valt tveïke een van ï6 stokken, en de overigen slechts kleine vaartuigen zrn. Twee van deze gaiinotea worden langzamerhand In de Havana be taald, waar zij pehnowd zijn. De drie zee.tuighuizen van Spanje zijn voortreffelijk, eo volkomen ge. p'aarst ter verdeeling van de scheepsmagt; maar zn bevinden zien in z.olk «enen eliendigen staat, dat de?noodzakelijke hertellingen voor het tuighuis van Carracca eene uitgaaf van 2 015,370 realenvoordat van Ferro! 993,067, en voor dat van Catthapens 384,352 realen zouden kosten. De acheeps.officleren van allen rang fijn ten getale van 615onder welke vele oude en zwakke grijsaards zijn: men moet er 300 anderen bij voegen, die op tetraite gesteld zijn en niet allen soldij ontvangen. Het korps scheeps.artillerie bedraagt 2+1 officieren o'e matrozen zijn ten getalle van 84; scheepstimmerlieden ziin er 30, en chirurgijns 60. Dit geheele personeel kost aan Spanje 30,552,650 realen eeu groot gedeelte van deze personen doen weinig of wel geene diensten. ITALIË. Het weder is dezen zomer zeer bestendig, en buitec eenige regeti.dageu JiebbeD wij aanhoudend eene warmte tusschen 25 en 30 graden Rtaumur. De graan-oogst is in den geheelen Kerbelijken Staat goed uitgevallen. De wijd staat goed en beloofd een voortreffelijk gewas. Slecht» de olie heeft door het weder geleden en is bijna 100 pc. In prijs gestegen. De rege ling heeft hierom in de overtuiging, dat|nog olie genoeg iD voorraad voor handen is, en dat rijke woekeraars door opkoop deze duurte veroorzaken welke de lagere klasse des volks vooral drukt, den invoer van de olie vrg. gegevenen daareutegen op den uitvoer eene belasting gelegd. ZWITSERLAND, In de zitting van den 25sten Augustus, heeft de commissie ter herzie, nlng van het eedgenoodschappelijk verbond met meerderheid van eene stem, zich voor de instandhouding van het bondgenootschap op den tegenwoor- digen voet verklaard. De gezamenlijke uitgaven, ten behoeve van het bondgenootschap, heb ben in het voerleden jaar 106,000 fr. bedragen. Het voorstel van Bern om de manschappen van Nenchatelwelke Pruis, sische kleuren eu medailles droegen het dragen daarvan te verbiedeD is verworpen geworden: hetzelve werd alleen door Lucero en Bazel-land or.ders'et nd, In de volgende zitting zou men echter op het onderwerp terug komen. DUITSCHLAND. Uit Monchen wotdt gemeld, dat erbinnen kort drie Kathoiijke geeste. lijken ais veid-kapellaneu naar Griekenland zullen vertrekken. Dit berigt geeft tevens te kennen, dat het onwaarheid is, dat er op uitnopdiging der B ijersche vicariaten, zich geene geestelijken voor Griekenland zouden aargrmeid hebbenwant dat integendeel reeds 12 geestelijken hunne wensch te Vennen hadden gegevenom in Griekenland geplaatst te wor. den, ofschoon er in de meeste Beijersche bisdommen gebrek aan priesters en dos daar zelfs het vooruitzigt van eene spoedige plaatsing is. De werving voor de Gr'eksche dienst ging, hoe meer de herfst naderde, onafgebroken en met een goed gevolg voort. In Beijeren znllen ernaar men verneemt, tegenT October acht werfstaiions opgerigt wordeo, waarbij men ech<er alleen werklieden zal aannemen. Te Munchen waren er in de laatste dagen wederom eenige studenten gevangen ge-omen; zil behoorden tot het zoogenaamde Obscuranten-genoot- schap, hetgeen uit 4 a 500 studenten bestond: hoewel de vergader,ngen van dat genootschap door den rector magnificus en andere personen werd bijgewoond, is het ecmer geschorst geworden; en er staat een streng on. derzoek naar desrelfs bedoelingen en handelwijze te worden gehouden eeni ge van des7elts boeken zijn in beslag genomen. Uit Monchen wordt nog geschrevendat Hfl M M, de Koning en Koningin van Beijeren, zich in het midden van September naar Rome zouden hegeven, doch niet naar Griekenland reizen. Koning Otho echter zon in het begin van October zgne ouders te Ancona ontmoeten. Volgens berigt rit Emden is in het laatst van Augustus aldaar de cholera uitgebarsten en zijn van 30 personen 26 in 6 uren tijds gestorven. Onder de steden die snel in bloei toenemenkan men ook de fa. briekstad Chemnitz In Saksen rekenen. Voor zes jaren bedroeg derzel. ver bevolking nog geen jo.ooo zielen en nu zijn er omstreeks 20,000 het ontbreekt aldaar grootelijka aan woningen, zoodat er j. 1. Mei aan de legering aangifte gedaan werddat er over de 100 huisgezinnen waren die geene bepaalde woning bekomen kondeD en daa bij anderen huisves ting. moesten zoeken. In den loop van dit jaar zijn er verscheiden nienwe straten en eene nienwe markt afgeitokeö, alwaar reeds 31 nieuwe gebou wen gezet zijn, terwijl ook in de oude stad zeer veel gebouwd wordt. Bij bet steeds aangroejjend getal van fabrieken in genoemde plaats begint men voor gebrek aan de noodlge brandstoffen te vreezen, en dienvolgens werden er in de omstreken der stad boringen gedaan om te onderzoeken of er ook steenkolen te vinden zijnvleijende men zich met een gnnsti. gen uitslag van dat onderzoek, De werkzaamheid in de manufacturen en fabrieken, schrijft men van daar, ia buitengewoon groor, en het han. delsvertler zeer levendig, Zelfs de grootste fabrieken hebben zeer weinig waren in voorraad, niettegenstaande de Leipziger uajaarsmis nadert. Er worden thans weder twee nienwe aanzienlijke katoenspinnerijen opgerigt en de bestaande worden gedurig uitgebreid. Men ziet uit dit een en an der, boe ongegrond de vreea van velen geweest is, dat door de aanslui ting aan de groote toivereeoigingonze belangen benadeeld zonden worden." De gezanten van Rusland, bij de voornaamste Europescha hoven, zijn thans van hunne posten afwezig en in de hoofdstad des rijks verzameld. Met uitzondering van den Prins von Lieven weet men niet, of een dier diplomaten voor altijd van het hof, waarbij hij toegelaten was, is terug geroepen. Sommigen vermoedden, dat Rusland zich gereed maakt, om hij alle mogelijke gebeurtenisseneene groote krijgsmagt te knnnen ont wikkelen. Tot dit denkbeeld gaven de militaire bewegingen in de Oost- zeesche en in de westelijke provinciën des rijks aanleiding, De afloop van den opstand in Syrië, cameniijk door de onderwer ping der inworets wordt thans ook door Fransche en Italiaansche handels brieven nit Alexandrie bevestigd. Men meent dat Mehemed.Aliwelke te laat aangekomen isom nog deel aan den oorlog te nemen dus weldra zal tetng keeren. Deze nitkomst scheen te Konitantinopelbij het ver. trek van den laataten post of niet bekend te zgn, of met opzet verzwe. gen te worden. GROOT.BRITANNIE. Uit Londen wordt van den 3 September geschreven dat II. Zondag Z. Exc. de Nedeilandsche bijzondere gezant, de heer Dede!zich mei de stoomboot ie Batavier van daar naat Gravenhage begeven had, De gezant van Portugal heeft den 3den eene conferentie met lord Pahnerston gehad. Den 4den zou de Koning zich van Windsor naar St. James begevenom aldaar bij eene groote audiëntie de adreaaen van de stedelijke oveiheid te ontvsngenbij gelegenheid van de terugkomst der Koningin. In de aanstaarde lente zal de marquis van Anglesey uit Italië naar Engeland terngkeeren. Men meent dat hijlangen ttjd onder-Koning van Ierland geweest zijnde, stellig zijnen invloed zal laten gelden, daar hij geheel met den toestand van dat land bekend 11. i. Lord Êesstiné, tegenwoordig roffvêrrènr van de 8diH«t3leü»»df eerlang in Engeland terug ve rwacht. Men meentdat de staat van zijné gezondheid dit overkómen dringend vordert. Zijn Opvolger is üog; bteê benortndi Tijdingen nit New.York 'geven het besluit op van het Congres ten aanzien van het verzoek der aldaar uit Oostenrijk overgebragte Pohnom een streek gronds te mogen bezitten, en waarvan wij te voren hennen melding gemaakt. Het is het volgende: Er zijn aan Louis Boneiahemtz en zijne medgezellen, ten getale van 235 geDannen Polen10 de Vereen.gde Stalen op hevel van den Keizer van Oostenrijk overgebragt .toegestaan zes en dertig secties-grondwelke zij zullen kiezen onder direc.te van eenen secretaris der tresorerie, binnen de grenzeD van den staat der Illi- nosen of van het grondgebied van Michigan. De secretaris van de tresorerie zal zich eene echte lijst,"bezorgen van de namen van genoemden 235 Polenen hij zal hunne namen tu oe re gisters van de algemeene commissies van gronden doen opteekenen, Zoodra de zes en dertig secties-grond bepaald zuilen zijn, zullen zij in gelijke deelen cusscbeD de Poienmet beslissing van het loc, verdeeld worden. Ieder van de concessionarissen zal ia bezit van het lot gesteld wor den, dat hem zal te beurt vallen, en na het verloop van 10 jaren, zal men hem den titel van eigenaar geven van dien grondwelke hem zal toebedeeld zijn, onder beding, dat hij denzelvea in dien tusschentijd van tien jaren bewoond en bebouwd heeft. De grond is toegestaan naar ge lang van 500 acres (ieder acre bevat 150 roeden) voor een etablissement. De citel van eigenaar zal na verloop van den gestelden tijd aan de con cessionarissen gegeven worden welke tevens zuilen moeten aantoonen den minsten prijs per scre betaald te hebben." Dit decreec is den 30 Junfl 1833 afgegeven, en was geteekend Anireas Jacksin, F R A N K R IJ K, Parijsche berigten meldendat het ministerie van oorlog gedorig voort, ging met de maatregelen tot vermindering der krijgsmagt; een groot ge deelte der manschappen werd met verlof naar hui; gezonden. Alleen nit de vesting Mets waren tusschen de twee eu drie duizend naar hunne haar. steden terug gekeerd. Bij de Parijsche hoogeschool is voor eenige dagen een geheel nieuwe leerschool voor het staatkundig regt opgerigt, en daarvan de waaroetniog asn den voormaligen Getieefschen hoogleeraar Rissi opgedragen. Men zegt, dat eenige zijner ambtgenooteneven als bij het eerste beroep vau dezen geleerden, zich over die kenze ten hoogste hebbeo beklaagd, In gevolge het beslDit van de akademie van Djjon, zullen er ia die stad, op kosten der akademie, voor de gevels der buizen waar beroemde mannen geboren zijn opschriften geplaatst worden. Reeds ééoe zoodanige is er geplaatst met het opschrift: In iit huis is Bossuet gebaren den 28 September l6c6, zijnde hij gestorven te Parijs den 12 April 1701. Te Reims hebben er eenige oneenighecten onder de werklieden plaats gehad, welke niet wilden werken, omdat hun loon door ;de werkbazen aanmerkelijk verminderd was, men meende echter, dat de openlijke rust niet zou gestoord worden, Uit Orleans wordt gemeld, dat de voortvlogtige Polen aldaar eene school hebben opgerigtom san hunne jonge landgenooten onderwijs te doen geven. Op het eind van 1832 was reeds eene dergelijke school te Parijs opgerigt. Deze scholen beslaan door vrijwillige bijdragen van Polen eD Poolscbe vrienden. Te Straasburg ging de ontwapening van de nationale garde dier stad thans geregeld voort: er waren nog weinige wapenrustingen in de handea der manschappen. fceoe vergadering van eigenaars van Spaansche renten, ia te {Parijs gehouden, en in dezelve besloten een Parjjsch advocaat, ter bevordering hunner belangenanaar Madrid te zenden. Op den heer P.'langutn, bekend lid der tegenpartij, wai de keus gevallen, welke, zoo als men zeide, deze zending op zich oemeu zou. MENGELINGEN. B IJ ZONDERHEDEN OMTRENT P E R A, eene voorstad van konstantinopel.' Pera is eene wijk of voorstad van Konsrahtitiopei, welke'juirs'nitend wordt bewoond door Franken, of Europeanen, die, ten gevolge van bunnen rang of hun fortuin behooren tot of in betrekking staan met de aristocratische volksklasse. De kooplieden hebben hnnne kantoren te Ga. lataeene andere voorstad. Sedert de laatste helft der 16de eeuw bezit, ten d" C'nristslijke gezanteD paleizen te Pera, en vertcheidehs hunner heb ben zich door de Porte privilegiën doen verleenenwelke hun, In oogen. blikken van oproer, van groot nut zijn geweest, in de eerste! plaats tot het redden hunner eigene personen en vervolgens tot het vrijwaren der door hen vertegenwoordigde kroon tegen de beleedigingen van woeste, dweepzieke volksboopen. Het is eene daadzaak, welke, hoe stellig ook, de Turken nimmer zul len bekennen, dat namelijk, te midden van ernstige volksbewegingen, de Sultans dikwerf in vreemd gewaad het serail zijd ontvlogt en eene achmi. pi3ats zijn komen zoeken bij de amba«sadetirs der Chriateiijke volken, die alsdan dóór een vereerenswaardig gedrag het vertrouwen regtvaardigden dat aizno in hen werd gesteld. De Turken noemen Pera Begjolidat wil zeggen: straat der Persten, welke benaming bet noodwendige gevolg is van de wijze, waarop te Konstantinopei de Eoropeanen gerangschikt worden. Iedereen die^vele bedienden en het voorkomen van rijkdom heeft, wordt een begsade, of vorstenzoon genaamd en daaruit is de Turksche naam van Pera ontstaan. De geestelijken, wetsbeoefenaars enz. heeten hekimof geleerden, de militairen kapoudan en de kooplieden basirgan. Welken rang men be- kleedeweike beroep men ultoefene, men moec onder deze rangschikking worden geplaatst, en zoo er de minste twijfel bestaat, of slechts gelegen heid daartoe wordt gevonden, verklaart men den dea betreffenden oogen. blikkelijk te zijn begsade, want de Oostersche hoogmoed ziec zich door dien bedriegelpen titel gestreeld. Pera ligt op den top een» heuvels, waarvan de, naar de haven afhel, lende zijde is bedtkt door de voorsteden Galaia en Tophana. Eigenlijk gezegd, is het niets anders dan ééne naauwe, bogiige straat. De paleizen der amtassadeurs waarin deze trouwens alleenlijk des winters woneD zfln gelegen achter de reeks huizendie de groote straat vau Pera uit makenmen nadert dezelve langs smalle gangen, en naauwe stegen, doch weldra bevindt men zich te midden van tuinen en binnenplaatsen, die vol maakt de weerklank zijn van den diplomatieken luister. Pera wordt ten Noorden begrensd door de wijk Tataw/a. Het is moegelijk eene topografische beschrijving van de hoofdstad des Ottomsnnischen rijks te leveren, en ieder reiziger, die zijnen naam van juiste beschrijver niet wenscht te verliezen moet elke zoodadige ondet- nemu g laten vaten; waut ten opzigte van eeue stad, alwaar de meeste

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3