c LEYDSCHE O U R A N'. 97 N T. A'- 18141 ff O E N S D A G DEN 13 AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Leyoen den 12 Augustus. Het ii met genoegen, dat wij onzen Scadgenooten kunnen berigten, de Ed. Achtb. Regering dezer Stad aanrciiryving bekomen heeft, da: onze mobiele Schotterijaan welke onbepaald verlof is toegestaan, morgen hier jat binnen marcheren. De juiste tiid van derzeivet bionehkotnst kan niet met zekerheid bepaald worden. tVtj vernemen, dat de Ed. Aehtb. Hee- ren Bnrgemeester en Wethouders en eene Commissie uit den Raad dezer Stad dezelve buiten de Witte Poort zal te gemoet gaan, en de Stedelijke Schutterij insgelijks hare Wapenbroeders zal inhalen. De Regering zal tot verwelkoming san H, H. Officieren een collation in de Stads.gehoor- laal aanbieden; terwijl op eenen anderen dag, nog onbepaald, de man. ,chappen zuilen onthaald worden. Men stelt zich dus voor, om onze Siadgenooten, welke met volharding en trouw voor de algemeene belaa. Seas, gedurende de laarsc verlopene vier jaren, onder de wapenen gestaan (rebben, me' de meeste onderscheiding en eerbetooning binnen onze rau, ten te ontvangen. Volgens berigt uit 's Gravenhage van heden den 12 Augustus, was 7-ljne Maj. en Z. K. H, Prins van Oranje, met Hoogstdeszelfs twee oudste Zonen, tot dus verre nog niet in de residentie teruggekeerd. De Kroon, prins wordt weillgc nog heden verwacht, Den II Augustas beeft H, M. de Koningin van Beijeren het ortho- podisch instituut van D1. Heine te s Hage bezocht, hetwelk met de Bener. icbe en Nederlacdscbe vlaggen versierd was, Naar men te 's Hage verneemtheeft 'de boekdrukker Thompson zich niet in cassatie voorzien. De miniaier van financiën heeft de navolgende gelden ontvangen: Van zekere dame, ceekenende Lt, y, H,bij vernieuwing eene som van ƒ00* van bet stedelijk bestuur te Am verdameene som van f *20 50, bij bet- zelve omvangen als volgt: van N N. f iö; van den heer J. G, lloppein Silez'en 1 voormalig ambtenaar in Nederlandsche dienst te Snrincme, als eene bijdrage tot de oorlogskostenveroorzaakt door de onlusten in de zuidelijke provinciën der Nederlanden, ingezonden door dan heer H. van Seek Toiler,hoven, in bankpapier, ƒ310.; van den heer directeur van het postkantoor te Amsterdam, voor de verdedigers van het Vaderland, vau JV. N.,f 1., met büvoeging van de volggnde dichtregelen: Slem onze harten tot onkreukbare- broedermin. Ons faderland blijv' lang een zalig huisgezine. Koyn Bz. en van onbekenden in de bus gevonden 2 50. Totaal 329 50, Van het stedelijk bestuur té s Gravenhage, wegens eenige by hetzelve ootvan. gen giften f 200. Uit Dordrecht schrijft men van den nden Augustus: Na eene eer volle afwezigheid van ruim 3 jaren en 9 maanden, hadden wij hier giste ren het voor deze stad onuitsprekelijke genoegen van de kompagnien fuse, liers van ods hatalllon mobiele schutterij, een der eersten die in 1830 vol moed tot bescherming en verdediging der grenzen van Oud.Nederiand nilrrokkev. in nns midden re zien WP-rlrrSpsi-Aii rsa, - van Breda vertrokken, naderden zy omstreeks half 2 ure deze stad, en werden aldaar, behalven door eene tsllooze schaar van ingezetenen, door de stedelijke schutterij met het korps muzijkanten aan het hoofd, bene vens door de officieren van de alhier liggende korps marechaussée en pontonniers, feestelijk ingewacht en vervolgens luisterrijk ingehaald, en langs de door de ingezetenen met zegebogen vlaggen en groen vereerde straten tot op het stadhuisplein gebragtwaar hen Bnrgemeester en Wet. houders benevens eenige leden van den Raad verbeidden en zij door den heer Burgemeester, gelijk deze hen bij hun uittrekken op den 30 Octo. ter 1830-op het hartelijkst toegesproken had, nu ook door denzelven op de welmeenendste en meest gepaste wijze begroet en verwelkomd werden. Des avends zijn alle de nn en reeds vroeger weergekeerde manschappen, alsmede die van de dienstdoende schutterijwelke alhier de garnlzoena- aieost verrigten in bet Hof van Holland, welk locaal daartoe opzettelijk ingerigt en geïllumineerd was, op wijn onthaaldterwijl men Zich voor stelt om de officiereD op eenen nader te bepalen tijdop eene gepaste 'wiize, te onthalen. De dag en avond zijn in ongestoorde algemeene vtengde doorgebragt. D» kompagnle artillerie, tot het bataillon behoorende, benevens tde manschappendie van het bataillon voor de dienst Dij de marine gedeta- cheevd zijn geworden, zullen, naar men verneemt, binnen 14 dagen tnede volgen. Uit Oirschot schrijft men van den 8 Angustns: Heden hadden wij het oruirsptekelijk genoegen. Zijne Maj. onzen geêerbiedigden Koning al. hier ten half twaalf ure te zien aankomen, bij Hoogstdeszelfs doortogt naar de groote wapenschouwing op de heide bij Eindhoven. Weinige onzen- blikken v<5ór dat Zijne Maj. alhier aankwam passeerden de Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden. Zijne Maj, was vergezeld door den luitenant-generaal Baton Fagel. Door de jongelingen en meisjes van het dorp was de dag en avond, welke voorafgingendoorgebragt met het plan ten van demeboomen en versieren der wegenwelken Zijne Maj. de Ko- nirg op zijnen weg alhier passeren moest; zes eerebogen waten, met toe. passelijke opschriften versierd, geplaatst geworden. Die voor de officieren, sccieteit muntte bijzonderlijk uiten die nevens het stadhuis had tot opschrift: foor forst en Koning; Komt in Oirschots Woning Een ander: foor Koning en voor 't fader land, Is deze Eereboog geplant. De heeren burgemeester en raden, de plaats-kommandant, en de geeste lijken der beide gezindheden ontvingen Zijne Maj. voor het raadhuis Zijne JVIsj. onderhield zich, met zijne gewone minzaamheid eenige oogenblikken met'hen, terwijl het gejuich der toegevloeide menigte zich op de leven digste en haneljjkste wjjze deed hooren. Over de inspectie op de Achtsche heide wordt het volgende gemeld Vrijdag den 8sten dezerwas tegen tien uren des morgens op de Achtste heide, aan deze zfide van Eindhoven, dé 3de divisie infanterie, a brigaden van de reserve divisie, de brigade Hgte kavallerie, en zes bauacyeo artillerie vereemgd, om door Z. M, geïnspecteerd te worden. Tegen half een uur kwam Z. M. uit Tilburg op" het terrein, alwaar Hoogs'dezelve op bet hartelijkst door het gejuich der menlgie begrote werd. Eea min of meer betrokkene lucht had reeds 's morgens vioeg dodn vermoeden, dat de hengelRkej'dagwaarna reeds verlangd was, w! en» door geen fraai weder konde begunstigd worden. Het onweder, herwerk gedurende den geheelen morgen gebroeid had. brak dan ook tegen den u.e los, en een «ortregen. van vrij zware donderslagen vergezeld, begon juist te vallen, -oen Z. M, de revue begon, terwijl de tucht meer en mper te zameo pakte. Velen veronderstelden dat Z, M. de revue zoude afbreken, doch aangenaam werd men verrast, toen de Koning rustig langs de gelederen bleef riiden om van de talrijke schaar gewapende borjers tijdelijk afscheid, en de overige troepen in oogenschouw te nemen. Het gru'ch van leve de Koning! werd nu ook met meer dan gewtme eestdr'ft gehoord tertviji bet muzijk de nationale volksliederen speel de. Het min gunstige weder heeft daD ook het bezoek van den ge liefden Vorstvan Hoogtdeszelfs zonen en kleinzonen geen oogenblik doen bekorfen. Ook de volksmenigte, welke het verlangen om den Ko. ning te zien, derwaarts gelokt' had, bleef den Vorstelijken stoet onge stoord lanngs de gelederen volgen. Toen de inspectie was afgeioo- pende troepen voor een oogenblik rust namenen Z. M. van de menigte hartelijk afscheid genomen had, om in de koets te stappeö, had er eene bijzonderheid plaats, die niet onsermeid kan gelaten worden. Op het oogenblik namelijk, dat Z. M. van Hoogstdeszelfs zonen afscheid nam, Hepen eene menigte schutters, welker wapenen in rotten stonden, nsar de koets des Konings, hetgeen velen der omstanders vermoeden deed 'dat die manschappen iets te verzoeken of te vragen hadden, doch spoedig bleek het, dat niets dan het verlangen om den Koning nogmaals te zien, hen daartoe Vad aangespoord; want in de nabijheid van Z. M. zijnde, del den zij weldra .de lucht daveren van het in geestdrift uitgeroepen leve de Koning! waaronder eene menigce stemmen het leve f'ader IVillemde. den hooren. Van de banden der krijgstucht voor een oogenblik bevrijd, gaven deze brave lieden hun hart ongedwongen incht, io de uitboezeming hunner liefde en gehechtheid aan den Vorst. Dit tooneel was aandoenlijk; ook was de Koding en Prins Frederikdie nevens Hoogstdezelve in het rijtuig zat, blijkbaar bewogen; terwijl de PriDS van Oranje eenen vrolijken buk op deze braven wierp, en men op zijn gelaat het gevoel zijner er kentelijkheid konde lezen. Reeds was het rijtuig vertrokken, toen men nog lang hetzelfde vreugdegejuich hoorde waaronder zich duidelijk eenige stemmen, houd U maar goedVader IVillem f" onderscheidden. Tegen drie oren in den namiddag was de inspectie afgeloopen, Te Brussel heeft de voorlooplge raad vau bestuur tot oprigting eener vrije universiteit zijne eerste zitting gehouden, enden heer de arouckere cot voorzitter, en professor Baron tot secretaris verkozen. Er zouden niet minder dan 1200 inschrijvingslijsten in omloop zijn. Hec hof van assises te Bergen In Henegouwen heeft het verhoor der getuigen a charge geëindigd. T U R K Y E. Konstantinopp.l den i<5 Julij. De bezorgdheid weven» de afwezend- ontvsDgen, dat een deel der scbepen naar paros en eea lene gezeild is, en daar post gevat heeft. De weinige Ftansche'ooWor'.. schepen, welke in den Griekschen Archipel kruissen hebben zich bij Te redos zaarogetrokkeuen schijnen daar bevel uit Toulon af te wachten. Somwijlen handelen zij met den Engelschen admiraal en schijnen eeniger- mate onder hem te staan. Men is echter over alle schikkingen zonder zorg, daar men weetdatgeene bedreigingen, welke officieelhalf officieel en door de tweede hand aan de Porte worden gedaan vervuld zullen wor. den. De tijden zijn er niet meer, waarin men om woorden en formulie, ren elkander den oorlog aandeed en het zal geene andere uitkomst ople- veren, wanneer men poogde de conventie, die reeds zoo dikmaal» aange vallen ismet geweld van wapenen te niet te doen, Intusschen zouden buitengewone dingen kunnen voorvallen, welke de Porie zoowel als de Mogendheden geheel en al in de moeijlijkste omstandigheden konden ver plaatsen. Syrië biedt daartoe een ver uitgestrekt, doch gevaarvol veld aan. De tegenwoordigheid van Ibrahim kenmerkt zich dagelijks meer ge voelig, de ontevredenheid neemt toe, en vele pogingen tot opstand, welke wel "is waar misluktenzijn reeds gedaan geworden. Zoude de Porte kunnen besluiten, daarin de hand te mengen, en aan de Syriers eenigen bijstand te verleenen, zoo zoude het spoedig tot eene geweldige uicbars. ting komen, welker gevolgen onberekenbaar zouden zijn, daar alsdan de vijandschap tusreheu den Sultan en Mehemed-Ali een nog kenmerkender karakter zon aannemen. Wie daarbij de overwinning behalen zou, moge twijfelachtig zijnde Mogendneden zouden ondertusschen den kamp mee rustig toezien en er zouden de onoplosselijkste verwikkelingen kunnen ontstaan. Dat is hetwat de tegenwoordige staatkunde alleen beangstigt. RUSLAND, Petersburg den 30 July. Gelijk den nden dezer in Tula, zoo beeft dien zelfden dag een hevige brabd te Moskou gewoed: door den sterken wind aangeblazen zijn bijna 300 houten benevens eenige sieenen huizen in de asch gelegd de schade wordt op verscheidene millioenen roebels begroot. De Keizer heeft tot voorziening in de eerste behoefte te Tula ioo.ooo roe. bels gegeven terwijl de leden van bet Keizerlijk gezin naar evenredigheid hebben bijgedragen: door tien brandewyn-pacbcers 15 nog een millioenroe. bels geschonken. [n verschillende deelen van Rusland klaagt men over aanhoudende warmte, vergezeld vau voortdurende droogte, waardoor de veldgewassen of verbranden of al te welig opgroeijeo en bijna niets zullen opbreDgen: men ziet dus over het algemeen weder een schraal jaar te gemoet. ZWEDEN. Volgens berigten uit Stokholm, van den 29]der vorige maand, werd Prins Hillem Frederik Hendrikjongste zoon vau den Prins van Oranje, bij voortduring met de meeste onderscheiding aan het Zweedscbe hof he. bandeld. Dagelijka gebruikte hij hec middagmaal bij Hnune Majesteiten den Koning en de Koningin. De Russische gerant, de g aaf van Such- leien (tot hec NeUeriaDdsciie geslacht vaD dien naam behoorende_)had ecu imsterrijk feest ter eere van den jongen Vorst gegeven, hetwelk met de tegenwoordigheid der Koüingin en van den Kfouoprins was vereerd geworden. Den vorigeu dag wooade de Prins eeu groot volksfeest bjj»

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1