A0- 1833, LEYDSCHE - MAANDAG N°. 138. COURANT, DEN 18. NOVEMBER, PROGRAMMA der PRIJSUITLOVING en der TENTOONSTELLING voor 1834, door het SCHILDERKUNDIG GENOOTSCHAP ART I SACRUM te Rotterdam. Het Bestunr des Genootschaps stelt, ingevolge Art. 4 van deszelfs Wet ten en der genomen besloitcn in eene vergadering der Stembevoegde Le den, op den 2 September 1.1. gehouden, de navolgende, voor 1s34 bij loting uil de ocderscheide Kunstvakken getrokkene, Prijsstoffen voor: SCHILDERKUNST. I. GESCHIEDENIS: De Vaandrig pieter dirksz Hasselaar zich in het beleg van Haarlem zeer onder sc heiden en den Spanjaarden veel afbreuk gedaan hebbendezoch ten deze zichna de overgave der Stadtegen het aangegaan verdrag van hem meester te maken. In de kamer gekomenalwaar htj met zijne Familie aan tafel zatgrepen zij zijn' Broederwelke hierover zeer verslagen werd, Pieter DtRKsz. Hasselaar, hierna opstaandezeideZoo gij den Vaan- drig zoekt, laat dezen losik ben het." De Hoofd-figuren zullen niet kleiner dan vier Nederlandscbe palmen mogen zijn; doch de grootte van de Schilderij wordt aan de keuze des Kunstenaar» overgelaten. De prijs is: Een Getuigschrift en Een Honderd Vijf-en-zeventig Holland, sche Guldens. II. ZEE-SCHILDEREN. Een tafereel van den hevigen storm Augustus 1833) op eender Neder- landsche Kusten waar een schipin zeer groot gevaardoor het volk van een in de nabijheid zeilend groot schipmet een of twee booten of sloepen wordt ter hutpe gesneld om de or gelukkigen te redden. De overige stojfagie van eenige schepen en eigenaardig bijwerk wordt aan de vrije keuze des Kun stenaars overgelatenzullende het geheel piquant door de Zon verlicht en grootsch van effect moeten zijn. De grootte der Schilderij, zonder de lijst, zal niet kleiner dan eene Nederlandscbe el breedte, bij vijf-en-zeventig Nederlaudsche duimen hoogte mogen zijn. De prijs is: Een Getuigschrift en Een Honderd Vijf.en-twintig Holland- sche Guldens. VOORWAARDEN der MEDEDINGING. Art. i. De Schilderijen moeten in behoorlijke lijsten vrachtvrij gezonden worden aan het Lokaal des Genootscbaps, vóór of uiterlijk op den 23 Jo- lij 1834. Alle stukken die na dit tijdstip worden aangeboden, alsmede de zulke die aan het hiervoren vaitgestelde, betrekkelijk de afmetingen enz., niet zullen hebben voldaan ot die reeds in eenige andere Kuntzaal in dit Rijk zijn ten toon gesteld, zullen van de mededinging worden uitgesloten. Art. 2. Het Genootschap houdt zich voor de u'rgeloofde Premien in de beide Kunstvakken niet toe te kennen, indien geen der mgekomene Schil, derstuklien door hetzelve geoordeeld werd dezelven waardig te zijn. Art, 3- De Premien toegewezen wordende, blijven de bekroonde even als de niet bekroonde Stukken de eigendom der vervaardigers, doch zul len die der eerste gehouden zijn eene uitvoerige schets in olie- of water- verw tot een aandenken het Genoo.schap te schenken, binnen zes maanden na de toewijzing der Premien. Art. 4. De ter mededinging iD te zenden Stukken znllen elk moeten worden voorzien van eene zinspreiik, die tevens behoort gesteld te wor den op den omslag van een verzegeld biljet, hetwelk de naam, de voor namen, benevens de geboorte- en woon. of verblijfplaats des vervaardigers moet bevatten; dit laatste ingesloten in een' naamloozen brief, waarin het doel des Kunstenaars, bij het vervaardigen van zijn werk, in het kort zal vermeld zijn, en welke mede vrachtvrij aan den Secretaris moet wo.rden gezonden. Art, 5. De ingezondene Stukken znllen in de eerste veertien dagen van Augustus beoordeeld worden door eene bijzondere Kommissie, waarvan het meerderdeel der Leden uit Kunstenaars, buiten Rotterdam woonachtig zal gekozen worden. Geen Kunstenaarofschoon tot de beoordeeling ver zocht, zal aan dezelve werkelijk deel mogen nemen, indien hij zich onder bet getal der mededingers bevindt, overigens ook zijne stem niet kunnen geven aan zijn'Zoon, Broeder of vollen Neef; en indien zulks moge plaats grijpenzal de op zoodanig eene wijze uitgebragte stem voor onwettig en vervallen worden gehouden, zonder dat het nooriig zijn zal de stemming te hervatten. Art. 6. Ter bebalirg van eene Premie, onder de voorbehondingen bij Art. 1 en 2 vastgesteld, zal eene volstrekte meerderheid der stemmen van beoordeelaren vereischt worden. Art. 7. Tot de mededinging zullen alleen worden toegelaten Noord Nederlandscbe Kunstenaars, in de onderscheidene gewesten van het tegen, woordige Koningrijk geboren of woonachtig; diegenen, welke in Italien of eiders hunne studiën volbrengen daaronder begrepen. Art. 8. Al de ingezondene Stukken ter mededinging verblijven in de zaal der Tentoonstelling, zoo lang dezelve geopend zijn zal. VOORWAARDEN ber TENTOONSTELLING, Art. i. De Tentoonstelling voor Kunstwerken van Schilder-, Teeken Graveer-, Bouw en Beeldhouwkunstdoor Noord-Nederlandscbe of in het Rijk gevestigde levende Meesters, ODder toezigc der hierna vermelde ver- eenigde Kommissie, zal plaats hebben binnen deze Scad in een daartoe na der aan te wijzen Lokaal, Art. 2. Deze Tentoonstelling zal gedurende de geheele maand Augus tus 1834, van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure, geopend zijn, en niet meer dan acht dagen kunnen verlengd worden, doch znllen één dag vóór de opening, alsmede op Zon- en Feestdagen aileen de Leden des Genootscbaps ARTI SACRUM op hunne gewone vrijkaarten worden toegelaten. Art. 3. Alle Kunstwerken, in dezen bedoeld, et; bepaaldelijk Schiide rijen en Teeueningen met behóor-'ijke lijsten voorzien, ook die var. eiders door_ Leden, van verdiensten des Genootschaps vrachtvrij lugezondeu zul. 'en in het nader aan te wijzen Lokaal van den ro tot niterlijk den 23 TnlfJ eerstkomende 111 ontvang genomen worden, en gedurende oen tijd tier Ten toonstelling order goed toevoorzlgt worden gesteld. Art. 4 Men wordt verzocht ieder in te zenden Stuk te doen vergezeld gaan van eencn vrachtvrijen brief, aan het adres van oen Secretaris des Genoot'chapsinhoudende den juisien naam en de woonplaats van den vervaardiger of inzender, met eene korte omschrijving van het onderwerp ter vermelding op den Catalogu». En zij die verlangen mogten hunne Knnsiwerken te verkoopen, al mede daarin op te geven den bepaalden prijs waarvoor men dezelve zonde willen afstaan terwijl de Kommissie omtr=nt dit laatste met de vereischte discretie zal handelen; doch zal geen ondei hindscbe koop vaD een ter verkoop aangekondigd Kunststuk erkend worden, - An. 5, Geene Kopijen in olieverw van Schilderstukken op dezelfde wijze vervaardigd ncch geteekende voorwerpen naar prent- of steendruk, modellen, evenmin Stukken die op de vorige Tentoonstelling alhier geweest zijnnoch ook Kunstwerken aan anderen in eigendom toebehoorande dan met schriftelijke toestemming van den Kunstenaar, zullen op deze Ten. toonstelling werden toegelaten als mede geene voortbrengselen van over ledenen Kunstenaars, noch in het algemeen iets dat met de openbare orde of zcde'ijkheid zonde kunnen geacht worden strijdig te zijn, waaromtrent de Kommissie al mede met onpartijdige kieschheid zal uitspraak doen. Art. 6. Alle Kunstwerken die na het bovengemelde tijdstip der inzen ding mogten inkomen, znllen alleen geplaatst worden bijaldien ernogopene plaatsen zijn; en indien onverhoopt de veelheid der Stukken eene goede plaatsing onmogelijk maakte, zal men van eiken Kunstenaar ten minste één of twee Stukken plaatsen weshalve de Kunstenaars verzocht worden in den geleidenden brief op te geven welk der door hnn ingezondene Sink, ken zij het liefst wenscnen Tentoongesteld te zien. Art. 7. Onmiddellijk na de finale sluiting der Tentoonstelling znllen de Kunstenaars hunne ingezondene Stukken, onverkocht zijnde, aan het locaal der Tentoonstelling kunnen terug bekomen en zij die bniten deze Stad wonende, verlangen moeten öat hun dezelve worden toegezonden verzoeke zijn hiervan in den geleidenden brief bij de afzending melding te maken. Alles echter zonder eenige verantwoordelijkheid aan de zijde der Kommis sie welke hiertoe Intussciien alle mogelijke middelen van bezorgdheid zal aanwenden en de Kunstwerken vrachtvrij terugzenden. De Kommissie, op grond van vroegere ervaring door de aanzienlijke ver koopen van kunstwerkenais welke bij de vorige Tentoonstelling alhier plaats haddenovertuigd van den weidadigen invloed eenerdusdanige kunst- bescnouwingzoo wel op de uitbreiding als verhooging van den kunst-zin en kunst-smaak harer Landgenooten durft ook nu wederom het vertrou. weD voeden, dat de Kunstenaars en Liefhebbers deze Tentoonstelling, ook ten aanzien oer prijsdinging met keurige Voortbrengselen van hun genie zullen verrijken en daardoor den nationalen kunstroem des Vaderlands bij voortduring krachtdadig zullen helpen handhaven en verhoogen. Ten weike einde dan ook alle Maatschappijen, beoefenaars en beminnaars der Schoone Kunsten mitsgaders alle Eigenaars of Uitgevers van Tijdschriften en D»g- bladen verzocht worden,,om door de verbreiding van dit Programma het oaarin voorgestelde doel mede te willen bevorderen. Rotterdam, September 1833. De Vereenigde Kommissie voor deze Tentoonstelling voornoemd Van wege de Ed. Aoatb. Rege- Van wege hei Bettnur des Genoot- ring der Stad Rotterdam: schaps Arti Sacrum: Mr. M. C.Bichon van IJsselmonde. G. de Meijer. Ivlr. N. J. A. C. Hoffmann. j G. van Vollenhoven. M. W. Reepmaker, j w. Bicker Top, Secretaris, N N. EDERLANDE Lf.yden den 17 November. Het Handelsblad deelt eenen brief uit 's Gravenhage mede, waarin ge zegd wordt, dat er nieuwe instructien aan den heer Dedel zullen gezon den worden, en de voorstellen omtrent Luxeaihurgsieebts korten tijd geleden, aan de Duitsche Bondsvergadering gedaan znn. Men meende in denzelven, dat de cor.feren ien niet eer zouden hervat worden, dan nadat de acien van toetreding der Bondsvergadering en van de agnaten van het Huis van Nassau officieel zouden bekend zijn. Nog wordt door dn blad vermeld: Naar wij vernemenwordt 7. K. H. de Piins van Oranje heden nu het leger in de Residentie veiwacht, en zoude Z. K- H. tot na de viering van het verjaarfeest van Hare Maj., onze hooggeachte Koningin, in 's Haee verblijven. Ook zoude, naar men ver der zegt. Z. K. H. de Prins Frederik oer Nederlanden, benevens Hoogst. deszelfs Gemalin, kort na het vieren van dezen heugelbken dag. naar Ber lijn vertrekken, alwaar H. K. H. de Prinses eenigen tijd za! vertoeven. Er liep een gerucht, volgens hetwelk de onderhandelingen re Zonho ven tusschen de Nederlandsche en Belgische Kommissarissea tot een ge, wensebt einde zonden gebragt zijn." Naar men verneemt zou het gouvernement ernstig bedacht wezen om het Instituut voor de Zeevaartkunde, thans te Medenblik gevestigd, van daar te verleggen, uit hoofde de ondervinding dagelijks leert, dat het lucht gestel aldaar minder gunstig is voor dezulken, 01e niet in dat oord tehnis behooren ook meent men, dat voornoemd Instituut naar Muiden zal wor den verlegd. Uit Utrecht wordt van den nden gemeld: Heden had alhier de te voren aangekondigde plegcigheid 10 hot groot Auditorium dezer Hoogescliool plaatsvan welke ons door een der genoodigden hec volgende verslag is toegezonden. j Nadat, op Vrijdag en Zaturdag den 8iien en pien November de gele genheid geopend was geweest, om de uittegevene eere - wapenen te be- zigtigen en dezelve, zoo wei om de kostbaarheid als smaakvolle bewer king, de algemeer.e bewondering hadden gaande gemaakt, zoodat ieder gaarne regtmatige hulde deed aan het kunst-talent van den reeds met roem bekenden vervaardiger, den heer Verschuur, van Amuerdsm, was de dag vau heden, zijnde de dag, waarop de koinpagn.e, vóór drie jaren, hare Akademie-stad verliet, bestemd, om de plegnge uitreiking dier wapenen te doen, ter weiker bijwoning niet alleen Heeren Curatoren en Professo- icu, maar ook de aanzienlijke, zoo burgerlijke als militaire autoriteiten,

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1