NEDERLANDEN. Leyden den 26 November. Nasr wij vernemen, zal de vacature, die in de Theologische Facnlteic aan de Hoogeschool binnen deze stad, door het overlijden van deD Hoog- gel. Heer L. Suringar veroorzaakt is, binnen kort vervuld worden. Het door H. H. Curatoren opgemaakte tweetal, waarop de Wei-Eerwaar, de Heeten Verwey en Stemberg, Predikanten te Leyden en Rotterdam, geplaatst zijn, moet reeds naar /Cjjne Maj. onzen Koning verzonden wezen. Wij meenen ook te kannen berigtendat de Zeer Geleerde Heer Weyers in de Faculteit van Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren, tot Professor extraordinarius aangesteld is, en in de volgende maand deszelfs Inaugurale Oratie zal houden. Ook blijkt het, dat de Wei-Eerwaarde Heer GautsCH,, als Lecior-honorarius in de Hoogduitsche en Icaliaansche talen aan deze Hoogeschool benoemd is. Het Handel-,blad deelt de volgende partiknliere correspondentie oit's Gra. venhage mede: Aan het departement van oorlog loopt het gerucht, dat er nog vóór Januarij 1834 eene aanmerkelijke vermindering van het leger zal plaats grijpen. Voigens het zeggen van goed onderrigte lieden zouden er nog veertien duizend man van de legermagt met verlof naar hunne haardsteden vertrekken; terwijl de helft van het kader, zoo wel der offi cieten als der onder-officieren insgelijks met onbepaald verlof zal kunnen vertrekken. Dat de 3de en pie afdeelingen Kurassiers naar hunne voor malige garnizoenen Haarlem en Leyden zullen terugkeeren, wordt hoe lan ger hoe meer waarschijnlijk," Uit Tiibnrg wordt van den 23sten dezer geschreven: Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk en Hoogsideszelts oudste Zoon, vergezeld van den Kolonel der Grenadiers Klerkstaan gereed om naar Petersburg te ver. trekken. Hunne afwezigheid zal zich tot vier maanden bepalen. Men weet nog niet met zekerheid door wien de Prins in het Opperbevelheboerschap zal vervangen worden. Men gist echter dat Prins Frederik der Nederlan den, bij Hoogstdeszelfs terugkomst uit Berlijn, naar net hoofdkwartier zal komen; tot die terugkomst, geloolt men, oat Zijne Exc. de Luitenant- Generaal Constant de Rebecque het bevel over het leger zal voeren. De Belg sche grenzen zijn geheel ontbloot van troepeB. Alleen te West wezel treft men tenen officier met een klein detachement gendarmes aan." Men heeft io Brussel bekend gemaakt, dat geene reizigers, in Oud. Kedeiland woonachtig, in Belgie mogen reizen, dan voorzien van eene pas poort van den Belgischen adminittrateur der openbare zekerheid, en dat de zoodanigen welke eene dergelijke paspoort mogten missen, zullen wor den aangehouden en ter beschikking gesteld van den genoemden ambtenaar. Leopold beeft aan het Protestantsche consistorie te Antwerpen eene som van 1800 fr. toegestaan, om te verdeelen, als schadeloosstelling, on der de leeraars, die gedurende de eerste helft van dit jaar, de dienst voor- loopig in de Protestantsche kerk dier stad hebbeD waargenomen, De Messager de Gard bevat wederom twee brieven der fabriltenrs I van Meenen en St. Nicolaas, klagten aanheffende over den slechten staat hunner fabrijken. Om den bloetjenden staat dier fabrijken te herstellen, ziet de Messager geen ander middel, dan de Hollanders weder als broeders te omhelzen, en door middel der vrije vaart op hunne koloniën, aan de Belgische fabrikaten het, tijdens de vereeniging met Holland genoten, rui, me vertier weder te geven. De retonr.ladingen zouden dan weder te Ant. werpen komenwaarom dan die koopstad wederom hoog boven Rotterdam en Amsterdam haar hoofd als Koningin der Steden zoude verheffen. En hiertoe zouden, volgens den Messagerniet slechts de wenschen strekkan van den Koning van Holland, wiens eenlg streven zoude zijn, deze doel- 1 einden te bereiken, maar ook zoude deze daarin door de gansche Holland- sche natie worden ondersteund, (De Messager de Gand schijnt zeer wei nig met het wezenlijk belang van Holland, als ook met de bedoelifigen en wenschen van Koning en Volk bekend te zijn). Breda den 25 November. Z. D. H. de Hertog van Saxen-Weimar na Vrijdag avond van Amsterdam te Utrecht te zijn aangekomen, is den volgenden dag van daar naar 's Hertogenbosch en vervolgens naar het le ger vertrokken. Zoo men verneemt, zou de Hertog met de uitwlsséling der ratificatien van de onderhandeling te Zonhoven, welke op morgen den sösteu dezer moet plaats hebben, belast wezen. PORTUGAL. Men heeft berigten uit Lissabon ontvangen tot den iyden en uit Oporio tot den 10 November. Het leger van Don Pedro behoudt nog zijne stel lingen op omstreeks een uur afstandc van Santarem; doch den 11 Novem ber hebben twee regimenten daarvan de hoogten van Pernester linkerzijde van Santarem, die door 1500 Miguelltsten bezet werden, aangetast en na een vrij scherp gevecht vermeesterd. Die van Don Pedro hebben daarbij, zoo alt van hunnen kant wordt opgegeven, 50 man aan dooden en ge. kwetsten verloren; doch zijn ook in de gelegenheid geweest, om eenige windmolens, die het leger der Miguellisten van meel voorzien, te vernie len. Men meent, dat daardoor het gebrek aan levensbehoeften, hetwelk nu reeds te Santarem heerschteaanmerkelijk zal vermeerderenen dat Don Miguel weldra tot de ontruiming dier vesting gedwongen zal worden vooral ookindien door het rijzen van den Taagde naburige velden onder water geraken. De manschappen, welke, ten getale vtn omtrent icoo, den 31 Octo- ber uit Oporio ter scheep naar de meer zuide'ijke kust zijn gezonden, om in verband met de te lande naar de zijde van Coïmbra uitgetogene doch spoedig teruggekeetde troepen, eenen opstand in laatstgenoemde stad te bevorderen, zjjn ten zuiden van Figueras geland, en vervolgens, zon der iets te ondernemen of tegenstand te ontmoeten over Leyria naar Car- taxo gemarscheerdalwaar z(j zich bij de hoofdmagt der Pedroïsten ge voegd hebben. Ook in den omtrek van Peniche, alwaar de Pedroïsten eene bezetting van 300 man hebben, bevonden zich laatstelijk geene troepen der Miguellisten, Daarentegen doen de laatstgenoemden zich meer en meer gelden in de provincie Aiemtejo. Den igden hebben eenige guerilla's zich aan den zuidelijken oever van den Taag, viak tegenover Lissabon vertoond, en eene menigte rundvee van oaar weggevoerd. Intosschen schijnt het, I dat 7ijca het hernemen vso A)cacer-rio-San eD het verslaan van een vjj. andeiljk corps in de nabijheid van dat stadje op den optsn dezer. hnr. voor. I deel mee hebben vervolgd en Sc. Ubeswaarin inmiddels.de geheeie krijgs pagt der Peüroïsttuuitdte streek is bijeengetrokken, no6 niet heupen oedrctgd." Aan de zijde van Oporto rebiint, sedert de verkenning van den 5den dezer, niets bijzonders te zijn voorgevallen. Die stad is. zoowel-ten zni. den als ien noorden van denDouro, omringd door eene afdeeliDgïder Mi- gnellistenj, die ten minste op 7 a 8000 man berekend wordt, en haar hoofd kwartier te San-Thyrso heeft. Van de Mignellisten zijn 1200 man naar Coïmbra gezondenten einde de voorstanders der constitutionelendie zich aldaar bevinden in geval van onlusten te bedwingen. Don Pedro heeft een besluit genomen, volgens hetwelk alle weerbare ongehuwde manschappen onder de wapenen worden geroepen. Zij die vrij willig dienst nemen, zullen het voorregt genieten, van dadelijk Da den af loop van den tegenwoordigen oorlogre worden ontslagen. Bij een ander besluit van Don Pedro hebben de monniken van St. Vicente in welk klooster de stoffelijke overblijfselen der gestorvene leden van het geslagt van Braganza bewaard worden, beval ontvangen, om dat kioouer te ontruimen en zich naar Mafra te begeven als zijnde het thans door hen bewoonde gebouw voor eene militaire akademie beuoodigd. SPANJE. Madrid den 9 November. In de courant van deze stad wordt het volgende bekend gemaakt Het gouvernement des Konings van Portugal, Don Miguel, de insche ping van den Infanc Don Carlos naar de Pauselijke Staten belet hebbende eene in-cbeping welke door Koning FerdinandVII, en ook later door H. M de Koningin-Regentes bevolen was geworden en aangezien het gouverne ment van Portugal de intrigues van den Infant Don Carlos tegen de wettige troonopvolging in Spanje en tegen de rust des lands heeft beschermddoor gemelde inscheping te beletten en door te gedogen dat hjj door de autori teiten des lands als Koning wierd behandeld in weerwil der herhaalde aan maningen van het Spaansche bestuurheeft ooze gevolmagcigde minister in PortugalL, F. de Cordovazijne paspoorten gevraagd en bekomen. Ter. zelfder tijd is ook aan de Portugeschen zaakgelastigde aan ons hof aangezegd geworden dat de betrekkingen van ons gouvernement met dat van Portugal geheel opgehouden beeft. H. M. de KoningiD-Regentes, in overeenstemming handelende met haren doorlnchtigen vrieDd en bondgenoot den Koning van Groot-Britannieis op de middelen bedacht om een einde te maken aan de rampen en ver woesting, welke op Portugal drukken. HH. MM. fde Koning en Koningio van Engeland hebben besloten gezamenlijk als bemiddelaars tusschen de krijgvoerende partijen op te tredenom alzoo de rust des [lands op eene bestendige wijze te doen overeenstemmen, en tot hec handhaven der alge- meene rust in Europa mede te werken." Uit Sc. Sebastian wordt van den 15 dezer geschreven Wij genieten de voislagenste ruscofschoon de rebellen tot den 12 dezer Hernani heb ben bezet gehouden. Wat men ook van gebrek aan mondbehoeften moge ge zegd hebben, oni ontbreekt geen leeftogt, en de dageljjksche markt worde als in gewone tijden voorzien. Gisteren avoDd is eene Frnn.che marine, officier, van Baijonne komende, deo generaal eene depêche komen brengen waarbij hem alle soort van onderstand voor de troepen zoo wel als voor de bewoners, wordt beloofd; die officier is op eene gewapende sloep naar Blbao gestevend, om er in naam vso zijn gouvernement de Fransche brik terug te eiscnen die er schijnt te worden vastgehouden hij heeft bevel niet meer dan 1 half uur tijds voor hec antwoord ce verleeDen. Twee bataljons Biscajensche opstandelingen zijn van Tolosa naar het bin nenland getrokken. Er schijnen er in gemelde stad nog 2400 te zjjn over. gebleven maar zij zijn zeer ontevredenals hunne soldij niet ontvangende. De opstandelingen hadden kompagnien naar Villabonna en Andrian afgevaar digd, om er alle weerbare manschap van 18 tot 40 jaren re ligten. De Guipuzcoanen bezetten, ten getale van 800 man, Irun en Fnenterrebia en bezigen insgelps geweldom voor de zaak van Don Carlos manschap te ligten. In eenen naderen brief uit'deze plaats wordt geschreven, dat de generaal Saarsfield op Victoria in aantogt was. Be troepen van de Koningin moeten die der insurgenten onder bevel van den ex-priester Merino", geslagen hebben: het berigt dienaangaande mede gedeeld, luidt aldus: In den nacht van den n November trok de generaal Saarsfield met 4000 man en 6 stukken geschut uit Burgos tegen Marino op. In den morgen van den iaden ontmoeteden de beide legers elkandereen hardnekkig gevecht gteep plaats, en Saarsfield bevocht eene volslagene over winning. De Karlisten lieten duizend manzoo gesneuvelden ais gekwetsten op het slagveld liggen600 man vielen den generaal Saarsfield als krijgs. gevangen in handen. Den i4den was de generaal nog te Pancorbo en Dam hij zijne rigting op Miranda, werwaarts het overschot van Merino's troe pen uit 3,500 partijgangers bestaande zich had terug gecrokken. Den rnden had de Koningio over het gansche garnisoen van Madrid eene wa. penschouw gehouden. De generaal Eourmont en zijne partij-volgelingen zijn te Merida door gekomenom zich id eene der haveos van de Middeliandsche zee te gaan inschepen. Don Carlos bevindt zich altijd op Castello Bianko in Portugal. Dezer dagen hebben verscheidene gevangenzettingen plaats gehad onder anderen van verscheidene geestelijken. Galicie, de Asturiên, Leon en Estramadura zijn nog altijd in kalmte, zoo als ook Kataloaiëwaar de volksgeest voortreffelijk is. DUITSCHLAND. Keulen den 21 November. Gedurende de afgeloopene maand heeft in de zijden- en katoenweverijen van hec distrikc Keulen toenemende leven digheid geheerscht. Ook de bloei der verwerijen en drukkerijen vermeer dert steeds. Daarentegen hebben de katoenweverijen, door het verhoogen van den prijs van het katoenengaren geleden. Ten gevolge der gewone herfstafzendingenwas de scheepvaart, gedu- rende de laatste helft van September en de matnd October, weder zeer levendig. Te Keulen zijn in dien tijd 464 beladen vaartuigen aangekomen, waarvan 98 de rivier op- en 366 de rivier afkwamen. Daarentegen zijn 159 btlaaene vaartuigen van bte." vertrokken, waarvan 81 naar boven eu 78 naar beneden gingen. Onder de aangekomene schepen waren er 6 uit Amsterdam, me: 34,034 centenaars koopwaren, en 5 Hit Rotterdam, met 26,504 centenaars. De stoombooten bragten nog 4,834 centenaars aan; zoooac io bet geheel te Keulen uit Holland 65,37a centenaars koopwaren werden aangebrajrt. Hief voorbij werden gevoerd 24,23a centenaars koop- maren, die mat iVlainiz besicmd waren; 24,303 uaar Manuhetm, en 5,841

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1