A°- 1834' LEYDSCHE COURANT. Ir WOENSDAG DEN ij J A NU AR1J N E D E R L A N D E N. Leyden den 14 Januari). De laatste berlgten van den stand des water? luiden al» volgts Volgens een ingekomen berigt van Keulen, gedagteekend van den gden dezer teekende de boven Rhijn toen aldaar 23 voet, 10 duim aan de peilschaal en was^ dos sedert den vorigen dag wederom 1 voet, 1 duim ^De^verige ontvangene berlgten getuige» mede voortdurende van eene .„nmerkeiyke toenemende daling van het water op de verschillende hoofd- livieren» ln het pakwerk aan het beneden einde van het zoogenaamde galgendaal langs de oostzijde van het Panoerdensche kanaal, is eene verzakking op gemerkt, lang 50 eilen en diep 3 4 4 ellen; de dijk zelf had zich echter doc niet verzet, terwijl de verzakking nog 15416 ellen buiten de buiten- kró'ln, en dus niet gevaarlijk scheen voor de waterkeering. De scheur in den dijk even boven Vreeswijk is niet verergerd, en kan mitsdien als van weinig belang worden beschouwd. De maatregelen van voorzorg bepalen zich voor ais nog eokel tot het naauwkeurig gade slaan van gemeld dijkvak. De dijksverzakkingen onder Ochten en Echteld zijn bij den val van het water eenigzlns toegenomen. Ten ware echter een nieuwe aanwas den toestand dier uaterkeeringen gevaarlyk mogt doen worden, valt er bij de tegenwoordige meer gunstige gesteldheid der rivieren, welke men zich tot de behoorlijke voorzieningen kan te nutte maken, voor het oogenblik, „eene vrees voor de bedoelde dijksgedeeiten te koesteren. De dijken en waterkeeringen elders bevinden zich voortdurend in den- zelfden staat. De te 's Hertogenbosch gevestigde commissie tot ondersteuning der slagt- ofters van de overstroomingen in Noord-Braband is reeds in de gelegen heid geweest, om aan de ingezetenen, die door deze ramp uit hunne wo ningen verdreven zijn, eenige ondersteuning te doen toekomen. Zij hoopt door ruime geldelijke bijdragen uit de verschillende gewesten van Noord. Nederland in staat te worden gesteld, om dit menschliever.d werk met kracht voort te zetten. Ten bewijze hoe groot de behoeften zijn, kan strekken, dat alleen in de gemeente Oyen en Teeffelen zich thans 112 per sonen bevinden, die, daar hunne woningen overstroomd of vernield zijn, en hnn wintervoorraad bedorven is, verscheiden maanden lang uit vrijwil lige bijdragen van elders onderhonden zullen moeten worden. Bij herha- liog wordt van het menschlievend gedrag van den R. K. Pastoor van Teef felen, den heet Taabeloffelijke melding gemaakt, aan wien het gelukt is, om in den stormachtigen nacht vaa den 31 December op den 1 January, met zijne eigene boot verscheidene menschen te redden, en die zijne kerk rot het bergen van rundvee heeft afgestaan, Ook de heer Willem Rant vrijwilliger bij de tweede afdeeling, doch met onbepaald verlof te Oyen aanwezig, heeft zich met vier andere lieden, in dien nacht door het red- Oen van menscheo en vee hoogst verdienstelijk gemaakt. Volgens nog latere berigten omtrent den staat der hoofdrivieren, bleven dezelve aanhoudend sterk dalen. Daar het water te Pannerden en Gorinchem reeds gevallen is beneden bet peil, bepaald voor de buitengewone rivier.correspondentie, bij open water, zoo zal voorzeker, binnen weinige dagen, zoodra zulks ook te Vreeswijk het geval is, die correspondentie kunnen worden opgeheven. De dijkenwelke bij den hoogen waterstand en de jongste stormen be- «cbadlgd waren, zijn thans over het algemeen weder behoorlijk voorzien, Volgens de registers van den burgelijken stand te Zwolle, zijn aldaar in het afgeloopen jaar 1833 geboren, van het mannelijk geslacht 236 vrouwelijk geslacht 272, te zamen 508, zijnde 5 meer dan in 1832, toen dat geial was 503; voorts is het gecal overledenen van het mannelijk ge- slacht 193, en van het vrouwelijk geslacht 199, te zamen 392, an dus 153 minder dan in 1832, toen het was 545, Gehuwd 110 paren, in 1832 was dat getal 90. Te Vlaardingen zijn in 1833 geboren 137 zonen en 115 dochters, te zamen 252 kinderen; overleden 239 personen, als 130 van het mannelijk en 109 van het vrouwelijk geslacht, en huwelijken 58 paren; echtschei dingen geene. Te Harlingen zijn in 1833 u'c zee ingeklaard 313 schepen, waarvan 117 onder Nederlandsche, 32 onder Kniphauser, 33 onder Hanoversche, 1 onder Oldenbnrger, 2 onder Hamburger, 1 onder Mecklenburger 6 onder Pruissische, 32 onder Deensche, 1 onder Zweedsche, 43 onder Noordsche, 44 onder Engelsche en 1 onder Spaansche vlag. Uit genoemde haven waren uitgezeild 345 schepen. In het afgeloopen jaar zijn te Vere ter reede geweest 29 schepen ge- destlneerd naar Middelburg, 6 naar Vere, 11 naar Rotterdam4 naar Dordrecht en 59 ais bijleggers, welke bestonden in de volgenden: 21 van Holland, 16 van Engeland, 3 van Denemarken, 7 van Noorwegen, r van Hamburg, 2 van Pruissen, 1 van Oldenburg, 3 van Kniphuizen, 1 van Lubeck, 1 van Frankrijk, 2 van Hanover en 1 Romeinsch. Volgens sommige Brnsselsche bladen, schijnt het Belgische bestnnr ernstig in overweging te nemen het oprigten van eene Handelmaatschappij waarvan het kapitaal een millioen franken zoo bedragenen die toe oog merk zon bebben de bevordering van den uitvoer over zee van de Belgi sche fabrijkvoortbrengselen. De Belgische minister van binnenlandsche zaken heeft de katoenfa- brikamen van Gent nitgenoodigd eene commissie uit derzelver midden naar Brnssel te zenden, om met hem de maatregelen te overleggen, welke zul. len kunnen genomen worden In bet belang van dien tak van welvaart, zoo voor het tegenwoordige als in de toekomst. *j Gravenhage den 13 January. Donderdag avond is er een koerier door het ministerie van buitenlandsche zaken alhier afgezonden, zoo men meent, met depeches voor Berlijn en Weenen voorzien. Men zegt, dat de graaf van Limburg Stirum, legatie.secretaris te Berlijn, met deze over brenging belast is. Over het algemeen heerscht er veel drukte bij het departement, die men wil dat door tijdingen van de Londensche Confe rentie zon veroorzaakt worden. Bumschcten den 9 January. De storm, welke den 31 December jl. gewoed en op verschelden plaatsen vele schade beeft saugerigtheeft ook ln deze gemeeute zyne treurige gedachtenis nagelaten. Onze geneete visschersvlootwelke zich ter haringvangst op de hoogee'boven Ënk'ntiizetl in zee bevond, is door denzelven overvallen en verstrooid geraakt, met verlies van ankerszeilen, roer, masten, enz.; terwijl eender vaartuigen, bevaren dcor Lammert Rujzendaal en deszelfs zoon Casper Ruyzendaat boven het eiland Marken is vergaan of gezonken en vader en zoon beiden in de golven linnuen dood hebben gevonden, Dalacende eene zwangere vrouw en moeder met vier kinderen. Her vaartuig is thanshoewel zeer verbrijzeld, met behulp onzer zeelieden, binnen onze bsven aangekomen; doch de lijken zijn nog niet gevonden. Alle andere visschers zijn, na het uitsp an der grootste levensgevaren met grootere of mindere schade aan hunne vaartuigen, van her- en derwaarts alhier teruggekomentot groote blijdschap hunner naaste betrekkingenwelke hen voor dood achctedeo. T U R K Y E. Konstantinopel den 17 December. Tijdingen die den 2 Janoartj voor liet eerst met den nienw Ingerigten achtdaagschen post oit die hoofdstad te Weenen zijn ontvangen, meiden, dat het opperhoofd der rebellen in Klein- Azië, Kadi.Kirandie, gelijk vroeger gezegd, op de nadering der Turk - sctie troepen de vlngt had gekozen, door die troepen is ingehaald en na een kortstondig gevecht met 900 zijner volgelingen gevangen is genomen. Men zegtdat hij naar de hoofdstad zal worden gebragt. Den 14 De cember is bij eenen tamelijk hevigen wind schier te gelijker tijd te Pera achter het plein, alwaar het Engelsche gezantschaps-hótel zich bevindt, en te Galata brand ontstaan die evenwel op beide ponten spoedig werd gebluscbt. Dienzelfden nacht, omstreeks iaure, verhief zich een der geweldigste noordelijke stormen als hier ooit heeft plaats gehad die ge. durende den ganschen volgenden dag met onverminderde hevigheid voort, woedde. De hier van hout te zameD gestelde huizen ondervonden door de nu en dan zich sterker verheffende windvlagen, schuddingen, als anders, zins niet dan bij aardbevingen waargenomen werden. Eenige minarets werden ter neder geworpen, cyprsssen die eeuwen gestaan hadden, uit den grond gernkt, en vele schepen in deze haven, welke voor eene de» veiligste wordt gehouden, ja zelfs oorlogschepen fmet zoodanige kracht tegen elkander aangeworpen, dat sommige onbruikbaar zijn geworden; daarenboven werd een aantal ligtere vaartuigen en schuiten in den afgrond geslingerd of verloren derzelver ladingen. Op gelijke wijze rigte deze noodstorm verwoestingen aan te landen wel met name te Bujnkdete. Men vreest dat het getal der schipbreuken inzonderheid op dé Zwarte zee, alleraanmerkelijksi zal wezen. Naar luid van lateredoor bijzondere gelegenheid ontvangenberlgten uit Konstantinopel van den 19 December, zijn de Fransche en Engelsche eskaders uit den Archipel naar nunne gewone winterstatious te Toolon en Malta terug ontboden geworden welke maatregel ook alreeds laDgs dlplomatieken weg aan de Porte is kennelijk gemaakt. De indruk door deze mededee» ling op de inwoners der Turksche hoofdstad te weeg gebragtwas des tö gunstiger werkende, aangemerkt nog kort te voren hoogst zorgwekkende geruchten nopens eene versterking der beide smaldeelen haddeturondge- loopen. Daar nu deze geruchten op 2ulk eene afdoende wijze zijn gelogen straft, zoo geeft thans een ieder zich met volle vertrouwen aan de hoop op het behoud var. in- en nitwenaigen v/ede over, en aebt men hierdoor vour het Gouvernement de hoofd.hindernis weggenomen, waarmede des- zelfs heilrijke pogingen, ter vermeerdering van de klacht en welvaart de» Rijkszich bedreigd zagen. Den 7 December heeft de Russische gezant v#« Butenef zgn afscheid», gehoor bij den Sultan gehad en is door Hoogttdenzelven met de grootste minzaamheid ontvangen. De gezant bood, bij die gelegenheid den Sultan, in naam van zijnen Souverein, twee volledige uniformen voor de jonge Prinsen aan, en stelde tevens aan Z. H, den heer von Rückmannais zaak. geiastiece, gedurende zijne tijdelijke afwezigheid, voor. Deze laatste pleg- tigheid is zonder vomoeeld in de Turkscbe diplomatieke geschiedenis, en wordt aangetneikt ais een bewijs vande naauwe vriendschap welke tus-chen de Porte en het Russische hof bestaat. Even vóór het vertrek van den post liep eerte Fran-che oorlogsbrik den Bosporus binnenwelke den koers naar Therapia scheen te ngten. PORTUGAL, Er zijn berigten van Lissabon van den 2den en nit Oportcr Vsrt deri 3den. Ofschoon zii de tijding van het innemen dezer laatste stad weêrleggen en zelfs melding maken van een klein voordeeldoor Pedro's troepen den 21 of 22Sten te Torres Novas behaald op welke vier a vijf uren van Ssntarem gelegene plaats zij eenige wind-korenmolens vernield bebben, ia op derzelver aankomst eene daling in de Portugesche effecten gevolgd. Deze uitwerking is misschien toe te schrijven deels aan het mislukken der onderhandeling tot Don Miguels verwijdering, zijnde daarvan in het offi cieel geoeelte Oer Chronica van den 23sten December kennis gegeven en kolonel Hare des anderen daags van Cartaxo terng gekeerd, deels aan de oneenigheden welke tnsschen Pedro's ministerie en zijne Engelsche mede helpers schijnen te bestaan. Men wil dat Napier in het bijzonder uiterst misnoegd isen tot verzekering zijner prijsgelden Don Pedro's oorlogsche pen in bnitenlandsche havens poogt te brengen. Werkelijk is de vieren» zestiger (of, gelijk onze bladen zeggen, het fregat) Don Pedro voor Gra- vesend aangekomen. Dit schip en andere waren bestemd tot eene expe ditie naar Madera, en de reden welke men voor deszelfs zending raar de noordelijke zeeën opgeeft is de volgende. Men meent te Lissabon berigt te hebbendat er in Engeland voor Don Miguel een eskader van drie vierenzeventigers (Oost-Indische schepen)en even zoo veie fregatten gekocht is. Deze schepen zouden verder in Holland (de Courier noemt Vlissingen) niigerust moeten worden, en onder bevel van kapitein Elliot naar Portugal vertrekken. Om deze scheepsmagt te onderscheppen was de Don Pedro afgezeild; de fregatten Donna Maria en Hertogin van Braganza zouden volgen en Napier zelf zou met het' linieschip Lion Joao naar Brest komen, waar men hoopte dat de Fransche regering, tegen geid of belof ten, hem in het bezit der schepen zou stellen, welke admiraal Roussin in der 'ijd uit den Taag heeft weggevoeid. Behalve de vrees voor de ver schijning »an een vijandelijk'eskader, had men te Lissabon ook die voor eene hervatting der verrigtingen ten zniden van de rivier, en wel bijzon der voor eenen aanval op St. Ubes. Het is de generaal f'ovoas, welke deze t-xpeditie zou komtriandeieubeiigten uit Don Miguels leger weetspieken

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1