A*- 18331 LEYDSC HE 0% './M If ^g® COUR A N T, roE N S D 4 G nR.' 124. OfiiV 16 OCTOBER. NOTIFICATIE. Oproeping der Verlofgangers voor de NATIONALE MILITIE, VRIJWILLIGERS en SCHUTTERS, tot het bywonen der inspectie. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, gezien hebbende het besluit van den Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, van den 5 October jl.(Provinciaalblad N°. 118), roepen bij deze «>p alle de zich binnen deze Stad bevindende Miliciens, Vrijwilligers en Schatters, die .met onbepaald verlof van hunne KorpseD verwijderd zijn, (en dienvol gens niet diegenen; welke zich voor eenen bepaaiden tijd in hunne haard steden bevinden), om te compareren op Maandag, den 2 1 October 1835, 's morgens ten 10 ure, in den Doelenten einde door den Heer Plaatselijken Kommandant te worden ge nspecteerdvoorzien van de Wapening, het Ledergoedmitsgaders de groote en kleine Équipement-stukken, welke zij van het Korps, met verlot gaande, hebben medegenomen; terwijl degenen, die daarin nalatig mogten blijven, ten strengste zullen worden gestraft. En informeren Burgemeester en Wethouders wijders den belanghebben den dat geen der Verlofgangers, hoegenaamd, van deze inspectie kan terng blijven, dan alleen de zoodanrgendie ingevolge Z. M, besluit, van den 12. September, jl. N'. 120, zich ter Zeevaart bevinden, of door ziekte bulten staat ztjh zich naar de plaats derzelve te begeven in welk laatste geval van wege dezelve eene schriftelijke geneeskundige verklaring, vóór den aanvang der inspectieter Secretarie dezer Stad zai behooren te wor. I den overgelegd. Vermanende wijders alle Verlofgangers, door eene getrouwe opkomst, stipteiyk aan deze oproeping te voldoen, en zich alzoo voor de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid zouden ontstaan, te vrijwareD, Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethou- ders der Stad Leyden, op den 14 October 1833. j. g. de M e y. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den 15 October. Men meldt uit Utrecht den 12 October: Wij hebben het genoe gen te knnnen berigt geven, dat de Cholera, welke sedert den 8 Joiij jl. te dezer stede geheerscht heeft, geheel heeft opgebonden. Sedert eenige dagen hebben zich geene nieuwe gevallen vertoond, en is er ook niemand alhier meer aan die ziekte in behandeling," In de Staats-Courant van gisteren lezen wijIn ons nommer van den 6 Maart dezes jaars is vermeld geworden: dat de loterij<en behoeve der weduwen en weezen der gesneuvelde krijgslieden en zeelieden op de citadel van Antwerpen en de vloot, door welwillendheid van H. K. K. H. Mevronw de Prinses van Oranje daargesteid, bestaande in voorwerpen van vrouwen.handwerkenschilderijen, teekeningen en andere kunstlief hebbe- rijen, door de Ingezetenen der voornaamste steden van het Vaderland ver vaardigd, de aanzienlijke som van ƒ4000 had opgebragt, en dat die som tot nadere beschikking aan Zijne Exc. den Minister van binneniaBdsche zaken, van wege H. K. K. H. was ter hand gesteld." Aan de edele menschenvriendendie, tot de daarstelling van opgemelde loterij hebben medegewerkt, zal het gewis aangenaam zijn, alsnu te verne men dat uit opgemeld fonds van 4000, ten behoeve van betrekkingen, nagelaten door. ten gevolge van bovengenoemde gebeurtenis, gesneuvelde, of aai bekomen wonden overleden, militairen en schepelingen, bereids is beschikt voor eene som van 3,050, welke gelden, ingevolge de bevelen van H. K. K. H. zoodanig worden aangewend, dat daarmede zoo veel mogelijk een blijvend nut gesticht wordt, door die betrekkingen in staat te stellen tot het bij de hand nemen van eenig klein bedrijf, door de kin. deren van de gesneuvelden eene behoorlijke opleiding te doen geven en diergelijke." Uit Groningen wordt den 10 October gemeld: Heden werd al hier de gewoDe jaarlpsche verwisseling van het Rectoraat der Hoogeschool gevierd. De aftredende Rector-Magnificnsde Hoogleeraar J Ten Brink hield bij deze gelegenheid eene redevoering over hetgene de Hoogeschool in het verkopen jaar bedroevends en verblijdends was voorgekomen. Tot het treurige behoorde bovenal het smartelijk afsterven van den Hoogleeraar G. de Hal, aan wiena verdiensten eene waardige hulde werd toegebragt. Tot het verblijdende inzonderheid de aanwinst van het uitmuntend kabinet van den heer de Riemerhetwelk, door 's Konings milddadigheid aan deze Hoo geschool geschonken, de studie der Anatomie en Physiologie uitnemend kan bevorderen. Voorta werd aan den heer G. Everts, P. Pz., J. U. Cand. aan de Leidsche Hoogeschool, 'voor de beantwoording der regisgeleerde prijsvraageene medaille uitgereikt. En eindelijk na het voorlezen der nieuwe prijsvragen, tot Rector-Magnificus voor het volgende jaar nitge. roepen de beer J. F. van Oordt, J. Wz" Wij deelen hiernevens de opgaaf mede van den ouderdom van de meeste Vorsten in Europa, dezelve is naar volgorde van jaren: Karei Jan, Koning van Zweden69 jaren. Willem IV, Koning van Groot. Brltannie, 69. Gregoriüs XVI, Paus, 68. Frans I, Keizer van Oostenrijk 66. Frederik IV, Koning van Denemarken, 66. Frederik Willem, Koning vanPruissen, 63. Hilltm, Koning der Nederlanden, 61. Lodewyk Philips Koning der Franschen, 60. Willem, Koning van Wnrtemberg, 52. Mah- tnoud II, Keizer van Tnrkye, 48. Lodewyk, Koning van Beyeren47, Leopold, door de Belgen tot Koning verkozen, 42. Nikolaas, Keizer van Rusland, 37. Karei Albert, Koning van Sardinië, 35. Ferdinand II, Ko ring van SnSHie, 32. Maria, Koningin van Portugal, 14; en Maria Isa. bclla Louisa, Koningin van Spanje, 3 jaren. De Belgische Moniteur zegt: Onderscheidene dagbladen hebben gemeld, dat een hoofd-officier der genie, onlangs als commissaris de on derhandelingen te Zonhoven bijgewoond hebbende, naar het Limbargsclie was vertrokken, met oogmerk tot het hervatten dier onderhandelingen openingen te doen. Wij zijn gemagtigd te verklarendat de reis van dien hoofd-officier naar Hasselt geenerlei politieke strekking heeft, en dat bij alleenlijk naar die vesting is geroepen voor zaken die de directie betreffen roet welke hij is beiast." De zoogenaamde Provinciale Staten van Luxemburg, die te Arlon zitting houdenhebben, bij hunae iaats.e bijeenkomst, op de gemeentelij ie begrootingen alle posten van uitgaaf voor de bezolcitng der Pastoors en den opbouw of de herstelling van R. kerken geschrapt, zich bij deze weigering grondende op het 15de artikel der nieuwe Belgische grondwet, volgens hetwelk niem»nd aldaar gedwongen kan worden, om op de eene of andeie wijze tot de plegtighedeD eener eeredienst, of tot de inachtneming der daarvoor vastgestelde dagen mede te werken concourir'De Luiksche Courier gispt deze handelwijze der Luxemburgsche Staten ten hevigste, en zegt, dat, indien zulk eeoe gedwongene uitlegging der Belgische grond wet ingang megt vinden, die grondwet het land ondereen oneindig ondra gelijker juk, dan rist der vorige regeriDg, zou hebben gebragt. De Belgische liberale revolutionairen verkondigen, met eenigen ophef, dat zekere abt Prindts eerlang te Brosse] in het openbaar lessen zal geven over de hoogere bedoelingen van het Katholicismusen voorspellen uit dezef omstandigheidzoowel als nit de onderneming van den abt He/zen, dat het liberalismus in Belgie grond zal winnen. De bladen van de partij der geestelijkheid voeren thans een zeer hoogen toon tegen hunne voor malige bondgenootendoch thans zeer bittere vijanden. 's Gravenhage den 14 October. Door Z. M. den Koning is aan jonk heer G. C. Clifford, ad interim beiast met het departement voor de natio. nale nijverheid en de kolonieD, een eervol ontslag uit gemelde betrekking verleend; zijnde voorts gemelde heer door Zijne Maj. tot minister van siaat en lid van de Eerste kamer der Staren-Generaal benoemd. Ook heeft Zijne Maj. tot lid dier kamer benoemd den Generaal der Infanterie en Gou verneur der Residentie, Graaf van Limburg Stirum. De administratie der nationale nijverheid zal met het ministerie van bnuenlandsche zaken veree- nigd worden, terwijl dat der koloniën op zich zeiven zal blijven bestaan alles aanvang zullende nemeD met 1 January aanstaande. Partic. Corresp. 's Gravenhage den 14 October. In de aanstaande gewoDe zitting van de Staten-Generaalwelke, overeenkomstig de grond wetop aanstaanden Maandag, zal geopend worden, zullen, naar men ver. neemt, op nienw de ontwerpen van wet, omtrent den accijns op de brand stoffen alsmede een ontwerp omtrent de grondbelasting, worden voorge dragen. De Tweede Kamer zal voor deze gewone zitting bijna nit dezelfde leden als de vorige kamer bestaan daar alle de in dit jaar afgetreden leden ge noegzaam ingekozen zijn. Voor twee leden, welke iotusscben overleden zijn, hebben nieuwe verkiezingen plaats gehad; zijnde in plaatse van wijlen de heeren van Foreest en v<a» Randwykde heeren F. C. W. Druyversteyn en Jonkheer W. L. F. C. van Rappard benoemdterwijl in plaats van Jonkheer G. G. Clifford, welke verzocht heeft niet weder ingekozen te wor den de heer D. Hooft Jz, benoemd is. Tot dus verre behoorden de Schutters die in het genot van een door loopend twee maandelijks verlof waren gesteld, ouder overlegging vaneen tot staving hunner positie strekkend certifikaat van het plaatselijk bestuur hunner woonplaats, door tBsschenkomst der gouverneurs, verlenging van het verleende verlof bij het departement van oorlog aan te vragen. Daar deze maatregel dikwerf veroorzaakt heeft, dat de aanvragen tot verlof-verlenging, eerst by het departement van oorlog en vervolgens bij de chets der korpsen werden ontvangen na dat het verleende verlof reeds was geèxspireerd waardoor sommige der bedoelde schuttersmeestal bui ten hunne schuld, als deserteurs zijn afgevoerd, hetgeen echter naderhand is hersteld gewordenzoo heeft het departement van oorlogom deze zwarigheid weg te nemen, en de manschappen meer in betrekking te hou den met de chefs der respectieve korpsen, het doelmatiger geoordeeld, dat voortaan de met een doorloopend twee maandelyks-verlof gezonden Schutters, met overlegging der bewuste verklaring van het plaatselijk oe- stuur, en ten minsten veertien dagen vóór de exspiratie van het loopende verlof, zich, ter bekoming van verlenging, telken twee maanden, onmid- delijk aan den chef van het korps zouden adresseren en is aan ook dien overeenkomstig door gedacht departement het noodige verrigtten einde zonder verdere autorisatiede verlengde prolongatie van verlof worne toegestaan. Breda den 14 October. Uit de omstreken van 's Heriogenbosch wordt ons gemeld dat bij gelegenheid der overplaatsing bij het flark-baraillon der 2de afdeeling infanterie, in Mei jl., van den heer majoor J J. G. G. D. Herrtoenmalig kommandant van het 2de bataillon der i«te afdeeling Znid- Hollaodsche schutterij, bet korps officieren en onder-officieren van dit ba taillon besloten heeftzoo uit achting voor de onvermoeide zorgen en aan den dag gelegde taleoten vait dezen hunnen chef, als tot een vriendschappelijk aandenken en bewijs van verknochtheid, denzelven eenen eeredegen aan te bieden. De overgave van dezen degen, zijnde een zeer fraai bewerkt stuk uit de werkplaats van de heeren Bennewitz et Zoen te Amsterdammet gotad gevest en zilveren schede, en voorts met den naam van het bataillon, terwijl op de kling staat, dat dezelve uit achting en erkentenis door offi cieren en onder-officieren den majoor vereerd washad op eene piegrige wijze op den 3den dezer, na afloop van een inisierrijk diner, in het kan- tonnement Aarle.Rixtei plaats, bij welke gelegenheid door de heeren ka piteins Millioen en Bremmerdie, als commissarissen, met de overgave belast waren, voor de omstandigheid zeer toepasselijke aanspraken aan den majoor weraen gedaan die denzelven in eene toespraak met evenveel ge voel als hartelijkheid beantwoordde. A'gemeene tevredenheid, vaderland- scbe toastenbegeleid door bet uitmuntend hoornmuzi.k vaD opgemeld flank-bataillon droegen met weinig bjj tot opluistering vau het vreugdefeest. T U R K Y E. Volgens berigten nit Korfowaarvan echter geene dagteekening wordt opgegeven, strekte de opstand io Albanië zich meer en meer uit, en werd de toestand der Turksche overheden aldaar steeds hagcheiijker. De Stad. houder van Janina, Emir-Pacha, was aaD het boofd van een talryk korps troepen uit genoemde stad tegen de muitelingen opgerukt, en had hen aangetast, doch was te midden van het gevecht door twee legitnenten ge regelde troepen verlaten geworden, die met vier stukken geschut naar den vijand overliepen. De Pacha had dienvolgens naar Janina moeten terug, trekken, tegen welke stad de opstandelingen alsnu in aantogt waren, Berigten nit Bosnië van het laatst van September houden indat ook daar, ten gevolge van den opstand in Albanië, groote gisting heersphte en dat men er eene nieuwe uitbarsting te gemoet zag.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1