rienr van Cephaionla geweest': te gelijk 'zjja zeven leden voor"de com missie van kolonisatie benoemd. De houders van de Corces-bons te Londenhebben zich op nienw tot' lord Palmersle» gewend, om zich te beklagen, dat, de Afgevaardigde te Madrid bepaald hadden, dat voor de achterstallige renten dier bons, uitgestelde schuld zon gegeven worden en dus dè Fransche scbuldeisschera veel beterdan de Engelsche behandeld waren geworden, Nog omtrent 140 Spaanscbe officieren met Don Carlos naar Enge» land overgekomen, houden zich nog te Portsmouth en Gosport op, welke thans in zeer bekrompene omstandigheden leventerwijl de Prinses van Beyraznster van de overledene gemalin van Don Carlos, ook niet in staat is huo onderstand te geven. Uit New-York wordt gemeldtdat onder de Polendie zich aldaar bevinden, velen een Ini en schandelijk leven leiden, en volstrekt niet het hun toegewezen land willen bebouwen. Dit kon echter niet van alle ge. zegd wordener waren er, diehoewel dan sober zich echter levens, onderhond door hen werk wisten te verschaffen. Volgens opgaaf van een Engelsck dagbladbehoeft het verbrnlk van koffij in Groot-Britannie jaarlijks omtrent 10,000 vaten in Frankrijk 20,000 Belgie en (Holland 40,000, Portnga! en Spanje 10,000, Dnitschland en de Oostzee 32,000, de Vereenigde Staten 15,000; hetgeen een gezamenlijk jaarlijksch verbruik daarstelt van 127,000 vaten. Tot de levering van dit aanzienlijk bedrag komen al de Engelsche West-Indische bezittingen voor met niet meer dan 13,350 vaten, terwijl het eiland Java er alleen 20,000 opbrengt, Cuba circa 15,000, St. Domingo 16,000, de Nederlandsche West-Indische koloniën 5000, de Fransche koloniën eu Boutbon 8000, en Brazilië met Nieuw-Spanje ruim 32,000 vaten. F R A N K R IJ K. Men sprak in Parijs veel over de aanstaande aftreding van den maar schalk Gérara', als ministers de Parjjsche bladen z(jn er vol van. Het Journal des Déiats van II. Woensdag bevat over,!de aftreding van den maarschalk Gérard het volgende s De ministeriële [krisis heeft eenen stap naar deszelfs oniknooping gedaan. Het schijnt zekerdat de Koning de dlmissie van den maarschalk Cirard heeft aangenomen. Dezen ochtend is er raadsvergadering gehondenwaarbij al de minister tegenwoordig ware». De keuze van den opvolger des maarschalks moet in die vergadering zijn behandeld geworden. De uitslag was in den avond ongelukkigerwijze nou niet bekend. Wederom zijn door de commissie der Pairs cot onderzoek van de oorzaak der jODgste te Parijs en Lyon voorgevallene bewegingen66 personen, welke tot nn toe gevangen gezeten hadden, vrijgesproken. Op den ijzeren spoorweg van Lyon naar St. Etienne, is dezer dagen een stoomwerktuigdac geschikt was de vrachtwagens tegen eene steile hoogte op te voeren met eene verschrikkelijke kracht van een gebarsten; alle de aanliggende gebouwen werden verwoestdoch gelukkig liet slechts een der arbeiders bjj dit ongeval het leven. Uit Ancona wordt gemeld, dat het gerncbtaldaar algemeen liep, dat die plaats door de Fransche bezetting in de eerste dagen van Jannarij 1835 zon ontruimd worden. Daarop zoo de ontruiming der Oostenrijkers van de legatien volgen. Volgens eenen kortelings bekend gemaakten officieleo staat der gedu rende 1832 in Frankrijk gepleegde misdrijven van onderscheiden aard hadden de geregtshoven 616a aanklagten te behandelen, zijnde 312 regts- gedingen en 83a gevangenen meer dan in het jaar 1831, hoewel het getal misdadigers slechts met 50 is vermeerderd. De aangelegde regtsgedingen wegens misdrijven tegen personen gepleegd, bedroegen 1331 en wegens aanranding van bezittingen 3965. De evenredigheid van bet getal beschul digden tot het geheel der bevolking was ais één tot 4304. In 1831 was zulks één tot 4281. De departementen der Seine en Corsika leverden de meesje regtsgedingennaar evenredigheid van Hai-taI*»»- *»-«-•& -w*, departement der Crease de minste, zijnde het getal beschuldigden aldaar slechts één vao de 15,610 ingezetenen. Van de aangeklaagden konden 4,540 noch schrijven, n.ch lezen; 219a konden slechts gebrekkig lezen en schrijven; 682 konden beide goed, en 151 hadden eene voortreffelijke opvoeding genoten. Van de 74 ter dood veroordeelde personen bragcen 3 zich in de gevangenis om herleven, f40 werden geëxecuteerd en 31 verwierven vermindering van straf. De Amenkaansche Academie van kunsten en wetenschappen i van Cambridgeheeft aan de Academie des Sciences te Parijshaar eerste deel van de nieawe serie vaD hare Memoires gezonden. Het volgende is eene aanwijzing van de langlevenheid in de Vereenigde Staten, en meer bijzonder in den Staat van New-Hampahiremet eenige vergelijkende aan wijzingen betreffende eenige andere landen. In dezen kleinen ataat New-Hampshireheeft men van 1732 tot 1824, dos in 93 jaren, 98 meöschen geteld, welke den leeftijd van 100 jaren overschreden hebbenvoorbeelden van de grootste langlevenheid hebben zjj opgeleverddie uit andere landen waren overgekomen een Engelsch- man heeft 120, een Schot, 110, een Ieriander ook 110 jaren bereikt. Volgens eene opneming van een tijdvak van 21 jaarheeft men opge- merkt, dat in New.Hampshirede jaarlijksche sterfte stond van 1:83, terwijl in dezelve Frankrijk staat als 1:30, in Zweden 1139, jn Engeland 1:49, in Rnsland 1:59. In 1784 heeft een staat in Chinaopgemaakt door den Keizer Kien-Long, bewezen, dat, op eene bevolking van 200 miliioen menschener niet meer dan 4 honderdjarigen waren. Zweden telde in 1815, 9 personen van 100 jaar 09(2,665,056 inwoners. Engeland had er in 1821 168 op 9,830,461. Schotland 102 op 1,556,706. Ierland in 1824, 349 op 6,827,000 inwonen. Een bijzondere tafel dnidt de namen en woonplaatsen aan van de 130 menichen der Vereenigde Staten, welke den leeftijd van meer dan 110 jaren bereikt hebben: 7 zijn gekomen tot 130, 7 tot 133, 136 en 137 jaar; 1 tot 143, 1 tot 145, en eindelijk eene Negerin, Flora Thompson genoemd, tot 150 jaar, In zijne geschiedenis van Znid-Carollna, heeft doctor Ramsay gezegd, dat eenige Duitsche, Fransche, Ierscbe, Sehotsche en Engelsche volk. planters in de noordelijke gedeeliens van de Vereenigde Staten, tot den ouderdom van 100 en zelfs 110 jaar zijn opgeklommen, terwijl wei nige inboorlingen er. den leeftijd van 80 jaren te boven gaan. Het grootste gedeelte van merkwaardige voorvallen van langlevenheid, treft men aan in de zuidelijke deelen van genoemde Statenmaar de per sonen welke dezelve bereikenzijn voor het meerendeei nit de noorde- Ipe streken van Europa of van Afrika gekomen. Het zou aldns blijken, dat de verandering van Inchtsgeateldheid gunstig is voor de verlenging van het leven, zoo als de verandering van Incht heilzaam voor de gezondheid Is. Het is eene bewezene daadzaak, dat de VTonwen langer leven, dan de mannen. Volgens de opmerkingen van Doctor Priceis de evenredigheid van beide geslachten tot aan het 80ste jaar, als 49:34: maar, wanneer deze leeftijd overschreden is, dan vindt men meer mannen dan vrouwen, die tot hoogete jaren geklommen zijn. Op 93 menschen te New-Hamps- hiie woneDde100 en uo jaren oud, waren er 59 vrouwen en 34 man nen: 5 menschen waren boven de 110 jaren, doch allen mannen. De heer Uorchcstcr merkt op, dat de honderdjarigen meestal tot het getal van de aruie en weikzame klasse behuoren, men telt er zeer weini gen onder de tijken of geleerden. Men heeft zeiden Vumêa „ezieu, ..1 ouder, dan 70 jaar werden. Van 300 Pausen hebben slecht? 7, hét»80ftt jaar bereikt. MENGELINGEN GENERAAL MINA. - De benoeming van Mina rot het opperbevel over de Spaanscbe troepen in Navarra is eene ernstiger en gewigciger gebeurtenis, dan de eenvoud dige keuze van eenen Generaal uit den overtalrijken Generaal.staf, weiken Spanje zeer onnoodig bezit. Er zijn mannen, wier oamei) eene meaning, een beginsel vertegenwoordigen, en die niet als individuen, maar ah de tolken eener algemeene meening op het staatkundig cooneel verschijnen. Mina behoort onder deze. Nadat hij zich in den onafhankelijkheids-oorlog door ziinen moed, zijnen ijver en zijne kunde had doen kennen, gaf hij. toen Ferdinand VII bij zijnen terngkeer van Valencay door een willekeu rig dekreet de constitutie van 1812 introk, het eerst het voorbeeld van tegenstand tegen het ondankbaar despotismus, dat den moed van zoo vele dapperen met galei- en schavot-straf beloonde. Sedert zijn mislukten aan val op Pampeluna in 1814, naar Frankrijk gevlngtkeerde hij in züa vaderland terug, toen de op het eiland Leon nltgebarste opstand de Spaanscbe liberalen met de hoop vervulde van eene algemeene omwente ling. Mina was het, die, in dienst der Cortes tot Generaal benoemd, de door Fransch geld aan de Fransche grenzen opgeruide partijgangers ver pletterde en Catalonië van de troepen van het geloofsleger zuiverde. Hij was het, die, toen de bevelen van het Congres van Verona een Fransch leger in Spanje bragt, alleen het geweld tegenstand bood, en eerst na de onderwerping van alle overige constitutionele gezagvoerders en den val der Cortes.regering tot het sluiten eener capitulatie overging, Hü was het wederom, die na de Fransche Julij.omwenteling van 1830, in naaor der constitutie van 1812, aan de Pyreneen eene gevaarlijke oDdetneming beproefde, welke door deo afval der mannen van 7 Angastus faalde. Na de beide op elkander gevolgde amnestien, uitgevaaidigd door de Weduwe van Ferdinand FII, bleef Minaalleen uitgesloten, nog in het vreemde land der verbanning; er was een afzonderlijk decreet uoodlg, om hem den toegang tot'zijn vaderland weder open te stellen, ea toen men b(j deze gunst ook de herstelling in den rang en de waardigheden, welke hein voor zijne aan de constitutie bewezene diensten waren toegekend, aanbood, gaf bij het edel amwoord, hiermede te zullen wachten tot dac allen, 01e met hem gelijk stonden, regt zoude wedervaren. Men noemt Mina den Spaanschen Lafayette, en deze naam heeft hij door eene on- veiarderlijke vastheid in zijne beginselen en door de beproefdste belange loosheid, verdiend. De openbare meening moet wel snelle voortgangen gemaakt hebben, eD hare stem zeer magtig geworden zijn, het Spaanscbe juste.milieu moet wel in Quesada, Saarsfitld, Faldez en Rodil, alle zijne mannen van eenigen naam hebben gebmikc, daar net daartoe is overge gaan, hen eenen man als Mina tot opvolger te geven. Deze man is dan ook de eenigste, die, meteenig vooruitzigt op goed gevolg, de bevrediging der in opstand zijnde provinciën kan ondernemenhjj alleen kan de gewa. pende factie beooilogen, de inwoners te vrede stellen, en onde volkshaat en nieuwe bezwaren uit den weg ruimen. In Navarra geboren, heeft h(j gednrtnde den geheelen onafhankelijkheids-oorlog gestreden, en zich door zijnen moed tot de hoogste militaire rangen verheven hy kent beter dau iemand beter dan Ztttnala-Carreguj zelf, alle geheimen van den guerillas- oorlog; cp den grond, welke door den opstand verdedigd wordt, endoor hem zoo lang tegen de Franschen verdedigd isis er geen bergpad dac hij niet twintigmaal op en af is geklommen alleen zijnen naam moet nood- wenriig eenen grooien zedelijken invloed op zijne landgenooten cp zijne onde soldaten uitoefenen, daar meer dan een oude guerillero vao 181a iu dezen nieuwen oDafhankelijkheids-oorlog weder de wapens neeft opvevat- niirotrVmeit was, welke op alle vaisch gestelde magten, zooala dit jnste-miüen ligtschijnt men reeds vootoit den man, die men uit nooddwang verkozen heeft, ai/e middelen tot het welslagen te hebben ontnomen. De opstand der vier provinclea heeft slechts eene oorzaak het handhaven hunner privilegies slechts een voorwendselde troonregten van Don Carlos slechts een sisgtveld tnsschen Frankrijk Arragonien, den Ebro de Asturien en de zee waarop alle evolutien der troepen plaats vinden, welke onophoudelijk uit de eene provincie in de andere trekken. Tot nog toe had men den aanval noch de verdediging verdeeld het geheel leger was denzelfden opperbevelhebber toevertrouwd. Wat heeft nu het mistrouwen dat Mina degenen inboezem t die zijne diensten behoevenhen voor een middel doeD uitvinden om der de vrees voor zijnen naam te verminderen 1 Uit het leger maakt men twee koipsen uit de provinciën twee kommando's. Mina verkrijgt Navarra de Baskiscbe proviDCien blijven onder eene andere hand, en of deze ver. deeling, waarvan de ondervinding het gevaar zoo dikwerf bewezen heeft de onderneming voor het vervolg nog niet nadeelig genoeg wasanijdc men bet aan Mina geiatene gedeelte nogmaals door geeft hem in zijne eigene provinciën eenen mededinger van zynen rang, en de graaf Armildcz de Toledo wordt Onder-Koning van Navarra terwijl eerstgemelde het op. peibevel over de troepen bekomt. Deze ongelukkige schikkingveroor. zaakt door eene beleedigende vrees voor den man wiens hulp tneu inroept moet door een ander uit gelijke oorzaak ontstaan kwaad noodwendig nog verergerd worden. Het leger snoet eene noodige zuivering ondergaan, want neg zijn de generaal.staven en de officler.korpsen opgevuld met werk tuigen der apostolische Camarilla. Alzoo vereemgc zich bij eene dwaze verdeelmg van het opperbevelbij eeDe verkeerde verstaDdhonding cus- schen oen generaal eD züne officieren alles ora den toestand vao Mina moeijelijker te maken dan die zijner voorgangers. Ondenusschen aarzelt de onde krijgsman niet; hoewei ziek en b(jna bedlegerig, heeft hijdebem opgedragene taak aasgenomeoen de toekomst zal doen zieDof deze nieuwe veldheer Id weerwil van alle hem in den weg gelegde nindernissen zal kunnen zegevieren. BOIELDIEU. Adrien Boioldieude vermaarde toonzetter, de roem der Fransche schooi, wiens liefelijke en gevoelvolle muzijk in alle landen zoo veel bijval vindt in een woord de componist der Dame Blanche is niet meer, hij stierf in eene lange en smartelijke ziekte den 9 October 1834. Den 16 December 1775 werd hij te Rouan geboren en verkreeg bij zijn eerste onderwijs in de muzijk van den organist der Domkerk zijner vader stad. Nadat hij in 1795 naar Parfls was gegaan en zich aldaar door de compositie en het voordragen zijner romances zeer bemind b»d gemaakt werd hj) al spoedig tot professeur de piano aan bet conservatoire aangesteld. Omtrent dezen tijd schreef hij zijne eerste bekende opera's, zijnde Ma tante Aurerc en Le Caiife de Bagdad, weike beide nog tegenwoordig met veel nijval ten tooneele worden gevoerd, iets hetwelk na negen en dertig jaren met weinige zangspelen het geval is. In 1803 gmg hij naar Petersburg alwaar hem zijne reeds ontluikende roem een gunstig outhaal verschafte, hetwelk weldra door de benoeming tot Hof.kapelmeester weid gevold. Aldaar schreef hjj voor het théatre

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3