schoten zullen afgebrand, of wel, zoo bet bewezen is, dat niet de eige. naar zich daaraan schuldig maakte, ten behoeve vau den staat verbeurd ver klaard worden. Nog vermelden bijzondere berigten van Madrid, van den laatste" der vorige maand gedagieekenddat de Koningin Regentes op nieuw een de creet van amnesr'e had uitgevaardigd, waarbij onder anderen aan de graven Pascin Casa JrujoFernandez del Pim en Puourostro de toegang tot da hoofdstad was vergnnd. Men meende voorts onderrigt te zijn dat Don Carlos thans ernstig bedacht was om zich in persoon aan het hoofd zijner aanhangers te plaatsen en daartoe reeds met eeoig gevolg te Aleida zijn hoofdkwartier had gevestigd. Uit de Baskische provinciën was men geheel zonder tijding en vrij beducht, dat hec leger der Koningin niet in staat zoude zijn, de behaalde voordeeien tegen de overmagt der insurgenten te behouden. Eindelijk schrijft men nog uit het zuiden dat het observatie.leger dage. lijks versterking ontvangt, en meer en meer de uiterste grenzen nadert. T A L I E, In de dagbladen van Palermode hoofdplaats van het eiland Sicilië wordt veel ophef gemaakt van een door den heer Domenico Barbayallo uit gevonden werktuigom de zwavel door smelting te winnenzoodanig dat daardoor geen hec minste Dadeel meer voor de menschelijke gezondheid, gelijk tot dus verre bij het branden van de zwavel het geval waskan voortvloeijen. Door gezegd werktuig wordt de ontwikkeling van het scha delijke gas, hetwelk niet alleen voormelde nodeelige werking heefc, maar ook de zwavel een gedeelte barer kracht en hoeveelheid beneemc, voorge. komen, Oudersche dene proefnemingen, in Catania en Palermo met die werktuig gedaan, hebben ten volle aan de verwachting beantwoord. ZWITSERLAND. Nadat de Fransche regering zich bereid heeft verklaard om aan de in Zwitserland aanwezige Poolsche ubgewekeoen de doorreize door Frankrijk te vergunnen, en hun de middelen voor eene verhuizing naar Amerika te verschaffen, had men zich in Zwitserland gevleid weldra van deze gasten ontslagen te zullen zijn, Van wege de Bernsche regering waren commis sarissen naar de gemeenten wasr zich Polen bevinden, afgezonden, eens deels om aan de plaat-eiijke besturen bekend te maken, dat zij, bij een verlengd verblijd der Polen, voor de kosten van derzelver onderhoud ver antwoordelijk zonden zijn, en voorst om de uitgewekenen te bewegen, dar zij van het aanbod vsn Frankrijk zonden gebruik maken. Volgens de berigten, zouden echter deze commissarissen niet in hun oogmerk geslaagd Zijn, daar de Polen zich meerendeels ongeneigdverklaard hadden om te vertrekken, en diegenen hunner, welke ten deze van een ander gevoelen warendeswege aan mishandelingen van de zijde hunner lotgenooten wa- ten blootgesteld geweest. DUITSCHLAND, Presburg den 27 November. Onze Rijksdag heefr eindelijk de laatste hand gelegd aan de wetom aan de boeren het regt tot het bezitten van grondeigendom te verleenennog eenige formaliteiten zijn te vervullen en daD kan de wet aan den Koning ter bekrachtiging worden voorgelegd. Overigens is deze wet zoo verward en onvolledig, dat dezelve geeDZins aan de billijke verwachtingen van menschenvrienden kan beantwoorden ook zal zij in den toestand van den Hongaarschen landman weinig veran dering bewerken. Aan de boeren mag, volgens de door den Rijksdag in het ontwerp der regering gemaakte wijzigingen, nog geen grondeigendom maar alleen het vruchtgebruik van landerijen verleend worden. Bij reges- gedingen tusschen den boer en zijnen landheer zal eerstgemelde vooriaan wel van eenen advokaat gebruik makenmaar hij blijft nog even als te voren, in eerste instantie, verbonden aan het regtsgebied van dei) zooge- raamden Heerenstoei; eene \door den laBdbeer ingestelde en geheel van hem af hankelijke regtbank, enz. Als nu ligt bet ontwerp tot verbetering der regtspleging aan de beurt, waarover de beraadslagingen wel evenzeer gerekt zullen worden als over eerstgemelde^ weten waarvan men zich geene betere uitkomsten voorspelt. Uit München worde gemeld, dat ter bijwoning der Duiische Confe. Tentie te Weenen van wege Beijeren, benoemd is de vorst von Wrede. Volgens de berigten zouden bij die Conferentien eenige bepaaldelijk voor Beijeren hoogst belangrpe punten ter spraak komen en onder anderen over eene ruiling van grondgebied gehandeld moeteo worden, strekkende om de Rhijn-proviucie in onmiddel|jke aanraking met het overige Koningrijk te brengen, Aan de Hoogeschool te Mnncbenbevinden zich gedorende het Joopende halfjaar 1528 studentennamenlijk 306 philosophen 450 juris ten, 234 theologen, 465 medici, 33 philologen 25 kameralisten 65 phar- macenten, 24 architekten, en 28 forstkandidaten. Onder deze zijn 159 buitenlanders, en wat de godsdienst betreft: 1275 Catholijken 203 Lu- therscben. 9 Hervormden 10 Grieken eu 31 Israelites Bovendien genie, ten uit dit getal 300 eenige toelaag van 's lands wege, en 78 bijzondere ondersteuning. Een Duitsch dagblad bevsr het volgende De vronw van een der Poolsche officieren, die naar Pruissen de wfjk hadden genomen, leefde met hare beide kinderen in haar vaderland, niet ver van de Prtiisslsche grenzenin eenen staat van wezenlijke behoefte. De goederen van haren echtgenoot waren verbeurd verklaard, en slechts door de aalmoezen van me delijdende vrienden kon zij zich en den haren het volstrekt noodige verschaf, fen. Maar te midden van zoo veel kommerbleef de hoop in haren boe- 7em heerschen, dat veranderde omstandigheden haar eenmaal met haren echtgenoot zonden hereenigen, dat hare kinderen niet altijd vaderloos zou den blijven. Op eens dringt ook tot hare woooplaats de voor haar zoo ■vreesselijke tijding door, dat hij, naarwien zij verlangt, met velen zijner landgenooten naar de nieuwe wereld vertrekken moet, en dus zijn verloren vaderland nimmer weder zal zien. Een gevoel van wanhoop, maar ook <Je door geheel Europa bekende grootmoedigheid van Frederik Willem van Pruissen, geeft baar den moed, om aan onzen Koning te schrijven en iem bareD toestand met levendige kleuren te schilderen; haar verzoek ein. digde aldus: Bewijs, vader van uw volk, aan eene ongelukkige vrouw de gunst, dat zij het lot van haren echtgenoot, die anders vooraltijdvoor baar verloren isj deelt, en met hem zich naar Amerika moge inschepen. Maar, daar ik te arm beu, om de reiskosten naar Danzig voor mij en mijne beide kinderen te betalen, smeek ik h tevens om reisgeld, en ein- delijk om wel te willen bewerken dat mij het verlof, om Polen te ver laten, worde verleend." Reeds na veertien dagen ontvangt de verzoekster eene koninglpe kabtnets-orderwaarbij de door haar verlangde gunst, en eene aanwijzing tot het ontvangen van reisgeldwordt toegestaan. Zij snelt hierheen, komt te Lansfubr aan, alwaar, zoo als zij vernomen heefthaar echtgenoot ingekwartierd is, en staat met hare kinderen eensklaps voor dezen man, die door overmaat van verrassing bedwelmd, naauwiijks de vraag kan uitstamelen hoe zij diér heeft kunnen komen. Ook haar ver stikken tranen de stem, en in plaats van ancwoord reikt zjj aan den vra. geilde het kabinets-bevel over. De een oogenblik te voren nog zoo hopel iooze echtgenoot en vader heeft zij. eu besien schat weder, vaic up de knieën, kust b(j herhaling het beslissende papier, en roept, na dooreenen vloed van tranen aan zijne beklemde borst lecht te heoben gegevenin geestdrift uit: Gelukkig het volk, dat zuik een' Koning bezit!" Ook in de oogeu der omsiauuers s'onden tranen. Behalve het teeds "vermei deheeft de Koning flog bijzondere bevelen wegens de overbrenging der Poobcbe vrouw en-hare kinderen gegeven, zoodat zij gedurende de zee reis verschillerde gerijfelijkheden genie'en zai. Ook meent mendat aan den kapitein van het schip, waarop zij zich heeft ingescheept, nog een gesloten koninklijke brief is ter band gesteld, cie waarschijnlijk eerst aan de andere zijde van den oceaan zal worden geopend, en welks inhoud, van de zorgvuldigste menscbenliefde getuigenoe, ook daar gebeden voor het leven van onzen KouiDg zal doen opzenden," GROOT.BRITANNIE, De Times maakt in een van zijne nommers, en in het hoofd-artikel'van zijn blad, en in zijn beurs- of city-berigt, eenige aanmerkingen omtreoc bet gedrag der Nederlandsche Regering, omtrent den handel op Java, eu beweert, dat die Regering, reeds vroeger ten behoeve der fabrijken van Geut en Verviersen thans ten voordeele der nijverheid van Noord-Nederland, eene inbreuk gemaakt heefc op het in 1824 met den heer Canning geslo ten traktaat. Krachtens dit traktaat namelijk, vermogten de goederen, in Britsche schepen op Java binnengevoerd, nimmer met meerdere regten belast worden, dan het dubbele van die, welke in Nederlandsche schepen aldaar binnen kwamen; terwijl in die gevallen, waarin de goederen onder Nederlandsche vlag van alle regten vrij waren, die in Brltsche schepen niet hooger belast mogten worden, dan met 6 pCt, der waarde. In plaats hiervan had men tot 25 pCt. gevorderd. De Times moet erkennen, dat het gedrag der Nederlandsche Regering niet anders is, dan hetgeen de Engelschen ten opzigte hnnner koloniën honden. De Londensche Courier deelt een verslag mede vaa een vaartuigbet- welk te New-Romney fs opgegraven. Bij meting is hetzelve bevonden te zijn 54 voeten lang en 24 voeten breed, hebbende slechts eenen mast ge had en zijnde gebouwd op de wflze der Grieksche schepen. Volgens overlevering, meent men, dat dit vaartuig bij de verschrikkelijke over. strooming van October 1250 order oen grond is geraakt. De zjjden van het vaartuig zijn grootendeels nog wel bewaard gebleven. Bij hec opgra ven heeft men ook gevonden onderscheidene hoofdschedels van gehoorrda beestenwelke men veronderstelc te zijn van AntilopeD. Vele honderden lieden komen uit Lenden om dat vaartnig te bezigtigen. Een joeg menscb zoon van eenen rijken Jood te Londen was bijgeval getuige van eene onbeschofte wijze, waarop iemand een jong meisje op straat rehandelde. Hij nam het voor haar op, en begon voor haar verde diging te boliseD; hij was de sterkste: het dankbare meisje wierp zich in zijne armee. Het volk dat zich ondercusschen verzameld had riep bravo Eensklaps deed eene stem zich hooren „Huw haart" en van alle kanten hoorde men: Huw haar l" roepen. Dat denkbeeld beviel den jongen beid, en zeide tot het meisje: „Ik ben gereed." En ik ook," hernam zijzoodat zij zich gereed maakten om oen volgenden dag te huwen. De vader van den jongman was in hec eerst wel wat verstoorddat zijd zoon eene kathclijke vrouw gehuwd hadmaar vervolgens verzoende hij zich met dat denkbeeld, en gaf hun 20,000 p. sterling tot huwlijks - gift, Een Engelsch dagblad deelt een merkwaardig voorval mede van eeDe weigering van eed-aflegging ter oorzaak van Acheismus (Godverlooche ning)het is het volgende: In een proces wegens eenen diefstal door eenen zekeren Bcrthold ge pleegd verscheen ais getuige een mensch vaD middelbare jarenwelke weigerde den eed af te leggen. De regter Philips zeide daarop: Weigert gij den eed af te leggen? Hibbert antwoordde: Ja, Het is reeds sederc twee jaren dat ik alzoo doe, en ik geweigerd heb om te getuigen. De heer Philips: van welk geloof zijt gij? Hibbert: Van niet een. Philips: Zijtgij een deist (ontkenner van de openbaring)? Hibbert: Neen. Philips: Godloochenaar dan? Hibbert: Ja. De getuige ging heen, toen de regter hem terug riep oin zijne verklaring Le herhalen. Gij hebt gezegd, dat gij een Godloochenaar waait? Hibbert: Ja. Philips: Weet gij wat men door dat woord verstaat? Hibbert: Ja, Philips: Gij gelooft dan aan geen Op perwezen. Hibbert: Neen, Een ander getuige verschijnt, en geeft da- zelfde antwoorden. Hierop deden zich in de zaal algemeene stemmen van afkeuring hooren, en de Godverloochende getuigen werden door deo regter bevoien zich te verwijderen, F R A N K R IJ K. Men schrijft uit ToBlon van den 27 NovemberOnze laatste tijdingen uit Bugia spraken, zoo als men zich herinnerc, van een hevigen storm, welke op die kust gewoed had. Wij ontvangen heden brieven oit Bona, waaruit blijkt, dat ook daar dezelfde siorm gebeerschten zoowel te laDd als ter zee groote schade aar.gerigc heeft. Door denzelven zijn zeer vele handelsvaartuigen vergaan, waarond.r een, hetwelk voor reke ning der Fransche regering met paarlen (bevracht was. Verscheidene schuiten van coraalvisscher zijn insgelijksop omstreeks acht uren van Bona, verongelukt. De daarin aanwezige visschers, ten getale van zevemienhebben zich met een deei hunner goederen gered. Het merk. waardigste is, dat deze ongelukkige schipbreukelingen, om naar Bona terug te keerende woonplaatsen van verscheidene Arabische volkstammen heb ben moecen doortrekken en daarbijwel vetre van door dezen uitgeplun derd te worden, ondersteuning ontvangen hebben en met welwillendheid behandeld zijn. Deze omsiandigheid is daarom gewigtig, vermits zij be wijst, hoe groot de invloed der Franschen reecis ïr. het gewest vau Bona is," MENGELINGEN. de FOLECENELLA. Een hoofdvermaak voor de Napolitanen is de Pelecenelia of Ptlichinelle eene soort van potsemaker of hansworst van eenen bij2onderen stempel. De eigenlijke schouwplaats zijner vervrolijliende bezigheid is hec theïter, doch hij ontbreekt bij geen enkel volksfeest, en speelt bijzonder gedu rende bet karneval eene hoofdrol. Ja, dikwerf ontmoet men hem bij de ernstigste gelegenheden, en op plaatsen, waar men hem hec minste zoude zoeken. In echt Napolitaassche blijspelen heeft de Polecenella zijn bepaald ka. rakier. Hij is een lompe, snoepachtige kerel, me niet ligt den mond opent, zonder eene domheid te zeggen. In een wijdopen hangend hemd, eene witlinnen schippersbroek en eene muts, staat hij daar. De zwarte kleur, en de lange nens kenmerken zijn masker, berwelk hem niet mag ontbreken. Zoo stelt bfl, nu den bedrieger, dan den bedrogenen voor. Heden Is hij een domkop, die ieder om zich doet lagcheo; morgen lacht hij anderen uit. De oorsprong van die kluchtige personaadje, dat aan de Napolitanen zoo veel genoegen verschaft, wordt verschillend verhaald. Waarschijnlijk is zij haar bestaan aan het volgend komiek voorval verschuldigd. in Acerra, eene stad in hec gelukkig Campanie, kwam eens, ten tijde van den wijnoogst, eene troep tooneelspelers aan. Nooit is het landvolk vrolijker en uitgelaiener, dan bij deze gelegenheid; dit ondervonden ook onze tooneelspelers in ruime mate. De half dronkene boeien dreven de spot met hen, en hoe rijkelijker de vreemdelingen dit beantwoordden, des te scherper werden de aanvallen der landlieden. Onder deze laatsten be. vond er zich eeu, genaamd Puccio d'Aniello. die zelts, zeer lustig zijnde, eene gestalte hadwelite de lacniust van anderen opwekte. In hec naauiv gezet uuor de memgie, wisten de tooneelspelers zien op geen ander te

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3