en on Moziife gezet doer den A. len Cute J. Az. De Hoogleeraar A. d'.s Amorie van der HoevenRidder van de Orde vao den Nederland, schen Leeuw opende vervolgens zijne Feestrede met eene inleiding waarin hij over den aard dezer feestviering sprak. Het waa geenszins het twee. honderdjarig bestaan van een Kerkgenootschap, maar van eénej geleerde In. srellingbij [hetzelve gevestigd tot welks plegtige viering men hiér ver. fa ierd was. Aan een beknopt overzigt van de lotgevallen dier Instelling was het eerste deel der rede gewijd, waarin regttnatige hulde werd bewezen aan de nit. stekende verdiensten van Episcopius, die op den 28 October 1634. zijne God. geleerde lessen aan deze kweekschool had aangevangenvan Curcellaeus LimborchClericus, Wetsteln, ll'-jtter.bachvan der Meerschvan llemert Kor.ynenburg en andere, die de Leerstoelen aan deze vermaarde Kweek, school hadden vervuldwaarna de tegenwoordige staat der instelling en de zegen onzer dagen heerlijk werd geschetstblijkbaar In den naauwen banddie thans de Hoogleeraren en Stndenten 'van verschillende Kerkge. nootschappen alhier vereenigt. Hierop volgde de scboone tnsschenzang, die de toehoorders voorbereidde tot het tweede deel der rede, waarin de heilzame vruchten werden aangewezen, in de verspreiding eener Bijbel, sche Godsdienstleer, de bevordering eener verbeterde Predikwijze, en de voortplanting van Godsdienstige verdraagzaamheid. Aan het slot zijner rede gekomen waarin Zijn Hoog Geleerde over de uitzigten der Instel- iiug wiide sprekendeed de redenaar het zonderlinge van zijnen toestand opmerken, die hém niet vergunde den wensch te ontboezemen voor een derde Eeowfeeest en alzoo voor den bestendigen bloei der Kweek school als strijdig met den aard der Chriatelijlte liefde. Het gevoel van die liefde en ware eensgezindheidmet waarheidsmin en vasthon. den aan Gods Heilig Woord, waarom zich alle Christenen al meer en meer schaarden, bragten een edel vuur in den spreker, wiens uitne mende gaven van welsprekendheidoveral In deze redevoering nitblon. ken maar bijzonder aan het slotbij de vermelding van wederkeerige verpiigtingen liefdevolle zamenwerking en blijde, Gode gewijde vooruit, zigten der Christenen. Deze redevoeringgelijk zij het hart en de be. kwaam'neid des sprekers eere aandoetmoge dan ook meer en meer be- verderen den wensch en bede van alle ware Christenen! eendragt, liefde en hartgrondige gehechtheid aan die waarheid en liefde in Christus, welke kenmerken zijn der blijde Boodschap, Na den slotzang klom de redenaar van het spreekgestoelte, en na het aanheffen van het bekende Volkliedverlieten de genoodigden in even plegtstaugèn optogt de vergadering, waarmede de ze hoogsbelangrjjke pleg. tigiieid een einde nam. Uit Westkopeile (Zeeland) 'schrijft men van den 27 October i Den 24Sten dezer des namiddags 4 ure, is op het noordelijk gedeelte van tien Wesikapelscben dijk verongelukt, de onlangs nienw gebouwde Francche brik genaamd Flerent is Dunguerguekapitein Alexander It Carnzgela den met kopertalk en hennep komende van Kroonscadt en gedessineerd naar Havre-de-Gracede equipagle, die nit kapitein, stunrmanvier ma. tiozen en jongen bestond, zijn allen gelukkig gered; hebbende de Tim. merman A. van Rooijtn benevens nog twee andere'manschappen, in het redden van den scheepsjongen veel bggedragen. Het gemelde schip heeft aanmerkelijke schade aangerigt in bet thans onderhanden zijnde werk van oen neer ie Jongh en Is mea ijverig, bezig met dit weder te herstellen. A E G Y P T E. Men schrijft nit Alexandrie: De zwarigheden van het bezit van Syrië, hetgeen nog geenszins zeker is, en de zich altijd vernieuwende vijande lijkheden cegen de Portezijn een groot ongeluk voor den Pachaniet zoo zeer wegens het dadelijk gevaar ais wel omdat zij zijne hulpmidde. len zoo goed aanspreken dat hij bniten staat iszijne andere plannen uit te voeren, welke verre weg gewigtiger voor hem zijn, dan de mogelijke yet'zw3kip|tftï\. hJiyg"..KJgin-Asie maken Jtan. Toen men [brahim- Zoo ver men Arabisch spreekt." Dit nu is de kortste en beste uit drukking van het systeem van den Pacha. Om zijne plannen nit te voe ren is hem het bezit van het deel van bet Arabisch Schier.eilandhet. welk nog onafhankelijk is onontbeerlpen hij had gehoopt na het einde van den vorigen veldtogt zjjn lang voorgenomen en afgebroken plan te kunnen uitvoeren. Hij ondernam daarom zjjne expeditie tegen Mokka en Hodeida alleen de noodzakelijkheid om nieuwe troepen naar Syrië re zenden, maakte, dat hij, in plaats van z(jne geregelde troepen Bedoinen op de kuat van Yemen gebruiken moest welke echter Mekka en Hodeida in ziine handen leverdeo, maar slechte als pninhoopen, ontvolkt en geheel verarmt. Zijne plannen tegen Arable dagteekenen van het oogenblik, dat hij zich heer van Aegypte zag. Zijne veldtogt tegen Mekka en de Mechabitenen het in bezit nemen van Damascusmaakte hem tot heer van het Noord-Westelijke Arabie, maar in het Zuid-Westen regeert; nog de Iman van Sennaen in het Znid.Oosten de Iman van Maskat. De onderwerping van dezen laatsten is het zwaarwlgtigsie deel van het voornemen des Pacha's. De Iman bezie eene vloot van vier fregatten en zes kleinere oorlogschepenalsook vier groote koopvaardijschepen van welke ieder 21 kanonnen kan voeren. Deze zeemagc is veel sterker dan die, welke de Pacha in de Roode Zee vormen kan. Daarbij is het land van den Iman in het binnenste van Arabie door bergen doorsneden, welke gemakkelijk tegen een leger te verdedigen zijnhetwelk na eeaen marsch door de woestijn niet dan zeer verzwakt aau de grenzen kan ko. men. Deze Iman ia 60 jaren en staat op eenen goeden voet met de Indi sche gouvernementen. Het bezit echter van deze kust zou aan den Pacha niet slechts den handel in den Perzischen zeeboezem onderwerpen, maar is hem ook onontbeerlp om de Bedoinen.stammen van het binnenland aan zich onderworpen ce houden. Doch de toestand van Syrië heeft voor dit oogenblik dat plan afgebroken. T U R K Y E. Het ontslaan van den werkelijken en de benoeming van eenen nieuwen Griekschen Patriarch wordtdus schrjjfc men nit KonstaDtinopeldoor Europesche bladen als eene willekeurige daad van den Sultan voorgesteld, doch dezelve rost op de volgende beweeggronden Z. H. de Sultan, welken bet heil van alle zijne onderdanen zoo na aan het hart ligt, heeft den tegenwoordigen Griekschen Patriarch <Konstantinos in aanmerking zijner ouderdom, welke hem buitenstaat maakt, de pligien vao zijn beroep verder waar te nemeD, van zijne bediening ontslagen, en den Metropolian van Urnova, die ook Ktnstantinot heet, welken hem de gezameiijke Metropolitanen en overige hoofden van de GriekeD een- stemmig aangeraden haddenals oieuwen Patriarch benoemdin welke bediening hij reeds door de hooge Porte is Bevestigd geworden. Uit Samo8 wordt gemelddat vele inwoners van dat eiland het. zelve verlatendewijl het onder Turksche heerschappij gebleven is en zich naar Griekenland begeven, om zich aldaar met ter woon ter ueder te zetten. Eerst hebben zij hunne huisgezinnen overgebragten begeerden daarna hunne goederen af te halen, hetgeen hun echter belet is, daar zij niet op Sainos hebben mogen landen, maar hun aangezegd werddat hunne goederen geconfi ceerd waren. Men scnac het getal van hun die daar. door lijden op 2000. Echter meende menda:; de Gneksche regering zich hun belang zou aannekken. GRIEKENLAND. Te Nanplla !s den 17September een Turksch gezant aangekomen, Sehkïb- Effendiwelke eerst bij het gezantschap te Petersburg geweest is. M~t dacht, dat het voorname doel van zijne zending was, om met de Griel', sche regering onderhandelingen over de in Griekenland gelegene Turksch» goederen aan te gaan. Ten gevolge van den laatsten opstand in d»n Peloponnesus, werden bij voortduring nieuwe gevangennemingen gedaan, ZWEDEN. Stokholm den 21 October. Z. M. de Koning, den 24)ten verjaardag zijner aankomst in gemeld land, op eene behoorlijke wijze willende vieren en tevens om zijne vreugde te betuigendat de onlangs dat land geteisterd hebbende cholera hetzelve nn geheel had verlaten heeft eene algemeenè amnestie verleend aan allen, die sedert Hoogstdeszelfs aankomst in Zwc. den wegena staatkundige misdrijven veroordeeld waren. De kapitein Lin- deberg was dienvolgens den vorigen avond op vrije voeten gesteld. SPANJE. In de zitting van de kamer der Pairs van den 18 October is besloten gewordendat het geheel bedrag der uitgestelde schuldbinnen twaalf jaren in werkelijke zou veranderd worden. f„ de dagbladen van Madrid tot den 23 October komt een koniDglljk beslnit van den ipden voor, waarbij hoofdzakelijk bepaald wordt, dat alie voorstellen tot de leening van 400 millloen realen aan den minister van önanclen voor den 21 November znllen moeten gerigt zijn. Terwijl, zoodra de koninglijIte goedkeuring op dezelve zal verkregen zjjn, de mi nister mee den leener overeenkomsten zal aangaan. Ook wordt bij een ander besluit te kennen gegeven dat de nationale garde mobie! is verklaard. Dezelve zal naar de bevolking der gemeenten, in kompagnien en halve kompagnlen in batailjons en halve batatljons ge. organiseerd worden. In de zifting van de Kamer der Afgevaardigden van den 20sten, is een voorstel gedaan om de Koningin te verzoeken dat iet de kamer vrij mogt staanzelve haar reglement te wijzigen, hetgeen door de constitoe- rende magten was vastgesteld. Tevens is in die kamer eene petitie gereed gemaakt, om de erkenning te vragen van den verkoop der geestelijke goederen, gesloten van 1820—1823. Nog wordt vermeld, dat de jaarlijksche uickeering, aan den Prins van Lucca en de Prinses van Beiravoorioopig heeft opgehoudenomdat beiden geweigerd hebben de jonge Koningin te erkennen. Men sprak ook, dat de erkenning van de leening Guebhard door de Pairs, in de Kamer der Afgevaardigden veel tegenstand zou vinden. De Parijsche Moniteur bevat het volgende: De aankomst eener kolonne troepen der Koningin heeft het beleg van Elisondo doen opbreken. Men zet de versterking van Plentia voort. Don Car lts heeft vruchte. loos gepoogd de werkzaamheden te beletten. Hij is van voor Bilbao op. gebroken. Den 20 October bevond hij zich te Ceanuri. Het gevecht van Abarznza is nog door niets bevestigd geworden. Er wordt van eemge gelukkige strooptogcen der Carlisten melding gemaaktzoo zonden zij onlangs 600 kapottenen 3 mlliioen realen buit gemaakt hebben. ITALIË. Rome den 18 October. Zoo als men hier verhaalt, zonden er met Frank- rijk nienwe onderhandelingen, de bisschoppen betreffende, wier aantal de Fransche regering verminderen wilaangeknoopt wordendoch werd daar voor de opening van de kamers afgewacht. De Fransche gezant bij het Rooiflsche hof, de marquis Fay ie la Tour Maubourg, is na eene afwezigheid van vele maanden van Napels si. hier teruggekeerd. Ook is de baron von Rothschild, vandaar op zjjne door reis hier aangekomenom zich naar Frankfort te begeven. ZWITSERLAND. o...v. I.—... <s«. 'li, kanton wezenlijk de ver. eeniging der handswerklieden verboden heeft, en aan onderscheidene uit gewekenen heeft doen aan aanzeggen, uit het kanton zich te moeten ver. wjjderenindien hunne woelingen voortdnurden. DUITSCHLAND. Weenen den 22 October. De pose Dit Konstantinopei brengt weinig nieuws. Het was inde hoofdstad geheel rustigen er werden bij voortdu- ring nienwe troepen opgerlgt. Een Russisch koerier is van hier naar Petersburg vertrokkeneen Oostenrijksche ging naar Londeneen Fran sche naar Parijs. Men weet niet, wat deze levendige koerier-handel te bedniden heeft, daar, zoo tls het schijnt, geene gewigtige diplomatischs onderhandelingen in deze oogenblikken plaats hebbenin het Oosten alles rustig is, en in Spanje de zaken Zich zeiven ontwikkelen moeten. Op de beurs heerscht volkomene stilstander ia niets te doen. Uit Hamburg wordt geschreven ,1 dat kapitein Brisoevoerende de brik Tulaeene belangrijke ontdekkiog in den stillen Oceaan gedaan heeft. Natnenlijk door hem is een land ontdekthetwelk zich van de 47 gr. 30 as. oostelijke lengte tot 69 gr. 25 m. westerlengte uitstrekt, en dus langs het geheele zuiden tot de hoogte van Kaap Horn. Voornoemde kapitein kon wegens het ongunstige weder niet genoeg het land naderen, doch duidelijk de toppen der bergen met sneeuw bedekt zienhet land is door hem Enderbfs laad genoemd. Hij heeft vervolgens op 63 gr. 23 m. lengte en 67 gr. 15 m. breedte een eiland ontdekt, dat tot dit zuidland behoortdoor hem Adelaide eiland genoemden heeft hetzelve namens Koning Wilhelm IF ia bezit genomen dit eiland echter was jwoest en onbewoond, GR'OOT.BRJITANNIEi Londen den 29 October. De berigten uit het Zuiden vanj Ierland |vaa den castenzijn niet gunstig ten aanzien van de rust in dat gewest /en geven hunne vrees te kennen voor eenen hevigen en aigemeenen tegen stand tegen het betalen der tienden. Men schijnt zich aldaar in alle stan. den en kringen vereenigd te hebbenom dezelve niet te betalen en hen te beschermen, welke er toezonden [gedwongen worden: terwijl de in vorderaars der tiendenniec veel op de militaire magt schijnen te kunnen rekenen, omdat deze zich Diet genegen öetoonen bnnne diensten daartoe te leenen. In den Vittoria.schouwburg te Londen heeft men reeds den 18 Octo. ber den brand der Parlements-Huizen voorgesteld, en wei zoo, dat eerst die huizen in hunne voormalige gedaante, toendoor den brand aangetast en tindeljjk sis pniahoopen voor de oogen van het pnbliek gesteld zijn. Uit Londen wordt gemelddat door de laatste stormen 56 schepen zoo wel op de Hollandsche als Engeische knst gestrand zijn. Een Engelsch schip met 316 landverhuizers naar Quebec bestemd is, behalve 6 matrozen, geheel vergaan. Een niet algemeen bekend gebruik In Engeland vordertdat elke nieuwe voorzitter van het Huis der Gemeentenbij het aanvaarden zjjner bediening, tot geschenk bekome eenen prachtigen bijbel, die dan ook meestal onder de nakomelingen van eenen zoodaaigen voorzitter als eene heilige reltquie beschouwd wordt. Men verneemtdat de kolonel jC. J. Napier tot gouverneur der nieuwe kolonie LniZuld.Australie benoemd is.j^Hij was vroeger gouver.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 2