den isten Maart 1834 af, derzelver volle kracht en nadruk worden ach- tervolgd en nagekomen. Gegeven in onze Keizerlijke hoofd, en residentiestad Weenen, dei vierden der maand Januarij, in het jaar na Chrisma geboorte 1834» vaQ onze regering het twee en veertigste. Frans." Ingevolge een besluit van de Oldenbnrgsche regering zal het voor taan aan alle mannelijke ingezetenen van het Groot-Hertogdom verboden zijn, om zich, zonder dispensatie, voor hun 21ste jaar in het huwelijk te begeven. Indien iemand, voor dien leeftijd, buiten *s lands een huwelijk aangaat, dan blqft hetzelve wel geldig, maar de man wordt bij zijnen terug keer in bet Groot-Herto.'.dom met vier weken gevangenis gestraft. Man. neüjke personen, die uit armenkassen onderhouden wo'den erlangen vol strekt geene vergunning om te trouwen. Sluiten zij buiten *s lands een huwelijk, dan wordt bij hunne terugkomst de vrouw aan de grenzen af gewezen en de man voor drie tot zes weken in de gevangenis gezet. Uit Frankfort schreef men onlangs, d, d, 28 Janoarij. het volgende: Zwitserland levert dezer dagen wederom voorbeelden van dweepzucht op. Kortelings hebben de dagbladen melding gemaakt van een landmeisje uit Buclis (Unterwalde), dat biootvoets naar Jerusalem is gewandeld, om 40 francs aan de priesters van het heilige graf te schenken; thans deelt men uit Zurich mede, dat in een dorp, nabij die stad gelegeneene dweep, achtige dienstmeid besloten had, om zich te laten kruisigen; hare mede dweepsters hadden daartoe reeds alles gereed gemaakt, zoo dat het ver. schrikkelijke schouwspel, hetwelk voor eenige jaren te Wildenspuch beeft plsats gehad, zich bijra zou hernieuwd hebben. Het slagtoffer is alleen gered door de bedaardheid van haren meester, die zich tegen deze daad van barbaarschheid verzet beeft. Gottingïn den 29 Janoarij. Gisteren avond barstte In het stadje Drans. feld, in het huis van eenen smid, brand uit; alle aangewende pogingen om dien te blusschenwaren vergeefsen daar het huis in eene zeer naauwe straat lag, spreidde zich de vlamdoor den hevigen wind nog meer en meer aangeblazen, met eene verschrikkelijke snelheid om zich heen. In mirder dan tien nren tijds was de ganscbe stad, ongeveer 200 huizen, eene prooi der vlammen. Alleen een logement buiten de stad, benevens eenige hutten aan het veld zijn staande gebleven. Aan redding van etgendoa, was bij de ongeloofeHjke hevigheid des brands niet te denken zelfs eenjge menschen weroen door de vlammen aangetast en vonden in dezelve eenen jammeivoilen dood. Het was een onbeschrijfelp tooneel van ellendezoo vele honderde menschen, van alles ontbloot, naast de rookende puinhoopen hm ner vroegere welvaart hulp- en radeloo# te zien rondzwervenmoeders met hare jammerende kinderengrijsaards en ziekendie zich niet dan met de uiterste moeite voortslepen konden, leverden met de overigen,die aar. alles gebrek ledenen aan eerstgenoemdenby het verschrikkelijke weder, noch das Doch voedsel verschaffen konden, een hartverscheurend gezigt op. De naburige plaatsen hebben de hulploozen zoo goed mogelijk optenomen; imusschen is de nood zoo dringend, dat de krachten van de inwoners uer naastbij gelegene steden en dorpen .hier niet toereikende z(jn. GROOT.BRITANNIE. Zijne Maj, de Koning van Engeland heeft den 4Februarij het Parlement met de volgende aanspraak geopend: Mylords en Heeren! Terwjjl ik u wederom te zamen geroepen heb voor de vervulling uwer pllgten, verlaat ik mij met vertrouwen op uwen ijver en werkzaamheid, op uwe opregte belangstelling in betalgemeene welzijn, en op awe stand vastigheid in de handhaving van de bestaande constitutie des Staats, op derzelver oude grondslagen en met de regtmatige verdeeling van derzelver roagten. Deze eigenschappen kenmerkten in hooge mate uwe handelingen gedu rende de laatste zittiDg, waarin talrper eo gewigtiger vragen aan de be. schouwing van het Parlement werden onderworpendan gedurende eenig vroeger tijdvak van geipen dnnr. Een der moeijelpste en gewigtigste maatregelen welke dien ten gevolge door de wetgeving bekrachtigd zijn was de wet tot vernietiging der sla vernij. De wijze waarop deze heilzame maatregel in alle de Britscbe Ko- lonien is opgenomenen de voortgang die de wetgeving van het eiland Jamaika reeds gemaakt heeft met de uitvoering van denzelven, leveren gegronde redenen op om de gelukkige gevolgen daarvan te verwachten. -Vele andere gewigtige onderwerpen zullen nog aan uwe aandachtige overweging onderworpen worden. Ik zal bevelen dat aan u worden voorgelegd de verslagen der commissie benoemd om te onderzoeken naar den staat der Municipale Corporatien, naar de toepassing en uitwerking der armwettenen naar de inkomsten der Geestelpheid in Engeland en Wallisdeze verslagen zullen n vele nutcige inlichtingen opleveren, wairdoor gij in staat zult zp te oordeelen over den aard en de uitgestrektheid van gebreken en misbruiken die mogten bestaan, en over de wpe, waarop ter geschikter tijd, de noodige verbe- leringen veilig en met vrucht zullen kunnen ingevoerd worden. Het ia het gestadige doel mijner staatkunde geweescom aan mijn volk bet onafgebroken genot te verzekeren van de zegeningen des vredes. Hierin ben ik krachtdadig ondersteund geworden door de goede verstandhouding, die zoo gelukkig bestaat tusschen mijne Regering en die van Frankrijk en de verzekeringen die ik ontvang van de vriendschappelpe bedoelingen der overige Mogendheden van het vaste land, boezemen mij vertrouwen in op het voortdatend welslagen 'mper pogingen. Ik moet met dat al betreurendat er nog geene eindschikking tnsschen Holland en Belgie heeft plaats gehad, en dat de bnrget-oorlog in Portugal nog voortduurt. Gij kunt verzekerd houden dat ik de meeste zorg zal dragen om gebruik te maken van elke gelegenheiddie mij de middelen mogt kunnen verschaffenom eenen staat van veiligheid en vrede te helpen vestigen in landenwelker belangen in een zoo naauw verband staan met die van mijne blaten. Bij den dood des laariten Konlngs van Spanje heb ik niet geaarzeldde troonsopvolging zper jeugdige dochter te erkennenen ik zal met de grootste zorg den voortgang gadeslaan van gebeurtenissen, die eene Rege. ring zonden kunnen benadeelenwelker vreedzame bevestiging vao het hoogste belang ii zoowel voor dit laud all voor de algemeene rast van Europa, De vrede van Turkije is, sedert de met Mehemed-dli gemaakte schik king, niet gestoord geworden, en zal, vertrouw ik, niet door eenig nieuw gevaar bedreigd worden. Ik zal elke verandering in de betrekkingen van dat Rp met andere Mogendheden trachten te voorkomen waardoor des- zelfs bestaan en onafbankeipheid in de toekomst zou kunnen benadeeld worden. Mijne Heeren van het Huis des Gemeenten. Ik hebt gelast U de begroetingen voor het volgende jaar voor te leg. gen. Zü zijn opgemaakt geworden met in achtneming van de stiptste spaarzaamheid en van zulke bezuinigingenwelke zonder nadeel voor de openbare dienst kunnen plaats hebben. Ik vertrouw oat ik kan bouwen op uwe verlichte vaderlandsliefde en op de bereidvaardigheid «an mijn volkom de middelen op te brengen die noodig mogten zijn voor de handhaving van de eer mper kroon en van bet belang mper Staten. De rekeningen die u voorgelegd zullen worden nopens den staat van de inkomsten, vergeleken met de uitgaven, zullen zeer voldoende bevonden worden. Mylords en Heeren. Ik heb de voondnrlrg te betreuren van den ongunstigen toestand der eigenaars en gebruikers van landen ofschoon in andere opzigten de toe stand des Rijks, zoowel wat betreft de inwendige rost, als handel en nii. verheidhet meest bemoedigend tafereel oplevert van toenemeude ver betering. De in de laatste zitting vastgestelde wetten om verscheiden heilzame maatregelen in Ierland daar te stellen, zijn nu in werking, en men mag verwachten dat er nog meerdere verbeteringen znlleu ontsprniten nlt da werkzaamheden der commissien ingesteld om-andere gewigtige onderwer pen te onderzoek. Ik beveel u aan, om u spoedig bezig te honden met het beramen van eene zoodanige regeliog der tienden in da: gedeelte van het Vereenigd Koning rijk, waardoor alle billijke redenen van klagten worden weggenomen, zon der nadeel voor de regten en het eigendom van eenige klasse -mijner onderdanenof voor eenige instelling In Kerk of Staat, De openbare rust is in het algemeen bewaard gebleven, en de staat van alle de provinciën van Ierland heeft, over het algemeen, een veel gun stiger voorkomen dan op eenig tijdstip van het vorige jaar. Maar ik heb met gevoelens van diep leedwezen en billpe verontwaar diging de voortduring gezien van pogingentea einde de bevolking van dat land op te rnijenom de intrekking te vragen van de vereeniglng der beide landen onder ééne wetgeving. t Ik beb reeds mijn vast en onveranderlijk voornemen aan den dag gelegd, omonder den zegen der Goddelijke Voorzienigheiddezen waarborg onzer nationale ktacht en veiligheid, door alle in mijne magt zpde mid delen ongeschonden te handhaven. Ik kan niet twijfelen aan de ijverige en krachtdadige medewerking van mp parlement en mp volk, om mpn dit voornemen te ondersteunen. Aan de praktijkendie te werk gesteld zijnom eene vpndige gezind heid jegens den Staat en wederkeerig wantrouwen en verbittering tnsschen het volk der beide landen te verwekken, moet voornamelp dien geest van ongehoorzaamheid worden toegeschreven, die, hoewel voor het tegen woordige grootelljks beteugeld door de magt der wet, in vele gevallen toch maar al te blijkbaar ia geweest. De voortduring van zulk eenen geest is voor niemand van rampzaliger gevolgendan voor de misleide werktuigen van deze zoo verderfelijke woelingen het is volstrekt noodig dat de weidenkenden hunne kracht dadige pogingen met die der Regering vereenigen om een einde te ma ken aan een stelsel van oprnijing en geweldwelks voortduring den vrede der maatschappij verwoest, en hetwelk, zoo het deszelfa doel bereikte, onvermijdelijk moet leiden tot ondermping van de magc en veiligheid den Vereenigden Kaningrps." Na de aanspraak en het vertrek des Konings, Is lord Wellingten de eenige geweest, die de staatkunde van het ministerie heeft bestreden; hij zeide onder anderen: dat het Brltsche ministerie jegens den Koning der Nederlanden op eene onregtvaardige wijze had gehandeld, en de zaait van Belgie, indien genoemd bestuur geenen beteren weg insloeg, nog wel tien jaren lang onafgedaan kon blijven; ook: dat Rusland zulk eenen over. wegendeo en schadelijken Invloed in Turkp niet zou bebben erlangd, In dien de Britsche regering, in plaats van werkeloos te blijven en hare vlo ten in den Taag en Douro te laten, of zelft zulk een onden, getrouwen Bondgenoot, als Nederland, daarmede te beetrpen, die zeemagt gebruikt hadom de voortgangen van de» oproerigen Vazal des SultansMehemed- dlite stuiten. Door een en ander had her ministerie het zoo verre ge- bragt, dat Holland, Portugal, Spanje en zelfs Turkjje niet meer onder de bondgenooten van Groot-Britannie konden worden geteld. De minister Grey heeft bem beantwoord, welke het betreurde, dat een man als de Hertog van Wellingten, wiens gevoelen over staatkundige aan gelegenheden in geheel Enropa op prijs werd gesteld, uiedfokkingen gebruikt haddie den Koning der Nederlanden gewis konden aanmoe digen. om in zpe tegenwoordige staatkunde te volharden, hetwelk hij, lord Grey, meende, dat met de ware belangen vsn lijn rijk geheel strij dig wsi. Hij herhaalde de reeds zoo dikwijls door hem aangevoerde re denering, dn de scheiding tnsschen Holland en Belgie eigeDlijk van hee ministerie Wellingten Oagieekende, en betuigde ten slotte zijn vertrouwen, dat de Nederlandsche Regering, hare ware belangen inziende, weldra toe eene schikking met Belgie de hand zou leeneo, In het Lagerhuis heeft de heer Baring zich in denzelfden geest als lord Wellington uitgelaten. F R A N K R IJ K. In de zitting van de Kamer der Afgevaardigden van den 3den Febrnarij, heeft de Prokureur-Generaal Persil daarin Verslag gedaan op het aanhan gige ontwerp van wet tegen het rondventen van dagbladen en staatkondige geschriften: eene wet, die nit de gebeurtenissen te Lyon is voortgespro. ten alwaar in de laatste weken ten gevolge van hét rondventen van re- pnblikelnsehe vlugschriften, door personen, die in het rood of op eene andere in het oog vallende wijze gekleed wareomeermalen volksoploopen zijn oncstaan. Volgens het thans voorgedragen Ontwerp van wet zal het rondventen van staatkundige geschriften voortaan alleen mogen plaats heb ben door personendaartoe door het stedelijk bestuur gemagtigd. De overtreders zullen met 6 dagen tót twee maanden gevangenis worden ge. straft. Ook zullen, op straffe van gevangenis en geldboeten, alle openigk rondgevente geschriften voortaan gezegeld moeten zijn. In dezelfde zitting heeft de minister Thiers een nieuw ontwerp wegen* het toltarief Ingediendwaarvan de bepalingen nog niet worden medege deeld. Hij heeft, als zpe meening, te kennen gegeveu, dat deze zaak nog zeer wel gedurende de tegenwoordige bpeokomse der kamers kon worden afgedann. Alverder heeft de minister van oorlog, maarschalk Soulteen krediet van 27,111,000 franken en die van marine, de Rignyeen soortgelijk krediet van 2,800,000 franken aangevraagd, beiden tot dekking der buitengewone onkosten voor hnn ministerie in den loop van 1834. Deze aanvragen beb ben op de kamer, die thana groote neiging tot spaarzaamheid aan den dag legt, eenen onaangenamen todrok gemaakt. Eindelijk heeft de heer Pataillenamens eene commissie, verslag ge daan op het voorstel van regeringsweg», om den afgevaardigde Cabet wegens het openbaar maken van revolutionnaire geschriften te vervolgen. De heer Pataille heeft gezegd, dat de keer Gabet geenerlei opheldering wegens de bedoelde geschriften heeft willen geven, en voorgesteld, om de aangevraagde magtiging te verleenen. De beraadslaging over deze zaak, waarbij de meerdere of mindere sterkte der repnbllkelniche partij >n de kamer blpen moetzalop verzoek van den heer Cabet zalven plaats hebbenna die wegens de wet tegen bet rondventen van nieuwspapieren; welke laatste den jden Febrnarij aan de orde is. Van de grenzen schrijft men dat de generaal Faldez aan het hoofd van een gedeelte der bezetting van Pampeluna op nieuw tegen de insur- genten was opgetrokken docb hen in de zuidelijke streken van Navarre op de grenzen van Ariagon al te wel had versterkt gevonden, om mee vtuchc eenen aanval te wagen.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 3