A*' i'34> LEYDSCHE N'. 47 COURANT. 0/&vir V R IJ D A G NEDERLANDEN. Leyden den 17 April. Konlnglflk besluit van den .qden dezer, N°. 86, Is benoemd tot Dijkgraaf van Rijnland, de Heer Pftrus Cunaeus thans Hoog-Heemrand. 1_ in de Amsterdamsche Ceurant leest men dd 16 April: Gisteren avond hebben svtj bet genoegen gehad, ook HH. KK. HH. de P ins en Prn< s Frederik der Nederlanden, omstreeks half negen ure, in deze stad te zien «arkomen en heden namiddag ten twee.O'e Is deze stad verblijd gewor. den, door de aankomar van HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje met Hoogatoerzelver oudsten Zoon Pms Willem. De aodientie, welke dezen morgen heeft plaats gehad, Is, zoomogelijk, „og talryker bezocht en nog luisterrijker geweest, dan b|j soortgelijke heugelijke gelegenheid in lang het geval geweest is. Dezen avond hoopt ook het Amsterdamsche publiek in het algemeen, zich met de tegenwoor digheid der Kon nglljae Famt'ie In den stajs-schouwburg te mogen ver» beogen, en aan dezelve nieuwe blijken zijner liefde en verknochtheid te geven. Alles op den weg, d en de Vorstelijke Personen zoo naar den schouwburg remeo moeten, als op dien, welken zij bij het binnen rijden der alad gevolgd' zijn, is mei vlaggen en andere vreugdeteekenen versierd. De bovengeroemde courant van heden (17 April) bevai: De verwach. ting van het publiek is niet te lepr gesteld geworden. Gisteren heeft het de Koninglfeke Familienaar welkerdoor den langen duurder zoo bui tengemeen luisterrijke iudientie eenigzins vertraagde komst het met tetk halzend verlangen u tzag, in den stads-schouwburg mogen Begroeten, Het genoegen, »t'° vt'e leden van het beminde Konings.Huis te midden der getrouwe bevolk rg van dere Hoofd- en Handelstad vereemgd te mogen lien heeft zich door levendige toejuichingen aan den dag gelegd, die door de Vorstelijke Personen minzaam beantwoord zijn. Dezen mórgen heeft H. K. en K. H. Mevrouw de Priraes van Oranje hel schoone lenteweder te baat genomen, om uit te rijden en eenen wandel- togt buiten de'Jrtfltderpoöri te doen. Z. K. H Prins F redelik der Nederlanden is, met deszeifs adjudantden kolonel Wa'.dkirchde Land» Werf gaan bezigttgen. Z. K. H. ce Erfprins heeft zich naar het Entrepöt begeven, en eenlgen tgd met dêszelt» bezigtigog doorgebragt Heden middag i» er groot diner ten Hove, Een ontvangen particuliere brief uit 's Hage, d. d. 16 April, meldts Eergisteren, na den middag, zijn de gedrukte antwoorden van het gou. vernemeot, op de gemaakte bedenkingen der afdeelingen van de Tweede Kamer der Su-en-Generaalnopens de financiële ontwerpen van wet, be nevens de veranderingen, welke die ontwerpen ondergaan hebben, aan de leden der Kanoet rondgedeeld.-Reeds heden ochtend zijn die antwoorden en veranderingen docr de onderscheidene afdeelingen in overweging geno. men. Meo had verwacht, dat morgen de centrale afdeeling bijeengeko- men, het rapport derzelve opgemaakt en in eene publieke zitting zou zijn pltgebratt geworden; doch daar, zoo men verneemt, alle de processen- et baal det afdeelirgen, wegena gemeld onderzoen, op heden gedaan, nog niet gereed wsren, is, zoo de bijeenkomst der centrale afdeeling, al» de publieke zitting, op morgen mtge»teld geworden. Bjj de antwoorden der Regering, op de gemaakte aanmerkingen der af deelingen, betrekkelijk de financiële ontwerpen van wet, vinac men ook eenen verlttpigen staat van vergelijking iu»»chen de raming van 's Rijks inkomsten, over het dienstjasr 1833, en derzelver werkelijke opbrengst, be. vattende de gedane eo nog te doene ontvangsten, onder ultimo December i<33. Uit dezen stut blijkt, dat ook In het jaar 1833 een te kort van ƒ4,644.333* 66 Is ontslaan. De taming is oorspronkelgit tezamen gesteld «p eene som van f 49.40»,685. 94, welke heeft moeten worden vermin derd met hel navolgende, te weten: 1°. Met de onder het personeel gebragte lommen voor verbooging van het haarditedengeld in «ommige gemeenten: over de eerste 4 maande 1, f 30,000, 75 opcenten ƒ22,500, over de laatste 8 maanden ƒ70,000, go opcenten ƒ21,000. te zamen 141,500. 2*. Met de brandstoffen ƒ2,100,000, collectief zegel ƒ210,000, 25 op- centen 577 500, te zamen «,887,500. 3*. Met hetgeene gerekend wotdt van de belasting op het gemaal niet te zullen inkomen, vermits de wet op dat middel eerst met i°. Mei 1833 Is ezecutoit verklaard; alt: Hoofdsom 1,4*6,666. 66, collectief zegel ƒ146,667. te zamen 1,613,333* 66. Totaal ƒ4.644,333 66. Bluft /44758.352.*8. bil het op handen zijrde einde van het tegenwoordig aangenomen belittmgs-jaar, zijn van Regeringswege de ambtenaren der belastingen herinnerd aan de op kwohieren van 's Rjjka direkte belastingen te brengen opcenten welke zijn de navolgende G rtndbe lasting ra voos het Rijk, a voor kwade posteng voor de provinciën, en 7 voor de gemeenten, beboudeDS de uitzondering, welke omtrent deze lasiste, krachtens speciale verordeningen, hieromtrent aiogen bestaan. Perunele belasting30 voor het Rijk6 voor de provincieen 7 voor ée gemeenten. Patentregt: 15 voor het Rijk en 23 voor het syndikaat, zullende voor patent.zegelavoor gemelde dienst vao 1834—1835 moeten worden gehe. ren: 45 opcenten voor bet Rijk, en 13 opcenten voor tiet syndikasc. Het heeft Zijne Maj. behaagd, aan de directeuren der vereenlging tot de walvischvangc om de Zuid, te Rotterdam, voor de gedane proef- ,5 tets met het schip ie Eersteling, eene premie van zes duizend gulden '.I toe te leggen. Van Muiden wordt geschreven, dat aldaar den i3den dezer brand in de groote kerk ontstaan is. De brand was zeer geweidig geweest, en hoewel men dentelven door spoedig aangebrtgte hulp, weldra meester werd, 1» echter het fraajje orgel van 1663, bijna geheel vernield. De oorzaak van den brand is nog onbekend, Volgens berigten nit Brussel vsn d«n t4 April, waren aldaar gedu rende den geheelen vorigen dag, buitengewoon veel troepen op de been geweest. Men scheen Dog altijd voor eene nieuwe volksbeweging aldaar 'te vreëzen, en klaagde, dat het aantal Franscbe republikeinen eu andere woelgeesten in die scad needs vermeerderde, in den nacht van den i3den J op den I4den, is de gewezen boekbinder Schavye, thans majoor ,n öei- I gtscbe dienst, op laic van den generaal Mured, ra een iogement te Btussel DEN 18 APRIL ill 8 4 Cf idcl naar de gevangenii gebragte flee b!pt niec, door gendarmes gevat en wat men hem te laste legt. De Belgische Moniteur behe'st het volgende artikel, dat vooral op- merkeliik is, als meu zich het vroeger in Belgie opgegane geschreeuw over de verwijdering van Fontan herinrert: De regering heeft gemeeod onder de tegenwoordige omstandigheden, het 7de artikel der wet van 18 Vendémiairevan het Vide jaar, op eenige vreemdelingen te moeten toepassen, die bekend waren, als tot de omverwerping der door de om. wenteling gevestigde instellingen pit te lokken. Men heeft deze vreem delingen dienvolgens gelast, om op «taanden voet nit het koningrijk té vertrekken. Het meerendeel hunner had de inscbrijvingsljjsteo voor dea aankoop der paarden vao Tervueren mede onderteekend. Van deze bepaling hebben de Belgische bewindslieden zich in de eerite plaats bediend, om eenen der redactenrs van deniy»*, den heer Maruielie de !a Boissièrrealsmede den heer Ch. Fromentredacteur van den Messager de Ganduit Belgie te verwijderen; bij een besluit namelijk van den 12. worden zes vreemdelingen, waaronder de beide genoemden gelast om bin nen 24 uren het Belgische gebied te verlaten hij gebreke waarvan zij door de gendarmerie over de grenzen zooden gevoerd worden. De heer Froment heeft den korten tijd, die hem overbleef, niet voorbij laten gaan, zonder nog bij een scherp artikel over den maatregel hem treffendeuit te wei den waarbij hij ten slotte zegt, tegen het voormeld besloic nit alle magc te protesteren, zich voorbehoudende zijne regten bij de regtbank te doen gelden voorts belovende te zullen volharden in de tot heden volgehouden worsteling tegen het bestaande bewind, en weldra van zich nader te zullen laten hooren. De Emancipatitn meldt: Eindelijk Is de drukker ontdekt van hec geschtift, waarvan sedert acht dagen zoo veel gesproken is, en hetwelk de Orangistische iDscorijvers aan de algemeene wraak dea volki aanduidde. Het ia de drukker van den Kntut en van la jeune Belgigue. In eene giste, ren bij hem bewerkstelligde huiszoeking heeft men de materiële bewijzen gevonden dat de druk van gezegd geschrift bij hem heefc plaats gehad. Hij Is in de Petiti-Cartnei in hechtenis gezet. Verscneiden personen zjjn insgelijks gisteren ra verzekerde bewaring genomenals verdacht vu op roerige geachtften te hebben opgesteld of verspreid. ITALIË. Berigten van Rome meldendatna eenen buitengewoon zacbten win ter, de koude zeer toegenomen en de thermometer menigmalen tot nul gedaald is: den «5sten Maart li er in de Abruzzes sneeuw gevallen. De Notizie del Giorno zeggen dat men twee en een halve eeuw moet op klimmen, om het voorbeeld van dergelijke weersgesteldheidals thans heerscht, te kunnen vinden. Dat dagblad baalt eene memorie aan, te vin den in de arebiven van de Academie der Incoronatiwaarin nen ziet, dat er op denzrlfden dag 25 Maart 1595. sneenw gevallen ia, welke dea geheelea d.g op de daken en zelfs in de airaten bleef liggen. ZWITSERLAND. Omtrent deo nitslag der zending van de afgevaardigden dei eedgenoot- «chnppeitjken bestuur» naar Bern vermeld in een van onze laatste nommers lee<t men than» in een door Duitsche bladen medegedeeld bergt uit Zürich van 9 April, bet volgende: De afgevaardigden zijn nit Bern alhier teruggekeerd maar hebben hun doel, opzigulljk de behandelrag van de zaak der Polen, «lechta ten deele bereikt, Bern wil allereerat in overeenstemming met Waadt en Geneva handelen, om de zaak tot een voldoend einde te brengen, waarotj Zürich, •Is voo'zutend kantoD krachtdadig zal medeweiken. Gemakt m-n op die wijze niet tot eene gewenschte uitkomst dan heeft ook Bern zich oereid verklaard, om de zaak als eene eedgen ootschappe Ijke aangelegenheid té behandelen." DUITSCHLAND. TriSst den 3 April, ODder de hier naar Gibraltar inge-cheepte Polen Is een opstand uitgebrokeo, die echter door de geestkracht van den be- velhebber van het fregat terstond onderdrukt is geworden. De icnnldigen zullen, volgens de bestaande wetten, worden ges raft. De Poolsche ving. telingen schijnen het zich overal tot doel te hesben genomen, vrijwillig aangegane verpligtingen te veronachtzamen. Hier Is hon zniks niet gelukt. Er had zich voor eenigen tijd te Mnnchen het gerucht vetpretd dat een zeker personen zich zeiven als den moordenaar vat Casper Mauser had aangegeven; hij is echter door het geregt niet als zoodactg erkend; want het blgkt, dat hij een landlooper is, die zoodanig door den honger gekweld werd, dat hij tot dit middel zjjoe toevlngt genomen heeft, ten einde zich den kost te verschaffen. Met dat doel ontdekte hjj zich hti eenen boer ïd bet Pmi6sische als den moord.-naarwelke wanende, reeds de premie van 15,000 fl. te bezitten, den landlooper spijs in overvloed gaf. De onschuldige moordenaar werd naar Berlijn vervoerd, doch trok daaelljk zijne bekentenis in. Het aardigste is, dat de boer z|jn geld ver. langt, en maar niet gelooven wil, den verkeerden moordenaar uitgeleverd te hebnen. Van de Hongaarsche grenzen van den 31 Maart, wordt het volgende geschreven: in sommige streken van Hongarije en Zevenbergen, vallen sedert getuitnen tijd veelvuldige wanorden voor. In Erlaa is daarmede een begin gemaakt. Toen de aart -bisschop en gouverneur Pykerna eenl. gen tijd de Preszburg ter gelegenheid van den Rijksdag afwezig te zijn geweest, onlangs te Erlau terug kwam, werden er openlijk bedreigingen tegen denzeiven uitgebra kcen werd er zelfs van eenen aansiag op ziju leven gesproken, die welligt ei kel door zijn overhaast ver.rek verijdeld werd. Men vetzekert evenwel, dat deze haat tegeo den aarts-bisschop niet op staatkundige gronden berust, In Sarospatak werd onlangs eene sfdeeling rniterijdie eenige gevangenen begeleidde, door eenen hoop studenten en gemeen volk overvallenwelke het op de bevrijdiog der gevangenen scheen genmnt te hebben. De sol. daten moesten van hunne wapenen gebruik maken om zich eenen weg te oanenmaar een hunnerdie zich te ver van zjjne makkers verwijderd had. werd door het gemeen van zijn paard getrokken eo met knuppel» doodgeslagen. Volgens brieven nit Letnberg, zou aldaar eene zamenzwering tegen hec gewestelijk bestuur ontdekt zjja geworden.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1