MENGELINGEN. Bevestiging behoeft! Naar loid van alle bfl ons Ingekomen brieven valt er san de ontdekking van Kasper Hamers afkomst bezwaarlijk meer te twijfe len» Hij Is de derde zoon van een Roomsch-Katholiiken geestelijken te H.in Betieren en eener hooge dame. Het kind werd door de school. meesteravroBw U. te H. gebragt aan de weduwe eena bosehwachier» te A. bij N.en baar ter zorgvuldige opvoeding aanbevolen, doch J jaar ond lijndebij nacbt en ontijd door eene dienstbode wederom weggehaald. Zijnen naam ontving het kind van den naam der voedstermoeder en van ziine geboorteplaats. Ook de oppasser, die Hauser mishandeldemoet reeda bekend, doch de vader zelf in de zaak niet betrokken zijn. Het onderzoek der zaak wordt ijverig voortgezet. Weenen den 4 Febrnarij. Sedert eenige jaren hebben eenige ambtenaren en andeie persoDen zich te Schemnitz schuldig gemaakt aan ontvreemding van gondstoffen en gouden baren. Schemnitz is eene bergstadln Honga- riie, hebbende roet de voorsreden, eene bevolking van 17.000 inwoners. Aldaar zijn de grootste goudbergwerken van Oostenrijk. Behalve gond leveren deze bergen ook zilver, koper, ijzer, zwavel en arsenicum op. Men heeft er 18 mijnen, waarin 8,000 personen werkzaam zijn. De op. brengsten van deze mijnen of bergwerken worden jaarlijks op 2 millioenen berekend. In vroegeren tijd zijn de opbrengsten belangrijker geweest. In 1690 verkreeg men alleen 1872 mark goud, hetwelk 132,428 dukaten op. bragr. Van 1740 1011773, leverde deze mijnen, volgens Deliusaan goud en zilver meer dan 70 millioen gnldees op. In 1760 stichtte Maria 7heresia te Schemnitz eene berg - akademiebestaande uit een directeur en vjjf professoren; in 1816 waren er 146 studenten.) De instructie van dat proces, waarin verscheidene ambtenaren betrokken waren, duurde zeer lang; 'hans is de zaak geëindigd en de uitspraak gedaan. Negen personen sis de hoofdbeschnldigen zijnvolgers de llongaarsche wetten, ter dood veroordeeldals een tot het zwaard en de acht anderen tot den strop. De overige schuldigen ten getale van 83 zijn tot gevangenisstraf veroor deeld. Verscheidene ambtenaren zijn door andeten vervangen. De schade, die zij het Rijk veroorzaakt hebben, is niet te bereken, doch moet zeer belangrijk zijndewijl deze bedriegerij verscheidene jaren is gepleegd. Het Hep eindelijk in her'oog, dar de goudsmeden in Hongarije hunne vervaardigde voorwerpen beneden den inkoopsprijs van her ruwe metaal verkochten. Het vonnis is ter bekrachtiging aan den Keizer gezonden men gelooftdat 7.. M. de straffen eenigzins zal verminderen. Van Munchen wordt het volgende geschreven Nergens staan zoo vele h'uizn ledig, zijn dezelve zoo in prijs gedaald, en bevinden zich zoovele eigenaars dier. ten gevolge in zulk eene verschrikkelijke verlegenheid als te Muntten. Men heeft ook in die stad een tijd lang veie huizen aange bouwd, in de begirnv zoo het schijnt niet zonder voordeel, maar vervol gers, toe' men deze speculatie te ver dreef, jtot algemeen verderf; want tot op de beste standen in het midden der stad waar te voren geen aan komen aan huizen wasdoen ze in veiling maar spotprijzen; de aanbou* wets van nieuwe buizen, en die hun daartoe geld geschoten hebben, zijd geheel bedorven hoe droevig het in het algemeen te Muncheu met alle hypotheken op de gebouwde eigendommen gesteld is, kan men hier uit aimeten. GROOT* BRITANNIE. Lokdek den 19 Febtuarij. Maandag avond is de heer Graham In het Hnis der Gemeenten, met de begrooting van 's rijks zeemagc voor den dag gekomen, jen heefc bij, na aangetoond te hebben, dat gedurende het tegenwoordige ministerie in dezen reeds meer dan een millioeo p. sr. be snoeid wasen voor de dienst vin bet volgende jaar men zich eene oieu. we besparing van 181 000 p. st. voorstelde, het in activiteit houden van 27,500 man voor de zeedienst, en het voteeren der daarvoor benoodigde gelden voorgesteld, en heeft men zich daarmede, met verwerping vaneen amendement des heeren Hume,. om het getal manschappen op 25,000 te brengen vereenigd. Gisteren avond is de m'orie van den heer (PCttmell, strekkende om eene bill te mogen inbrengen ter verbetering van de vrijheid der drukpers, na korte di'Cössien toegestaan. Een andere motte, van den heer Harvey, om onderzoek te deen omtrent elke op de civile lijst voorkomende jaarwedde van pari'colieren Is daarentegen, na meer ernstige discussien, en na dat inzonderheid de minister tlthorp zich sterk daar tegen verklaard hadmet jpo tegen 182 stemmen verworpen. De heer Pet! en andere Toryleden stemden ia dezen mee de ministers. Eergisteren avond heeft Z. K. H. de hertog van C.heester aan des- zelfs verblijf, te Glocester-house, een aantal voorname personen en vreepde gezanten, onder welke zich onder anderen de heer Dedelde Nederlandsche minister, bevonden beeft, op eeD luistervol diner onthaald. Uit New-Orleans wordt van den 18 November het volgende gemeld Zelfs de hoogst bejaarde lieden onzer stad weten zich geen zoo onge. lokkig jaar als het jongstveriedene te binneo te brengen. De ziekten heb ben zoo vreesselük gewoed, dat alleen in den zomer 900 jongelieden (tus- achen de 18 en 25 jaren) gestorven zUn. Thans zijn wij van dien geessei, God dank bevrïd. Sedert de jongstleden drie weken zijn op de Missb- sippy niet minder dan vijf stoombooten of gezonken of verbranden daaronder ook de San Martin, kapitein Cash, van Bayon-Sarah herwaarts bestemd, die met 500 balen katoen 90 vaten suiker(volgens stellig zekere bescheiden ook met 50,000 dollars in spétie) en meer dan 300 menichen waaronder vele vrouwenen jonge kinderen; voorts eene menigte paarden, enz., totaliter is tót asch verbrand. Op den 31 October des voormiddag», bij hevigen wind en storm brak zoo plotseling brand in het schip uit dat aller in verwarring geraakte. Onder de passagiers bevond zich ook de kapitein Seugstack (zoon van onzen achiingwaardigen Consol in Bremen), een jong than, die zich door arbeidzaamheid, openhartigheid en eerlijkheid aigemeene liefde beeft verworven. Zelf als kapitein eene stoomboot ge. voerd hebberde en derhalve met de behandeling van zulk een vaartuig bekend zijnde, sprak hU der manschap moed in, en snelde naar het roer cm de San Martin san den oever op bet zand te zetten maar de vlam slóeg san de koordljjn door welke het roer gestaard worden even zoo- dra dreef hef schrp weder in bet midden van den stroom waar geene red ding meer mogelijk was. Alles wat de vlammen ontvlugtte werd op een dertigtal tnenscien na, eece prooi der golven. De heer Mirumed, een der geredden zag nog op her laatst hoe kapitein iengstack ter brandende kajuit irtsnelde om twee aldaar gebleven vrouwen te redden; sedert dat oogen- Wilt is van bem niets meer gezienen is hjj dus het slagtoffer zijner menschlievendheid geworden. Ware het roerin plaats van met eene koor- iijnmet eene ketting gestuurd geworden zoo als zulks thans niet onge. woon Is-, dan zonde nee waarschijnlijk den kapitein Sengstack gelukt zija de boot te redden. F R A N K R IJ K. Er zijn wederom bedenkelijke woelingen in Lyon ontstaanmen meende dat dezelve eerst niets te beduiden haddendoch een Lyonsch blad Behelst het volgende! Ongelukkiglijk zijn wij bedrogeo geweesttoen Wij gisteren meldden dat na door de fabrijkeurs billijkerwijze gedane inwil ligingen de werklieden waren bezadigd. Sommigeu der fabrijkeurs wel is waar hébben gehoor gegeven aan de regsmatige ver angens der arbei ders, doch aDderen hebben in huu stelsel volhard en, zoo, de wijsheid hunner beroepsgenooten verijdeld. Het algemeen verbod om te arbeiden Is derhalve onder de werklieden in kracht geble&enen van hedtn af aan is die maatregel volvoerd. Alle de fabrii'ten zijn sedert heden morgen gesloten. Lyon zier zich andermaal geplaatst in eeren bedenkeiijken toestand die tot jammervolle herinnerin gen aanleiding geeft. Uit Parijs wordt van den 19 Februari! geschreven: Een Aide-de-Camp van den heer SoultIs gisteren nacht naar Lyon vertrokken met depeches voor den generaal kommanderende de 7de militaire divisie. De bezorgd, heid wegens die stad stijgt met ieder oogenblik. De zijdewerkendie allen hunne werkplaatsen verlaten hebbenvertoonen derwijze vijandige bedoelingen dat het gouvernement geoordeeld heeft bnitengewone maat regelen te moeten verordenen, ten einde de vernieuwing van de toonee. len der maand November te voorkomen. De dagblada 1 van Lyon van den 5den dezer, zijn verre af van de aigemeene ongerustheid te verminderen, In het dagblad van Toulon leest mens Te oordeelen naar de toebereidselen, die wij zien maken, is het ze ker, dat er in het aanstaande voorjaar van hier eene onderneming zal vertrekken, die wel waarschijnlijk tegen Constancine gerigt zal zijn. Reeds kondigt men de aanstaande komst van den Hertog van Orléans alhier aan ook heeft men Inlichtingen ingewonnen nopens het aantal troepen, dat ieder dorp in den omtrek herbergen kanterwijl men tevens omtrent het stallen van paarden en het aanleggen van magazijnen maatregelen neemt. Sedert eenigen tijd is veel veldgeschut van hier naar de Afrikaansche kust ver zonden en nog veie stukken worden alhier verwacht. Op onze reede eo in de dokken liggen 3 linieschependie reeds geheel gewapend zijnof met welker wapening men ver gevorderd is, 5 fregatten en verscheidene korvetten en brikken. Een en ander is wel geschikt, »m bet geruent van het werkelijk doorgaan der onderneming tegen Constantine te bevestigen." Van den I4den dezer wordt in een dagblad het volgende verhaald Sedert eenigen tijd wordt er van niets anders gesproken dan van het romaneske-avontunrwaarvan onlangs eene vroedvrouw de heldin is ge. weesc. Twee vermomde mannen, verhaalt men, komen eensklaps bij haar binnen, zetten haar een pistool op de borst, in de andere hand eene geld. beurs houdende, en gebieden haar hen te volgen om eene beroeps bezig, heid uit te oefenen. Eene weigering was onmogelijk zij wordt geblind, doektdoor hare twee leidsmannen door onderscheidene straten geleid eo eindelijk haar een huis gebragt, waar zij verwacht werd, en met de meest mogelijke stilte naar de derde verdieping werd gevoerd. Men deed haar eene kamer binnengaan welke men zorgvuldiglijk iloot en nam haar den doek van de oogen. In de kamer was Diets dan een eenvoudig bed, waarop eene gemaskeerde vrouw lag, die hare bnlp behoefde, en door die hulp een kind gelukkig ter wereld bragt. Maar naauwelijks heeft de vroedvrouw het onschuldige schepsel in hare handen, of de twee vermomde mannen ge. bieden haarhetzelve ia het brandende vuur onder den schoorsteen te wer. pen.... Zij deinst van afschuw terng!.... Het gezigt der tegen haar opgeheven dolken laat haar geene andere kenze over dan te gehoorza. men.... en de verschrikkelijke misdaad is volbragt. Zij wordt hierop we. der op dezelfde wijze Daar huis gebragt eD ontvangt daar eene rijke be. looning. Naauwelijks op vrije voeten gesteld, gaat zij hare verklaring doen aan de politie en aan het parket van den prokurenr des Konings, waar zty den prijs der misdaad nederlegt. De politiezegt menheeft de over. bljjfselen van het kind gevonden. IETS OYÏR DE ACUPUNCTUUR. De Acupunctuur is eene geneeskundige bewerking, waardoor men in verschillende deelen van het ligchaam metalen naalden steekt, waarvan de naam vaD Acupunctuur komtdie het prikken met naaldeD beteekend De oorsprong van de Acupunctuur, even ais die van verscheidene an dere geneeswijzen is geheel onbekend. Men weet alfeeD dat de Chinë- zen dit middel uit Coréa hebben overgenomen. De Grieken en de Arabieren waren met de Acupunctuur niet bekend. Kempfer en ten Rhijn, hebben dit middel bij de Japonoezen zien beiigen. Deze beide reizigers hebben ons eenige aanteekeniogeir, betreffende deze geneeswijze medegedeeld en stemmen volkomen overeen bétreffende bare goede uitwerking In vele ziekten. Men bezigt de Acupunctuur aldaar, voornamelijk om eene zeer hevige buikpijn, Senki genaamd, die door eene sooit vin rijsr.bier is veroor zaakt, tegen te werken. Poinaj gelooft dat deze ziekte-aan het onmatig gebruik van dadelens-brandewijn moet worden toegeschreven. Het prikken dient ook tegen hoofd-pijn zennw-toevsllenhysterische ziekten enz., ja zelfs tegen de cholera-morbns. De tot de geneeskunde behoorende wetenschappen, zoo als de kruid-, natuur, en scheikqnde, enz., worden er weinig beoefend. Men leer zich alleeti op de anatomie toe. om de dCelén te kennen wkar'de naald met het beste gevolg kan wotden gebezigd. De wijze om de Acupunctuur toe te passèh is bij de Oostersche volken zeer verschillend. De Indianen, zegt ttempfer'bedie nen zich daar bij van twee instrumenten, namelijk van éedé daald en êeoen hamer. Zij geven-den naam van Teniassi, aan degenen die de ziekte on derzoeken en dien van Fcrilattiaan dezulken die de geneeswijze toe passen. Deze laatste Geneesheeren mogen nimmer zonder hunne instrumenten uitgaan. De hamer waarvan zij gebruik maken Is van ivóotr of hoorn, een van deszelfs einden is dikker dan het anderen met lood gevold om de zwarte te vermeerderen. De steel is lang, hol, en geschikt oin er de naalden in te bergen. Deze naalden zijn van verschillende grootte en lengte. Dezelve zijn tot vier duim langen zeer fijn. De kortste zijn in een schroefvormig hecht gevat. Bij de Japonezen zijn er twee wijzen om de naald in te boren, de eene la met den hamer, de andere met de losse hand, als wanneer men de naald tnsschen beide handen neemt en spoedig heen en weder draait. De plaats der operatie is altoos het gedeelte des ligchaams alwaar zich de zwaarste pijnen doen gevoelen, en soms meet de operatie dikwijls worden herhaald. De naald wordt tot drie en vier duimen diep ingabragt, naar gelang van de ziekte. De Acupunctuur was in Europa bijna vergeten toen Hicg.d'Azijr de ai. gemeene aandacht daarop vestigde. In Parijs wordt dezelve met veel succès toegepasteo Cloguet heeft er in het Hopital de ia Pitiévele zieken mede hersteld. De naalden, waarvan hij zien bediende, waren van staal, goud, zilver of platina, lang eD zeer dun; opdat dezelve niet zou. den breken, werdeotü gloeljend gemaakt, en langzaam weder gekoeld. Opdat de naald n|et te diep ro het vleesch zoude drrogeD, wordt het ein de tegen over de punt, eenigzins omgebogen en een balletje was daarom gedaan. De eerste zieken op wien de Acupunctuur In het Hopital de la Pitii werd toegepast, waren aan algemeen rnuma.iek lijdende. De pijn was niet hevig maar zenuwachtig, en zij waren zonder koorts; in die gevallen is de Acupunctuur van goed gevolg geweest; doch wanneer de pijn zeer hevig is, en er ontsteking bestaat, kan zij niet baten. De Acupunctuur is dos slechts een middel, dat de zenuwen prikkelt, en daaruoor eene teroguerklng veroorzaakt, die de pijnen meestal, (wan. neer uezeive niet ie hevig zfin), doet bedareü.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3