A° «834» L E Y D S C 11 E Vo\?.eö COURANT. N". 2. V R IJ D A C l*-" ,Oi (U-'tVi t; w. DEN 2 JANUARIJ. NOTIFICATIE tot Oproeping van Vrijwilligers voor den Dienst der NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, gezien hebbende artikel 30 der wet, van den 8 Januarij 1817, N°. i, waarbij aan elke stad of plaats de vrijheid verleend wordt, om derzelver contingent in de Na. tionale Militie, geheel of gedeeltelijk, in Vrijwilligers te leveren, geven bij dezen aan de belanghebbende kennis, dat het daartoe bestemde Regis, ter, gedurende de maand Jannarij 1834, (except Zon- en Feestdagen), ter Secretaiij dezer Stad, van *s morgens ten tien tot 's namiddags ten een uren, zal openleggen, en noodigen mitsdien alle ongehuwde manspersonen nit, welke op den isten Januarij 1834, hun 19de jaar zijn ingetreden, en hun 30ste nog niet hebben volbragt; ten ware zij reeds in dienst der Neder, landsche Armee of Nationale Militie hadden gestaan, in welk geval zij ook tot den ouderdom van 35 jaren zullen worden toegelaten, de lengte heb bende van een el, vijf palmen, zeven duimen, voorzien van derzelver -Doop-cedul en bewijs van goed gedrag en inwoniDg van ten minste vijf tien maanden binnen deze Stad, geteekend door een' Heer der Gebuurte, waarin zij woonachtig zijn, om zich, tot den dieost der voornoemde Na. tionale Militie, vrijwillig te vertinden, en daartoe in gemeld Register te doen inschrijven. Zullende aan hun worden uitgereikt een handgeld van dertig Guldens, zoodra zij tot den dienst door den Militie-Raad zijn goedgekeurd. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethon. dets der Stad Leyden, op den 30 December 1833. J. G. de Mev. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. DU PUI. he- NEDERLANDEN. Leyden den 2 Januarij. Ook over deze stad heeft den laatsten avond van het jaar 1833 eeD vige storm gewoed: ofBchoon daardoor zeer veel schade aan huizen en boomen is veroorzaakt, hebben wij echter ,tot nog toe van geen plaats gehad hebbend ongeluk aan menschen vernomen. Van Dordrecht wordt van den isten Jannarij geschrevenHedenmor gen ten 9 ure hadden wij hier, na eenen uiterst stormachtigen nacht uit het Zuid-Westeneenen watervloed die slechts ruim een voet bleef onder dien van 4 Februarij 1825. Alle hier gisteren en heden geloopen hebbende geruchten van inbra ken, zoo in den Thieler- als Alblasserwaard, kunnen wij als ongegrond tegenspreken. Meo meldt uic Arnhem, d. d. 30 December: Wegens den aanhou denden buitengewone» sooje» riv.crcu en oe gedurige storm winden, is men niet zonder zorg voor onze dijken, Nogtans zijn wij in deze provincie tot dus verre gelukkig voor rampen bewaard gebleven. Maar men heeft heden uit Overhetter, in Prutssen, eene tijding ontvangen, welke niet weinig kommer baart, namelijk, dat gisteren middag de dijk te Blenen, door den golfslag in gevaarlijken staat was geraakt en verscheiden voeten diep uitgeplast. Indien deze dijk onverhoopt mogt doorbreken, zou een groot gedeelte van het kwartier Zutphen overstroomen. Uit Nijmegen meldt nten, d. d. 31 December: De feilen stroom heeft gisteren morgen, ten 8 ure, de Gierbrug, toen de diligeoce daarmede werd overgevoerd, van deszelfs ketting geslagen, eD dezelve een kwartier uurs beneden de stad doen drijven. Men is dezelve, na alle krachten te heb ben aangewend, meester geworden en heeft haar in de haven ternggebragt. Thans wordt het veer door ponten en schuiten onderhonden. - Uit Breda wordt berigt, dat aldaar den 30 December in den onder, dom van 63 jaren overleden is, de Hoog Edel Gestr. Heer Jan Ernst Wildeman, Generaal-Majoor en Ridder van de orde van den Nederland- schen Leeuw. Van het Leger te Velde schrijft men, d. d. 29 December, het volgende: Niettegenstaande het aanhoudende gure en voor de gezoodheid oogenschijn- lijk ongunstige weder, hebben wij bijzonder weinig zieken bij ons leger, ja zelf» zoo weinig, als wij nog immer in de drie jaren, dat onze armee te veld staat, gehad hebben. Er zijn zelfs korpsen en kleine garnizoenen, uit welke zich geen enkel man in het hospitaal bevindt. De laatste berigten omtrent den stand des waters zijn de volgende Te Keulen was de Rhijn wederom 4 dnim gevallen ziinde de water stand aldaar op den apsten der afgeloopene maand 26 voet 9 duim geweest. Bij gelegenheid, dat de Rhyo te Keulen den 27steD December 11., de hoogte van 27 voet, 10 duim bereikt had, merkt een in die stad uitko mend blad aan dat die rivier in de laarstverioopen 15 jaren slechts drie' maal hooger geweest is: namelijk op den 2östen December 1819, 30 voet 3 duim; op den sasten January 1820, 29 voet 3 duim, en op den löden November 1824, insgelyks 29 voet 3 duim. De daling van den Rhijn heeft reeds hare uitwerking op onze boven livieren gehad, zijnde de Waal en Rhijn, volgens de laatste berigten, op sommige ponten zonder was of val gebleven, en op andere 1 doim geval, len. Gisteren stond het water onder het noodpeil Te Huihuizen1.32 Ned. el. In het Kanaal te PannerdeD. 1,45 M Te Arnhem 0.25 Te Millingen en te Lent was de rivier mede beginnen te vallen. Ter eersigemelde plaat» was het innndatie-water zeer hoog geklommen en de blnneD-dosseringen der dijken kregen daardoor eeoigen afslag waarin echter werd voorzien. De Betuwsche Waaldijken hadden wederom meerder afslag bekomenmaar de binneD.dosséringen en ondervoeten derzelve bevonden zich nog in een goeden staat. De Lijmersche overlaatskade keerde nog 24 duim maar ook van deze was meer afslag ontstaan. Op den IJssel bestond bovenwaarts nog een geringe was. Te Deventer teekecde het water boven de Snippelings-overlaat 22 duim ondet het nood peil. Deze overlaat werkte geDoegzaam over de geheele leugte met een verval van 58 duim. De passage over dezelve geschiedde ooit voor rij ut. gen met de pont. De dijken hadden eeoige meerdere afpiassing en er wa3 ook meerdere werking over den Erlecomscben dtjk. De Lek bad op de hoogere gedeelten eene geringe daling ondervondeo. De bressen In de dijken vermeerderden, en werden met noodmaterialen voorzien. De stand der rivier was, onder het noodpeil, gisteren, dalenae: Te Grebbe0.77 Ned. el. En te Wijk bij dnurstede 1.01 en nog wassende: Te Schalkwijk75 Ned. el. Te Vreeswijk0.83 De Maas was te Maastricht op den 27sten dezer 25 dnlm gevallen waar van de invloed zich reeds aanvankelijk te Grave en te Cuyk deed bespeu ren. De geringe verzakking in den hoogen Maasdijk was niet merkbaar toegenomen. Eene soortgelijke verzakking bad zich eenige honderden ellen meer benedenwaarts in het dyksligchaam geopenbaardzonder dat dezelve echter voor alsnog eenige gegronde bezorgheid verwekte. De kade van den polder Vogelshoek wasdoor den aanhoudenden kwelin een ongon. stigen staat. De gemeenschap met 's Hertogenbosch leed veel door den hoogen water stand. De steenwegen van daar naar Hintham en naar Vncht stonden van 30 tot 80 duim onder water, waardoor ook deze wegen beschadigd waren. Tusschen den 29sten en 3osten dezer was het water te 's Hertogenbosch Dog 10 duim gerezen, en teekende 1.90 Nederl. el boven het innndatte- peileen gedeelte der straten en vele huizen in die stad waren daardoor overstroomd. Vreeswijk den 30 December. De afslag aan de dijken is eenigzins ver. meerderd; doch hierin is dadelijk voorzien. Sluizen en dijken zyn overi gens in orde. Het water is tot heden middernacht 5 duim gewasseü van dien tijd tot heden middag 12 nre, zonder was of val; tot heden avond 6 ure, 2 duim gewassen; dus 7 duim in de 24 uren. Aan de noodpeil of onder de kruin der dijken staat het water 88 dnim. Schalkwijk den 30 December. De afslag aan den dyk is vermeerderd; men heeft er in voorzien. In de 24 nren is de rivier 5 duim gewassen; sedert gisteren avond 9 ure genoegzaam zonder was of val. Het water 75 duim onder nol. Grebbe den 29 December, 's Avonds, zijn bij hevigen wiodde bres sen op bet Geldersche gedeelte merkelijk vergroot, en is daarop in dien avond en nacht noodbeslag gelegd. De kwel vermeerderd merkbaarvooral aan de twee groote wielen aan den Dove en aan de oprit van den gtooten weg te Wageniogen. In de 24 uren is de rivier 1 duim gevallen staande 77 duim onder nni. Wageningen, 30 December, te 12 ure: De dijken zijn in orde; doch door den hevigen wind is aan dezelve eenige afslag bekomen; men is druk bezig dezelve met ryshout te beleggen. Sedert heden morgeB is het wa ter I duim gevallen. Pannerden, 30 December: Hier, even als te Arnhem, te Millingen, Westervoort en Huihuizen, is het water in de laatste 24 uren 1 duim ge vallen. Arnhem. 30 December, des avonds ten 6 ure; De dyk naar het veer te Westervoort heelt op eenige plaatsen veel afslag bekomenmen is be zig het verder inbreken door rijshout te keer te gaan. Het water staat 25 duim onder het noodpeil. Van den Boven.Run, 29 December, des namiddags ten 4 nre: De Bie. nensche dijk, Dij Overhetter, is zoodadig uitgeplast, dat men voor het behoud van dieD dyk niet durfde instaan. De rivier was er zonder was of va). Te Gent zal een dagblad in het Vlaamscb worden uitgegeven, oDder den titel van de Arme werkman. "s Gravenhsge den 1 Jsnnarlj. Gisteren avond hebben HH. MM. de Koning en Koningin, benevens de verdere leden van het Vorstelijk Gezin welke zich in deze Residentie bevinden, het dank- en biduur, ter gele genheid van het einde des jaars, in de Groote- of St. Jakobtkerk gehou den, bijgewoond. De gewone audiëntie Zijner Maj., ter gelegenheid van het nieuwe jaar, beeft, e»en als in het vorig jaar, heden geen plaats gehad. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is Maandag namiddag ten drie ure uit Beriyn in deze Residentie teruggekeerd. De graaf de Rossizaakgelastigde van het Sardinisehe Hof, is dezer dagen hier wedergekomen. Een der leden van het collegie van Gedeputeerde Staten in Gelder. land is benoemd om met de Pruissische regering de tot heden nog onaf gedane verevening te bewerkstelligen, spiuitende nit de door haar bil de daarsielling van het Koningrijk der Nedelanden aan dit Rijk afgestane landen. Aan den isten loitenant der artillerie E.A.Fransen, adjudant van den generaal-majoor Verkouterenis in laatstgenoemde betrekking eervol ontslag verleend. Door Zijne Maj. zijn benoemd: Bij de 2de afdeeiing mobiele Schar, tery van Znid-Hollondtot Kapitein W, F. Baron van Reede van Otidtsfioorn; tot Isten Loitenant J. P. Verlouw, en tot aden Luitenant J, Dykmans Jz. Amsterdam den 1 January. Ten zes nre Is alhier de Raderboot van het Tolhuis, over her Y afvarende, niet aangekomen, doch door den storm weggedreven en te Scbellingwoude aangeland, alwaar de passagiers aan wal zijn gebragt. Omtrent de schade aan het vaartuig zelve weet men nog niets; ook hebben, voor zoo veel men weet, er geene ongelukken aan de voor de stad liggende schepen, plaats gehad. Ook heelt de kerk te Amstelveen door den geweldigen wind schade bekomen Verscheidene geruchten zijn in omloop, wegens eene nabij Amstelveen of Sloten plaats hebbende overstrooming, ten gevolge waarvan volgens sommigen omstreeks de Diemermeer, en volgens anderen aan het eind van den Overtoom, de aldaar ligger.de landeryen met 243 voet water overloopen, en waarby ook eenige runderen verdronken zondeD zyn. T U R K Y E. Uit Konstantinopei heeft men in dato 30 November twee brieven. Uit dezelve blijkt dat tusschen tie vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk aan de eene en den Reis-Eifendi aan de andere zijde voortdurend zeer levendige of zefs heftige onderhandelingen plaats handen. De Reis-Effei dl blijft vast bij zijne vooruitgestelde drangredenenen verzekerc volstrekt niet te kunnen begrijpen, waarom men zoo veel ophef maast van een vei bond, hetwvlk uien in het ongelukkige tijdperk des oorlogsder Porte zoo uie

Leydse Courant | 1834 | | pagina 1