers vielen 1 welke getal echter niet goed schijnt overgebragt te zgn. De wapening duurde voort. Ibra him moet met veel gestrengheid jegens de Syriers handelen welke nóg zeer onrustig zijn. Mehemei.Ali zon van de Porte geêischt hebben, om de wapening te doen ophouden en zijne troepen te verwijderen zullende hij anders zich onafhankelijk verklarenen de In het vorige jaar gesloiene conventie niet nakomen. Ook zou hij deze verklaring aan alle te Alexandria residerende consuls gezonden hebben. De tijdingen uit deze laatste plaats waren voldoende, Volgens sommigen zon er tusschen Ibrahim en zijnen vader ongenoegen ontstaan zijnwaardoor veroorzaakt werddat deze laatste geene troepen meer naar Syrië wilde zenden. R S L A M r. uoo- eets bevelschrift van Z. M. den Keizer van den 16 September, is aan onderscheidene personenwelke in den Poolschen oorlog deel had. den genomen, vermindering van straf verleend: tevens wordt bevolen, alle verdere onderzoek tot nasporing van den oorsprong des opstands en ont. dekking van de deelhebbers te stakenen de vervolging van liedendie van staatkundige misdaden verdacht zfin te doen ophouden: terwijl het na den opstand opgerigte criminele geregtshof ontbonden is. Volgens dit be. vel wordt aan 249 Polen, welke bq contnmatie ter dood veroordeeld warenen onder welke zich ook de professor Leiewei bevindcwelke thans in Belgie is, van de doodstraf vrijgesproken en slechts voor akyd verbannen: mogten zij echter op hunnen vaderlandschen grond terugkee- renzoo zal dadelijk het vonnis des doods over hun worden uitgevoerd. Nog heeft Z. M. bepasld, dat de onderstennig aan de Poolsche officie, ren, welke tot het voormalig leger behoorden, van Rijka wege gegeven nog drie jaren zal verlengd worden. Op verscheidene plaatsen schijnt de graan.oogst wederom slecht nit. gevallen te zijn zoodat de regering wederom genoodzaakt zijn zal in het midden te treden, ten einde in de behoefte van de bevolking te voorzien: terwijl ook de verzameling van het voedzel voor het vee zeer karig schijnt nicgevallen te zfin en dit den nood in die streken vermeerdert. Men meende, dat alle uitvoer van graan zou verboden worden. ZWEDEN. De door den Koning van Zweden afgekondigde amnestie, welke wij in onze vorige mededeeldenwas in het volgend besluit vervat Wij Karei Johandoor de genade Gods, Koning van Zweden en Noor. wegen, der Gothen en Wenden, doen kond en te weten: Toen wij in de Rijksvergadering van het jaar 1810, door de tot be. noeming van eenen troonsopvolger voor Zweden verzamelde Stenden des Rijks, eenstemming tot die troonsopvolging geroepen werden, en deze keuze door wjjlea den Koning Karei XIIIdie ods tot zoon heeft aange. nomenbekrachtigd washebben wij dit gemeenschappelijk besluit van den Vorst en het volk beschouwd als aan ons de verpllgting opleggende, om die roeping aan te nemen, en aan het hooge vertrouwen darmen ons betoond bad, te beantwoorden. Met volle vertrouwen op de voortdurende bescherming der Voorzienigheid, en op de braafheid en getrouwheid des Zweedschea volks, gaven wfi ons van ganscher harte aan de vaderlijke toegenegenheid des Konings over, en poogden dezelve met onbegrensde kinderlijke liefde te vergelden. Wij zeiden de rust van het burgerlijk leven vaarwel, om de dagen, die ons naar de beschikking des Hemels nog bestemd waren aan Zweden toe te wijden. Toen wij voor de eerste, maal den Scandinavischen grond betraden, werden wij door de toejuichin gen des volks, der overheden en des legers begroet. Het was onze eenige wensch den KoniDg eenen gelukkigen ouderdom te verschaffen, en de onaf. bangelijkheid des Rijks naar bultenals den grondslag van de vrijheid des volks, te herstellen. De Voorzienigheid heeft onze pogingen gezegend en onze maatregelen met een goeden uitslag bekroond. Het Scandinavische achier-eiiand is vrij van alien vreemden invloed deszelfs inwoners worden steeds enkel naar de voorschriften der wet en der uic kracht daarvan in gestelde geregtshoven ter verantwoording geroepen. Ot'.choon de schok dien de maatschappelijke orde in Zweden geleden had, onvermijdelijk eenige giststof ia de gemoederen moest achterlaten, die na en dan tot verkeerde handelingen leiode; zoo heeft toch het vaderland slechts over een gering aan tal vaa de zcodanigen onder zijne zonen te treuren, welke zich aan

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1