A8' *834* LEYDSCH E COURANT, 9$ vs> 5--- s sP? A MAANDAG KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders per Stad Leyden, gelet hebbende op Jiet ade en 3de Hoofdstuk van het Reglement voor het Bestuur dezer had, pea'resteerd bij Zijner Majs. besluit, van den 4 Jannarij 1834, N', 108, alsmede op de dispositie van H, H. Gedeputeerde Staten van Zuid-H illand, van den 8 Januari) 1830. waarbij is medegedeeld 's Konlngs besluit, van den 54 December 1829, N°. 123, houdende bepalingen omtrent de jaarlijksche vervalling der buitengewone vacatures in de Kies-Kolleg'enbrengen, bij deze, ter kennis van derzelver Ingezetenen, dat, ten einde het Kies.Koi- legie, op den 30 September aanstaande, voor twee daarin door overlijden veroorzaakte buitengewone vacatures, weder san te vullen, op den 30 Au- iijitus aanstaande, aan de Stemgeregtigden, biljetten ter tnvnlling zullen wor den rondgezonden, benevens eene Naamlijst der personen, die de vereisch- ten bezitten, om tot kiezers te kunnen worden benoemd; welke stembiljet' teD, na behoorlijk te zijn Ingevuld, eigenhandig gereekend en gesloten, op den vierden dag 11a de rondzending, van wege dit Kollegie, door de Stads boden, aan de huizen znllen worden opgehaald in eene geslotene kist; ter wijl degeen, welke zijn biljet niet gereed ter afgifte zal hebben, gehou den wordt ditmaal te hebben afgezien van de uitoefening van zijn stemregc. Dat gemelde Naamlijst, zoo wel als die der Stemgeregtigden, van den Atn tot den 18 Augustus aanstaande, de Zondagen uitgezonderd, 's morgens yin 10 tot i uur, ter visie van her Publiek liggen ter Secretarie dezer Stad, ten einde aan een ieder, welke vermeeneo moge ten onregtedaarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven, en alzoo zijn naam nog op dezelve, of op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst; doch wel ke lijsten op den gemelden 18 Angnstns finaal znllen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn, zoo van hetgeen vereisebt wordt om stemgeregtigd te zijn, als om tot kiezer benoemd te kunnen worden, wordt, bij deze, herinnerd aan de navolgende artikelen van het meerge. poemd Reglement! Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij, die ten minste gedurerde het laatst verloopene jaar Ingezetenen der Stad of vsn derzelver grondgebied geweest, eD Dog werkelijk op het oogenblik zelve Ingezetenen dsarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, bnicen het patent-regt, betalen niet beneden de zeven en twintig guldensaan de wettelijke verplig- tingen aangaande de Nationale Militie, naar aanleiding der grondwet, op hen gelegd, tot op het oogenblik toe, hebben voldaan, en niet vallen in de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald, Art. 3. Van de uitoefening vaij' het stemregt zijn uitgesloten zij, die In dienst zijn, of pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheid bui ten autorisatie des Konings; die zich iD staat van geregtelijke interdictie bevinden, alsmede die, aan welke geregtelljlc een raadsman Is toegevoegd; die in staat van faillissement zijn; die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een crimineel vonnis hebben ondergaan, door geene andere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die ten tijde van de stemopne. mirg nog in staat van criminele beschuldiging zijn, Art. 4. In de beoordeeling der ai of niet oevoegdheid tot uitoefening van het stemregt, naar geling der betaald wordende jaarlijksche som in de bovengemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen hec mootant, waarop men in die betastingen 'is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te betalene belasting al of niet; in eene andere gemeente werdt voldaan; zullende echter die genen, welke derzelver belasting-beta ling in eene andere gemeente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan het Stedeljjk Beitunr kennis te geven, en des gevorderd', aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5, De belasting wegens panden, In compagnieschap bezeien opgebragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aaDdeel worden toe. gerekend, mits de personen, welke daaruit hnnne stemgeregtigdheid of bevoegdheid tot het kiezerschap zouden willen ontleenen werkelijk als mede-eigenaars van zoodanige panden op de registers der Ontvangers vao dl directe belastingen bekend staan, Art. 6, Wat aangaat het bedrag van beiaitingen wegens verhuurd wor dende huizen, of andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn aange legen, doch door de huurders aan b.Hn restitutie geschiedt, zal dit bedrag ooder den opbrengst der eigenaren blijvenals alleen daarvoor bij de Ont vangers bekend staande, Art. 7. Zij, welke gehuwd zijn, het zij in gemeenschap van goede, ren, of daar buiten, met vrouwen, die de bepaalde somme in de boven gemelde belastingen opbrengen, zullen, ofschoon ter zake van hunnen ei. gen aanslag niet bevoegd, niet te min ter Hitoefening van het stemregt «orden toegelaten, wanneer zij de overige vereischten in zich vereenigen; zoo als ook de vader van een minderjarig kind, hetwelk de bepaalde ions, me in de belastingen opbrengtwanneer hij nit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt bevoegd zijntot de uitoefening vin hetzelve zal toegelaten wotdenindien hij de overige vereischten bezit, hetgeen even zeer het geval zal zijn ten opzigte van een meerderjarigen zoonof eenen der meerde'jarige zoons vsn eene moeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders.weduwenwelke verlangen zonden, dat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn deDgenen van derzelver zoons, door wien zij, bh voorkomende gelegenheden, de uitoefening tot «ieder opzeggings toe zouden begeren verrtgt te hebben, aan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodlge aanceekening te kunnen honden tot narigtterwijl het voorschreven Bestuur de moeders-wedn- wenvoor zoo verre die san hetzelve ondersteld worden in de termen te dezen te verkeeren, met de vorenstaande bepaÜDg zal bekend makeo. Art. 9, Het zal onverichilling zijnof de opgegevene zoon gehuwd cf ongehuwd is, en al of niet, bij de moeder.weduwe inwone, mits hij den ouderdom van 23 jaren vervnld hebbeen alle verdere vereischten (dat omtrent de belasiings.betaiing alleen uitgezonderd) in de stemgereg. tigden gevorderd wordende, bezitte, voor zoo verre hij namelijk niet reeds Bit eigen hoofde het stemregt uitoefentdaar er door eenen persoon mee meer dan eene stem kan worden uitgebragt. Art. 10. Dezes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheidom tot het kiezerschap te worden Jbenoemdtoepasselijk, behoudens de ver. dere vereischten der kiezers, voiens de bepailog van att, 23 van dit Re glement. DEN 11 AUGUSTUS. Art. eo. Indien er. ter gelegenheid der «temming voor kiezester vervanging van hec gewone aftredende een derde, nok revens voor de vpr. vulling van buitengewone vacatures in het Kies-Kollegie wordt gestemd, en er dus wordt gestemd voor een getal kiezers-plaatsenIdat der gewoie aftreding te bovengaande, zullen de personen, ten getalle als de gewone vacatures, bedragen, welke de meeste stemmen znllen hebben bekomen, beschouwd worden als ter vervulling der gewone vacatures te zijn benoemd en diegenen, welke op dezelve personen in betrekkelijke meerderheid van stemmen znllen volgen, ten getaüe al» de buitengewone vacatures bedra gen, worden beschouwd ter vervulling dier buitengewone vacatures te zijn benoemd, met dien verstande, dat wanneer de nog overgeblevene termijn van zitting van de gewezene kiezers, door wier gemis de buicengewoiu vacatures zijn ontstaan, verschillend mogt zijn, alsdan diegeen der benoem den voor deze buitengewone vacatures, welke hec eerst Invoege vorenge- meldde betrekkelijke meerderheid zal heoben bekomen geachc zal worden verkozen te zijn ter vervulling van de buitengewone vacature, waataaD nog de langste termiin i» verknocht, en zoo vervolgens bij afdaling, Art. 22. Een derde deel der kiezers zal om de drie jaren mar toer beurten aftreden; de aftredende zijn echter weder vetkieibaar enz. Art. 23. Niemand kan binnen de Stad kiezer zijnten zij hij den ouderdom van 25 jaren heeft vervuld, binnen het Rijk of deszelfs kolo niën geboren Is, of brieven van naturalisatie bekomen heeft, of wel bq wetdniding voor Nederlander gehouden wordt, binnen de Stad stemgereg tigd is, en voor een inboorling der Stad, of met eene borger dochcer gehuwd zijnde, gednrende de laatste drie jaren, en voor een inboorling van het Rijk of genatnraliseerden gedurende de laatste zei jaren, Stadi ingezeten is geweest(zonder dat echter afwezendheid ten gevolge van bedieningen, door of van wege den Koning opgedragen in deze hinderlijk zal kunnen zijn) en voorts jaarlijks io de verponding en verdere beschre vene Rijksmiddelen, buiten het patentregt, op den voet der stemgereg tigden betaalt eene som van ten minste honderd en vijftig guldens. Tot kiezers znllen daarenboven niet kunnen worden benoemd zij, die van eenlg ambt, post of bediening, door den Koning tnogten zijn ontzet, of wel ontslagen andersdan met vermeldingdat zoodanig ontslag op hun verzoek of honorabel is gegeven zoo lang zij door den Koning van de onbevoegdheid om benoemd te worden, niet zulleD zgn ontheven, Ook zal tot kiezer niet konnen benoemd worden hijdie aan eenen reeds benoemden kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedver wantschap, of zwagerschap bestaat. Twee personen, zich zoodanig be. staande, te gelijker tijd wordende benoemd; zal hec lot tusscnen hun be- sliasen terwijl voorts de bepalingen van art. 48 49 en 50, ook in deze zullen toepasselijk zijn. Art. 48. Voor aan elkander verzwagerden zullen te dezen opzigte niet gehouden worden zij, wier huisvrouwen elkander in een der gemelde graden bestaan enz. Att. 49. Opkomende verzwagering gednrende het zitting hebben zal van hec gevolg zijn, dat hij, die de verzwagering veroorzaakt, zal moeten ophouJen verdere zitting te hebben. Art, 50, Indien de vronw, door welke de verzwag-ring is ontstaan, overleden iszal de zwagerschap gerekend worden op te honden." EXTRACT uit het Koninklijke besluit, van den 24. December 1829, N". 123, De buitengewone vacatures, welke, hec zij door overlijden, vertrek, of andere omstandigheden, in de stedelijke Kies-kollegienmogceo ontstaan, telken Jare in den loop der maand September, genoegzaam tijdig vóór het tijdstip bij art. 26 det Stedelijke Reglementen, tot de bijeenroeptng der Kiezers bepaald, en alzoo vóór de eerste week van de maand Ocrooer zullen moeten worden vervuld, op de wijze, voorgeschreven bij Art. tï en volgende van die Reglementen. Aldus gedaan en gepubliceerdbij H. H. Burgemeester en VSfethou. oer» der Stad Leyden, op den 31 Julij 1834. J. G. de M p. r. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. KENNISG'EVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken, bij deze, aan de Ingezetenen dezer S:ad bekend, dat bij Hun Ed. Achtb. is ingeko men, eD op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen ver zonden het tweede gedeelte van het primitieve Kohier der Personele Re. lasting, bevattende de aanslagen der Wijken 6, 7 en 8, door Zijne Exe. den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincieop den 4 Augnstns 1834 Invorderbaar gesteld; en dat van beden af de termijn van pcie maanden in. gaat, binnen welke de reclames tegen de aanslagen in voorzeide belasting behoofen te worden ingeleve-d. Aldna gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethoni den der Stad Leyden, op den 7 Angnscus 1834- J. G. de Mey. Ter ordonnancie van dezelve, P. A. du Pul. NEDERLANDEN. Lev den den 10 Angnstns, Zie bier eenlg nader verslag van den overledenen Graaf van Hogendorp: Gijsbert Karei Graaf van Hogendorp werd geboren in de stad Rotterdam den 27steo October 1762. Hij was gesproten ole een geslacht, hetwelk sedert langen tijd de aanzienlijkste ambten onder de regering der republiek van de VereenSgde Nederlanden bekleedde. In J773 werd hij gezonden naar de kadettenschool te Berlijn, om aldaar zijne opvoeding te ontvan gen. In 1778 vaandrig onder bet regimenc van Prins Hendrik van Pruis- aen, ondei wien hij io den Bejjerschen successie-oorlog tegen Oostenrijk diende, vervolgens page van gemelden vorst, keerde bij na den vrede als officier bij zijn regiment terug. In 17S2 bekwam hij eene ofliciersplaacs in dienst zijner natie. Het volgend jaar vertrok hij ais eenvoudig pauiko- lier naar Amerika, in welk land hij zes maanden vertoefde, en, voorzien van een oanterelings-britf van den vermaarden franklin, destqds in Hol-

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1