DUÏTSC BLAND. TaïësT detl aS Jnnij. Volgens berigten tilt den Archipel van het begin deter nisand. wat de pest op het eiland Sc;o uitgebarsten dezelve was met een schip uit Syrië komendealdaar overgebragc, Te Tschesma en op de gansche knsr van Smyrna had zich echter niettegenstaande het ge. horigen zeer levendig verkeer met dat eiland, nog geen spoor dier ziekte opgedaan, maar wel te Ko.istantinopel, waar zich te Pera reeds eenige pest-ziekten geopenbaard hebben, Men zegt, dat den u Julij de plegtige overgave van het algemeen gonvernement van de bondsvestPg Ments, door Oostenrijk aan Pruissen plaate zal hebben waartoe Print Wilhelmbroeder des Konings van Pruissen, te Ments verwacht wordt. De generaal van Muffling zal hem als vice.gou. verneor vervangen. Bij Göttingen, op een dorp Bovenden, hebben in het laatst van Mei, bloedige geschillen tasscben de boeren en de studenten plaats gehad. Ten gevolge eener, zoo men zegt, onbeduidende aanleiding, door eenen stu. dent gegeven, hebben de boeren, twee dagen achter een, den 2psten en 3osten, de studenten, welke zich in het dorp verzamelden, met palen, mistvorken en ander landgeweer overvallen en deerlijk mishandeld. Te Göttingen heeft men maatregelen genomen om te voorkomen, dat de jonge lieden geene bloedige vergelding tegen hunne tegenpartijen gingen oefenen en in het dorp zelve zijn eskadrons kavallerie binnengêrnktwaarna er eenige personen gevangen genomen zijn. Het Journal ie Frankfort bevat de volgende vlugtlge beschouwing van verschillende Mogendheden van Europas In Engeland vervolgt het hervormde ministerie zijn werk. Het stelsel van lord Grey besiaat om zoo langzaam mogelijk toe te geven, maar om toch zonder opbonden iets aan den liberalen geest toe te staan. Deze, gelijk san de ton der Danaïdenzal altijd wat vragenzonder dat de maat ooit vol wordt: het is lord Grey niet onbewust, dat eenmaal de dag moet aan. breken, in welken dat toegeven zal eindige» door onmogelijk te worden, daar alles la toegestaan. Wat zal dan gebeuren? dat het radicaliamns, ziende dat het niet meer kan voldaan worden langs wettige wegenlangs den weg van revolutie er toa zal gerakeD. Iedereen ziet dat deze ont. tnooplng zeker, onvermijdelijk ia. Maar met langzsam ie werk te gaan, zal het ministerie Grey lang knnnen toegeven, en bij gevolg laog knnnen bestaan. Het is waar, in lateren tijd kan daarvan net noodlot van Enge. land afhangen: maar de opvolgers hebben er zich eenig op te beroepen, en lord Crey zal niet minder voor een liberaal en een wijsgerig minister in de oogen van de nakomelingschap doorgaan. Frankrijk is ten prooi aan de DoctrinsireD. Frankrijk ia eene school, eeoe klasse en nieta meer. Het ia onderworpen genoorzaim aan een mi nisterie, die de geschiedenie vaD Engeland raadpleegt, hetwelk als staat, kundige godsdienst de onfeilbaarheid van Alhion heeft. Daarin is alles ge legen. Toen ie Broglie de zaken bestuurde opende hij zijne geschiede, nis van Engeland, en zocht de bladzijde op om te raadplegen: indien da bladzijde er uit walwerd Guizot gevraagd. Guizot bestuurt thans het Fraosch ministerie. De geschiedenis van EDgeland zal niet afgebroken wotdep, Spanje is bevredigdindien men de dagbladen van Parijs en Londen ge- looven moetindien men gelooven zsihetgeen waaiheid isdan ia zjj het Diet geheel. Wat Portugal betreft, ichjjnt het niet ais of Don Pedro zich van Engeland wjlde emanciperen, en niet begrijpt, dat het niet voer niet is, dat men Donna Maria op den troon gezet heeft? Een ministerie Pal- mla, een regent gekozen uit den adeldom van Engeland, zie daar bec- geen Don Pedro tot rede zal brengen. Parijs zal zich met Madrid, Lon den met Lissabon bezig honden, alsdan alleen zal de patriottische en na- lionaie zaak zegevierenwelke de patriotten en nationalen niet zullen willen omhelzen. Men zegtDuitschlacd is matigen zal het geheel zijn indien niet ge. vorderd werd dat het Noorden niets bezettedezonder er het Westen vin te verwittigen: en het bewijs, dat men er van geeft, is, dat het Westen °m Ancona te bezettenzich veel moeite gedaan heeft om de toestemming vin het Noorden te verkrijgen. Napels is nitgenoodigd om deel te nemen aan de qnadruple.alliantie, Eene enkele zaak kan hetzelve doen vreezen, zjj is de ouderdom en de ondervinding van haren Koning. Misschien zal men zeggen, dat Spanje en Portugal niet anders hebben kunnen doenen datzich niet in het geval bevindende om te knnnen gedwongen worden zich met het juk van deze twee Mogendheden te beladenhet edeler en waardiger van hem is rijne sonvereine onafhankelijkheid te bewareD. Zwitserland wordt stil niettegenstaande de onruststokers. De Koning van Ssrdinle gedraagt zich gematigd, niettegenstaande de uitdagingen, welke de ruit van zijn volk geitootd hebben. Zoowel in het eenais in bet ander land, ia bet onruststokende element bekend. Belgie nasr verschiller.de kanten door onderscheidene staatkundige en godsdienstige partijen heengesleept, schijnt niet gelukkig 'te zjjo. De Bel gische geestelijkheid was op het punt om eene wederlegging van de leer. Hellingen van den abt Lamennais in het licht te gevenmen deed hetzelve opmerken dat als zij Lamennais wederlegdezij haar eigen gedrag zou verooideelen, en zij beeft er van afgezien. Arme Belgische geestelijk, beid, welke het liberalismni heeft willen doen zamengaan met de gods dienst, en welke niet meer iu orde kan gebragt worden, ds» door haar eigen werk en eigene redeneringen aan de verachting ten prooi te geven. (De schrijver zwijgt over Noord-Nederland: menigmaal prees hjj den toestand van dit onder z(jne tampen gelukkig land; ook hier dan mogen wjj beslniten, hij wist niets in Noord.Nederland te berispen of af te ltenren.) Niets vsn dat alles, ten minsten voor het tegenwoordig oogenblikli van dien sarddat het de vrede van Enropa zou kunneD storen. Het staalkundig vraagstuk schijnt zich te verplaatsen en naar het Oosten te züp overgebtagt, Wjj zullen haar later op de boorden van den Bospo. rus volgen. 6^ Keulen den 9 Julij. Heden namiddag omstreeks vijf nre is H. M. de Ko. ningin van Groet-Britannie met gevolg, onder bet gebulder des gescbuts, en het luiden der klokkenhier aangekomen en aan het logement het Kei. nflijkt Hof afgeatapt. GROOT. BRITANNIE, Londen den 9 Julij, In het Hnia der Gemeenten heeft den yden eene aeer onstuimige beraadslaging omtrent Ierland plaats gehad. O'Connell en be anderen van die partij hebben hevig uitgevaren. Sommigen zgn zoo verte gegaan, dit zij niet alleen van eene afscheiding der wetgeving tui- schen de beide deelen des Rijks gesproken, maar in de verte zelts met eene geheele afpcbeoring van Ierland gedreigd hebben. Bij stemming heb. hen echter de ministers de bovenhand behouden. Tegen aanstaanden Maan dag beeft de heer O'Connell eene nadere motie omtrent Ierland, in ver hand met de wet tot beteugeling der woelingen, aangekondigd. Toen heeft lord (.handos een voorstel gedaan, om den landbouw te be. vorderen door belastingen af te schaffen, welke denzelven drukken, Lord Althtrp heeft die motie met alle kracht van redenen bestreden, en einde. lj)k is zij met 190 tegen 174 stemmen verworpen. In het Hoogerhnis heeft lord G«j, den 8 Julij, gevraagd, of de beraad- ilagingen over het ontwerp van wet tot handhaving van de rost van Ierland tot den volgeDden dag uitgesteld mogten worden; ais ook of die over het vetbeteten der armwetten, eenige dagen suogten veis.hoven worden. I Volgens der Timesheeft die verschuiven ver d? verdere behandeling van de heide bovengenoemde bills in het ISnis der Lords door den graai Grsy, I gevoegd bij bet jongat voorgevallene in het Muis der Gemeenten, een ge rucht in deze hoofdlied doen verspreiden, hetwelk gisteren avond hoe lan ger hoe meer veld won en tevens bijval en geloof vond, namelijk: dat Zijner Majs, ministers eindelijk zeiven de onmogelijkheid zonden ingezien hebben, om zich nit het legio van moeijelijkheden en zwarigheden te red. den, welke hen thans omringen, en bet dien ten gevolge raadzaam en nood zakelijk geoordeeld hadden, om aan Zijne Maj. gezamenlijk hun ontslag als ministers aan te bieden. Uit dit een en ander laac het zich ook zeer goed verklaren, om welke reden al de ministers gisteren avond, ongeveer tea 9 ure, nog aan de woning van den graaf Greyin Dowaingstreeceenen kabinetsraad gehouden hebben. Hierop bevat de Nederlandsche Staatscourant van Zaturdag het volgende: VolgeDS een heden in omloop zjjnde gerucht, zouden werkelijk alle da leden van het ministerie Grey, in den avond van den 8sten, bun ontslag van den Koning van Engeland gevraagd en bekomen hebben, en zoude de vorming van een nieuw ministerie door Zijne Maj. aan Sir Robert Peel op- gedragen zijn. Hoewel wij niet gewoon zijD, van loopende geruchten gewag te maken, meenden wij echter het bovenstaande, in verband met de giste- ren door ons gegeven berigten uit Engeland, te moeten mededeelen. Wjj geven evenwel het loopende gerucht enkel voor hetgeen het is. De Engelsche bladen maken ond»r den titel, een Kanibaal, de vol gende daadzaak beltendwelke inderdaad eene merkwaard ge wreedheid vertoont. John Sergeant, werkman in eene manufaccunr van tabak te Great.Bridgebjj Birmingham, en Tom, kleedermakers.knecht, oneenlg. beid gekregen hebbende, besloten, na elkander eenige liagen te hebben toegebtagt, volgens de regels te boksen. Een cirkel vormeerde zich rondom hen, Tom zijn bestrijder omvergeworpen hebbende, en zich voe lende smoren in de armen van Sergeant, drukte hem met kracht de keel, om hem te noodzaken los te laten. De ongelukkige Sergeant liet zijne geheele tong uit den mond hangen t Tom neemt dadelijk de tong van zijne mede-partij tusachen zijne tanden, en bijt hem geheel af. Sergeant is naar het hospitaal gebragt: men zegt, dat hij voor altijd stom zal wezen. Een bevel van gevangenneming is tegen Tom uitgevaardigd. De Marqnis van Breadalbane, is onlangs gestorven, de volgende bepalingen omirent zijne goederen nalatende: Zijne bezittingenwelke men op 300000 p. st. (ƒ3,600,000) berekent, hadden aan zijnen oudsten zoon moeten overgaan, ais natuurlijken erfgenaam vao de goederen vao zijnen vader, of verdeeld zijn geworden tusschen de overige kinderen; verre van dat, Heeft de overledene geëischcdat deze aanmerkelijke som gedurende co jaren op interest zal geplaatst worden ten einde zijne do meinen te vergrooien, welke zich reeds bijna van de eene zee tot de andere uitstrekken. De vasallen van dezen Marqnis z(jn zoo talrijk, dac in 1819, toen prins Leopold hem een bezoek kwam geven, 3,000 Schotten op het plein van het kasteel verschenen, in hun nationaal kostuum ge. kleed, en na verschillende evolntien te hebben uitgevoerd, in verschei dene detachementen terug trokken, elk door hunnen eige» fluitspeler ge leid. Dit schouwspel was wel gegeven om aan den doorluchcigen bezoe ker een denkbeeld van de uitgestrektheid van de groote bezittingen dei Marquis, en van de magt, welke oudtijds een kapitein van opper-Schoc- land had, te geven. Toen Z. M. dit land bezocht, begaf zich een talrijk gevolg uit de inwoners van Breadalbane met degens en schilden gewa. pend naar de hoofdplaats van Schotland, en speelde een importante rol in de plegiighedenwelke aangerigc werden, om de tegenwoordigheid van den Koning te vieren. F R A N K R IJ K. Zijne Maj. de Koning heeft den 5 July de onderscheidene bisschoppen aangeschreven om de voorbede in de kerken te laten doenvoor huo die in de vermaarde Julij-dagen van 1830 gevallen zijn. De heer Delessert heeft een berigt uitgegevenaangaande de spaar banken van Parij»; uit hetzelve blijkt, dat ia 1833 in dezelve ia gestort een bedrag van 3,640,000 fr.iu 1833 een bedrag van 8,733,000 fr. en alzoo 5 millioenen meer dan in hec vorige jaar; dac de spaarbank op den 3isten December 1833 aan de gezamenlijke deelhebbers achnidig is geweest ruim 15J miliioen fr., en dat, bijaldien zij als toen haar vermo» gen tot gereed geld had gebragt, zij een overschot zonde hebben gehad van isoo duizend franken, Het gemiddelde bedrag der ingelegde gelden heeft in 183e beloopen van ieder boekje, 276 fr.in 1833, 378 fr., en de heer Delessert heeft niet nagelaten aan te metken, dat zoo dikwerf er vrees ontstaat voor oproer, de inleg vermindert, en de aan eragen om terugbetaling toenemen. Men heeft tevens hec bedrag opgegeven yan de gelden, welke in 1833 te Parijs in de loterij ziin gelegd. Hetzelve kan op 12 millioenen worden begroot, en daarvan zijn 8 millioenen voor winoende nummers uitbetaald, weshalve de inleggen een verlies van 4 millioenen hebben geiedep. De schrijver merkt aan, dat een dergelijk kapitaal, op deze wijze gebruikt, binnen vier jaren zoude zijn uitgeput, terwijl hec daarencegeo in de spaar bank gelegd zijde binnen dat tijdsverloop met 2 millioenen zoude zjjii vermeerderd. Men heeft evenwel te gelijker tjjd aangekondigd, dat de ingelegde som in de loterij vao 1832 tot 1833 aanmerkelijk ia afgenomen; dat dezelve in 183a in geheel Frankrijk heeft beloopen 32! miliioen franken,, in Parijs alleen 17! miliioen en daarentegen in 1833 in geheel Frankrijk 265 mij. lioen en in Parijs isj miliioen; hetwelk voor de hoofdstad alleen eene vermindering van 5 millioenen oplevert. De schrijver oordeelt, dat deze uitkomst grooteudeeis aan hec bestaan der spaarbanken moec worden toe geschreven. MENGELINGEN. LIJKPLEGTIGHEDEN By HET OVERLIJDEN VAN R A D A M A, Koning van Madagascar. De Koning van Madagascar, Rtdama Manjakastierf den 24 Ja/IJ 1828 ten twee uren na den middag; zijn dood bragt ieder in verslagenneid. De itad Fananarive had een aomber aanzien: de hulzen waren gesloten, eu de itilte, welke overal heerschte, werd slechts door jammercoonen afge broken. Volgens hec aloud gebruik, hadden mannen, vrouweD en kinderen van-alle jaren en rang, bec noofd als teeken van wanhoop geschoren. Eerst den 11 Angustus des ochtends werd de dood des Konings alge- meen bekend gemaakt; van dac oogenblik af aan tot des avonds coe, wer. den elke minuat kanonschoten gelost. Den laden, bij het aanbreken van den dag en tot middernacht coe, lie ten de forten, de batterijen, de artillerie en de Infanterie, van haif nar tot half nur, beurtelings, ronw.schocen hooreo, Hec binnenste en bniten. Ite van het paleis was met wit en blaaow iinnen benangen, eu de weg, die naar de poort ten westen van Besstkane leidt, onder aan de trap van de Franouvola (1), werd mee zwart lumen bedekt, en mee eene dabbele ry (1) Franouvola is de hoofd.reiidentie van den Vorst, Bessakane Is zyn tweede paleis.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3