A0* 18344 LEYDSCHE COURANT. zi dl A MAANDAG DEN a JUNI/ KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, bij circulaire mis. live van Mijnheer den Gonvernenr van Zuid-Holland van den 16 Mei 1834, N".®JA?, Provinciaal-blad N'. 53), ontvangen hebbende de door Hon E i. Groot Achtb. de H. H. Gedeputeerde Staten van Enid.Holland voor den jarei834., gearresteerde lijst der als bevoegd erkende beoeffenaren «an de onderscheidene takken der Geneeskunde, welkers inhoud door afkondiging Is bekend gemaakt, brengen bij deze ter kennis van een ieder, wien zti'ks zoude mogen aangaan, dat gemelde lijst ook voortaan ter visie van de be langhebbenden tet Secretary dezer Stad zal zijn gedeponeerd. Lejden den 39 Mei 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE Ter ordonnantie van dezelve, P. A. DU M e v. Pui, lal iel IseU arul anii'4 alk: erdti alMl NEDERLANDEN. Lev den den 1 Junij, Uit 's Gravenhage meldt men van den 31 Mei het volgende: H. K. H. prinses Frederik beeft eergisteren avond den Franschen schouwburg met Hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd Voor de eerste maal gaven Mr. Choi let e- MUe. Prévost het beroemde stuk Robert le Diableaan bet e nde waarvan deze bekwame toonèelspelers teruggeroepen zijn. Naar men verneemt, zullen dezelve in de aanstaande week over Belgie naar Frankrijk teroglteerendoch met het wi ter-aboonement dezes jaars, hetwelk met den 1 sten Septemb-r een* aanvang neemt, bet Hoagsche publiek wederom met hunne komst veraangenamen, zijnde zij voor dac abonnement geenga. geerd. G durende de maand Junb', zal de schouwburg gesloten zijn, en daaraan eemge nrociLe hertellingen en verfraaiingen worden toegebragt. Ia Jalil, wanneer dezelve op nieuw geopend zal wofdeD, zal men door eer. korps ballet werden veraangenaamd. Gisteren avord heeft men te 's Hage het genoegen gehad eenlgeder verd ensre'iike tonreelspelers van den Amsterdamschen Siads-Schonwburg san het hoofd waarvan zich Mevr. Mullergeb. Heestermanbevond, io het treurspel Fedraten tOJneele te zien verschijnen. Het daverend toejut. chen strekte ten bewijze van de goedkeuring, die hun spel heeft ver worven Het smartte de aanwezigen, dat Mevr. Je/gerhuis in het vierde bedrif. door eene plotselijke ongesteldheid werd overvallen, waardoor zij is verhinderd geworden hare rol van Aricia te voleindigen. Bii Koriinglitk besluit van den tasten Mei, is de heer Huge Chris- Haan Gildemeester benoemd tot Nederlandsch consul te Nieuw-Orleans eu vcor den staat van Louisiana, in plaats van den heer P. Laidlavo. [)e tweedd luitenant van het regement lansiers N°, 10, M, G. A. F. Riouet graaf de Carraman graaf de Chimaj, is op zijn daartoe gedaan ve'iork eervol ut de dienst ontslagen. De jaarlijksche vergadering der Duitsche naruur. en geneeskundigen zal, ing vo'ge de ter vorige bijeenkomsc gemaakte bepalingen, met goed- Veurirg der Wurtembergsche regering, dit jaar, en wel in de maand Sep tember aanstaande, te Stuttgard gehouden worden. De bestuurderen van dn genootschap, de heeren geheimraad von Hartmann en profaisor D. Jae ger te S'Ui'gard, hebben zich bereid verklaaid, om aan diegenen onzer vaderiandsche geleerdenwelke aan de vergadering mogien wenschen deel te rtnun, alle gevraagd wordende inlichtingen te geven en naar vermogen bii te dragen tot vervulling der wenscben, welke men opzigtelljk het ver- Wijf in genbemde stad aan hen mogt kenbaar maken. Uit Amsterdam wordt de volgende kennisgeving medegedeeld: De lt:mer vsn koophandel en fabrieken brengt mits dezen ter kennis van den handel, den inhoud eener by haar, van den alhier residerenden Consul van de beide Sicilien, ontvangene mededeeling, houdende berigt, dat de Kei zer van Marccco zijne havens voor de Siciliaansche schepen gesloten en te gelijker tijd bewijzen van vijandelijkheden gegeven hebbende, door het in zee bmngeD van twee gewapende Brigantijn-schepenterstond door het gouvernement van Zijne Maj. den Koning der beide Sicilien, ter bescher- ging van handel en scheepvaart, de vereischte bevelen gegeven zijn om tene scheepsmagt van vier oorlogschepen naar de bedreigde punten te doeu vertrekken. Uit 'a Herrogenbosch tchriift men van den 38 Mei het volgende: Gilleren avond omstreeks 10 ore ontstond er alhier iD de loodpletterij van den heer F- G. van den Bogaert een hevige brand, welke in korten tijd zoodanig wil toegenomen, dst de fabriek, toen de brand zich open baarde, in lichte laaije vlam stond en onuitblnschbaar voorkwam. Zijne Exc. de opperbevelhebber dezer vesting, de Gouverneur der pro vincie en verdere nutortteiten begaven zich onmiddellijk derwaarts en alle maatregelen werden genomen om het gebonw, hetwelk tusschen eene me nigte huizen en pakhuizen gelegen was, te blusschen. De bevreesdheid voor verdere gevolgen was algemeeö, hoezeer men dadelijk de noodige voorzorgen genomen had om het in het voorbuis voorhanden zijnde jagt. kruid te bergen. Al dadelijk sloeg het alarm. Het garnizoen kwam onder de wapenen en waren de brandspuiten der stad en twee anderen die tot de artillerie be hoorden en op laat van den opperbevelhebber aangeveerd waren, in wer king. Heeren brandmeesters, de spuitgasten en ingezetenen wedijverden om het zeerst, ten einde de vlammen meester te worden, gelijk men dan ook allen lof aan het garnizoen moet toekennenhetwelk zich bij den brand Zoo door goede orde als ijver heeft onderscheiden. Onbegrijpelijk moet het voorkomen, dat slechts één der belendende hui zen aan het dak voor een gedeelte vuor gevat heeft, terwijl de vlammen zoo hevig woedden, dat de huisgezionendie in de nabijheid woonden, henne goederen hier en elders bergden; het geheele gebouw en de ma. come ia vernield geworden. Heden nacht ongeveer één nnr was men eerst het vunr meester, en, dank zij der Voorzienigheid, dat Zij de stad voor verdere gevolgen beeft bewaard, In vele jaren heeft men alhier zulk eenen spoedigen en feilen brand niet bijgewoond. De schade ia aanzienlijk en voor als nog onberekenbaar ook 11 de oorzaak van den brand onbekend, Abes is m de beste orde afgeloopen. Naar men uit Deventer, van den S9Sten dezer'des'namiddagsberigt» heeft de generaal Le Favauge den 37sten aldaar eene groote wapenschonwi ng gfbroden over de daar ter stede In bezetting liggende troepen. Op de naris-heide heeft eene algetneene inspectie en monstering plaats gevonden. Den s8sren is deze wapenschouwing voortgezet, zijn de casernes bezig» tigd, de krijgslieden geïnspecteerd, en de theorie der onder-officieren onderzocht. Den spsten is de revue met eene wapenoefening op boven genoemde welde besloten, die van 'j morgens 7 tor na den middag l|ure heeft voorrgedonrd. De generaal heeft zijne bijzondere tevredenheid be tuigd over de goede orde en krijgstucht der krijgslieden, zoo veel tot bunne kracht en sterkte medewerkende. In de zitting van de Belgische kamer van den a8 Mei, heeft de heer Zoude een verslag gedaan op het reeds vroeger vermelde verzoekschrlfc van Genrsche katoen.fabrikantendie een verbod van invoer van vreemde kateen-stoffen als het eenige middel hebben voorgesteld, om den ondergang hunner fibrijken te voorkomen. Genoemd lid] gaf bij die gelegenheid te kennen, dat sommige leden zijner commissie geeoszlnt vreemd waren van het denkbeeld, om zoodanig een verbod, ten minste voor zoo veel de ge drukte katoenen betrof, voor te stellen, en liet zich met ongewone he vigheid tegen de Fransche regering nit, die, volgens hem, de Belgische comroiasarl'senwelke naar Parijs gezonden zijn, om over een handels verdrag te handelen wel beleefdelijk had omvangen maar echter alle voor Belgie voordeelige veranderingen in het toltarief weigerde, en in haar ver. bodstelstel bleef volharden. Het was dus tijd geworden, om Frankrijk met gelijke wapenen te bestrijden; de lankmoedigheid van Belgie behoorde een einde te nemen, en de wetgaviDg behoorde niet langer te dulden, dat die land door de voortbrengselen van vreemdelingen overstroomd werd, die hunne eigene markten voor de Belgen gesloten hielden. De commissie, waartoe de heer Zoude behoort, was echter niet voltallig genoeg, om de vereischt wordende maatregelen van wedervergelding te knnoen voorslaan, en hij stelde dus voor, dat daarbij nog vijf leden mogten worden gevoegd; waartoe door de kamer besloten werd. Overigen» beweerde hij, dat da Gentsche fabrikanten zich werkelijk indringenden nood bevonden, en om helsde dos geenszins het onlangs door den heer Dumtrtier in de kamer geop. perde gevoelendat de klagten dier fabrikanten ongegrond en slechts hec gevolg van staatkundige partijschap waren. De ex-Koning Jeróme Bonaparte ia den 38 dezer met de atoombooc van Dover te Osiende aangekomen. De generaal van Halen i» Donderdag van Broisel naar Spanje mee verlof van één jaar vertrokken. Wij vernemen dat hij door Leopold toe ridder der Leopolds-orde is benoemdtot erkentenia voor zijn gedrag alt vrijwilliger in den veldtogt van de maand Augnitus 1831, In een Belgisch dagblad vindt men het volgende artikel: De plunderingen en de gewelddadigheden, de moorden en de verbannin gen, gouverneraents-maatregelen in gebrnik b(j de tegenwoordige groote mannen van Belgie, hebben tot niets gediend; de aanhangera van het Hui» Oranje Nassau zijn In Belgie daardoor niet overwonnen zij doen de mo. derne Sulla s tot op hnnne stoelen Qcurulesivoren stoeltjes del Romein, sche raadsbeeren) beven. De constitutie behelst de uitsluiting van de wet tige dynastiedoch dit is niet zeker genoegelk persoondie tot eene provinciale deputatie wordt toegelatenmoet die dynastie afzweren. De Belgische wetgevers worden door vrees en een knagend geweten gedre ven; en steeds in angst zijnde, dat zij hunne posten zullen verliezen of verdreven worden, willen zij zich zoo vast mogelijk vestigen. De heerste voorstanden van dien maatregel zijn de heeren Nothomhd'Huart en 1FHefsehmidtmenschen van een gezond oordeel. Doch naauwelijka heeti de kamer dit voorstel aangenomen, of de minister Leheau een ander genieniet minder sterk wanneer het de vrijheid in alles en voor allen be treft stelt eene andere wet voorzot versch uit Parijs aangtkomen ten gevolge van eene slapeloosheid van Lodewjk Philip. Deze weeu'c 8 arti kelen bestaande, verbiedt, op geldelijke en ligchamelijke straffen de terug komst van de Nassau's terug te roepen of te oewerken. Uit den be- lagchelijken n(jl blijkcdat deze wet te Parijs des nacht is opgesteld en in der haast naar Brussel is gezonden. Dit zijn nu de lieden, die tegen bet besluit van 1815 vnur en vlammen spuwden? Ziedaar de bewerker» der revolutie, welke de vrijheid van gevoelen en het regt om dezelve te niten zonden aanbrengen Zij hebben een schrikbewind gevestigd: de gevoelen» worden onderdrukt, en de rege ringloosheid onder de bescherming vin de schandelijkste willekeur gesield. Voortaan zullen de gevoelens strafbaar zijn, even als onder het schrikbe wind van Bonaparteen het Belgische volk, voor hetwelk deze dwiage- laodijtot overmaat van schande, was voorbehouden, zai niet meer mogen denken. In een ander dagblad leest men:| Zoo wij de dreigingen van eenige onvoorzigtigen gelooven, hoodt zich de Orangistiiche partij verre van over wonnen te zijn, en is op eene nieuwe poging bedacht om de herstelling der Nassau's te bewerken. Men houdt vereenigingen en middsgmalen in de omstreken van Antwerpen, en zoo w|j eos geheel verlaten kunnen op hetgeen men ons heeft berigt, hebben onlangs eenige bekende en onver, beierlijke Orangisten, het middagmaal gehouden met eenige anderen, die zulks kunnen zijn, maar geene oorzaag daartoe hebben. Het gouverne ment zij voorzrgiig; soort 2oek soort, zegt het spreekwoord; en zeker i» het, dat dagelijks ambtenaren aangezocht worden door maoneodie niet schijnen te kunnen vergecen, wat z|j aan het voormalige gouveroemeoc verschuldigd zijn. Vroeger was gezegd, dat het plaatselijke beitnur van Lenven eene depntatie naar den aattsbisschop van Mecbelen gezonden had, om aan dien prelaat onmiddellijk ie verzoeken, de Katholijke universiteit te Leuven te doen uprigteo. Hei blijkt nu echter dat men zich alleenlijk bepaald heeft den aartsbisschop te verzoeken, de uitvoering van zijn voornemen uit te stellen tot op de stemming van de wet over het hooger ouderwijs door de beide kamers. Volgens het dagblad FUniots zonden de Belgiicha bisschoppen van voornemen zijn, tegen de maand October aaostaaudete Mechelende leerstoeleo voor de faculteiten der theologie, der philosophie en letteren, en der mathematische en physische wetenschappen bij oe algemeene katho lijke universiteit, te openen. Het Franscb biad l'Univers Resigieux kondigt

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1