G R I K E N' L A 8 D, Ttidiflget) uit M'ssniunghi van den 28sten geven eenigê Daders outran, giglieden te kennen van de expeditie tegen de Mainoten. De Beijersche en Gjrieksche troepen waren, zoo als reeds bekend is, nit Kalamata voort ij,rokken en hadden eenige torens bemageigd. Den derden nacht ecnrer bekwamen de Mainoten uit bet binnenland hulp en sloten de gezamenlijke troepen in. Deze aan levensmiddelen en water gebrek hebbende, en door fgise ondragelijke hitte gekweld, trachtten eene achterwaart«chè beweging temaken, hetgeen echter mislukte. Eene afdealrag besloot in onderhu- ifeling mee den vijand te treden, en bekwam voor eenige honderde Spsan- daalders vrijen afrost: eene andere afdeeling echter moest zich over geven. welke ontwapend werd, van kleederen beroofd, en aldus terug In. het oostelijk gedeelte van Mainaheeft men ook niet meer voordeel behaaldde Mainoten waren van goede wapenen voorzien hunne gewe. jen droegen zelfs verderdan die van de troepende schoten vielen als 0DZjgtbaar en digt op elkander, daar de vijand zich in de enge bergpassen verborgen had. Sedert vergenoegt men zich denzelven gade te slaanen daar hij zijne grenzen niet overschrijdt, heet het, dat met de Mainoten alles ^gelegd is, of dat men hen in hunne rotsen blokkeert. In Naupiia ech. ter weet men, wat de waarheid is. Kololotreni, wiens doodstraf in twintigjarige galeistraf veranderd is, (bij is ieetls <>4 )aten out0' zal naar gn'eijen van Paros gevoerd worden, RUSLAND, Berigten nit Cronstadt van den 8 Jnlijsneldendat Z. K. H. Prins ff ilitm Fredertk Hendrik bij voortduring de beste gezondheid genooten aan boord van de beide schepen de Zeeuw en de Snelheid alles wel was. Den 7 dezer, op 's KeizeTS geboortedag, had Z, M. aan onze zeemagt een nieuw biijk van vereerende belangstelling gegeven, hebbende het den. zeiven behaagd om de kapiteins ter zee Ryk en Arriens niet de 2de klasse der orde van St. Anna in diamanten, den kapitein-luitenant Kist met de 3de klasse der orde van S;„ Stanislaus, en den luitenant der iste klasse Ferguson, alsmede der marinieis van den f'eldemet de 4de klasse der Wladiinirs- orde te begiftigen, ZWEDEN. In onze vorige melding gemaakt hebbende van de verzoekschriften trflke ter invoering van eene andere vertegenwoordiging aan den Koning Karei .Jan waren ingediend, en die voornamelijk denzelven door de ba ions Znckarsutard en Kanton» overhandigd waren zoo kunnen wij hier. ontrent nader melden, dat Z. M. omtrent die petitien den I2< "Julij een beslcic een omen beeft, ursarvan de slotsom riaa'op neerkomt, dat Z, M. tiet vindt, dat het verzoek in de ingediende geschriften kenbaar gemaakt, tot eenigen anderen maatregel, dan thans in gebruik is, aanleiding geett, Overigens had Z M. verklaart, dat de grondwetten zoowel aan Z, M. als aan de constitntie.commissie der Stenden van den PJjksdag, en aan ieder lid deszeiven het regt geven om zoodanige voorslagen tot veran. deringeq en wijzingen in de wetten te doen als zij vmden dat tot alge. neen rut van den Staat strekken moet: dat Z. M, door een bijzonder voorstel aan de langzaam rijp wordende overtuiging des Zweedschen volks, ito aanzien van eene veranderde vertegenwoordiging, reeds zon voldaan hebbenindien Z. M. bet noodig geoordeeld had de inzlgren van de Sten. den des Riilts voernic te looped: hoewel de constitutie-commissie en de leden der Rijks-Stenden, indien zij bet nuttig keuren, van het regt, dat de vee t hun geeft, kunnen gebruik maken, om een algemeen vooratcl te doen, SPANJE. Uit Madrid wordt van den 17 Julij geschreven dat het hof van Por» tngal aap dat van Spanje eene bijzondere foederative.jslüautie hart voorgesteld Jetgeen tnrschen beide rijken op een cf. en defensief tractaat zon rnsten. Er zijn, zooaiB niet te verwonderen is, onderscheidene en tegel elkan der inlocpende berigten van her leger van Don Carlosverspreid. Volgens teniae tljoingen zon de generaal Rodil, door hem iD Pampeiuna overvallen lijnde, die stad aan hem hebben overgelaten; volgens anderen daarentegen jiou Bedil EMsondo bezet, en de Carliscische Jnnta in overhaasting de vlugc genomen hebben. Nog wordt eene telegrafische depêche, te Parijs ont vangen medegedeeld, volgens welke zich Rodil te Puenta la Reioa, niet ver van Pampeluna gelegen zon bevinden. Een decreet van Don Carlos wordt bekend gemaakt, waarbij hij in de volgende 6 artikelen bepaalt: Art, 1. Alle generaal, bevelhebbers, officieren en soldaten die, in het tijdsbestek. van vijftien dagen na de dagteekening van het tegenwoordige koninglijir decreetin Navarra in de Biscayensche provinciën en in he) overige gedeelte des Schier-eilands de wapenen nederleggen, da wettig. Itia mijner regten erkennen en zich overgeven zullen aan mij of aan eenen der leger-hoofdendie, tot roem des lands mijn erfgoed verdedigen, zul. let, onder zekere uitzonderingen, welke ik mij voorbehoud, worden ge. SBuestieerd. e. De generaals, bevelhebbers en officieren, die zich gedragen zullen overeenkomstig de bepalingen van het vorige artikelzullen de graden «aardigheden en eereteekeDen behouden welke zij verkregen haddeD vóór let overlijden mijns doorluchtigen broeders Ferdinand '/II. 3, De soldaten en onder-officierendie zich des overeenkomstig zullen gedragen, knnnen bun diensr.ontslag beltomen, onder verband om zich toe Oe nieuwe vervangingen des legers aan te melden, ten ware zij liever mij ia den tegenwoordigen oorlog wilden dienen. 4. De sergeanten en korporaals in her vorig artikel vermelddie na het ten einde brenger, van den tegenwoordigen oorlogbij voortduring mij znllen blijven dienenznllen onverwijld iu hunne zelfde rangen bij het nieuwe leger worden aangesteld aan de soldaten znllen vier jaren dienst op het regt tot pensioen of toe andere bjjzondere belooningen worden aan gerekend, 5. Ik maak mijn eerste artikel van toepassing op alle de bevelhebbers officieren en soldaten der korpsen en kompagnien, die, onder benaming vsp tirailleurs der Koningin Isabella II, van bergjagenvan stedelijke ml. liciens, van reset ores of hoe anders ook zij geheten zijn, zich gevormd lebben om gewapenderhand de overweldiging mijner regten voor te staan, 6, Indien een leger-hoofd of officier zich onder de gelederen van mijn leger komt plaatsen met alle de manschap over welke hij bevel voertof iset slechts een gedeelte dier manschap, zal ik hem met buitengewone eer bewijzen beloonen. De generaal Rodil heeft eene proclamatie aan de in opstand zijnde provinciën uitgevaardigdwaarbij hij baar vergiffenis belooftzoo zjj de party der Koningin omhelzen. De vergadering der Cortes zou op den 34eten te Madrid met veel plegtigheid geopend worden, en de gewone eeden, zoowel door de Re. gentes, als door de leden worden afgelegd. Te Gibraltar bljjfc de cholera sterk woeden. ITALIË, Turin den !2 Julij. Don Miguel weet nog niet stellig, waar hij zich zal nederzetieD. Hij schynt wei naar Weenen te willen gaan, maar is m twijfel of het aan het Keizerlijk kabinet aangenaam kan zijn, hem aldaar te zien. Indien hij op zijne gedane aanvraag geen bevredigend antwoord «invangt, zal hij zich vooreerst naar Pisa en later naar Rome begeven. Een depecTiè van den tromsiandam üah de Sieiitóè vïcótyen <3|3 ctjs'en dezer meldr, doe de geschillen tusreheo den Koning der berde Siciüen cn den Keizer van Marokko warén bijgelegd. Er is dezer dagen een verdrag beltend gemaakt, reeds te Tunis en jvden November 1853 tnsschen dén Bev en de Napelsche regering gé. sloten, bij hetwelk vrije handel aan de onderdanen van den Koning van Siciiien met de bewoners van Tunis wordt toegedaan. Bij eene o»""3» op den i8den dier maand geslotene overeenkomst wordt bepaald, dat Na pelsche onderdanen, welke bij den Bey of deszelfs onderdanen in dienst zijn slechts ingeval van ligte politie.overtredingen aan het regtsgebied van den Bey onderworpen zijn, maar, zoo zij van zwaarder misaaden be schuldigd worden uit de [dienst ontslagen en aan den Napelsehen konsnl- generaal moeten worden overgeleverd, om naar de wetten van hun e.gen land te worden gestraft. Daar de oneenigbëden met Zwitserland geëindigd Zijnschijnt de bezorgdheidwelke de regering voor de uitbreiding der Propaganda had merkelijk geweken te zijn. De openlijke geest is echter ook zeer veran derd. Dat onrustig aansporen vindt ook minder bijval bij die klassen, onder welke het nog voor eenige maanden ingang vond. De betrekkin, gen met Frankrijk ontvangen ook een vriendschappelijker aanzien er heerschc nu weder tnsschen ons kabinet en het Patijsche hof een verirouwnika toonwelke men laag gemisc heeft. Dit moet natuurlijk op geheel Italië eenen weldadigen indruk uitoefenen. DUITSCHLAKPs Het Oortenrijktch kabinet zon, naar men wil, het Engelsche ministerie inlichting gevraagd hebben, nopens de versterking en het zich ophouden van het Engelsch eskader in de Middellandsche zee: een koerier den 4 Jnlij te Weenen aangekomenzou die ophelderingen hebben overgebragt. Zoo als men weet is op de aanvrage van het Russische hof geancwoorddat de vloot zich slechts aldaar bevond, om zich te oefenen, doch tevens, omindien er iets in het Oosten moge voorvalleDterstond gereed te zijD. Te Weenen meent men dat Don Miguel zich aldaar zou nederzetten. Ook verhaalt men, dat de heerlijkheid Nachod inBoheme, die meer dan 40.000 inwoners, benevens uitgestrekte bosschen en rijke kolenmijnen bevatdoor KareiX voor twee en een half millioen Weener gulden» zou gekocht zfiti. Het Be-liiner staatsblad maakt thans officieel de onderscheiden klei nere staten bekend, die tot het groote Duitsche tolverbond verder zijn toegetredenzijnde Mecklenbnrg.SchwerinOidenbnrg, Saksen-Ccburg. Gotna, Anhalr-Köchen, Anhait-DessauAuhalt-Bernburg WaldeckLippe en Hessen-Homburg. H. M. de Koningin van Engeland is, vergezeld van haren broeder, den regerenden Hertog van Sakseti.Meiningenden 13 Jnlij te Liebensteiit aangekomen, en aldaar door hare moederde Hertogin-weduwe verwelkomd. Men verwachite haar tegen den oosten te Meiningen, Op de markt te Mentz zijn oen 18 Julij volkomen rijpe druiven ter koop aangeboden, Te Spiers mogen de dagbladen niet eerder uitgegeven worden, dan nadat derzeiver inbond onderzocht is gewordenhetzelfde heeft ook ia andere streken van Duitschland plaats gegrepen. Wij vinden uit Berlijn van den 11 Julij een berigtop hetwelk wij vermeenen ook onze landgenooten bijzonder te mogen opmerkzaam maken. De heer Df. Pauliéec van onze bekwaamste g»neesheerenheeft dezer laatste dagen aan onze overneden de noodzakelijkheid voorgesteldom loka. len te vindenwelke dieneo zouden om de lijken van de armere klasse te kunnen nederzetten, tot dezelve knnnen begraven worden, om aldns da ziekten te vermijden, welke voorde levenden kunnen ontstaan, wanneer het lp gedurende eenige dagen in een bewoond vertrek geplaatst worde; hetgeen deze klasse van menschen wel is verpligt te doen, aangezien de bekrompenheid vac bonne woning, welke gewoonlijk ongezond op zich zelve, veelal van Incht beroofd is, en meestal nit eene kamer bestaat, waar «oms nog twee huisgezinnen huizen, Deze geneesheer Da het aantal ziekt-n te hebben opgenoemdwelke vooral in grooten warmte daardoor ontstaar kannenstelt voor Berlijn veertien verschillende lokalen voor welke bijna alle onderaarsche ruimten zijn in verschillende kerken. (HIerI voor zot zeker wei was anders uit te vinden zijn). Het publiek zou niet genoegen een plan van zoo grooc eene nuttigheid voor het algemeen wel- Zön zien tot stand gebragtmaar men vreest zeerdat de menigte men. schenweïke gebruikt worden by de begrafenissenzich tegen eenea maarregel, welke voor allen zoo weldadig is, in hun eigen belang zul len verzetten. (Hetgeen zeker hier te lande geen plaats zou vinden.) GROOT. BRITANNIE. Londen dea 23 jnlij. In de zitting van het Hooger Hnis van den Sisten, is de tweede lesing vau de wee omtrent het armwezen met 76 tegen 13 stemmen doorgegaan, in deze zitting heeft nog lord TKestmeath zijn verlangen betuigd dac men ter voorkoming van lasterlijke en beledigende aanmerkingen door de leden der beide Huizen maatregelen nemen mogtdaar de Parlements leden het uitsluitend regt hadden, om elkander op elke wijze door woor den' te beleedigen en te lasterenzonder daarvoor te kunnen gestraft wor. deD. De lord kanselier heeft hem echter van zijn voornemen, om dien aangaande eene motie te doen, afgebragt, om dat het strijdig met de vrij heid van spreken van de Parlemeuts-leden wezen zou heu eenigzms té beperken. Omtrent de armen.wetten heefc zich in het Hooger Hnis lord Brougham, voor vele leden zeer ergelijk uitgelaten, vooral toen hij beweerde, ae ge- stichten ter opneming van arme oude lieden hoogeiijk af te kenren de- wijl armoede in den ouderdom een geval wasdat elk vooruit zien en voorkomen kon. Zij merken hier te regt op des lords gebrek aan mede. doogen met ongelnkkigen. In het Lager Hnis is denzelfden dag de tweede lezing doorgegaan van de wet ter beteugeling der woelingen in Ierland met 14Ó tegen 25 stema men. Het blijkt hieruit meer en meer welk een invloed de Iersche volks- leider O'Cornell heeft, daar men nu vast geloofc, dac deze bill met de gemaakte veranderingen, zal aangenomen worden. Nog heeft in deze zitting lord Palmerstonop hem gedane vragen ge. antwoord, dat, hoewel de regering nog geen stellig berigt omtrent de aankomst van. Don Carlos in Spanje had, zij echter reden meende te heb- bendit te moeten veronderstellen. In beide Huizen hebben verschillende woordewisselingen plaats gehad, ten bewijze van de onvergenoegdneid van vele parlemencs.leden over de verandering in het ministerie. Den 2»sten bad de Engelsche regering aan de twee grootste rijks, stoomboorendie in den Theems lagen, de Medea en de Salamander bevel gegeven om dadelijk naar Portsmouth te vertrekken, hetgeen mee zulk eenen spoed geschied is, dat eenige tot de equipage behoorende of- ficierendie aan land gegaan waren, mee dezelve niet hebben kunnen vertrekken. Hoewel dezelver bestemming niet bekend was, meende men echter, dat zij met een ontwerp, ook van de Franiche regering, om in ae ztken van Spanje tusscben belde te komen, in verband stond, Uit bijzonderheden wegens het vertrek van Don Carlos medegedeeld blijktflat hl] zijne maatregelen zoogoed genomen had, dat zelfs zijne ijve. rigste aanhangers zijne afreize eerst vernomen hebben nadat de vorst behnn. den in Spanje aangekomen «va». Onder het voorwendsel eener zware ver.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3