A"' »S34i LEYDSCHE -i.teh NEDERLANDEN. Levobn den 5 Junij, Door Zijne Maj. i« bij besluit van den 3 Jno(j het volgende bepaald: Art. I. Dat de aflossing van de nog overige schatkist-biljettenrentende art ten honderd, tal plaats hebben dorr de te doene nitlotingeo a. Dat te dien einde zullen worden voortgezet de trekkingenaangevan gen ter voldoening aan de bepalingen van de wet van den 14. December 1831. {Staatsblad N°. 34), too als die geregeld zjjn bij besluit van den 5 Maart 1832. n'. 55; 3. Dat de, bij die trekkingen ter uitloting aangewezen nommers en soor- ten vsn schaikist.biljettendoor de zorg van den minister van financiën openbaar zullen worden bekendgemaakt, en dat dezelve losbaar zulien zijn in gereeden gelde, bii de Nederlandsche bsnk en bij de agenten van den algemeenen Rijks-kassier in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotter dam, op den eersten dsg der tnaar.d, volgende op die, in welke de nitlo. ring plasts vindt; na welken dag gecne verdere renten op dezelven tallen voldaan worden; 4. Dat aan de houders van de af te lossen schatkist-biljetten, die zulks zouden mogen verlangende gelegenheid zal geopend worden om voor die aflossmg ie bekomen «chsrkisi.biljecten rentende vier ten honderd, bij zoo verre sis de voorraad derzelve zal strekken; 5. Dat, aanvankelijk op Zatordag den 7 Jonij 1834, p'aats vinden de uitloting van twee duizend nummers, elk voor duizend gulden kapitaal, der schatkist-biljetten rentende zes ten honderdom aflosbaar te zijn den uten Juli) 1834. Zijne Maj. de Koning heeft bij een ander onlangs genomen besluit benaald, dat de pakecraart op de VVeic-Indiën zal worden opgeheven en buiten werking gebrsrgt, Eerstdaags wordt binnen '1 Hage terng verwacht Zijne Exc, de baron deSelky. envoyé-extraordinaris en roiuister-pleoipotentiaris van Denemaiken aao Het Nederlandsche Hof, die gedurende twee Jaren met verlof de resi dentie had verlaten, - Zondag II, heeft de nieuw benoemde minister van koloniën, luitenant, generaal van den Bosch, in handen van Zflne Maj. den Koning, den eed, als zoodanig, afgelegd. Voigens berigt van den minister, zal dezelve aan ellen, die hem in deze z(jne betrekking itta persoonlijk mogten hebben mede te deelen of te verzoeken, de gelegenheid daartoe verschaffen des Donderdags ven elke week, aes middags ten één ure, in het lokaal van bet ministerie in deze res dentie. Naar men verneemt zijn vin wege het provinciaal gouvernement de plaatselijke besturen aangeschreven, dat de jongste door Z. M. gemaakte bepalingen ten aanzien van de reserve-schutterijenhet thans mogelijk tpaken ,om de financiële aangelegenheden der schutterijen ten platten lande, zoo als die bij Koninklijk besluit vsn 18 December 1831, N*. 55, zijn daargesteld voor den tijd van vrede te regelen: en dat dienvolgens worde bepaald, dat door deo schuttersraad van elk batailloo of half bataillon, j.„ibk« In de maand Jonijvo.-r hot rotgeod jaar, eene begrooting ia triplo zal wotden opgemaakt, welke begrooting, na, Ingevolge het vast gestelde bij art. 34 der wet van deo ndeo April 1827, aan de daarbij belanghebbende pliaiselijke bestoren te zijn voorgelegd, vervolgens, vóór het einde dier maand, aan den bevelhebber van net korps zal moeten worden irgediend, die dezelve met zflne aanmerkingen, zoo aie beitaan vóór of op den 10 Joli) van ieder jaar, aan de vergadering der Gedepu teerde Staten zal opzenden, om daarna dcfinitievelijk te worden vastge steld; wanreer, van wege Isatatgemelde vergadering, de bepaling van het juiste aandeel in de kosten der schutterij aao de verschilleode plaat, selijke bestoren zal worden medegedeeld, ten einde dit aandeel in de gemeeote-begrooüng van het volgena jaar in uitgave op te nemendat voor de loopende dienst eene zoodanige begrootiog, als nog ten spoe digste, op de voorgeschrevene wijze, zal worden opgemaakt en Inge. dienden wel gerekend van primo Januarij 1834; terwijl de weinige kosten, die vroeger mogten zijn gemaakt (mits behoorlijk bewezen), geheel ten laste der plaatselijke kassen zullen worden geledenenmit dieu gevonden bij omslag over alle de gemeenten, die tot elk batailloo of nalf bataillon behooren en dat de kosten, welke door de voormelde organisatie en iniiaadhonding der rustende schutterijen zullen worden veroorzaakt, nimmer aanleiding zullen mogen geven tot het uittrekken op de scnut- terlijke begrootingenvan een booger bedrag dan van ééne gulden per jaarvoor ieder werkelijk dienend manzijndeten slottede schutters iaden bijzonder ultgeDOodig, om, bjj de voordragt der uitgaven, zich tot het volstrekt noodige te oepalen, en daarbij steeds alle mogelijke spaar- zaambeid io acht te nemen. De heer JV. J. Roblé, betaalmeester te velde, is nit deze betrekking eervol ontslagen en tot arrondissements-inspecteor te Nijmegen benoemd. Tot ade loitenant-adjudants by de late en 2de divisie van het korps Mariniers zijn benoemd de ade luitenants H. van der Heek en F. C. R. baron Quarles de Quar/es. Eervol olt de dienst zijn ontslagen de 2de lnitenant i Ia solte van het regiment Lansiers, Jonkheer P. E. de Salve de Bruneton, en de ade lui. teLant bij het 24ste bataillon reierve.schutterijF. M. IV. Testa, uithoofde zijner benoeming als vice-consul io Griekenland. Ook is aan den op non.activiteit gestelden majoor van de Infanterie, P. A. Hsmbachpensioen verleend geworden. Aan den pasrden-poitmeester te Rotterdam, den heer IV. (Volters, is eervol ontslag verleend, en in zjne plaats benoemd IV. Hartman, aldaar woosachtig. GRIEKENLAND. U't Motichen schrijft men van den aa MeiGeloofwaardige brieven tut Nauplia melden, dat de opperhoofden der zamenzwering tot omver- atotting der Regering, Griva, Kolokotronizijo zwager, en de in Muncben vroeger als afgevaardigde geweest zijnde Koliopulos Plaputas, tot de deud. straf veroordeeld zijn geworden. De tijding daarvan had de grootste woede onder hunne aanhangers verspreid. Van den kant van de voormalige Patikaren en zoogenoemde Klepten rooveriwerd eene poging beproefd rot be vrijding der veroordeelden, die op de vesting Icschkaie gevangen zitten. Het daardoor ontstane gevecht moet bloedig geweest zijndoch de Beyer- eche soldaten hebben de bovenhand behouden Er heerscht onder ae par. lijennog groote gisting, doch bet land is overigens 10 rust. Van den 28s'stenwas de tiding ontvangen dat acht perso-en dié door bet geregishof aldaar cot'verschillende straffen veroordeeld waren, gratie erlangd hadden en voor den tijd van één jsar onder toeziet der politie gesteld waren. Vijf acdeien, tegen welke hec doodvonnis was uitgespro. ken waren wcelijks begenadigdzijnde hunne straf In 20 jarigen dwang arbeid veranderd. Uit Aegypte waren berigten, dat het leger van Ibrahim-Vzchz weder aanmerkelijk versterkt werd. RUSLAND. De Russische Keizerlijke academie vani wetenschappen brengt, met ver zoek aan de vreemde dagbladen, om znlka over te remen, eene testamen taire beschikking van den nu overledenen geneiaal der artillerie, graaf Araklschejeu>, bekend. Bij deze beschikking wordt bepaald, dat hij gene raal, uit'dankbaarheid voor de weldaden, hem door Keizer Alexander geschonkenen het vertrouwen, doordien Vorst in hem gesteld, id h-c Jaar 1833 een kapitaal van vijftig duizend roebels, io 'tRijks bank heeft nedergelegd, met den last, dat hetzelve gedurende de drie en negentig volgende jaren, onaangeroerd, en dus met interest en interest op interest vermeerderd zon wordendat hij deze som tot eene premie bestemde voor dien Russischen schrijver, die, na verloop van honderd jaren, te rekenen van den dood van genoemde» Keizerdat Is in het jaar 1925 de bestevolledigstenaanwkenrigste en sierlijkste levensbeschrijving vaa Keizer Alexander, in de Russische tasl zou vervaardigen; dac na verloop van twee en tachtig jaren na 1833, namelijk ^1915, zoowel de Russische bank ais de academie van wetenschappen verpligc zal zijn. die testamen. taire beschikking in alle binnen- en buitenlandsche dagbladen bekend te maken, met opgave van de juiste som, tot hoe verre het kapitaal door het vermeerderen der inietessen opgelopen iaten einde dezelve in tijds aan het publiek, nevens de prijsvraag, bekend te doen worden; dat de be kroonde schrijver drie vierde van genoemd kapitaal met de interessen zal bekomen dit het andere vierde gedeelte aan de Russische akademie van wetenschappen verblijft, om het bekroonde werk mee de meeste naanwkeu- righeld en pracht in drnk te doen verschijnen met bijvoeging van eene ia koper gegraveerde beeltenis van Alexander l. dat hec getal exemplaren tot op 10,000 mag gebragt worden, en dac dezelve niet hooger zullen verkocht worden dan volstrekt tot bestrijding der kosten noodlg is ten einde ook den armen Ras in staat ce stellen, de geschiedenii eens Monarch! te bezitien die Rusland en gansch Europa van het jok der slavernij verlost heeft. Van de, na de bestrijding der kosten, nog overgeblevene gelden, zal een accenit uitgereikc worden aan den schrijver, wiens werk het bekroonde het meeste nab(j komtalsmede aan heo die het werk het beste in de Duicsche en Franic'ne talen zullen overzetten. Hec kapicaal van vijftig duizend roebels, zal naar berekening van den erflater, volgens den tegen, woordigen Interest van 4 ten honderd, eene som van 1,918,950, en dus de hoogste prijs 1,439,120 roebels bedragen. Ten slotte is\ io deze be. schikking nog bepaalddatindien de boven gelaste aaokondigiDgen in de dagbladen op zijnen tjjd geene plaats heeft gehad zijn weccige nakomeling en bezitter van Grusino verpligc zjjn zalbjj de regering daartoe plegtlg aan te dringen. SPANJE. De Gazette de Madrid vaa den 24«ten Meibehelst den volgenden Ko ninglijken Convocatie-brief tot vergadering der algemeene Cortesvan het Rijk: Donna Isabella II, bij de Gratie Gods, Koningin van Kasnlie, Leon Arragon de beide Sicllleo Jerusalem Navarra Grenada Toledo Va lencia Galicie, Majorca, Sevilie, Sardinië, Cordova, Corsica, Mutcia. Minorca, Jaen Algarvie, Algesiras, Gibraltar, de Canarische eilandeo de Oost- en West-Indien, de eilanden en het vaste ISDd der stille Zuid zee Aartshertoginne van OostenrijkHertoginne van üourgondievan Brabant en van Milaan; Gravinne van Hapsburg, Vlaanderen, Tyrol ea Barcelona; sonvereine Vorstin van Biscaye, Molina, enz., enz., enz, En in haren Koningljjkeo naam, Donna Maria Christina van Bourbon als Koningin-Regentesse gedurende de minderjarigheid van hare doorluch. tlge dochter, aan alien die de tegenwoordige akte zieo en vaa dezelve kennis nemen zullen salutdoet te weten Dat, om in uitvoering te stellen, wat geregeld is door de fuudamen. teele weiten der monarchie, bijzonder door de wet V, titul XVI 2de gedeelte, en de wetien I en IItitul VII, boek 6, der nieawe redactie; Volgens de grondslagen in hec Koninglijk Stsrut vastgesteld, van het welk de uitvaardiging, de handhaving en de voltrekking bevolen zijn door mijn Koninglijk Dekreet van den loden April des tegenw <01 liigen jaars; Ingewonnen hebbende het advies van den Regeringsraadvbd den Regentschapsraad en van den Raad der Ministers; Ik besloten heb bijeen te roepen, zoo als ik bijeenroep mits dezen, de algemeene Cortes van het Rijk, die zich zullen moeten vereenigen in de heidensiad Madrid op den 24sten dag der aanstaande maand juiijdag, op welken de plegtige opening hunner vergadering zich onledig boude met de gewigclge aangelegennedenwelke ik, mij veiiaieode op hare houwen crouwaan hare beraadslagingen zal voorleggen, Dien ten gevolge, gelasc en beveel ik, dat tegen voormelden dag, in da hoofdstad dezer Koningrijken zich vereeoigd bevinden de Procere» aan wien deze citel coekomc, krachtens art. 5 van het Koninglijk statue, en diegenen aan wie ik deze waardigheid zai neonen toegekeud krachtens alt 7. van dit zeilde statue. Insgelijks zullen zich vereenigen de Procuradoresverkozen door de steden en gemeenten, overeenkomstig den inhoud van het Koumgltjk dekreet derzeifde dagteekeninghetwelk de wijze ea den vorm der verkiezingen vaststeleen zich bepalende binnen de te dieu einde hun verleende magtigit.g. Het is derhalve mijn welbehagen, dat, in naam mijner Doorluchtige dochter, Isabella II., de tegenwoordige Koningüjke byeenro ping met ada behoorlijke plegistatigheid worde uitgevaardigd, ten einde aan onze Koning rijken het nieuwe tijdperk vaa vooispoed en glorie te verkondigen, het. welk zij van het herstel eeuervoor het goed Debeer der monarenie zoo bij u tnemendkeid gewigtige instelling moeten verwachten. Hec zal u dienen voor gehoord, en gij zult tit deszelfs vervulling al het veieiscbte beschikken. Ik de Konikginne Regentesse. I„ Aan Don Francisco Martinez de la Rosapresident van myaen raid d.r ministers."

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1