A°' i833i LEYDSCHE WOENSDAG r t •crw«iO! N°. 148 n: 4 '&\z£r.EU2 COURANT. DEN 11 DECEMBER. NEDERLANDEN. LeYden den 10 December. Van Amsterdam meldt men, d. d. 9 December, het volgendes Met groot genoegen vernemen wijdat het H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje behaagd heeft, aan onzen verdienstelijken Stadgenoot, den Kunstschilder Jan Adam Kruseman Jansz.. Tweeden Directeur aan de Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten alhier, als bewijs va,) Hoogst, derzeiver bijzondere tevredenheid voor het Afbeeldsel van wijlen Zijne Mrjeateit Alexander, Keizer van Rusland, door hem vervaardigd en ge. plaatst geweest op de Tentoonstelling van Schilderijen door levende Mees. ters te 'e Gravenhage, te vereeren met een fraatje met Brillonten omzetten Doekspeld Meo meldt van Scheveningen, dat de Naaischool, door H. K. K. H. Mevronw de Prinses van Oranje sedert drie jaren aldaar gevestigd, we- derotn den 6 November jl. door H, K, K, H. op het Badhuis in persoon geopend is. De vlijt en de vorderingen van het vijftigtal meisjes, weike deze school bijwonen, binken uit het aanzienlijk getai kledingstukken reeds sedert men tijd door dezelve vervaardigd, en welke op der. óden dezer, bij gelegenheid der verjaring van Z. K. H. de Prins van Oranje, aau 127 behoeftige inwoners van Scheveningen uitgedeeld zijn. In de zitting van de Belgische kamer van den öden dezer, is een ontwei p van wet, betreffende het contingent van het leger voor het vol gende jaar. voorgedragen. Volgens dit ontwerp, is het Belgische leger voor 1834 bepaald op 110.000 man, buiten eu behalve de manschappen der gemobiliseerde burgerwacht; de nieuwe li.ting is op is 000 man vast gesteld. Vervolgens is bet voorste! van den heer Dumortier in overwe ging gebragt, en, aangenomen, en ten gevolge vaa dien, eene commissie van II leden benoemd, E.ndelijk is nog in deze zitting het punt over de peemie voor het slaan der munt op nieuw ter sprake gekomen, zon. der echter tot ser.ig besluit te leiden. ."In ide vergadering ver. den zden is wederom hevig getwist over de Zon. .hove f! sc he overeenkomst. De heer Dumortier beetc de ministers beschul digd van art. 121 van de Constitutie verkracht te hebben, welke bepaalt, dat, zonder toestemming der Kamers, geen doortogt van vreemde troepen zal plaats hebben. De heer Cendebien heeft iu eene allerhevigste rede voering gemelde overeenkomst aangetast. 's Gravenhage den 10 December. Naar men verzekert zullen de werk. zaamheden van de Tweede Kamer der Staren-Generaal thans onafgebroken worden voortgezet. Het verslag der centrale afdeelmg, over de voordragt der wet, betrekkelijk de wcelingen, is bereids opgemaakt, en zal in eeDe eerstdaags te houdeoe zitting, welligt op morgen, worden uitgebragt; zullende de beraadslagingen daarover dan ook onmiddeiijk plaats hebben. In die zitting verwacht men ook de ontvangst van eene Koningiijke bood- schap, ten geleide van een ontwerp van wet, tot verdere beschikbaarstel ling der oorlogs.credieien. Heden houdt de centrale afdeeling met den minister van financien, eene conferentie over de begrootings-wettenwaar omirenc, naar men verneemt, nadere aDtwoorden van de Regering zijn Ingekomen, en waarbij nieuwe verzekeringen, omtrent de daar te stellen bezuinigingen, worden gegeven; zijnde gemelde antwoorden tevens verge, zeld van eenige nienwe wijzigingen in de begrootings-wettenvoornamelijk strekkende ter bepaling, dat de sommen, voor oorlog en marine, op de begrooting uitgetrokkenslechts als credieten zullen worden beschouwd. Van wege eene der stedelijke administratienis bjj het algemeen be stuur eene reclame ingediend, tegen de toepassing van het bepaalde bij artikel 1 van Zr. Ms. besluit van 12 October 1825, ten aanzien van de vrijwillige aangifte, gedaan wordende door personen, welke uit hoofde wan gebrek aan werkzaamheden verlangen in de Koloniale stichtingen der Maatschappij van Weldadigheid te worden opgenomen. Men vermeende, «Jac zoodanige aangifte moest plaats hebben bij het hoofd van het plaatselijk bestuur, waar zij onderstands-domicilie hebben, tot staving van dit gevoe len bijbrengende, dat, zoo de opzending van wege eene andere dan de tot ondersteuning verpligte gemeente moet geschieden, in dat geval de eene gemeente werkelijk de andere tot geldelijke uitgaven noodzaakt, geheel strijdig met bet vrjje beheer van eigen belangenaan iedere gemeente op gedragen, en nog laatstelijk door 's Konings besluit van den 1. Maart 1831 verzekerd. De reclame door Z. M. onderzocht zijnde, beeft Hoogstdezelve, na deswege den Raad van State gehoord te hebbenbij kabinetsbrief van den 30 October 1833 verklaard, dat opgemeld besluit ten doel heeitaan elk plaatselijk bestuur de bevoegdheid toe te kennenom de behoeftigeo die zich daarbij ter opzending naar de koloniën mogten aangeven, derwaarts te doen overbrengenonverschillig of zij al dan niet in hun ressort onder stands-domicilie hebbenen dat er voorts geene termen zjjo gevonden om aan die bepaling eenige wijziging toe te brengen. A E G Y P T E. Een brief nit Alexandrie den 4 November geschrevenmeldt onder an deren: De Aegyptische vloot telt nu 7 linieschepen, 7 fregatten, 5 kor vetten, 8 brikken en vele galjoocen. Nog twee andere linie, en vele kleine schepen zijn op stapel gezet. Ook in de roode zee zijn eenige oorlogschepen uitgerust geworden. De Aegyptische Monsieur zwijgt geheel van de onrusten, die in Syrië en op Candia zijn uitgebroken, waaruit men vrij besluiten mag, dat de orde in die streken nog niet hersteld is. De Nijl heeft in dit jaar zijne gewone hoogte niet bereikt, de geheele streek der bebouwde landen is niet kunnen overstroomd wordenzoo dat men in bet aanstaande jaar geenen rijken oogst voorspelt. Sedert tien dagen hebben wij hiet hevigen donder en bijna onafgebro ken regendaarenboven is smts eenige jaren de regen zelfs in Cairo niets zeldzaams geweest. Den verloopenen zomer daarentegen hadden de bewoners van Aegypte eene ongewooD brandende hitte. Vader Enfantin van de Simonisten, is voor eenige dagen met een deel zfiner metgezellen van hier naar Caïro afgereisd, daar eenige dagen vroe ger tlehemcd-Ali zich van bier naar die plaats begeven heeft, out er den winter door te brengen. Enfantin heeft gedurende zijd tegenwoordig op onthoud slechts eenmaal de stad doorgeweesten houdt zich vervolgeDS a tijdom de nieuwsgierigheid des volks te ontgaanop het schipdat nein heelt overgebrsgt. T U R K Y E. Scutari den 3 November. Op den eersten van deze maand is {hier van de hoofdstad de Tartaar teruggekomenmedebrengende den zoo begeerden firman van den Grooten Heeropgedragen aan de vertegenwoordigers van deze stad, en tegelijk is openlijk aan het volk bekend gemaakt, dat de gebeden van de Inwoners van Scutari door de Verhevene Porte met wel gevallen waren aangenomen. Eensklaps hebben bewegingen en uitdrukkin. gen van vreugde met zulk eene hevigheid zich vertoond, dat het weinig verschilde of zij zouden de beklagelijkste gevolgen gehad hebben. De be volking van de stad en de bergbewoners hebben zich in de stad verspreid en den kreet aangehevenonder de wapenen." Men zag binnen korten tijd meer dan 2000 van bun gewapend teD voorschijn komenmaar dadeifik door de voornaamste ingezetenen bekend gemaakt met den ziD van de de pêche en de oorzaken van het lossen van bet kaDondat zij gehoord had. den, werden zij rustig, en de orde is niet verstoord. VolgeDs dezen fir man is.de vizier en andere voorname personen met hem ia staat van be. schnldiging gesteld. RUSLAND. Van de Russische Grenzenden 17 November. Naar Inld ?van alle berigten uit Rusland3 binnendeelenheerscht daar een, om hongersnood grenzend gebrek aan koren, ter voorziening in welken nood de voorraad, der huisselijke magazijnen bezwaarlijk zal toereikende wezen te meer naar. dien dezelven gezegd wordenten gevolge der laatste oorlogen genoeg zaam uitgeput te zjjn. Doen niet slechts aan menschen-voedselzelfs ook aan beesten - voeder schijnt juist in de anderzins vruchtbaarste provinciën des uitgestrekten rijks, voornamelijk Pultawa of de eigenlijke Ukraine, groot gebrek te bestaan. Daar heeft namelijkzoo geloofwaardige berigten zeg gen, veeltijds het geval plaats, dat eigenaars van talrijke schaapkudden, tot wier voeding gedurende den winter hun het benoodigde voeder ont breekt, dezelve ter voeding en oppassing toebetrouwen aan andere landei genaars, die ruim van voeder voorzien zijn, waartegen dezen laatsten bij den terugkeer des beteren saizoensde helft van zulke kudden als schade loosstelling wordt toegekend. POLE N. Z, M. de Keizer van Ruslahd heeft tegen den isten December dezes jaars eene ligting van recruten in het koningrp Polen bevolen. Behalve eenige bepaalde uitzonderingenzijn alle mannelijke personea van 20 tot 30 jaren dienstpligtig; tot hen die uitgezonderd zjjn behoorenoDder andereD de ééaige zonen de vreemdelingen; de beambten; de gewijde Katholfjke en Griekeche geestelijken de Evangelische predikers; de Hernhutters; de Meo. nonicende fabriekantende opeubare onderwijzers de Iiraëliten de tot de christelijke godsdienst overgegane Jodende zonen van edelliedenvan hooge officieren eo van hooge ambtenaren. Na voorafgaande geregtelijk onderzoek en vonnisalsmede bekrachti ging van hetzelve door den vorst stadhonder van Polen, zijn op den 26 No. vember des morgens ten negen nre op de gewone strafplaats te Warschau de vier volgende Polen ter dood gebragt, namelijk: A. Zawiszcaoud 23 ja ren een edelman uit Masovie E. Szpekoud 22 jaren, geboortig van Warschau; S. Cetzoldoud 30 jaren, gewezen raadslid uit Wilna, en A. Palmartoud 22 jaren van welke de eergenoemde opgehangen en de drie overigen gefusilleerd zijn. Gemelde personen hadden niet alleen na aan den Poolschen opstand deel genomen te hebbengeweigerdom aau de algemeene amnestie des Keizers gehoor te geven, maar baddeo zelfs, na vroeger naar Frankrijk uitgeweken geweest te zijn, in het jongst verloo- pen voorjaar andermaal getracht, om in het naauwelijks op meow ademende Polen gewapenderhand nieuwe ODlusten te verwekkenen zich werselijk aan bedrijven van moord en root schuldig gemaakc. SPANJE. Het volgende is eene opgaaf van het gebeurde te Valencia dat eenen al- gemeenen schrik verspreid heeft. Te midden der vreugdekreeten en bet gejuich waarmede het volk de uitroeping der jonge Koningin vierde, ble ven eenige heethoofden den kreet vanweg met de opstandelingen aan. Een wapensmid bekend wegens zijne Karlisdsche gevoelens waande hierdoor persoonlijk beleedigd te zijn hij loste een pistool op eenen officier der milicie, dien hij gelukkiglijk miste, en sneed vervolgens met eeuen sabel houw het oor af van eenen boerwelke digt bij hem stond. Beschermd door dien zelfden officier, welken hij bad willen dooden gelukte het dezen onzionigen zich aan de woede des volks te onttrekken maar talrijke volksoploopen waarin men luid de zwakheid dei Rijksbe- stuurs en deszelfs toegeeflijkheid jegens de Karlisten laakte vormde zich spoedig en namen eene dreigende houding aau. Dtf winkels werden geslo ten het garnisoen onder de wapenen gebragt. Men zag reeds de grootste ongelukken te gemoettoen het den Corrégldorwelke zich onder den volkshoop wierpmet levensgevaar gelukte de gemoederen tot bedaren te brengeneo de rust te herstellen. De wapensmid werd in hechtenis ge. nomen. Den volgenden dag heeft de Corrêgidor eene proklamatie uitgevaardigd, en tot den 23 November, de aagteekeoing van den brief welke deze be rigten meldtwas de rust niet meer gestoord geworden. ITALIË. Bologna den 17 November. In geen gedeelte van Opper-Italie wordt nog zooveel staatkundige ontvlammingsstof ontdekt als in den kerkelijken staat. In weerwil van bet versterkte garnizoen der PausselijkeZwitaer- sche en Oostenrfiksche troepeD wordt de ontevredenheid luide en onver holen aan den dag gelegd. Hierdoor laat zich dan ook de voortdeur der bezetting verklarenen daarom is er nog geene sprake om de vreemde troepen het land te doen ontruimen. Met de Zwitsers, die voor den tijd van drie jaren in dienst zijn genomen en onder welke zeer vele Daitschers, als WurtembergersBeqerschenPruissenenz, zich beviDden, kunnen de Pausselijke onderdanen zien bijzonder goed verdragen. Id Toskanen heerscht een uitmuntende geestzoo wel in den boogiten ais laagsten standoe Groot-Hertog worat algemeen bemind.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1