r R A N K R IJ K. De Dstste bestollen waaronder dat behoortwaarhll eer gedeelte van de inkomsten der hoogere geestelijkheid voor de oitdelgine d-r S aatsschtld ifln aangewezen zlfn bij bet publiek zeer goed opgenomen» Men verzekert, dat de gezant van Don Pedro te Madrid aan de Konhein van Spanje io.oóo man holp bendeD gevraagd heeft, en dat het ministerie zeer geneigd schijnt, om aan die aanvrage te voldoen» Verschillende nieuwe voorstellen zijn omtrent het sluiten eener geldlee- ping aan de regering gedaan; maar bet blijkt, dat deze niet met overbaas. ting wil te werk gaan en daar toch voor bet odgenblik in de behoeften van den Staat kan worden voorzie», wil afwachten, of uit den ijver der geldschieteriom haar van dienst te zijngeene voordeeliger voorwaarden kannen voortspruiten. De Carlisten zijn te Vit tor a binnengerukt maar zij zijn, na eenige gij. zeiaars genomen en vertcheidene ingezetenen vermoord te hebben dadelijk weder nit de stad weggetrokken. De opstand bepaalt zich altijd tot Blacajje en Navarra, Men ziet nit deze berigtendit de herovering van Victoriadoor de Carlisten, die reeds weder was tegengesproken, toch plaats heeft gehad, In bijzondere berigten uit Spanje wotdt daaromtrent het volgende gezegd De Carlisten hebben te Victoria schandelijke wreedheden bedreven. Zij hebben aldaar een groot aantal ingezetenen vermoord. Daar zij evenwel vreesden van aan de krijgsmagt der Koningin, die in aantogt was om hen nit de stad ie verjagen, nie». te kunnen wederstaan hebben zij dezelve ver. laten na de ingezetenen uitgeplunderd en zich van alle de te Vittoria aan. wez'ge waper.en mees er gemaakt te hebben. Men wil dat de stad Victoria donr bet vertaad van eenige ingezetenendie der partij van Carlos waren toegedaanovergeleverd is. Hei legernerigt der Carlisten. omtrent de inneming van Vittoria, >an den opperbevelhebber van de koninglijke armée, Inidt aldns: x Ik heb hei genoegen aan Uwe Excellentie te melden, dat ik heden morgen ten 9 ere de stadVtttotia op dtie onderscheidene punten heb doen aanvallen. De kolonne vsn den linker vleugel drong met spoed tot op het grooie siad-plein voort, een groot bloedbad aanrigtende onder de vfjan- den, die alleenlijk door in de buizen te vlugten, ons ontkwamen. De tot den aanval gekommandeetde regter kolonne trok zich zatnen om het hoofd te bieden san ecnen dtom van 200 peseteros (bezoldigde miliciens,) die zich plotseling aan hare achterhoede vertoonden Zii viel met groote hevigheid op hen aan, slóeg hen overhoop, en jaagde hen man voor man over de kling; zoo zeer waren de onzen wegens bnnnen tegenstand ver. buterd geworden. Dit vootdeel, hetwelk ons zeer weinig volk heeft gekost, heeft onze divis e in geestdrift ontstoken, en duizendwerf verhief zij het leve de Kt. tiing.' De troepen, die te gelijkertijd in de stad vochten, hettbeo er zich one nren siaande gehouden. Daarop heb ik lot den aftogt bevel gegeven. Onze verliezen zijn in de bijzonderheden nog niet bekend; doch ik kan 0 verzekeren, dat zij van weioig belang zijn, Om san Uwe Excellentie onverwijld deze berigten te doen toekomen, tteed 'k in geene verdere bijzonderheden; ik zal u die, zoodra mogelijk doen toekomen. De troepen, die eenen geforceerdeo marsen van twaalf nren hadden gemaakt, waren zeer vermoeiddoch zij hebben geen opgeu- blik opgehouden de geestdrift te doen blijken, die hen bezielt. God behoede Uwe Exc., enz. (Ces.) Th, Zumala Carreguy." De dagbladen van Bordeauxdato 22 Maart, melden de ter dood brenging der door de Carlisten te Vittoria gemaakte gevangenen die ramp. zaligen, ten getale van 115, zijn bi) troepen van vijf man, gefusileerd geworden. Men beklaagt zich zeer over Quesada's gestrengheid, die echter door eene zoodanige wreedheid niet zal ontwapend worden. Een particuliere brief uit Madrid, dato 16 Maart, luidt als.volgti De ligting der vrijwilligers voor de stedelijke millcte in de hoofdstad heeft acht dsgen lang voortgedaurd als of het gouvernement er zich op toegelegd had zflne maatregelen gehaat te maken de bepalingen voor de organisatie der bnrgermagtworden door elk sis kwalijk doordaent be. achouwd en verwerken algemee e kiagten. Dit gaat zoo verre, dat op eene bevolking van ruim 200,000 inwoners, men ter naauwetnood een volledig bataiilon miliciens zai kunnen op de been brengen. Men beschuldigt Burgos van deze verwarring en het zou. de zeker voor hem niet raadzaam zijn zichbjj de tegenwoordige gisting, aan bet misnoegen des volks bloot te stellen. Deze morgen reeds vormde zich voor zijne woning een volkshoop, die loide zijn hoofd vroeg, en, indien hij zich toen had durven toonenhjj zoude zijne roekeloosheid met zijn leven betaald hebbeD, En dit alles is aan de regering te wijten men schijnt er behagen in te scheppen het volk op allerlei akelige schouwtoo- neelen te vergasten en daardoor aan hetzelve de meest woeste driften in te boezunen. Zoo zag men gisteren nog, op de Plazuela de Santé Cruz een der pleinen in de hoofdstad, onder een gehemelte, vijf doodshoofden aan de oogen van het publiek ten toon gesteld, met eene zilveren schaal aan eiken hoek, om de geldoiFetingen te ontvangen. Daar men bevond, dat deze tentoonstelling geene aanschonwers genoeg aanlokte, werd alles op eene kar geplaatst, waarmede men de vourname straten rondreed, cot welging van alle redelijke inwoners. Dit schijnen de hoofden vsn »(jf moordenaars te zijn geweest, aan welke men de begrafenis had geweigerdtot dat er geld genoeg zoude bgeen gebragt zijn om den priester te te betalen. Zoo de Regering voornemens is, de grootne verachting op de geestelijkheid te Isden, zonde niets meer dan een zoodanig tooneel daartoe geachikt zijn; maar tevens kan hetzelve gediend hebben om de gemoederen voor te bereiden tot een schrikbewind hetwelk, naar het gevoelen van velen, bet Isnd doorstaan moet, alvorens de beschaving te kunnen bereiken en de weldaden van een goed gouver nement te kunnen genieteo, ZWITSERLAND, Bazel den 20 Maart, Onze conrint deelt de nota mede, welke het eedgenootschap van de Dnitsche Bonds.vergadering ontvangen heeftdit atuk Inidt aldns Hooggeachte Heeren bijzonder lieve vrienden en naburen I Daar het Dnitsch.Verbondmet het antwoord van het Eedgenootschappelijke Voorort gedagteekend Zurich den 22 Mei det vorigen jaara, op het door het Eed. genootachap, betrekkelijk het ter hand nemen van gepaste maatregelenom de nadeelen welke voor de naburige Dnusche staten ten gevolge van het I indringen der Polen in Zwitserland gevreesd werden, geuite verlangen, niet dan met veel voldoening der vriendschappelpe betuigingen en de ver. zekering ontvangen heeft, dat de gezamenlijke kantons-regeringen voorze ker even zoo opregt als ijverig zullen pogen de bestaande uabuurs-betrek. kingen van goede verstandhouding met ai de aan Zwitserland grenzende siateo gelijkmatig te onderhouden zoo kon het niet andera dan bevreem. ding wekken, dat desniettemin vlugtelingen en zamenzweerders uic alle ootden, Zwicsetland tot hnnne verzamelplaats kozen, en dat van daar, door het openbaar en geheime werken van eene alle landen omvattende revolu. tlonaire propragaDdade veelvuldige aanblazingen en opeischingen tot vorateo. moord cd voikscpstand konden uitgaandie gedurende de laatate tijden in Dnitscbland en Italië verspreid geworden zjjnbet kon niet anoets dan bevreemding wekken dat, nit du middelpunt, die in de eerste dagen der maand heb,narij in Savooije plaats gehad hebbende inval der Polen {tail, anen en onderscheiden Duicsche vlug,eliogenbeaioteu, voorbereid eu oe. stnrrH heeft knepen word-n - der iulir ook door hen de vermetele aan*' verders en deelnemers voor dien misdsdigen aanslag hebben kunnen terug keeren, Vast besloten hebbende, niet te geboorten dat jochop DuicSchen grond en bodem, een bra-dunnt van zamenzwerlng tegen de naburige staten vorme, kent het Dnit'ch-Verbonrl z'ch ook het volle regt toeom de getrouwe vervulling v?n algemeen erkende met het volltr-regt overeenkomstige pltgten van den eenen staat jegens den anderen van de aan het Dmtsch-Verbond grenzende staten te vorderen. Verre verwijderd het vreedzaam verblijf van niemand leed doende vreemdelingen in Zwitserland te willen hinderen, heeft het Duitsch-Verbond de overtuiging, dat het de bedoeling van het Eedgenootschap niet zijn kan. met onverschi'ligheid aan te zien, dat die gunst door etkende zamenzweerders eb deelnemers van derzelver straf bare ontwerpen te baat worde genomen, en Zwitserland door hen mee alleen als wijk-, maar als werkplaats vóór hunne, de rust en het bestaan der naburige «taten bedreigende, ondernemingen misbruikt worde. Terwijl derhalve het Duitsch Verbond aan het Eedgenootschap met vól vèrtrouwen het verlaDgen kenbaar maakt, dat betzelve, tot bewyi zijner in den aanvang dezes vermelde vriendschapsbetuigingea, niet slechts alle in het verleden voorjaar nit Frankrijk in Zwitserland gevallene Polen, voor zoo verre zij er zich nog opnoodenuit Zwitserland verwijze, maar ook denzelfden maatregel toe al ole Dnitsche vlngtelingen uitstrekkendie op regtitreeksche of zijdelingsche wijs tot storing van de rust der nabnrige Staten medewerken, zoo twijfelt het Verbond in geenen deele, dat van den kant van het Eedgenootschap aan een verzoek voldaan zal worden hetwelk niet alleen voor het vreedzaam bestaan en de welvaart der nabnrige StateD voordelig ismaar ook in het welbegrepen eigenbelang en in over- eenslemming met die eigendommeljjke stelling iswelke Zwitserland in het Europescbe staten.stelsel bekleedt. Het Duitsch Verbood verwacht derhalve eene voldoende aanneming van dit in alle deszelfs betrekkingen met de grond regelen der handhaving van den etaats-vrede en maatschappelijke orde over eenkomstige verlangen, en zulks met des te meer vertrouwendaar het Verbond zich anders, met opregt leedwezen, gedwongen zou zieDdie maatregelen te nemen, welke de Bondsvergadering zich in de onaangename noodzakelijkheid gezien heeft, bij hate nota van den 15 Mei des vorigen jaara aan te kondigen. Frankfort den 6 Maart 1834. Het Duitsch-Verbond. Eu in derzelver naam de den voorzitter der Bondsvergadering vervan gende Koninglijke Pruiisuche Bondsdag gezant get eekendVan Nagler. DUITSCHLAND. Weenen den 18 Maart, De Prnissiache minister van bnitenlandsche zi. ken de heer Incillon is gisteren avond hier aangekomen. Heden morgen heeft hü met den Vorst von Metternich een onderhoud van verscheidene nren gehad. Overmorgen tullen Daar men beweertde ministers van het Duitscbe Congres eene algemeene vergadering houden, ia welke waarschijn lijk belangrpe zaken beslist zullen worden. In de laatate dagen moet veel over de Lnxemburgsche zaken gehandeld zijn, en men hoopt dat dezelve nn weldra ten genoege van de meest daarbij belanghebbenden zal worden geëindigd. Naar men verneemt zal de heer Ancillon binnen vier weken te Berlijn terug zijn. De dagen van den 10., n. en 12 Maartwaren voor de bewoners van het dorp Zingst Nieuw-Pommeren dagen van angst en schrik. Op oen avond van den 10. ging de wind in eenen vreesaelijken storm over; bijna een derde gedeelte der gebonwen van dat dorp werden van daken beroofd en zwaar beschadigd. Het water van de Oostzee steeg zoo snel en aan. merkelijk, dat het niet alleen de duinen bereikte [maar dezelve oversteeg endoorbrak, waardoor gemeld dorpalt ook Stramioke Moggeuburg enz. met eene gebeele vernieling bedreigd werden. Het zeewater overstroomde jde landerijenen stortie zich in laatstgemeld dorp In het binnenwater nit. Gelukkig bedaarde de storm en daalde het zeewater, waardoor die dorpen voor eene geheele vernieling bewaard werden. Berlijn den 24 Maart. Z. M. de Koning van Prnissen, heeft aao den heer vin Tveu, kamerheer en hof-maarschalk van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, de Orde van den Rooden Adelaar, sde klasse, en aau den kapitein ter zee van den Buckadjndanc van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, de St. Johanoes-Orde geschonken. GROOT.BRITAMNIE. Londen den 26 Maart. Gisteren i» in het Lagerhuis een verzoekschrift van een honderdtal in Engeland aanwezige Polen benandeldtot strekking hebbende om onderstand nit *a lands kas ce verwerven. Lord Palmersson heeft tot ongenoegen van vele ledenverklaard dat zulk een onderstand noch aan de Polennoch aan de andere uitgewekenen kon worden verleend. De heer O'Cetmell heeft de gelegenheid waargenomen, om zich weder allerhevigst tegen de Russische regering uit te laten. Omvangen berigten dit Canton, loopende tot den 16 November, deelen mede, dat de aangerigte schade en de veroorzaakte schaarschte door' de hevige overstroomingen vsn het water en d» aanhoudende regens zich niet enkel tot de hoofdplaats Canton bepaald, maar over bet geheels land uitgebreid hebben, daar onder anderen de stad Chiencnaw ten ge volge van het van de bergen afstroomende water, geheel vernield is ge worden, e» het verlies van 18.000 huizen te betreuren heeft. Van gon- vernememi zijde, alsmede van den kant der kooplieden, werd, zoo veel mogelp in de nooddruft der diep ongelukkigen voorzien. Parui den 25 Maart. De laatste bepalingen van het ontwerp van wet tegen de staatkundige genootschappen, zijn in de zitting van gisteren, eenigzins gewijzigd door de kamer van afgevaardigden aangenomen. Dié wijzigingen zijn dat iteeds bij de roepassing der wetook In geval van herhaalde overtreding, verzachtende omstandigheden in aanmerking znllen worden genomendat het aan het goedvinden van den regter is overge. laten, de verooideelden al dan niet, na het eindigen der opgelegde straf, onder het toezigt der pollcie te atellendat eindelijk degenen, die hunne woningen tot het bonden van ongeoorloofde vereenigingeD heboen laten gebruiken, slechtt dan atrafbair znllen zijn, wanneer zulka willens en wetens geschiedt. Het voorstel der commisaleom bij eene opzettelijke bepaling de ver gaderingen tot de verkiezingeo van afgevaardigden betrekking hebbende, van deze wet uit te Zunderen ia met eene groote meerderheid verwor pen nadat vooraf de mialiter van justitiedoor den heer Odillen Barret en anderen daartoe uitgenoodigd uitdrukkelijk had verklaard, dat het gou vernement die uitzondering als In den geest der wet liggende etkende en Overigens dezelve in alle opzlgten ontoepasselijk hield op enkel toe vallige zamenkomsten tot een wettig doelwelke niet bet kenmerk droe gen eener vereeniging of maatschappij. In de zitting vsd heden heeft eindelijk de dlscnssle geloopen over hec amendement, door den heer Teste voorgestelddat men de wet mee langer dan vjjf jaren verbiodende zoune maken weik voorstel echter na hevigen woordenstrijd is verworpen. Daarna ia het gebeele ontwerp, behoudens de straksvermeide wijzigingen, aangenomen. Ter stemming waien inde Kamer 400 leden tegenwoordig246 hebben voor134 tegen gestemd.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3