NEDERLANDEN. Leyden den 23 Jannarij, Uit Suriname wordt van den 1 December 1833 het vo'gende geschreven: Wjj hebben brieven uit Demerary ontvangen, meldende, dat de gou verneur aldaar, Sir John Smith, de siaven-emaïicipstie heeft gepubliceerd en dat onderscheidene plantage-bevolkingen geweigerd hebben te werken. Wanneer dus het gouvernement hieriii niet voorziet, is alles verloren. Wij hebben vooreerst niets te vreezen, en hebben reeds van het Nederlandsche gouvernement aanschrijving ontvangen, om boven de 200 aangekomene militairen, er nog 8co te ontvangen en dus eene militaire magc van 1400 k 1500 man rcerk te bekomen, voldoende om ons voor bin- nenlandsche vjjanden te beschermen. Onze slaven zijn nlec zoo bedorven als In de Engeische kolomen, wjj hebben geene oproerstookersde Wil- byaansche missionarissen, en andere van dien stempel gehad. Onze gees, lelijkheidin het algemeen, leert onze siaven gehoorzaam aan hunne mees ters te zijn en hen te eerbiedigen; zoo dat wij den schok der emancipa te eenigen tijd langer kunnen nithonden dan in gezegde Koloniën." Uit Nijmegen schrijft mee den 21 Januarij: De hoop op voortdu- renden val des waters is niet vervuld, daar sedert gisteren morgen de ri. vier de Waal weder wassende is; terwijl wij ook van ae Maas hetzelfde vernemen, welke reeds vroeger is begonnen te wassen. De hoogte der Waal aldaar was den i8den, 4 el 97 duim; den Ipden, 4 el 87 'duim; gisteren 4 el 94 duim en heden 5 el 7 duim. Gedurende het jaar 1833 zijn te Alkmaar geboren 309 kinderen, waarvan 166 van het mannelijk en 143 van het vrouwelijk geslacht. Daar- ei tegen zijn overleden 352 personen, waarvan 186 van het mannelijk en 166 yan het vrouwelijk geslacht. Er hebben 70 huwelijken en ééne echt scheiding plaats gehad. Te *s Her.ogenbosch zijn in het genoemde jaar geboren 317 zonen en 333 dochters; te zamen 650 ItindereD. Overleden 339 personen van het mannelijk, en 381 van bet vrouwelijk geslacht; te zamen 720, waaronder niet begrepen zijn de militairen, die in het hospitaal zijr. overleden, mits gaders de gevangenen in het tuchthuis. Gehuwd 173- paren. Voorts zijn in de registers der bevolking ingeschreven 535 van elders overgekomene, en afgeschreven 221 naar eiders vertrokkene personen. De bevolking der stad wordt, buiten het garnizoeu, op 18,000 zielen berekend. Zoo mee verneemt zuilen de oorlogschepen in het dok te Vlissingen liggende, met het einde van Febrnarij aanstaande hetzelve verlaten en hun ne respectieve positien op de Schelde hernemeD. 1; In de zitting van de Belgische kamer van Zatnrdag werd door den oorlogs-mini8ter Evain een ontwerp voor de daarsteliing eener militaire school aangeboden, aan welk ontwerp wijlen de generaal Oesprez nog ge arbeid had. Bij hetzelve wordt voorgesteld, in den loop van dit jaar eene dergelijke school in eene van de Belgische vestingen daar te stellen het aantal kteeekelingen zou onbepaald wezen en dezelve opgenomen wor den tegen eene jaarljjksche som van 1000 fr.evenwel zouden er ook bear. zen en halve bcnr.ei, wuritcil verleent!. De Belgische Courier bevat bet volgende: De verkoop der goede- ren van het Huis van Oranje heeft tot dus verre eene som van ongeveer Vijftig duizend francs opgebragt. Deze som is alles behalve toereikend tot het rembonrsement voorschotten, welke aan de administratie van het Sequester tot heden door de publieke schatkist zijn gedaan. Gelukkig dat er nog verscheidene voorwerpen van tamelijk groote waarde te verkoopen ■overblijven. Zoo staan er onder andenen nog te Tervueren verscheidene groote verzegelde kisten, die niet zijn onderzocht geworden, en welke Inen vermoedt het zilveren vaatwerk voor de tafelbediening in te houden," Hierover wordt uit Gent geschreven: Ons gouvernement heeft onlangs ge handen geslagen niet alleen aan de etaatr-, maar ook aan de bijzondere goederen des Konings van Holland; onze Messager toont, hoe gemakkelijk het dien Vorst zou vallen, om wedervergelding uit te oefenen op bijzon, deren Belgischen eigendom, en meldt verder, dat er over dien ongehoor- den roof zeer ernstige stappen bij de kabinetten van Europa gedaan zijn, zoodat (zegt ie Messager de Gandj Koning iVillents flesschen wijn aan Meester Leheau en Leopold wel eens duurder te staaD zonden kunnen ko. men, dan zij verkocht zijn." Brieven uit Brussel te Arlon aangekomen, zegt bet gerucht, doen voorzien, dat de plaat? gehad hebbende verpachting-toewijzing van den houtslag in het wond Grunwald door het hooger gezag niet zal worden bekrachtigd. Dit gerucht schijnt zich te bevestigen. De Brusselsche Indipendant houdt een herigt, uit het aan onze gren zen aan de Antwerpsche zijde gelegen dorp Zandvliet, van den 16 Januarij, waarin voorkomt, dat aldaar een staf-officier van den Antwerpschen kom mandent was gekomen, om de komst van eene kotnpagnie infanterie, ten einde in Zandvliet gekantonneerd te blijven, aan te kondigen. Die maat regel, wordt in dit berigt gezegd, zon een eind maken aan den gednri- gen dooreogt van Hollanders over het Belgisch grondgebieddewijl alle verlofgangers of andere militairen, die zich van L1II0 naar Bergen-op- Zoom moesten begeven, dagelijks, sedert er geen Belgen meer in die streken lagen, langs den Zeedijk en over Zandvliet hunnen weg namen, hetgeen ban gelegenheid gaf met de inwoners in aanraking te komen en te vernemen hetgeen er bjj deze omgaat; iets, waarvoor de berïgtgever zeer bevreesd schijnt. Gemelde maatregel zou ook strekken om den smok- kelhandel tegen te gaan. 's Gravbnhage den 22 Jannarij. Bij de weder opening der zittingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in April aanstaande, zullen, behalve de financiële voordragten, ook in overweging worden genomen de onderscheidene aangebeden of nog aan re bieden ontwerpen tot wijzi. ging van het wetboek van koophandel, alsmede de nog aanhangige ontwer pen tot herziening der drie laatste titels van het tweede boek van het bur gerlijk wetboek. Laatstgemelde ontwerpen zjjn nog, voor het laatste uit eengaan der kamer, door de leden onderzocht, en de processen.verhaal van de raadplegingen der afdeelingen zijn, ten gevolge daarvan dan ook nu gedrukt en rondgedeeld. Hetzelfde heeft plaats gevonden met de voor dragten omirent het wetboek van koophandel, welke vergezeld zijn gegaan van eene memorie van toelichting. A E G Y P T E. Een Fransch dagblad behelst het volgendeWij ontvangen tijdingen nit Aegypte, welke in dit oogenblik van het grootste aanbelang zijn. Een oud Mammeink von den Pacha Tuschebilmes genoemd, heeft zich met de opstandelingen van Yemen vereenigd, om de bezittingen van Mehemed- Ali te verontrustenen zijnen koophandel in de Roode zee afbreuk te doen. De vorderingen van dezen oproerigen welke, zoo als men zegt, een leger van 25,000 man verzameld heeft, hebben den Onder-Koning dermate verontrust, dat hij besloten heeft, om naar Mekka, een leger vaa 25,000 man van allerlei wapen te zenden. De Engelscheni, wier zee- magt door deze oproerigen is beledigd geworden hebben deze gelegen heid oin zich ie wreken, vurig aangegrepen, daar zij met den Pacha ge. meene zaak maken. Men verzekert, dat zij Moka reeds blokkeren. Volgens berigten uit Alexandrie, was de, provincie Moka door Meke- med-Ali veroverd. De gewezen Dey van Algiers is, met toestemming van Mehemed-Ali nic Livorno te Alexandrie aangekomen en zal zich in Aegypte nederzet ten, na eene bedevaart naar Mekka gedaan te hebben. Ook is in ge noemde hoofdstad pater Enfantin aan wal gekomendie plan heeft om met twee zijner St. Simonisten de landengte van Suez te gaan opnemen. Van verschillende kanten schrijft men, dat de wanorde en troebelen op Kandia van dag tot dag toenemen en de inwoners niet gezind zfln zich aan het gezag van Mehemed.Ali te onderwerpen. GRIEKENLAND. Ber'gten uit" Syra van den 8 November melden, dat, volgens de laatste tijdingen nit Nauplia, er wederom nieuwe gevangennemingen hebben plaats gehad; otider anderen is een bisschop, die onder zware verdenking ligt, gevat. Het verhoor van Colocotroni en zijne medegevangenen brengt dage. lijks nieuwe zamenzweerders onder toezigt van de politie, die deze streng doet bewaken. Het Regentschap gedraagt zich in deze zaak krachtig en laat zich in geenen deele afschrikken door de bedreigingen vaD de nabe staanden der gearresteerden om namelijk oproer in het land te verwekken. De strafoefening aan de schuldigen waaronder er zijn die den dood heb ben verdiendzou in December plaats hebben. De gebeurtenissen op Creta en Samos brengen het Grieksche Gonver. nement in eenen pijnlijken toestanddaar bet bevreesd isbij de Porte in verdenking te komen van de onlusten aan te wakkerenterwijl het gedrag van den Sultan omtrent den nieuwen Staat niet de minste aanleiding tot zoodanig een gedrag geven zon. S P A N J Eg Een brief nit Olerop vnti den I3den Jsnnarij, die zekef zeer overdre ven isbevat bet volgendeDe zaken in bet noorden van Spanje beginnen eenen zeer ernstigen keer te nemer'. Een renbode, die den nden Jannarij uit Sarragossa vertrokken was en dezen avond hier is aangekomen ver haalt omtrent den roestend van Katalonie belangrijke bijzonderheden. Te Barcelona heerschc de vreesselijkste gisting; de ingezetenen wareD met de troepen handgemeen geraakc. Bij het vertrek van den renbode stroomde, zoo men wilhet bloed door de straten. De kapitein-generaal van Barce lona, Llanderhad zich aan het hoofd eener nieuwe partij gesteld, en zich onafhankelijk verklaard. Die plotselinge verandering heeft levendige ongerustheid doen geboren worden. Men houdt het er algemeen voor dat in Katalonie rampzalige tooneelen zullen voorvallen. Met versnelde marschen zjjn troepen naar Barcelona op weg. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt van den 16 January geschreven: De zekerheid, dat er aan geene opheffing der graanwetten in Engeland te deoken isheeft eenen zeer ongnnstigen indruk op de provinciën in Prniisen uitgeoefend, welker laatste hoop hierin was gelegen. Het smalle, maar vruchtbare kusten- land, door de meer dan ooit gestienge verbodswetten deazelfa handel op Polen verloren hebbende, en even zoo van Engeland uitgesloten zijnde, bevindt -zich in den bedroevendsten toestand. De prijs der grondverpach. ting is tot op een-vierde gedeelte verminderd, de weinige fabrijken staan self, en vele kapitalisten willen het iand verlaten. In een der dagbladen wordt zeer geklaagd over het verval van dea handel te Frankfort. De missen van deze stad bestaan tegenwoordig nog slechts in naam. Men hoopt op verbetering, door maatregelen, welke ten gevolge der ministeriele conferentien te Weenen zullen genomen worden. Blijkens eene statistische opgave telt thans de bevolking van Weenen, buicen de vreemdelingen en de militairen, 319,873 zielenwaarvan 153,368 van het mannelijk en 166,505 van het vrouwelijk geslacht. Het getal der algemeene lands, provinciale en stedelijke ambtenaren beloopt over de 5000. Men telt er 30,000 zoo mannelijke als vrouwelijke dienstboden, 173 bakkers. 100 vleesch-slagers885 logementhouders en herbergiers, ruim 80 koffijbmzen500 bierhuizen, 700 Sakkers, 10,000 paarden ea 20,000 honden. De snellooper Mensea Ernst heeft eenen nieuwen snelloop naar Jeru salem aangevangen. Uit Silesie den 25 Jannarij. Gedurende de maand Decemberwier Inchts* gesteldheid zoo buitengewoon is geweestis ons land door de hevigste stormen geteisterd geworden, en de gedurige val van meeuw en regen, heefc terzelfder tijd vele overstroomingen veroorzaakt. Bovendien zijn er oader anderen te Seuftenberg in Bohemen gedurende eenen verschrikke- lijken orkaan, zware aardschnddiogen opgemerkt, door welke muren ge scheurd, en gedurende welke de bellen der huizen in beweging zijn gebragt. Nu schijnt echter de winter zijne regten te willen doen gelden. In Oberansdorf, mede in Silesie gelegenstorte bij den storm van den 18 December, een gedeelte van het woonhuis op het Dominialhof, in. Een huisgezin, uit moeder en vier kinderen bestaande, woonde aan den kant van waar de orkaan kwam. De oudste knaap, een kind van 7 jaren, stond aan het venster, toen hij een vreesseüjk gekraak hoorde; hij riep zijne moeder toe, dat het huis zou instorten, en sprong het venster uit, terwijl de sceenen om hem neder vielen. De moeder snelde met hare andere kinderenwaarvan zij er een aan de borst had in een hoek tegen de muur. Digt nevens haar stortte alles in, slechrs de hoek, waarin zij met hare kinderen stond, die zich aan haar gekneld hielden, bleef vrij. Mensneld» spoedig ter hulp, en ailen werden gered, zonder bet minste letsel ueko- men te hebben.

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1