Mengeling! N. talrlll: auditorium doeti versttid staar. over het ;emalt en de ysardlRhaió waarmede hec twiniig ailersjoeijelijkite vraagstukken heef: aesatwoord. ZWITSERLAND. Her kanton Bern heeft, volgens herigren van den 18 September, geant woord op de aan berrelve door den Oorcenriikschen gezant toegezonden tioia. over de verzameling van de Duitsche handswerki'eriertdie in dat fcar.ton onlang» plaats gehad heeft. Er is geantwoord dsc die vergadering vei vetre van mei de staatltncde in verband te s-aan nieta anders dan eene vrierd<chsppe!ii!te bijeenkomst geweest was, en dus dat Be-n, volgens de wetten van het land, ten dezen niets doen kon, veel mind-r eenige ver. volgingen beginnen; dat Bern echter zijne verpligtingen jegans de vreem de Staten, welke het tegelijk met Lncern, in de zitting vau den Landdag van oen 22 (olij II,, had op zich genomen, na zon komen; hetgeen het ook reeds bewezen had, dcor gestrenge maatregeien te nemen tegen die genen, die door het ver»pre>deo van oproerige proclamatien, de rust in de naburige Staten hadden wijlen storen. DUITSCHLAND. Uit Hongarije wordt van den 16 Jclij het volgende gemeld Op den middag van dien dag trad plotseling eene dolle wiivin nabij het dorp Wit. toin uit een bosch te voorschijn, viel eeren hooibouwer aan, en wondde jn den loop van dieD dag negen per'onen. Ten gevolge eener klopjagc vlugtte het dier o»er e«n naburig gebergte en kwam des anderen daags in het dorp Muesulinski Po tokalwaar voor bet eerste hnis eenige itinde. ren speelden; de wolvin greep een derzelven aan, doch de bewoner van het boerenhuisop net geschreeuw der kinderen, derwaarts gesneld, vat, tin eigen leven niet tellende met forsche hand de wolvin aan de beide ooren terwijl ziin i middels toegeschoten broeder het ondier den kop ver. piertere. Aan dtze beide onverzaagde lieden is eene gepaste belooning uit. gereikt. Van de aa' gevallen personen zijn eenige aan watervrees overie. tienen heeft men eenig gebeten vee voorztgtigheidshalve gedood, Ut Kopenhagen wordt van den 19 September berigt, dat de naar yslaod vrbannen Pms, wederom van daar afgehaald en te Fredericia jargekumen is. I Noorwegen heeft men den 4 September en volgende dagen door het gattss-'-e rilk -epa golvende aardbeving gevoeld, welke echter, zoo ver mea W;et, geer,e schade heeft aangengt. GR «DOT-BRIT ANNIE. Lowden den 24 September Laatstleden Zondag heeft Z. K. H. Prins Ifillem Frederik Hendrik, op 'net kasteel van Wmdsor afscheid genomen vst. Hcnno Majesteiten den Koning en de Koningin van Groot.Brttannte rit is met den kapitein Aniens naar Portsmouth vertrokken, om zich weder aan boord van de Zeeuw te begeven en dadelijk niet dat schip naar het vaderland terug te keeren. - Al de aanwezige ministers zijn gisteren bijeengekomen, en hebben eette langdurige conferentie gehouden. De Fransche zaakgelastigde en de Spaansche en Portngesche ministers hebben dienzelfden dag een onderhoud met lord Palmerston gehad. In den avond yan den lyden dezer, is ook boven de stad Dover «en hevig onweder uitgebarsten, hetwelk van de zwaarste donderslagen vergezeld ging; door den feilen bliksem is, bij die gelegenheid, op meer dan eene plaats brand ontstaan; bet onweder heeft 5 uren lang aangehouden. In navolging van den eetemaaltijd aan lord Crey, worden dezer da. jen san verscheiden Loids van beide partijen, in verschillende oorden van Engeland, dergelijke openbare maaltijden, ofschoon minder kostbaar en ral rijk gegeven. Lord tPharneliff en de graaf van Durham hebben onder aade'en die onderscheiding genoten; zelfs wil men, dac zij ook aan lord Billirgtcn en wel insgelijks te Edioburg, zal bewezen worden. Uit Locden wordt het volgende gemeld, wegens de spoedige over- brenging naar Lorden van het verslag van den maaltjjd aan lord Grey, te Edinbttrg aangeboden: Om het allereerst een geregeld verslag van het diner te hebbenhad de Times vier stenographen naar Edinbnrg gezonden. De drie eersten had. den den tijd hnnne teekens In orde te brengen en voor den oruk gereed te maken, terwijl de laatste nog bezig was met de zijne op te zamelen. Toen deze zijne teekens neergesteld had togen de vier snelschrijver» in een met vier paarden bespannen rijtuig, derwijze ingerigt dat het laatite gedeelte van het verslag gedurende de reis kon in orde gebragt worden. De paarden waren op de verschillende stations besproken, onder uitdruk kelijke voorwaarde van 16 Engelsche mijlen in het uur af te leggen. Ten huif een ure na middernacht van Edlnburg vertrokken, werden de reizi gers, door eenige toevallen onder weg, nog opgehouden, maar kwamen toch des anderen daag» *s morgen» vroeg ten 6 ore re Londen aanen de, ten 11 ure des Woenidag morgens, uitgegeven Times, hield al de rede voeringen in den voornacht van Maandag op Dingsdag op gemeld prachti» diner te Edinbnrg uitgesproken. De reiakosten, door de eigenaars van den Times betaald, hebben nage noeg 3000 guldens beloopen. De Morning Chronicle had slechts twee snelschrijvers naar Edinhurg ge zonden, wier reiskosten ongeveer zooo guldens bedragen hebben. Zij hta.men te Londen slechts scheien oren later dan die van den Times aan. Wanneer men bedenkt, dar het geen zeer buitengewone aangelegenhe d betrof, kan men nagaan welke opofferingen zich de Engelsche drukpers getroost, om de nieuwsgierigheid van het publiek te voldoen. In de hoofdstad van Engeland is den 22sten dezer aangekomen het (chip de Columbiavoor rekening van de heeren Douglas en Anderson en Cmp. Dit is de eerste Britsche Oost-I idievaarderweltte sedert de vrij- liellirg van den theehandel, met 380 kisten thee uit Singapore gekomen is, De Prinses vanBeira. znster van de overledene echtgenoot van Don Carlos, heeft zich met de drie kinderen van wijlen Do.ioa Franciscain ce hoofdstad gevestigd, alwaar deze Vorstelijke personen denken te ver. loeven, tot dac de staatkundige gebeurtenissen in Spanje geschikt zullen zjjn. F R A N K R IJ K. Het geregtshof der Pairs, aangesteld ter onderzoek van de opschud dingen, laatstleden maand April te Lyon, Parys en elders voorgevallen, tal tegen den so October bijeenkomenom het versla» van den heer Gi- rod de l'Ain aan te hooren en met deze regtszaak voort te gaan. Men beweert steeds, dat de voorlezing van dat verslag tien dagen duren zal, en claar ueu na hetzelve vrij wijdloopige beraadslagingen over de wijze van regrspleging in deze zaak verwacht, znllen de eigenlijke regtenijke debanen wel niet voor tegen het einde van November kunnen beginnen. Van het verleenen eener algemeene kwijtschelding aan de ter zake der vermelde oproepen gevangen genomen personen, wordt thaDs weinig of met meer gesproken. Men spreekt te Parijsdat er eene associatie zal worden opgerigt om de zelfmoordenwelke zoo verbazend 10 Frankrijk toenemen, te weeten. Iets OVER DEN OUDEN VAN DEN BÉRÖ EN ZIJNE MOOR DENAREN. De sekte, waarover wij onze lezers rhans willen onderhouder, risaaktè te geMik eene krijgshaftige en godsdienstige orde uit. Éven al" de Tem- pel-heeren of de Ridders der Teutonische orde, waren hare leden onder worpen aan de ópper-heerschappij van eenen Grootmeester gemarnd d& Scheik-el-Jebelof, bij verbastering, de Ouden van den Berg die, vare uit zijne residentie te A'.amout, in het Noordelijk*Perz!eeven s!s voor heen de generaal der Jezuitën te Rome, zijre menigvuldige discipelen naar ziinen wil io beweging bragt, en de magcig'ste vorsten op buncea troon deed beven. Niet alleen in eenige algemeene pnmen vinden wij de vergelijking van deze moordenaren mee de hier boven gemelde vermaarde vereeniglngen maar de inwendige samenstellingden zedeiijken band, de gehoorzaam, heidde rangschikking der leden, en de verdeeliog der orde In blinde geloovigen die zich aan alle gevaren blootstellen, en in eerzuchtige niet- gelooven die bevelen geven vindt men ook hier. De zelfde zinnebeel dige getallen die zulk eenen grooten rol »o alle vereenigingen van de middel-eeuwen spelen, of in de vredelievende broederschappen, welke, onder den naam van vrijmetselaars-loges nog heden bestaanhet getal zeven of negen, komen ook in deze vereeniging voor. De oorsprong van deze orde kan men tot in de eerste tijden van het Islamftmus terugbrengen, en wel tijdens de onlusten tnsschen de opvolgers van Mahomet. Het is bij de oprlgcing van den troon der Fatimiteo in Afrikadat men voor het eerst de geheime vereeniging te voorschijn zier komen, waaruit naderhand de moordenaren zijn voortgesproten. Ksïro was de zetel van deze vereeniging. De leden van dezelve waren in negen klassen verdeeld: aan het hoofd van de associatie bevonden zich de dais of zendelingen die met den Grootmeester vertrouwd waren en als geheime agenten zich door geheel Azie moesten verspreiden om met hunne refiks of gezellen, bekeerlingen te maken; en aan hunnen viver werd de verbreiding van hec geloof toegeschreven. De directeur of Grootmees ter was de dai-el.doat of hoofd der zendelingen. De groose loge van Kaïro, want zoo werd dezelve genoemd, telde een groot aantal manoen en vrouwen onder hare leden: leder geslacht had zijns afzonderlijke loge echter vereenigden vzich beide, des Maandags en Woensdags, tot eene algemeene vergadering onder voorzitting van den dai el-dtat. Deze ver eenigingen werden mejalis-alhicmet of wjjsheids-gezeischap genoemdalle leuen moesten ér in het wit gekleed verschijnen. Op deze dagenfaalde de dai'el-doat ncolc den Kalif te gaan bezoekenen deed hein dan eene voorlezing, zoo bij daartoe verlof bekwam, of liet hem de bladzijden teeltenen, welke hij in het gezelschap moest voorlezen. Wanneer deze lezing gedaan waskwamen de geloovigeo de hand van den dai el doat kussen en hun voorhoofd mee eerbied op de handteekening ces Kaliti d. ukken. Tijdens de regering van deo zesden Farlmitischen Kalifden vermaarden HahewBierur-lliahwas de loge van K»ïfo in haren grootsten luister. Ren uirgestrekt gebouw werd opgerigt en daaraan de naam gegeven van dar-al'hicrr.etof 'nuis der wijsheid, het werd ruim van boeken en mathe matische insirumer.cen voorzien, met professoren voor ieder rak van on derwijs. Verschillende theses werden dikwerf in tegenwoordigheid van aen Kalif benandeld, en de professoren in vier faculteiten verdeeld, alt de wijsbegeerte, de wiskunde, de regtsgeleerdheid en de geneeskunde, verschenen er mee witte tabbaarden gekleed, welke, zeldzaam genoeg juist dezelfde vorm hadden als die van de tegenwoordige doctoren vaó Oxford en Cambridge. Eene som van «75,000 donaten, was voor de jsarlijkscbe uitgaven van de inrigting bepaald. Alie vakken van weten schap werden daar onderwezenbovendien was er nog de wetenschap der ingewijden, of de geheime leer der Ismsëliien, welke in negen klas sen verdeeld was, en waarnaar de reeds gemelde verdeeling der leden geschiedde. Zie hier het opklimmend orderwijs in deze leerVooreerst afstand van den vrijen wilonbepaald vertrouwen in de wijsheid en in het woed des meesrers. Bü den eersten graad, oordeelkundig examen vsd het Mti- sulmsnisch geloof, lezing van den Koran. Men bragt hec geloof vtm deri leerling aan hec wankelen, door de ongerijmdheid van eenige cexceo uit de gewijde boeken aan te toonenen wekte zijne nieuwsgierigheid op, door hem te doen verstaan dat er eenen geheimen zin in deze woorden opgesloten lagen dac de Koran e?o raadsel waswaarvan de wijsheid alleen de uitlegging honde geven. Verder ging men niet, tot dat de leer ling zich onder eede had verbonden om oe geheime leer met een onbe perkt geloof aan re nemen, en geheel lijdelijk aan alles ce gehoorzamen» Dit gedaan zijnde ging men over tot den tweeden graad. Hier werd geleerd dac alle kennis van God komt door zijne verkoorene ImamsIn den derden graad leerde men het getal der Imams kennendat zeven be liep, In den vierden werd men met het getal en de opvolging der zxvij* ger.de- en sprekende propheten bekend gemaakt. Tot den vjjfdeo graad over gaande leerde de nieuw-bekeerdedat elk der zwjjgeude propheten twaal apostelen had, om hem in de voortplanting der heilige leer te helpen, fa den zesden zeide men hem, dat alle ware godsdiensc aan de wijsbegeerte moet onderworpen zijn ïn den zevenden ging hij van de wijsbegeerte tot de kennis van de geheime godsdienst over, In den achtsten, algemeen overzlgt van het zedelijk en godsdienstig doel der vereeniging: men trachte het Diet bestaan van den hemel en de helen de onverschilligheid van a Ie menechelijke daden te bewijzen hetgeen eene voorbereiding was om hec den negenden of laatsten graad, een blind werkioig voor alle eerzuchtige witzigten dfg opperhoofda te worden; want dan leerde men dac de wijsheid daarin bestond om niets te gelooven en alles te durven in andere woorden om alles te verwerpen, behalve de zending der opperhoofden en ooi zich met een blird vertrouwen aan alle hunne begeerten te ond-rwerpen. Toen de Fatimicische Kabfen eens gevestigd waren, zochten zij, en de sekte waarvan zij opperhoofden waren hunne magc uit te breiden. Hunne dais en rifiks werden naar alle punten van Azië gezonden 6n werkten daar met buicengenwonen ijver toe de voortplanting van «ie geheime leer. Alzoo werd de godsdienstige omwenteling vooroereid welke weinige j^rea daarna door een hunner leerlingen werd daargesteld door op dezelfde grond slagen de beruch'e vereeniging op te rigien welke gedurende meer dan honderd vijftig jaren, geheel Azië met schrik en angst vervulde. Deze man was de vermaarde Hassan Ben~Sabahstichter van de orde der Moor denarenof Ismaëliten van het Oosten, aldus door de gescmed-schrijvefg uitgeduid oui dezelve van hunne broeders van Aegypte of hec Westen ta onderscheiden. Hassan was een man van groot verstand, eerzuchtig, onverschrokken geduldig met die voorzigtigheid begaafd waarmede men. alleen grootö plannen knn ten uitvoer bréngen, had nij, ten welken tijde hij ook ge leefd inogt hebben eenen magtigen invlond uitgeoefend, In eeheu ajd vaa godsdienstige woeling geboren, zag hij voor zijne buitengewone begaafd heden en zijne onoverwinbare volharding, een ruim veld geopend. Hij was zoon van zekeren Ali van de seats der Imam ten die wegens zyj

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3