Er wordt gezegd, dat de gang onder de Theems, sedert eenige ia* f ren gestaaktzal wordpn voortgezet: het Engelsch gouvernement zou aan den ondernemer Brunttel eene com van 300 000 p. st. hebben voorgescho tenom deze onderneming gelukkig ten uitvoer te kunnen brengen. —1 De hitte wng te Londen zaturdag over 8 dagen zoo groot, dat de zon eene tnn teer op de werf van den heer Richer te Norebfleet heeft in brand gestoken de vlam deelde zich terstond made aan drie andere ton nen, die insgelijks geheel afnrandden maar gelukkiglijk hebben ea gebou wen en op srapel liggende vaartuigen niets geleden. Jn een Engelsch dagblad leest men het volgendes Er is in Holland, tot ondersteuning van Don Carloseene scheepstnagt oirge<,usc geworden, onder bestuur "an twee. Brirsche officieren, Kapitein IV. J. Min gavedie verscheiden jaren lang de fciict-blokkade van Sussex gekommanderd heeft en den commandant R. J, Elliott, die gelijk men zich herinneren zal, in der tijd in dienst van Don Miguel* aan de kust van Portugal verscheen, doch te Iaat om het Portugezche eskader op admiraal Napier te hernemen, pe stoomschepen United Kingdom en Albatross* de korter Lulworth en de Cunardeen schip van 403 tonnen, zijn gekocht en in Holland uitgerust geworden, om wapenen, ammunitie, zwaar geschut en Carlistische troepen (die te Cnxhaven geland waren) naar de noordkust van Spanje te vervoeren. Een Engelsch beamte geattacheerd aan de Indische kompagnie te Kalkuttawilde een inboorling, welke langen tijd -in zijne dienst geweest en over wien hij zeer ie vrede was, beloonen. De dienstknecht tot eene kaste behoorende, aan welke her verboden is eenig soort van schoeisel te dragen, en welke de gewoonte heeft, blooevoets te loopen gaf hij hem bij geschrift bet regt om voetzolen te dragen. Met die diploma voorzien trok deze iDdiaan houten blokken aan, en wandelde trotsch door de stad. Kooit had eenige gebeurtenis zulk eene opzien in.Indostan gemaakt. Het was voor cie inwoners als een bliksemslagdrie duizend pcrsoEen van verschillende kasieo kwamen het huis van den ketter belegeren. Deze was voorzigtig genoeg om zich aan de wraak van de inwoners te onttrekken. Het vclk plunderde, vernielde en verbrande zijne woning. Het was tevens bereid om deD brand in bet huis van den Engelschen be amte aan te steken: de openbare raagt was genoodzaakt er tusscben beide ta treden, om de uitvoering van dit voornemen te beletten en de opho ping van volk te verspreiden maar deze maatregel was ongenoegzaam men zag zich ir. de noodzakelijkheid om met de belegeraars te onderhan delenen de volksbeweging werd niet eer gestild, voor dat de inwoners de belofie verkregen, dat hij die het diploma gekregen had, geene voet zolen meer zou dragen. Men schrift uit Netv-York van den i6den Julij, De warmte is in Amerika buitengemeen groot geweest: gisteren is zij tot zulk eene hoogte geklommen, dat men zich riet herinnert eene dergelijke ooit gevoeld te hebben. Dagelijks reekende de thermometer van Farenheit 92 en 93 gra der. Alle dierlijke krachten waren bijna verwoest. Menschen en paarden reien dood op straateenigen dewijl zij koud water gedroaiten hadden anderen door de warmte gedood. Bijna alle timmerlieden, metzeia.;rs en andere werklieden hebben hunnen arbefd moeten staken. Gisteren in den achter middag ziju diie werklieden dood op straat gevallen. F R A N K R IJ K. Het gerucht liep, dat de minister van birnenlandsche zaken'denj 21 sten zijn ontslag zou hebben ingediend, Meu meldtdat te Parijs :an de barrières een ieder zal gevisiteerd wordenwelke raar binnen 20U gaan, zoo men schrijft, om eenige na- zoekingen te bewerkstelligen naar een lid van de famielje van Karei X. De voorgenomen reis me.c het lucht.schip heeft den 17 Augustus te Parijs geene plaats gehad: de bol is, voor het heen vaten, gebarsten; de ondernemer echter geeft zijn plan niet op. /MENG2LINGEN, GEN ER AAL R O D I L. Her zr!, eelooven «'ij. orzen lezers rier onbevallig wezen, hier eenige bijzonderheden aao re treffen nopens bet Spaansche legerhoofd, waarop, bi den atrrd tegen Don Carlesthans aller oogen gevestigd ziin. Pon Jose Ramon Rodil steeg gedurende den Spaan;chen onafhankelijk» betds-ocrlog tot den rang van kolonel in welke hoedanigheid hit naar Peru vertrok. Tijdens den beslissender* veldslag vac Ayacticho, die aan het Spaansche gezag in Amerika deD doodsteek gaf, was Rodil gouverneur der-citadel van Collao. Zocdra hij tijding ontving, dat het gevecht ten narieele der Spaansche wapenen was uitgevallenverklaarde hij oogenhlik. keibfe aan de tusscben den onder-KoDing La Serna en den generaal Sucre gesloten kapirulatie geen deel te nemen aangezien het opperbevel ever de citadel van Callao hem regestreeks door den Koning was opgedragen* Veer. tien maanden larg trotseerde Rodil het van buiten tegen netr. gerigte bcm- bsrdement, en het verraad, den hongersnood en de heertchende siekteu die hem van binnen benaauwden. De twee laatstgenoemde plagen maaiden meer dan 4,000 personen weg, van vveike vele tot de aanzienlijkste fami- lien van Pern, die ce zaak des Konings van Spanje alsnog waf en gettonw gebleven, behoorden. Al deze tegenspoeden konden nogtans Rodi/s stand, vastigheid met doen wankelen. Het kasteel deed hij op onderscheiden pnnten ondermijnen, en alles duidde aan, dat de gouverneur het voorne» men had vastgesteld om warneer de vesting tot het uiterste wierd ge. bragt, zoowel zich zeiven als dc bezetting onder het pnin te bedelven. TceD het met de belegering op het laatst liep, ontdekte Rodil, dat twee tot het garnizoen behoorende regementen van Buenos-Ayreshet plsn hadden gevormd cm de vestirg asn de patriotten over te leveren. Dit voornemen was zoo kunstig gesmeed dat de kommandantin weerwil der pogingen, die hii zelf en zijne bespieders in het werlt steldede aanleggers van hetzelve niet kon ontdekken. Eindelijk bediende Rodil zich van oen afgiijsselijk middel. Hij deed de twee verdachte regemen ten zich in het binnengedeelte der citadel in slagorder scharen; daarop maakte bij hun 2ijn besluit bekend om het kasteel in de lucht te doen springen, doch voegde hij zeer loos daarbij 1 gijlieden zijt Zuid-Amerikanen en zijl tot de Spaansche dienst gedwongenterwijl uw hart voor de andere partij slaat. U ie s an vlieden dus de vestirg wenscht te verlaten die trede uit is gelederen en plaatse zich 20 schreden vóór het front. De kolonel en ongeveer 120 officieren en soldaten traden oogenbiikkeltjk voorwaarts en plaatsten zich zoodaniger wijze als de generaal zulks had bevolen. Naauwelijks was dit geschied, of Redi! beval den overige soldaten dier beide regementen op de vooruitgerreden manschappen aan te leggen en vuur te geven, zoodat in' ééne minuut tiids al de zaamgezworenen hadden opgehouden te leven. Eerst nadat de laaiste vooraad van levensmiddelen was uitgeput, gaf Rodil het kasteel van Callao over. Onder waarborging van den kapitein air Mur. tay Maxwell, bevelhebber van het Engelsche linieschip Briton, werd eene eervolle kapitulatie tot stand gebtagteu generaal Rodil aan boord van hetzelfde schip naar Europa overgevoerd. ZUMALA.CARREGUT. Don Carlos voornaamste aanhanger, en Rodils meesc gevreesde tegenstan der, Zumale-Larteguyverdient niet minder de algemeene belangstelling waarom w? b'er eenige bijzonderheden aangaande dat Carllat'eche leger- hoofd laten volgen: Juan Thomas Zumala-Carreguy ia een van die mnnnen, welke somwijlen door revoiutien uic eenen staar van onbeduidendheid worden opgevoera, toe de vervuiling eener schitterende rol in bec groore drama des menschea- lijken levens. In het jaar 1820 was Mj no? s'ochts Kapiten der Infanterie en algemeen bekend, wegens zijne wsrrrie gehechtheid aan de constitutie. Gedurende den kortstoudigen worstelstrijd in 1823 welke op de interven tie der Fransche Bourbons volgde, werd Zumala-Carrcguyeen konvo.it gevangenen naar Pampeluna geleidende, plotseling door eene bende gue rillas van hec Geloofs-leger overvallen, en, na een zwakken tegenstand gevangen genomen en naar rati gevoerd. Van hier wist hij te ontvlugten, doch werd bij zijne komst te Pampe'una gearresteerd en wagens nanklagc van hoogverraad, voor een krijgsraad gebrast. Daags vóór de uitspraak van het vonnis, hetwelk daar ter stede onder het garnizoen reeds vooruit als een doodvonnis werd aangezien, gelukte het Zutnala-Carreguy ander» maal te ontsnappen, en begaf hij zich thans naar het hoofdkwartier der Geloofs-armee, alwaar hij behouden aankwam, en oogenblikkelijk verheven werd tot den rang van Kolonel. Van dat tijdstip af aan tot hec hec jaar 1831 bleef hij in actieve dienst, en bij Koning Ferdinand in hoogs gunsc verkeeren; doch bi] het in ongenade vallen der Koninklijke vrijwilligers, keerde hij terug naar zijn geboorteland, Navarra, bij den onder-Koning, in wiens dienst hij, tijdens het overlijden van zijnen weldoener, Ferdinand het ambt van militaijen-Becretaris vervulde. Dat Zumala*Carreguy de zaak der dochter van zijnen Koninklijken meester zoude hebben omhelsd, lijdc geen twijfel, zoo bij slechts niet van hec hof eene beieediging had onder vonden, die brandend kookte in een gemoed als hec zijne; men had na melijk op de lijst der, door de Koningin-Regentes, bij de aanvaardiging van haar bestuur, zoo verkwistend verleende bevorderingen, zijnen naam onvermeld gelaten, en die deed hein besluiten, om toe Don Carlos partjj over te gaan. OPENBAAR ONDERWIJS IN DE VEREENIGDE STATEN VAN NOORD-AMERIKA. De weldaad van hec onderwijs ligt in dit land binnen her bereik van een ieder, en allen maken zich dit genoegzaam ten Dutte, In de laatste tijden met zorg ingewonnen berigten doen zien, dat van eene bevolking van 6o5ooo 'zielenin den giaac Massschnsetsslechts 400 volwassen personen niet konden lezen en schrijven. Voorts blijkt uit rapporten, door 131 ste den aan hec wetgevende staatsbestuur ingezonden, dac hec getal scholierea in die steden een gezamenlijk totaal vertoont van 12,393; dac hec getal der ingezeteren van 14 tcc 21 jaren, die niet lezen of schrijven kunnen, niet meer beloopt 00058; en dat in eene der bovenbedoelde steden, met name tfnucock, slechts drie lieden toe deze cachegorle behooren, -maar deze d.ie persenen zijn doofstommen. Hec algemeene plan van onderwijs op de openbare armen-scholen omvat niet eeniglijk schrijven, lezen, rekenen, boeknouden, doode en levende tale-r, maar zelfs grammaticamathesis, zeevaartkunde, geographic, ge schiedenis, logica, staatshuishoudkunde, rhetorica, zedelijke en natuurlijke wijs-begeerte, enz. Gelijk derzelver gedrukte programma's zulks te ken nen gevenj, hebben die leerinstelliHgeo ten doel, de kinderen mee onder- rlgc bezig te houden vair den vierjarigen tot den zeventienjarigen ouder dom, en een stelsel van trapsgewijze opvoeding aan te bieden, van de eenvoudigste toe de meest ingewikkeldste kennis der letterkundige weten schappen, zoodanig als dezelve kunnen onderwezen worden door inrigtin- gen, beneden den rang van kollegien en universiteiten. Te Boston telt men, op deze» oogenblik, 68 scholen van gratis-onder* wij», behalve nog 23 Zondag-scholen. De meestbehoeftige ingezetenen dier stad kunnen ia elk dezer inrigtingen hunue kinderen doen opnemen en hen daar cm niet onderwijs doen genieten, en wel van vier tot zéven tien jaren, allee overeenkomstig hec hierboven aangeduide plan van opvoe ding. De gelden ter instandhouding dier leerinsteliingen komen voort uic giften en legaten vso particulieren, en uic sommen, die door hec bestuur eD de corpcratien tot dat einde worden aangewezen. Daardoor wordt ge legenheid gegeven, om den onöerwijzeren traktementen toe te kennen van tot 25co dollars, dis door bestuurderen worden vastgesteld, dat is, aoor twaalf ingezetenen, die jaarlijks ooor de bewoners der twaalf stads- wijken worden gekozen, daaronder begrijpende den burgemeester en acht schepenen. De schoolopzieners benoemen deze onderwijzers door middel van ver kiezing eo stellen jaarlijks het bedrag hunner traktementen vastzoader daarbij eenogen anderen voorkeur re laten gelden dan dien der verdien sten en kundigheden. De onderwijzers aan de grammaticale scholen moe- rer» het onderrigc van een kollegie genoten en eenen zekeren rang ver kregen hebben. Het ochtend- en avondschool-onderwijs neemt altijd eenen aanvang mee vooilezingen uit de Heilige Schrift, De school-opzienera dragen zorg, dac daar een streng leglemeuc en een naauwgezec toezigc wordt in acht genomen. De eenige uitgaven welke de kindaren op die achtten te doen hebben bestaan in dsn aankoop der benoodigde boeken. De goeooemiddelde ingezetenen vaa Boston hadden vroeger het gebruik aangenomen001 onder huone bescherming bijzoi dere schoiea op te rig- cea wier onderwijzers op de gewone manier werden beiaaidj; veeljarige ondervinding echter, heeft geleerd, dat de bene zich bevonden aan hec hoofd der publieke scholen, weshalve men den voorkeur aan deze laat- sten io begonnen te geven. Voor de kinderen ontspruit, in een vrij land, hieruit het onschatbare- voordeel, dat zjjzonder onderscheid van, stand, gezamenlijk wex'den opgevoed. In den Dsburigen staat Connecticut, heeft men uit naauwkenrige opga ve» do zekerheid verkregen dat een derde gedeelte van de nagenoeg 275,occ zielen steike bevolking, de gratis-scholen bezocht. Er bestaat geen twijfeldat over de gan3che uitgestrektheid van Nieuw-Engeland welks bevolking, die der provinciën Massachasets en Connecticut mede- rekende omtrent twee miliioen belooptiedereen gebruik maakt van de weldaad des onderrigts, en ieder, minst genomen, lezen en schrijven kan. De uitzonderingen bedragen ter naauwemood 2,000 gevallen, en deze betreffen alsdan nos slechts zwarten ea vreemdelingen. Van deo staat New-York, die aan den bovengenoemden grenst, kaa genoegzaam hetzelfde worden gezegd de laatste rapporten doen no>tani eenig verschil opmerken. Van eene bevolking, ter sceriue van 1,900,000 zie len bezoeken 4991434 kinderen de scholen, dat is dus een vierde gedeelte van de ganacbe bevolking. Hoewel dein dezen 6iaat voor de scholen afgezonderde gelden zeer aanzienlijk zijn, worac ech:er niemand gracs op dezelve toegelaten dan wanneer de vrijdom van scbool-geid uitdraikeiijk woidr begeerd, Intusschen bedragen de, door partikulieren aan de onder wijzers betaalde gelden geen derde gedeelte van de algemeene uitgaven dis iets minder daa een milHoeo dollars beloopen. Uit deze hier gegeven schetst van het onderwijs der jeugd moet men evenwel uiet besluiten dat hetzelve opzigtelijk de gratis-scholenzoo al gemeen ii verspreid als zulks het geval is onder de 400,000 ingezetenen der zoo even genoemde Staten; doch staat het altijd vast, dat de organi satie der openbare scholen in ai de sterk bevolkte staten, als Pensyivanie, New-Jersey, Virginie, Maryland, enz., de meeste bewondering verdient, en dac overal, zeifs in üe zuidelijke gewesten, een ieder, op daartoe ge- daau aanzoek, giati* oudeiwg* kan genieten.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3