CRIEKKSLAUD. TT'c Bit land wordt over Triest van den 3 November gemeld. Door de n't Nanplfa den to October uitgevaren paketbootwelke bier den jt November is san gekomen is bet herigt aatigebragtdat er nog meer gevangennemingen in Griekenland hebben plaats gehad eu derzeive* getal reeds over de 40 liep: de rnrt waa overigens tot'daartoe geen oogenbbk ge stoord geworden. Koning Otho vond overa! op zijne rei; een vrolijk en fiarrelffï ontvangst. Op den weg naar Patras bezocht hij bij die gelegen heid bet Jonisch eiland Xanthoswaar bij van den gouverneur met veel feestelijkheid ontvangen is. De openlijke bladeren welker uitgave ten gevolge van de ontdekte zamenzwering in gebeel Griekenland verboden was geworden, mogen weder, doch slechts onder censuur, uitkomen, SPANJE. Uit Pampeluna wordt van den 7 November gescbreven|: Met ieder oogen- biik toonen zich benden opstandelingen voor onze ratirnn. Telkens door onze troepen terng geslagen, verzamelen zij zich weder, en komen ons op bet onverboedst andermaal aanranden. Onze ganschej jongelingschap keeft de stad verlaten en zich Ui de Insurgenten gevoegd. Bij Santarder beeft een gevecht plaats gegrepenwaarin de Insnrgen. ten geslagen zijn. De regering dier stad heeft, den 4den dezer een bul letin deswegens uitgevaardigd, waarin het onder anderen beet: De rebel len die ons durfden bedreigen, zijn gisteren overhoop'geworpen. Honderd twaalf krijgsgevangenen, meer dan zestig dooden, een vaandel, wie muil ezels en wapenen ziedaar de roemrpe uitkomst van eenen tegen meer dan twaalf honderd muiters gevoerden strijd. De Alkade van Vasgos zendt het berigt in dit hg bij het doen eener verkenning op het slagveld meer dan honderd vijftig gesneuvelden heeft geteld waaronder eene vrouw en twee priesters. De overwinnende kolonne heeft noch dooden noch gekwesten bekomen." De Spsansche krljgs-berigten levereD geen verder nieuws van belang op. De maatregelen van hervorming werden met spoed voortgezet. Men had eene junta ingesteld om de wetgeving op het stuk van den handel in wollen te onderzoeken. De officiële Gazette bevat ook eenige dekreten welker oogmerk is, bet volmaken der instellingen van publieke nijverheid. -~ Den isten dezer maand was Don Carles nog te'Castelio-Biancover. zeld van een klein getal Spanjaards en eenige Portugezen. Door vele Fransche dagbladen wordt een zoogenaamd confidentieel verslag medegedeeld van den minister van financiën in Spanje, wegens dea staat der geldmiddelen in dat Koningrijk, Een Fransche wachtpost heeft de Spaansche grenzen overschreden en zich van de brug over de Bidassoa meester gemaakt; welke brng de Spaansche opstandelingen hadden willen afbranden. Te gelijker tijd heelt de Fransche regering verscheidene oorlogsvaartuigen afgezonden cm voor San Sebastian te kruisen en de Xarlisten te beletten, om die stad van den zeekant te blokkeren. Het schijnt overigens, dat San Sebastian aan de landzijde reeds geheel is ingesloten, en dat, indien hare gemeenschap ter zee afgesneden werd de stad het geene veertien dagen zou kunnen hou den vermits aldaar geen genoegzame voorraad levensmiddelen voorhanden is. Overigens is het vraagstuk, of Frankrijk al dan niet gewapenderhand in de zaken vaD Spanje tusscben belden zal komen, in eeue vergadering van ministers van eergisteren (den I3den) te Parijs toestemmend beslist. DUITSCHLAND. Frankfort den 16 November. De Bondsstaten zijn nitgenoodigd ge worden tot het bijwonen van de ministeriele conferencien op eene nader te bestemmen plaats in de Oostenrijksche Staten. Dezelve hebben alle daartoe hunne toestemming gegevenen schijnen slechts de verdere mede- deeling omtrent het oord waar, en den tijd waoneer deze conferentlen zul len geopend worden, af te wachten, om onverwijld hunne gevolmagtigden van voorschriften te voorzien en naar de bestemde plaats te zenden. Van de zijde der groote Duitiche hoven zuilen de hoofden der ministerieu de conferentien bijwonendech de kleinere zullen gezamenlijk eenige gezan ten benoemenzoodat het getal der vertegenwoordigers van de Bondsstaten niet meer dan zeventien zal bedragen. De President der Bondsvergadering zalook bij die conferentie tegenwoordig wezen. In onderscheiden Duitsche bladen wordt gewag gemaakt van een han. dels-verdrag dat de Nassausche regering met Franktijk zonde gesloteu hebben, waardoor het uitzigt op eene aansluiting van Nassau aao de Pruis- sische tolveteeniging verdweenen was, eu waarbjj aao Nassau groote voor deden met opzigt tot den invoer vin minerale wateren een der hoofd- voortbrengaelen van het land, en waarvan het verbruik ia Frankrijk meer eu meer toenamwaren toegestaan geworden. Keulen den 13 November. Het dagblad dezer stad meldt: dat voor het aanleggen van den ijzeren apoorweg van Amsterdam Daar deze stad thans alles gedaan ia, wat in de tegenwoordige omstandigheden konde gedaan worden dat aan den Nederlandschen luitenant-kolonel Bake de voor- loopige concessie van de Koningen van Holland en Pruissen verleend is, en dat de handelstad van Amsterdam aanzienlijke sommen voor de noo- dige voorbereidende werkzaamheden bijeengebragt heeft; dat thana de Hollandsche Ingenieur Braede bezig is met het opnemen van den weg op het Pruissische gebieddat alzoo de reeds aigeioopene voorloopige werkzaamheden van Amsterdam tot aan de grenzen gebeel voltooid wor den, en dat dus eerlang met ernst zal kunnen gedacht worden aan de we. zenljjke uitvoering van her plandat men ook nog steeds denkt aan een spoorweg tusschen Keulen en Autwerpen, en dat men zich gereed maaktom eene vereeniging van actie-houders te vormen voor het aanleg gen van den weg van Keulen naar de Prnissische grenzen." Lindau den 5 November. Gisteren avond tusachen 7 en 8 ure, is in het voormalig thans in eene kazerne herschapen klooster Mereraubij Btegenz, brand ontstaan, waarbij 4 Oostenrijksche soldaten hunnen dood hebben gevonden en 30 of 40 hunner derwijze gebrand z(jndat mes aan hun levensbehoud waohoopt; overigens zijn 16 kavalerie-paarden verbrand, Eene vrouw redde haar leven door nit een drie-verdieping-hoog venster te springen en in de takken van eenea boom te blijven haDgen. Men voedt gegronde verdenking dat de brand moedwillig is aangelegd gewordenwant er is een brandbrief gevondeninhoudende dat vóór aanstaande Zondag andermaal het klooster in brand zoude staan. GROOT. BRITANNIE. Londen den 16 November. Aan het bnrean van bniteniandsche zaken hebbeD gisteren namiddag de gevolmagtigde gezanten der groote Mogendhe den op nieuw betrekkelijk de Hollandsche aangelegenheden, met den gtaaf Pelme'sten eene confeientie gehouden. De Nederiandsche bijzondere ge volmagtigde de heer Dedel, bad een dag vroeger insgelijks met onzen minister van bultenlanusche zaken eenen bijeenkomst gehad. Onder de andere vertegenwoordigende afgezanten en ministers, welke in deze laatste dagen ook met den graaf Pemersten werkzaam zijn geweest, hebben zich onder anderen de markies Funchalde heer va» de Weijerde ridder Hal, baron Lu uw en de heer Stratford Canning bevonden, Woersoag avond heeft de Russische afgezant aan deszelfs verblijf, te Astaburutiair-house eenige van Zr. Ms. ministers, alsmede enkele vreemde gezsntenonder welke zich ook de heer Dedel bevonden heeft, op een groot diuer onthaald. Over Portugal verneemt men, dat omstreeks het einde van Octo. ber Don Cat los zich nog in dat koningrijk bevond, en dat Cordova, de hem van Madrid toegekomen bengten versmadende, welke hij zichaauvaa- helfiit gelaten had te willen eerbiedigen., zich Weder aan de zi'de van Don Carlos had geschaard. Men weet stellig dat die prins den si October op Casteüo Bianco is aangekomen en aldaar door den Mlgueilistischen gou verneur met a!!e de aan de koninklijke waardigheid! verschuldigde eerbe. wijzen is ontvangen geworden. F R A N K R IJ K. Pabus den 16 November. Een Fransch dagblad behelst het volgende: Men heeft gistere" bet belangrijk berigt ontvangen van het sluiten van een traktaat tnsschen Frankrijk en d'ePorte, cm als tegenwigt der Turksch- Russiscbe overeenkomst te dienen. De artikels van dit traktaat zijn be stemd om geheim te blijvenen men zal derhalve nimmer stellig te weten komen, welke de aangenomen voorwaarden van beide zijden zijn, Men kan alleen gissingen in het midden brengen. Zoo zegt men, bij voorb. dat de volgende de voornaamste clansnlen zijn: De Ottomannisehe Porte verbindt zich geene Rnsslsche troepen op Turksch grondgebied te zuilen roepen alvorens het Fransche gouvernement daarvan te verwittigen en hetzelve insgelijks om hoip te vragen. De Sultan zal wegens de vernietiging van het geheime artikel van het traktaat met Rusland onderhandelen waarbij de doortogt der Dardaneiien aar, Fransche en Engeliche oorlogschepen zoude ontzegd worden. Van zijnen kant za! Frankrijk, zoo het schijnt, aan Turkye de voor deden toekennen, welke tot op dit oogenblik Aegypte genoten heeft. ZEE-TIJDING. Kapt. J. G. Scbrader, voerende hec schip de jonge Harm van Sunderland naar Amsterdam meldt van Cuxbavenvan den 10 Nov.dat hijden 30 Oct. van Snnderland vertrokken en den 2 Nov. voor Tesse! zijnde, eene loodsboot ontwaarde welke echter wegens het intrekken van de wind van hem afhielde, wegens de nabijheid der branding aan den Haaks, weder zee gekozen hebbende, was hij dien nacht door storm, langs den wai voortgedreveo tot aan Amelanden aldaar genoodzaakt ten anker te gaan leggen, doch den 16 dito, van deszelfs ankers weggeslagen zij-de, tot bij Helgoland verder voortgedreven en toen, te zeer op lagerwal bezet, ge noodzaakt op de Elve binnen te loopen, welke hij echter wegens zware siagzijde niet veel zeil knnnende voeren, eerst dien avond bereikte, waarna hij den 19 dito met schade aan tnigagie gebroke gaffelroerpen en verlies van een anker en een eind touwte Cuxhaveo ts binnengeloopen ide Kapt. dacht ten spoedig.ten de schade te herstellen en de reis voO'C te zetten. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Op Donderdag den 21 November 1833, db LASTERAAR, Beroemd Tooneelspelin 5 Bedrijven, mar het Hoogdnitsch van /J, von Kotzebue. Na hetzelve t de SCHOORSTEENVEGER PRINS en dk PRINS SCHOORSTEENVEGERj Tooneelspel y in één Bedrijf, naar het Fransch. De aanvang te zes uren)* CONCERT van C. J. LECHLEITNER, in de Gehoorzaal op ae Breedescraat te Leidenop Dingsdag den 26 No vember aanstaande, waarop M-jufvrouw Camoin, 1Eerste Zangeres van de Fransche Schouwburg in 's Gravenhagezien zal laten hooren. Leyden den 13 November 1833. Op heden is alhier aan een plot seling toeval overleden Vrouwe J. M. DROGNAT, Weduwe van den Wel Edel Gebr. Meers Mr. R. van Olden. In naam des KONINGS en het GEREGT. VERKOOPING ter rolle van Geregtelijke Uitwinningen Dij deRegtbank van Eer\ten Aanleg van het district Leyden. Van een HUIS en ERVE staande en gelegen in de Krunscrsac, binnen de Scarl Woerden, kanton Woerden, district Leyden, provincie Holland, zuidelijk gedeelte, strekkende van de Straat lot aan Jan Rehoornbelend aan de eene zijde de Vischbrug en 3an de andere zijdebevorens Pieter Cone, anders thans de Weduwe Gysbert van Iterson op de Kadastrale Legger bekend onder sectie C Numero 142 gereekeed met Wijk 2 N° 195. Welk Huis en Erve als onroerend Goed is gearres eerd ten verzoeke van CLAAS OOSTRUM, geweesc zijnde Stedelijke Ontvanger te Woerden, thans zonder beroep aldaar woonachtig voor dewelke aomicilium ten dezen wordt gekozen ten hnize van den Procureur JACOBUS HAZENBERG, welke deze zaak voor den Arrestant zal waarnemen, wonende te Leyden op de Hoogewoerd Wijk 3 N°. 455, en ten lasten van HENDRIK van den BROEK, Koekkramen en Tapperen deszelfs Hnisvrouw WILHELMINA van WYK, beide mede te Woerden woonachtig, bij fproces-verbaal van den Deurwaarder Hendrik Landert in dato den 22 October 1833, ge-> registreerd tenzelven dage, overgeschreven op hec Bureau der Hypotheken te Leyden den 25 October daaraanvolgende Dee" 2 N°. 16 en ter Griffie van deze Regtbank van Eersten Aanleg te Leyden den 30 October deszelven jaars van welk procesverbaal Copie is gelaten aan de Edele Achtbare Heer J. de BRAAUW, Burgemeester der Stad Woerden en aan den gWel« Edele Gestreogen Heer R. PALING, VVz.Griffier bij hec Vredegeregc van hec kanton Woerden. De eerste Afkondiging der Memorie van Lasten zal plaats hebben ter rolle der Geregtelijke Uitwinning bij de Regtbank van Eersten Aanleg van het district Leyden, op Dingsdag den 31 December 1833, des voormiddags een elf ure, JAC. HAZENBERG, Procureur Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden zijn van meening, in hec openbaar, met bewilliging van den Edel Achcb, Raad, AAN TE BESTEDEN 1®, Het onderhouden en bemetselen van a! de Slikkolken, Waterlozingen en Riolen, liggende in de Straten en Stegen binnen deze Stad voor den tijd van zes jaren 2°. Het schoonmaken en schoonhouden van al de Wateren, Grachtenen Kanalen, rondom eu buiten de Stad gelegen; mede voor zes jaren, 3®. Het onderhouden van het Trek pad langs de Vliet van de Naakcesluis toe aan de Knipbrug, geteek. met N°. 16; voor den tijd van vijf iarenu 4°. Het schoonmaken en schoonhouden van ue Hasrlemmervaarcvan deze Stad tot aan de paal van Halfweg voor den tijd van zes jaren Mitsgaders te VERHURENj 50. Het beteelen met Warmoes - groenten of bebouwen met Graan, van de nedergelegde Vestwal naast de Hooge woerd poorcvoor den tijd van één jaar. Hebbende die Land eene groocce van één bunder 10 roeden. En zuiks op hec Raadhuis binnen gemelde Stad, op Maandag den 25 No vember 1833, des voormiddags ten 12 ure. Zullende de Bestekken van heden af, van des morgens 10 tot namiddags 4 ure, (uitgezonderd de Zondagen ter lezing liggen bij de Stads Architect door wien onk de ooodige ophelderingen en aanwijzingen zullen worden gegeven Er worde tegen Mei aanstaande, binneD Leiden te HUUR gevraagd voor twee gehuwde burger Lieden, zonder Kinderen, eene kleine, reine en geriefelijke WONING liefst met twee beneden- en twee boven-Kamers. Adres, mee brieven francoonder de letters VN, aan den Heer BRESSER, op de Mare, te Leiden voornoemd. Bij de Wed. AKTHONYde KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2