A°- 1833» LEYDSCHE COURANT, WOENSDAG DEN so NOVEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den 19 November. Gisteren is in deze srad de 59:1e verjaardag van H. M., de geliefde en geëerbiediede Koningin der Nederlanden, met het uitstelten der vlaggen van alle onblieke en zeer vele particuliere gebouwen, en door het houden eener groate parade gevierd geworden. Het volgende is het adres van den Senaat te Brussel, in antwoord op de troonrede van Leopold: Sire! Het is steeds met een levendig genoegen, dat de nationale ver. tegenwcordiging in h-ar midden den Koning ziet, welke de stemmen van gansch Betgle in zich vereenigt, en welke zijn lot zoo grootmoedig met dat v2n Belgie Heeft verbonden. De Senaat haast zich u op nieuw hier van de verzekering te geven. De geboorte van eenen prins, welke door u in de liefde tot onze instellingen zal worden opgevoed, heeft de banden nog naauwer toegehaald we'ke den troon met het land vereenigen. De eenparige toejuichingen welke deze gelukkige gebeurtenis begroet hebben, zullen U. M. overtuigd hebben, zoo als zij gansch Europa hebben knnnen overtuigen, van de ge hechtheid van het Belgische volk aan de dynastie ziiner keuze. Zoo de natie in hare wenschen het tijdstip verhaastwaarop een trak. taat met Holland een einde zal maken aan de opofferingen, welke zich beide landen tot heden hebben moeten getroosten is zij niettemin over tuigd, dat de hindernissen, welke den loop der onderhandelingen hebben afgebroken, niet toegeschreven moeten worden aan het gouvernement van U. M.zij stelt vertrouwen, Sire, in uwe wijze en eerlijke staatkunde; zij waardeert de voordeelen behaald door de overeenkomst van 21 Mei; zii ziet met kalmte den afloop onzer staatkundige geschillen tegemoet, overtuigd dat l). M. met vastheid de regten van Belgie zal verdedigen. Wij juichen de aan het departement van oorlog genomen maatregelen toe, niet aileen om het onderwijs eo de krijgstucht van ons leger te vol maken, maar ook om hetgeen de veiligheid van den staat vereischt met de belangen der coDtribuabelen overeentebrengennieuwe bezuinigingen zijn, te dezen aanzien, mogelijk aan U. M. voorgekomen, en wij verne. men met genoegen dat dezelve spoedig bewerkstelligd zullen worden, De ontwerpen van wetwelke het lot onzer brave krijgslieden be treffen zullen het onderwerp onzer bijzondere aaodacht uitmaken. Wij znllen ook onze gebeele zorg wijden aan het onderzoek der ont werpen van wet. betrekkelijk de nieuwe middelen van gemeenschap welke de nijverheid vordertalsmede aan die wettenwaarbij de gewestelijke en gemeentelijke organisatie vastgesteld wordt. Met eenen regtmailgeu natlonalen invloed hebben wij de vorderingen der kunsten in ons schoon vaderland het vaderland der Rubensen en van Diker.gezien. De kunsten zullen steeds meer en meer bloeijen onder eeneo Vorst, die het als een zijner kostbaarste voorregten beschouwt, zich onophoudelijk derzelver beschermer te toonen. De vlagt, welke de nijverheidin de tegenwoordige omstandigheden neemt, de onbetwistbare toeneming der verschillende takken van den natio. palen tiikdomde vermeerdering der staats - inkomsten bewijzen hoe vele grondstoffen van voorspoed Belgie in zich bevat. Deze staat van zaken laat gelnkkigliik het ontheffen der buitengewone lasteD toe welke dit jaar op den grondeigendom gedrukt hebben, en welke te bezwarend waren om gehandhaafd te worden. Wij hopen dat deze maatregel niet zo.sder invloed zal ziin op de voortgaande ontwikkeling van den akkerbouw die vruchtbare bron van nationalen rijkdom. Uwe Majesteit heeft ons wel willen berlgten dat eene schikking met de"Bank, in hare hoedanigheid van kassier van het Oud- Koningrijkaan bet gouvernement fondsen beeft ter beschikking gesteld, die onmiddelijk onder, door de Algemeene Sociëteit bewilligde, voornehoudingen, ten putte der publieke schatkist aangewend geworden. Wjj zullen zorgvuldig alle de deze transactie betreffende bescheiden in onderzoek nemen. Vele onzer financiële wetten vereiscben onmisbaar eene wijziging doch tot deze hervormingen behoort met omzigtigheid en beleid te worden gehandeld. Een punt van het hoogst belang als op ons staats-krediet en op de uiikomsten der aanbestedingen van publieke werken van den grootsten in vloed zijnde is dat het budget der uitgaven even als dat der inkomsten dadelijk met den aanvang des jaars worden aaogeDomen wij zullen niets verzuimen om zoo een gewecscht doeleinde te bereiken maar net middel oin bij vervolg vertragingen te voorkomen, van welke voor dit dienstjaar zich de zware ongelegenheden hebben doen gevoelen zoude, ons erachtens, daarin bestaan, dat men op bet einde van elke zitting zich met het budget des volgenden jaars bezig hield. Uwe Majesteit kan rekenen op onzen ijver om tot het heil des vader, lar.ds mede te werken, en wij zullen het óns altijd ten heiligsten pligt stelleD eenen troon te onderschragendie de kbewaarder onzer openbare vrijheid is." Ook bet adres van antwoord op de openlngs-rede der Belgische Ka mers, is door de kamer der vertegenwoordigers vastgesteld. GeeDe bij' zonderheden komeh in betzeive voor. Het volgende echter deeien wjj er van mede; Wij zijn overtuigd Sire dat de hinderpalen die aan het sluiten van eene difinitive schikking met Holland in den weg staan, niet van de zijde van het bestuur Uwer Majesteit komen. Wij hopendat het oogenblik biet verre af is, waarop d« beide landen met elkander betrekkingen van goede nabuurschap,op hun wederzijdschbelang gegrond, zDllen ondeihouden. De kamer verneemt met een genoegen, waarin de gebeele natie dee. len zal, dat in de begrooting van hec departement van oorlog nieuwe be. sparingen zullen kannen plaats hebben, zonder dat daardoor te kort wordt gedaan san hetgeen de veiligheid des lands en onze staalkundige toestand vereischen. Indien bezwarende lasten op het Belgische volk gedrukt heb. ben, en zulks nog deen, dan zijn zij enkel aan de weigering der Holland- sche regering toe te schrijven om tot een verdrag toe te treden hetwelk ons smartelijke opofferingen heeft opgelegd. Het zou dus onregtvaardig zijn, om ons de overgroote uitgaven, uit dien staat van zaken voortge sproten. te doen dragen. Wjj koesteren het vertrouwen, da; het bestuur Uwer Majesteit voort zal gaan, om met kracht aan te dringen op Het be vrijd worden van de betaling der achterstallige scheld, die ten laste van Belgie is gebragt." Voor dat men rot de stemming overging, heef: de heer Dumrtier van den minister Cob/et stellig willen weten, hoe hij op de Conferentie te Londen, ten opzigre van de ScHelde-tolgehandeld had. De minister is neut het antwoord gedeeltelijk schuiciig gebleven; ook heeft dezelve ont kent. iets officieels geweten te hebben van een tractaat, dat door de Ne- derlandsche gezanten aan tie Conferentie was aangeboden: dit had hij eerst uit de medeoeeling van den Nederlandschen minister aan de Kamers der Staten-Generaal vernomen. Een overzlgt van het Belgische budget i« voor 1834 bepaald op 84,122,440 fr. 97 c,, hetgeen ongeveer 14 millioen minder is dan in 1833. D;e vermindering wordt verkregen door den tegenwoordigen toestand van ban leger, hetwelk voor het oogenblik verminderd, doch roodanig geor ganiseerd is, dat het binnen weinige dagen op den volledigen voet vaa oorlog terug gebragt kan worden. Deze som van 84,122,4400 fr. 97 c. verdeelt zich op de volgende wijs: Publieke schuld Dotatiên Ministerie van Justitie Bnitenlandsche Zaken Marine Binnenlandsche Zaken Oorlog Finantiët) f Rembourseringeu 10,864,394 fr. 17 c. 3,294 332 95 5,440,172 00 691,200 00 1,001,200 85 10,482,244 00 40 ,000,000 oo 11» 3 *5.897 00 1.033,000 00 Totaal 84,122,440 fr. 97 c. Men berekentdat onder deze totale som, de buitengewone lasten 16,416,020 fr. bedragen. Hun staat van oorlog is er voor 15 millioenen fr. onder begrepen. De credieten, betrekkelijk tot de op het bij boek ingeschrevene interessen, alsook tot de interessen, amortisatie en kosten der leening vaa 100 millioenen, zijn dezelfde als in 1833. fDe vraag, wegens het hun bij het traktaat van 15 November toegewezen aandeel in de Hoilandsche schuld, en nog minder in de achterstallen, wordt hierbij dus niet in aan merking genomen). Men zegt, dat er te Brussel eene zamenkomst zal gehouden worden van de Belgische Bisschoppen en den Aartsbisschop van Mechelen, om te raadplegen over het nemen van maatregelen, ten einde den voortgang van de vernieuwde eeredienst, welke de abt Heizen ingevoerd heeft, en zeer veel aanhang vindt, te doen stuiten. De Belgische bladen melden, dat het te Brussel op de tentoonstelling prijkend schilderstuk, van den schilder Gvdinde Pontijnsche Moeraden geheeienvoor rekening van den Prins van Oranje is aangekocht. 's Gravenhage den 17 November. Z. K. H. de Prins van Oranje is Vrijdag avond, ten zes ure, «it het hoofdkwartier in deze Residentie aan* gekomen. Z. K. H. heefc, benevens Hare Maj. de Koningin, H. K. K H. de Prinses van Oranje en de drie jonge Prinsen, gisteren avond den Fran- schen schouwburg met Hoogstdeszelfs tegenwoordigheid vereerd. Heden is het de twintigste verjaardag der gezegende omwenteling, waarbij Nederland het vre-mde juk afschudde en de inwoners dezer ge westen tot een vrij volk herboren werden, Ter viering van dezen hen- gelijken dag wapperden de vlaggen van al de openbare gebouwen en vaa de hnizen der onderscheidene bijzondere personen. Dezen morgen woon den Hunne Majesteiten en al de Prinsen van het Vorstelijke Huis oen Gods dienst in de Kloosterkerk bij, alwaar onze geachte Leeraar, de Wei-Eer waarde Predikant A1 oor dinkeene uitmuntende leerrede hield, in welke hij aan de heugelijke omwenteling gedacht, aan de weldaden herinnerde, wel ke Vaderland en Koning gedurende de twintig vetloopene jaren, ook on der ai wisselende omstandigheden, hadden genoten, en waarin hii zijne hoorders roet mannelijke taal vermaande, op dien God te vertrouwen, die steeds r.abij is dengenen, welke zich op ziinen bijstand veriaten. De Luitenant-Generaal Hertog van Saksen-Weimar is van zijne reize naar DuitschlandZwitserland en Italië teruggekeerd, en dezer dagen al hier aangekomen. Het onderzoek der begroo Ings- en andere financieële wetten, bene vens cat over den accijns op den turf en steenkolen, is bij de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ten einde gebragt. Naar men verneemt, zijn de processen-verbaal van dat onderzoek, welke thans ter drukkerij zijn, vrij wijdloopig. De antwoorden van het Gouvernement op de gemaakte aanmerkingen worden eerscdaags te gemoec gezien, Incosschen zal er morgen eeue conferentie van Zijne Exc. deD minister van financiën met cte centrale afdeeling der Tweede Kamer plaats hebben. Bij besluit van Zijne Maj., van den isten dezer, is tot 2den luite nant bij bet 2de bataillon der 3de afdeeling mobiele Zuld-Hollandsche SchutterijbeDoemd Melis Naaktgeboren, Partic, Corresp, 's Gravenhage den 18 November. Heden is de ver jaardag van H. M. de Koningin 10 deze residentie met de gebruikelijke plegtigheden, bet uitsteken van *3 lands vlag, hec bespelen van het klok kenspel, gtvierd geworden. Op hec middaguur had er eene groote parade van de bezetting plaats. Des middags is er ten hove groot diner gebon den waarop alle de hooge staatsambtenaren genoodigd waren. In den Franscheo Schouwburg, werd er eene voorstelling in gala gegeven, die door HH. MM. de Koning en Koningin, HH. KK. HH. de Pnns en Prin ses van OranjeHH. KK- HH. de Prins en Prinses Frederiken door de drie jonge Prinsen met Hoogstderzelver tegenwoordigheid werd vereerd. Een talrijk publiek gaf lu'de blpen van deszelfs gehechtheid aan hec Vorstelijke Huis, en zoo wel bij de intrede, als het vertrek van het Vor stelijk Gezin, gaf men, door het aanheffen van hec Wilhelmusen hec on ophoudelijk toejuichen daarvan, zijne liefde voor alle de leden van hec Huis van Oranje, en in het bijzonder voor Hare Maj. de Kon ngih, w er heugelijke verjaardag het heden is, te kennen. Des avonds zijn er on derscheidene bijzondere en openbare gebouwen verlicht geweest, waarbij ook bet Stadhuis bijzonder uitmuntte, hetwelk met eene faaaije eereboog prijkte. Rotterdam den 18 November. Men verneemt, dar m?t de Marco Bo za'isdoor de Nederlandsche Handel-Maat5chappij uitgetest, eemge ge schenken van onze Regering voor den Keizer van Japan zullen worden overgevoerd en onder andereni eeue parelduikersklok met toebenooren.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1