die ió a 24 men ster!: waren, oo!r op deze senaten, zoo vielen er d ran ben dood ter aarde, een tamelijk aantal werd zwaarder ofliater gewond. Een nog ongehuwde smid, eeti jong man, snelde, toen hij het schieten boorde nit eene naburige herberg naar zijn geheel in de nabijheid gelegen hnis, om zijne moeder gerost te stellen; op het oogenhlik dat hij de huis deur opensloot werd hij door een schot gedood. Het andere is dus; Het bedroevende voorval, op den avond van den 2 Mei alhier gebeurd, geeft aan buirenlardsche bladen weder stof tot verkeerde of verdraaide berigten. Het kan onze taak niet wezen al die valsche mededeelingen te weêrlegg'en; daar echter de Hanauer-Courant van den 4den dezer een cor. rerpondemie-artikel uit Frankfort behelst, hetwelk, naar luid van deszelfs inleiding, als eene onpartijdige en juiste voorstelling dier ongelukkige ge. benrtenis moet gelden, zoo achten wij ons verpllgt, eenigedaarin vervatte geheel onjuiste epgavecvolgens eene ons geworden geloofwaardige mede- deelingte moeten verbeteren. De student Rupner is niet, gelijk in den beginne de spraak ging door een schotof door eenige andere hem van vreemde hand toegebragte bescdadigicg om het leven gekomen de gereg- telijke lijkopening heeft bewezendat bij aan de gevolgen van eenen val, daar hij bij het nederlater. op bet hoofd gevallen en zich de hersenpan gekwetst had gestorven is \m gee -rlei aBdere wond bekomen heeft. Even zoo onwaar is de opgaaf, dat oen tweede der gevangenen door een schot in het lijf doodelijk gekwetst, een d "de door bajonnetsteken en sabelhou wen zwaar geteisterd geworden is, "ml is waar zijn beide mede naar be. neden gevallen-, en hebbande den voet gebrokende ander zich den voet beschadigdmaar oudere hr/etwer of wond hebben zij niet be. bomen. In het algemeen- it over gehepi hot voorval de strengste en snelste onderzoeking bevolen en alvorens ds uitkomst daarvan bekend iszullen wij ons van alle veidere mededeeiingen over eene gebeurtenis onthouden, welke alle burgers dezer stad niet dan mat stnert vervullen kan. Slechts eene omstandigheid achten wij nog te moeten aanvoeren. Er is namelijk, zoo wij vernemen in eecen pilaar der konstabels-wacht eene kogel gedron- gen, waaruit duidelijk blijkt, dat er inderdaad op de wacht geschoten ge. worcen it. Den éden, is te 7 uren de, bij gemelde bedroevende voorvallen, zoo ongelukkiglijk, voor zijn hnis gedoode smids- en Frankforter burgerzoon Georg tred'rich Schreinerop eene piegtige, stille en aandoenlijke wijs ter aarde besteld. Het korps o£cieren der onderscheidene korpsen van onze treffelijke gewapende burgermagtverscheidene atdeeiingen van het korps vrijwilligerswaartoe de overledene behoorde, vervolgens zijne nabestaanden en vrienden, treurende meisjes die zijn graf met bloemen bestrooiden, als ook een groot aantal in het zwart gekleede burgers en geburen, zijn zijne lijkkoets gevolgd. Toen de baar onder het gewelf van het portaal des kerkhofs geplaatst was, zongen aldaar verscheiden leden van hec alhier be. st.ande zang-gezelschap een treurgezang. Bij het graf hield de zielzorger en nabuur van den overledene, heer pastoor Deeken eene op verschei, dene plaatsen treffende er. diep aandoenlijke lijkredeen laatstelijk verhief zich nogmaals een plegtig treurgezang. De overledene was 27 jaren ond. Vrede zü zjjner asch Bij de treurige plegtigheid heeft de grootste orde geheerrch, GROOT.BRITANNIE. Londen den 6 Mei. Gisteren heeft de heer Harveyin het Hnis der Gemeenten een voorstel gedaan, dat een adres aan Z. M. zou worden aangeboden, hoodende, dat het Hoogstdenzelven mogt behagen, de be. ataande pensioenlijst it doe. nderzoekeo. Na vrij langdurige debatten, en nadat lord Althorp en ds Stanley verklaard hadden, dat zij hunne posten zouden trederleggenl'aidieu dit voorstel werd aangenomen, is hetzelve, gelijk mede een am' "dement van den heer Strutttot benoe. ming eener commissie ter Onde... ehing van de misbruikenwelke voort, spruiten uit het verieenea van pensioenen en gelden uit de civile lijst en de schatkist van den Staat, verworpen. Den 2den dezer heeft te Sirmingham, in de Little Carlesstreet, ten hnize van eenen vuurwerk-maker, >en gevolge van het vuur vatten van eene zeer groote hoeveelheid buskruid, eene vreesslijke ontploffing plaats gehad, waardoor twee huizen in d. lucht gesprongen en een derde genoeg, zaam geheel vernield zijn. Bovendien hebben eenige personen bij dit on. geval het leven verloren, terwijl andere zwaardere of ligtere wonden be. komen hebben. In het graafschap Nordhampton, in Noord.Amerika werd in 1800 eeue gevangenis gebonwd waarbij voor de gezondheid der gevangenen zorg is gedragen. Intusschen heeft men er Diemand ingebragt dan één persoon, om zijne schulden; uit medelijden werden dezelve door de in woners, voldaanen sedert heeft hec graafschap eeue ledige gevangenis. F R A N K R IJ K. De beraadslagingen over het toestaan van den onderstand aan de schouw burgen der hoofdstad van 3,3001000 fr.zijn den éden vrij hevig geweest. Onder hec voorwendsel nameljjk van op die uitgave te willen bezuinigen, verklaarden zich eenige leden der oppositiemet name de heer Gamier Pagis, tegen hec toezigc dat door het gouvernement in het belang der openbare orde en zedelpheid over de schouwburgen wordt uitgeoefend, immers tegen de zoogenaamde willekeurige maatregelen van den tegen, woordigen minister van binnenlandache zaken, den beer Tuiert, die een keizerlijk dekreet van het jaar 1806 had opgedolven, om eenige stukken, die niet van gevaarlijke strekking waren vrii te pleiten, te verbieden. Naar het gevoelen dier leden behoorden de tooneelvertooningen even als de drukpers, geheel aan zichzelve se worden overgelaten, en elke poging om door behoedende maatregelen derzelver misbruik voor te komen, be schouwden zjj als te kort doende aan de openbare vrijheid door de grond wet gewaarborgd. Deze redeneringen, die op zich zelve niet moeijelijlt te wederleggen warenen inderdaad door de meer gematigden overtuigend werden bestreden, bragten de discntslen langzamerhand op een gewigtiger onderwerp, dar der vrpeid van spreken en schrijvendie wel niet door den minister werd betwist, doch waarvan bijechter door voorbeelden en zinspe lingen, het soms gevaarlijke deed gevoelen, zich zelfs liet ontvallen, dat be- halven de drukpers, ook de redevoeringen in de Kamer der Afgevaardigden gehouden, tot aanmoediging der onruststokers konden strekken en bepaal delijk tot de onheilen, die voor weinige dagen de hoofdstad, de stad Lyon en sndere plaatsen troffen hadden bijgedragen. Vooral deze uitdrukking werd dtor de oppositie als hoogsrbeleedljend opgenomen, eo er ontstond eene hevige en verwarde discussie over de oorzaken van den opstand, die echter tot geen resultaat voerde, d.ar men wederzijds begreep daarop bin nen kort bij de beraadslaging over de aangevraagde buitengewone kredieten, of over het ontwerp tot beteugeling van volksbewegingen terug te moeten komeD. De meerderheid heeft intusschen den minister Thiers getrouw bij. gestaan, zoo niet door kracht van redenen, dan toch door de oppositie door verwijtingen en gedruisch het spreken te beletten; zij heeft des reeds vooraf eenen waarborg geleverddat ook die veerdragten ondersteuning zullen vinden. Van de op 13 en 14 April gekwetste perscneBzijn, ai in het Hitel- Dieu17 in het hospitaal St. Louis8 ia Leval ie Grdce jen de overige gewonden ren hunnen huize verpleegd. Ongelukkiglijk zijn vele wonden zwaar geweestin het Hótel.Dieu vooral Is er bijna geen verpleegde, die niet door verscheiden wonden is getrof fen. Eecen metielaais.gezel23 jaren oud, die aileeu het vuur vaneen I gsnseh pelotons-vuur heeft doorgestaan, zijn de handen door acht irc^éis doorschoten. Deze man is in den besten staat v.?n gezondheid, doch heeft voor aliijd het gebruik zijner handen verloren. In éèiiè andere zaal isjjeëö metacl-vergulder, die vijf bajonetsteken den eenen in het oog, de overigen in de borst heeft ontvangen bij is chaos zonder koorts en zal herstellen. Maar de twee gekwetsten, die de meeste belangstelling verwekt hebben, zijn twee studenten in de geneeskunde, van het departement Iie.et-Vilaine, de een 24, de ander 25 jaren oud beiden stadgeaooten en vrienden, en in aangrenzende bedden liggende. De een is bezweken ten gevolge van ern stige bpomende omstandigheden. Zijn vriend leeft nog en zal naar men hoopt, herstellen. Maar getroffen door drie kogels en twee bajonetsteken is zijn toestand hoogst bedenkelijkmen heeft hem den linker arm moeten afzetten. In Lyon wordt opgegevendat ér van de krijgsmagt niet meer dan 55 officieren en soldaten gedood en 258 gewoDd zijn, van welke 36 waren overleden, Te Toulon heeft, bij gelegenheid van de verjaardag des Konings een ter reede liggend Amerikaansch schip zijn saint met scherp geladene stukken per abuis gedaan, waardoor opeen Fransch schip zeven doodelijk gewond en meer andere ongelukken gebeurd zijn, Uit Baijonne meldt mendat de politie in eenen stel verscheidene pakkenbevattende 2,500 patronenontdekt en Zich van dezelve meestéf gemaakt heeft. Die patronen waren voor dejSpaansche Karlisten bestemd. Dezer dagen is een werk in het licht gekomen van den abt de la Men «ais, hetwelk de openbare aandacht bij uitstek heeft opgewekt. Het voert den titel van woerden van eenen geloovigen. Het is in een zeer hoogdra- venden stijl vervat, en getuigt, volgens bevoegde beoordeelaars, op ver scheidene plaatsen van de welsprekendheid des schrijvers. De heer<& la Men nais heeft steeds geprediktdat eene onbepaalde vrijheid in het burgerlijke als het eenige middel konde worden aangemerkt, om de godsdienst weder te verheffenen de inhond van dit zijn werkwaarin de min of meer ver- wijderde val van alle monarchale regeringsvormen als zeker wordt aange kondigd en zeer hevig wordt uitgevaren tegen de meeste maatschappelijke instellingen, levert een bewijs op dat hijondanks zijne herhaalde verkla ringen van de gehoorzaamheid aan de voorschriften der Pauzen welke verklaringen in der tijd zoo veel vreugde bij de geestelijkheid hebben ge baard) niet van meening is veianderd. Ook hebben zijne voormalige me degenomen z ch gehaast te verklaren datmet de uitgave van dit werk waarvan verseheidenen zich wonderveel hadden voorgesteld, de school, aan welker hoofd de beer ie la Mennais zich had bevonden, alsteneene- male ontbonden en vervallen moet worden beschouwd, Een zeer buitengewoon voorval heeft eene gemeente van het depar tement Etire et Loire in verslagenheid geworpen. Zekere beer P. had een vat cider gemaakt en hetzelve wel zorgvuldig digt geslagen. Op een zekeren dag wilden zijne vrouw ev beide dochters, na zwaar gearbeid te heiïbenzich vertrisscben en steken het vac open. De jongste dochter drinkt schielijk een glas cider en valt dood. Hare zuster, die een glas ge reed aan de lippen had om het nit te drinkeD, stort insgelijks levenloos neder. De verschrikte moeder loopt naar hare burenen wordt een ge neesheer gehaald; deze diingt bij de moeder met vragen in, en wil van haar weten' of zij wel zeker is van aan hare dochters gezonde levensmid delen te hebben gegeven. De vrouw P. aarzelt op deze vraag geen oogen hlik maar begint lerstond van de overgebleven mlddagspüze te eeten ,en drinkt daarop een glas cider. Zij zinkt ontzielt op den grond neder. De geneesheer doet onmiddellijk het fust openslaan en vindt er eenen dooden slang in. Het venijnig kruipgcdlerte was er waarschjjnschjjnljjk in geslo pen alvorens hec vat wem digt gemaakt. MENGELINGEN. LEER van de BOUDDHISTEN en BRAHMINEN in {NDIE. De Bouddbisten en Brahminen komen daarin overeen, dat beide sekten gelooven dat, wanneer hec menicheliik geslacht eenen zekeren graad van boosaardigheid heeft bereikt, buitengewone zendelingen verschijnen, om hetzelve te verbeteren; maar de laatsten leeren, dat, in dat geval, de Go. den menschen worden, en de eerste, dat de menseden zich door het ge. bed, tot de Godheid verheffen, Hoewel de Boeddhisten het Opperwezen erkennen, ontkennen zij, dat Hij zich met de zalren dezer wereld zoude bemoeijen. Hij bestaat, zeg gen zijdoch de werken der Natuur worden door aan Hem onderworpene mindere magten bestierd. De Brahminen daarentegenerkennen in alle za. ken de band Gods als oorsprong van alles. De BoDddhisien leeren, dat de wereld eeuwig heeft bestaan; de Brah. minen, enkelen hunner wjjsgeeren uitgezonderd gelooven, dat dezeive eens werd geschapen. De Bouddhisten kennen geene verdeeling in afzonderlijke standen; bü de Brahminnen, in tegendeel, oefent deze verdeeling haten invloed op alle wetten en alle pligten des levens uit. De Bouddhische priesters worden genomen uit alle klassen van vrije mannen, en kunnen van hunne geestelijke betrekking afstand doen. Hon- ne eerste pligt is ongehuwd te blijven en zich van alles wat eenigzifti kan ontbeerd worden, te onthouden; de dienaren van Brama daarentegen, be- hooren uitsluitend tot dien afgezonderden stand, welke zjjnen naam draagt. Bij hun is hec huwelijk eenen heiligen siaat, waardoor hun geslacnt wordt voortgeplant en buiten hunne eigene vrouwen, kunnen zjj bijzitten hebben. De Bouddhisten, aan wien het veroorloofd Is, zich met vleesch te voe. den, mogen echter niec zeiven het bloed van levende wezens vergieten. De Brahminnen daarentegen onthouden zich van hec een en het ander. De Bouddhisten bewijzen het vuur geene eer en slagten geene offers; het vuur is daarentegen het voornaam voorwerp van eerbied bij de Brammen. De eersten werpen zich voor de overblijfselen van hunne heiligen oeder; de laatsten zien de overblijfselfs der dooden als onzuiver aan. Hunne eer dienst bepaalt zich tot die van hunne Godheden. De gewijde taal der Bouddhisten is de pa li of maghaiade Sanskrit it die der Brahminen. over den aard en het gevaar van^den beet der TARANTULA. Men vindt eene groote meoigte Tarantulas in de zuidelijke deelen van Rosland, in (Valachije en Bnlgane ;en vooral in de omstreken van Odessa. Hare beet wordt voor zeer venijnig gehouden, zoo zelfs, dat hu den dood kan veroorzaken. Het geliefd voedsel van de Tarantula bestaat in de sappen van dieren met warm bloedvooral van ineoscheodie zij gedurende bunnen slaap aanvalt, en waarvan zij bet bloed zuigt. Hare beet veroorzaakt geen ptjn, ook kan zjj laag zuigen, zonder haar offer wakker te maken. Wan neer zij zich verzadigd heeft, keert zjj voor eenige weken naar bare 'cnuilplaats terug, De eijeren uitgebroeid zijndegroeqen de jongen zeer

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3