Art, 7. Burgemeesteren in het vorig artikel bedoeld, nit te noodden nm van den afloop der inspe.ctie aan hem Staarsraad, Gouverneur, verslag te doen, en bij die gelegenheid alle zoodanige bijzonderheden mede te des» len als ben daartoe belangrijk genoeg mogten coescbijnen. En zal deze dispositie, door middel van het provinciaal bladworden gezonden aan de Burgerneesteren en Wethouderen der steden en ae Btir- gemeesteren en Assessoren der gemeencen ten platten land toe informatie en ten einde voor de ualeving van de daarin vervatte voorschriften istipielijk te zorgen. Gedaan te 's Gravenhageden 5den October 1833. De StaatsraadGouverneur voornoemd geteekendj Van der Duyn. Voor kopij conform De Griffier der Staten van Holland D. t, z, G a N s w y k g. NEDERLANDEN. Leyden den 13 October. De Staats-eourant vermeldende, dat Haarlem in het bezie is gekomen van zeldzaamheden betrekkelijk den eersten uitvinder der boekdrukkunst, voegt er nog uit die stad bij Z, M. de Koning heeft door eene aanzienlijke bijdrage de stedelijke regering in dezen ondersteunden de heeren directeuren van de stichting van Teyler hebben ook ditmaal weder op de loffelijkste wijze het hunne bijgedragen, ten einde de id deze stad reeds zeer belangrijke verzameling van de eerstelingen der boekdrukkunst met de thans daarbij gekomese zeld zaamheden en bescheiden te verrijken." De Haarlemsehe Courant deelt een berigt uit 's Gravenbage mede van den volgenden inhoud: Men beklaagt zich, en met reden, dat, terwijl de te Londen tot het regelen der Belgische aangelegenheden ver- eenigde partijen te zameu waren overeengekomenom de onderhandelingen geheim te houdende Belgische regering deze voorwaarde heeft geschonden met het bekend maken van de nota harer gevolmagtigden van den aSsten September. Men meenr, dat er eene gewigtige reden moe: hebben bestaan voor het plegen van eene dergelijke trouweloosheid, en men kan geene andere daarvoor uitdenken, dan de zucht, om het daarvoor te doen bon den dat de verhindering van het sluiten van een eind.verdrag alleen moet worden toegeschreven aan het bestuur der Nederlandenmet geen ander oogmerk, dan om ten onzent tweedragt te zaaijenen die eenstemmigheid te brekendoor welke alleen de vijandige oogmerkenwelke men tegen dezen Staat koestert, kunnen worden verijdeld." Vervolgens over de onredelijkheid van de Belgische gevolmagtigden sprekende, wordt de volgende merkwaardige redenering er bij gevoegd: Trouwens het kabinet van 's Gravenhage heeft te veel blijken gegeven van zijne zucht, om aan het volk, welks belangen het voorstaat, den vrede te hergeven dan dat men deszelfs inzigten ter goeder trouw in twijfel zoude kunnen trekken, In den begiDne is de conferentie bijeengekomenop het verlangen des Konings, om mede te werken tot het stuiten van den opstand in het Koningrijk der Nederlandenen desniettegenstaande heeft menin stede van den vorigen stand der zaken te herstellenbij annexe A van net lade protocol, de grondslagen gesteld van eene scheiding tusschen Belgie en Holland. Deze grondslagen zijn niettemin door het Nederlandsch be wind aangenomen. Dit aangenomen vergelijk is naderhand door de con ferentie weder verbroken door het tractaat der 24. artikelen. Ofschoon dit tractaat veel bezwaarlijker was voor Hollandheeft men evenwel getracht de conferentie op dien grond te volgen, en het, dank zij de matiging des KoniDgs, zoo verre gebragt, dat het tijdpunt tot het sluiten vaneen verdrag nabij scheen te zijn, doch juist op dat tijdstip, even als na bet aannemen van de annexe A gaf men te Londen eenen nieuwen keer aan de onder handelingen door de voordragt van het bekende thema van den kant van het Engelsche kabinetwaarbij de inhoud der 24 artikelen nog veel bezwa render werd gemaaktten aanzien van Ond.Nederland. Het verwerpen van dit thema onvermijdelijk zijnde, trachtte het kabinec van Berlijn, in ver band met Oostenrijk eD Rusland, de onderhandelingen te herstellen, door middel van een nieuw ontwerp, hetwelk, behoudens eenige geringe wijzi gingen door Nederland werd aangenomen e n toen onze gevolmagtigden verklaarde op dien grond binnen 24 uren te willen sluiten, veranderde het kabinet van Engeland ten vierden male den staat der onderhandelingom redenenwelke door den minister Verstolk sedert op de overtnigendste wijze zijn wederlegd. Driemalen heeft Nederland een nieuwen grondslag der onderhandelingen, telken reize in zijn nadeelaangenomendriemalen heeft het zich gereed getoond, om te sluiten, en driemalen heeft Engeland dit geweigerd, en nieuwe grondslagen voorgestelden toen Nederland zich ten vierden male gereed verklaarde, om onmiddeltjk een tractaat, het werk der drie Megendhcdente teekenenhebben Frankrijk en Engeland met kanonschoten en embargo geantwoord. En nu durft men in het aangezigt der wereldde stijfhoofdigheid van het kabinet van *s Gravenhage aankla gen, en daarbij terwijl het door eene trouweloosheid onzer tegenstan ders openbaar wordt, dat de Koning der Nederlanden aan Oud-Nederland wil afstaan datgenehetwelk hem persoonlijk ais eene schadevergoeding werd aangebodenin een staatkundig betoog bewerendat Holland eeumeal de gevolgen van de staatkunde van zijn kabinet bitter zal betreurenDe tjjd zal eerlang zoo veel boosheid regt doen wedervaren." Uit Zeeland wordt gemelddat een 'aantal Antwerpsche kooplieden langzamerhand hunne eigendommen en kantoren naar Holland overbrengen. Uit Belgie schrijft mendat in het leger eeilc groote verandering is voorgevallen, daarvan ieder regiment elk die wilde, verlof heeft beitomen, Belgie te verlaten, en voor Donna Maria dienst te nemen. Veie manschep pen hebben dat verlof dan ook aangenomen onder andere van het 12de regi. menthetgeen algemeen bekend is door het wegloopen der soldaten. Ook verscheidene officieren hebben zich voor Portugal aangemeld meestal vreem. delingen. De stoomboot Duke of Weliigton en de paketboot Dortbeide gisteren te Ostende aangekomen, zullen dezen namiddag 250 en 260 man aan boord nemen die voor de dienst van Don Pedro zijn aangeworven. Zü zullen deze manschappen naar een schip overbrengen hetwelk in Duins op hen wachten men vleit zich dat de Duke of Wellington reeds mor gen hier terug zal kunnen zijnom het nog overige gedeelte van bet batail. lon hetwelk in het geheel nagenoeg 500 man sterk is, aan boord te nemen. De Messagen de Gaud laat zich over de nota door Goblet medegedeeld dus uit: Dit stuk [de nota van Goblet en van de Wejer,] bewijst dat de Koning der Nederlanden gevorderd heeft datvóór alles, de artikelen 3 en 5 uit het Traktaat van 15 November zouden worden weggelaten. Zie hier nu die artikelen Art. 3. Z. M. de Koning der Nederlanden Groot-Hertog van Luxem burg zal, voor de in het vorig artikel gedane afstanden, eene schadever goeding van grondgebied in de provincie Limburg ontvangen. Art. 5. Z. M. de Koning der Nederlanden Groot-Hertog van Luxem burg zal zich met de Duusche Bonds-Vergadering en met de agnaten van het Huis van Nassau verstaan met opzigt tot de schikkingen die door de gezegde artikelen zonden kunneu worden noodzakelijk (gemaakthetzij met de voornoemde agnaten van het Huis vau Nassau, hetzy met de Duitsche Bonds-Vergadering." Het is blijkbaar, dat de uitwerping van art. 3 de vernietiging der Id art. 2 vervatte bepaling met zich voert; en, dat met het doorstrijken van art. 5 tevens art. 4 woidt weggevaagd, welk laatstgemelde de zoogenoemde schadevergoedingen betreft die, in het Limburgrche, vosr den afstand van half Luxemburg zouden worded toegestaan. Uit die eischen van Koning Willem vloeit voortdat hij niet verkiest in het minste af te staan van zijn regt op de provincie Luxemburg in haar geheeldat hij van de hem in Limburg voorgestelde schadevergoeding niets weten wi! eene schadevergoedingdie eigenlijk niets dan eene spotternjj iswijl men hem met zfin eigen goed zonde willen schadeloos stellenen eindelijk dat Z. M. de Koning der Nederlanden door Luxemburg in des. zelfs geheel te eischenhetwelk hij buitendien verzekerd is van te zuilen terug bekomenzich houden wil aan de orakel-taal van meester Lcbeau die geprofeteerd heeft, dat zonder Luxemburg Z. M. Leopold geene zes maanden zal regeren. Waarschijnlijk is het om deze reden dat de kwestie der soevereiniteit van Koning Willem over Belgie niet in de Conferencie is te berde ge. bragt. Die Monarch heeft deze kwestie in de gegevene omstandigheden overbodig geaclu; hij heeft zich te vreden gesteld met de deswegeni ooor deo minister der kabaal gegevene verzekering. Er schijnt eene beweging in het Belgisch leger naar den kant van Maastricht te zijnde officieren hadden bevel ontvangenzich naar Dunne onderscheidene korpsen te begeven. Men meende uat het garnizoen van Maastricht tegen den wil van de Belgische overheden zou verwisseld wor. den. Ook verspreide mendat er ouder die bezetting onlusten wareD uit. gebroken. Te Antwerpen zijn door het graauw weder ongeregeldheden gepleegd, en bij bekende Orangisten glazen ingeworpende militaire magt heett de order hersteld. Men zegt, dat die stad een zwaar garnizoen zal ootvangen. De rust is den volgenden dag op nieuw door het gemeen gestoord geworden, Ook te Namen waren onlnsten voorgevallen. Het gemeen had het tegen den Bisschop gemunt^ *s Gravenhage den 10 October. Gisteren middag ten half vijf is alhier aangekomen, en in het hotel de Bellevue afgestapt, de Prins Felix von Schwartzenbergmajoor in dienst van Z. M. den Keizer vaD Oostenrijk, laatstelijk komende van Berlijnen belast met eene buitengewone zending bij Z. M. den Koning. Deze Prins is een bloedverwant van deo Vorst van dien naam, wiens aankomst wjj vroeger gemeld hebben, en die zich thans te Londen bevindt. De Prins von Schwarzenberg heeft Donderdag zijne dépêches aan deo baron van Zuylen van Nyevelt overhandigd, Vrijdag is na eeneu kabinets. raadde Prins aan Z. M. teB hove voorgesteld geworden. Het Journal de la Hayc berigtdat er aan de Kaap de Goede Hoop ernstige onlnsten zijn uitgebroken. (Handèlsbladj Breda den 10 October. Uit 's Hage wordt ons het volgende gemeidi Men spreekt steeds van belangrijke ontwerpen, zoo wel van financlelen als van wetgevenden aard, die aan de Staten-Generaal in derzelver aanstaande vergadering zullen worden aangeboden. De opening derzelve moetover. eenkomstig de bepalingen der nog bestaande grondwet, op Maandag dea nisten dezer plaats hebben. Reeds is te Amsterdam, in tegenwoordigheid van den minister van Financien, (de algemeeDe vergadering van het Amot tisatie-Syndlcaat gehouden, die in verband staat met de regeling der gelde' iijke aangelegenheden des rijks voor het volgende jaar. Ook de minister Verstolk van Soelen heeft zich voor eenige weinige dagen naar Amsterdam begeven; terwijl de minister va» Doorn insgelijks uit de residentie is vertrokken." Den <5den dezer beeft [zich te St. Anne, in Zeeuwsch Vlaanderen, onder geleide van twee Belgische marechausséesaangemeld een persoon, zich noemende prins Batiste Stanislaus Konstantyn, zeggende te zijn geweest generaal in Fransche dienst, den wensch te kennen gegeven henbendeom zich naar den Haag te mogen begeven, ten einde er Z. M. te spreken. Llaar het eenter bleek, uit een papier waarvan die persoon voorzien was, dat hij in Brugge, wegens vagebondage, 24 uren had vastgezeten, en vroe ger in Frankrijk even gelijk vonnis had ondergaan, is hjj Diet toegelaten, maar van de grenzen afgewezen geworden. T U R K Y E. Konstantinopel den 13 September. [Uit deze stad wordt gemeld, dat het toen aldaar volmaakt mstig was. Den 27 Augustus hadden de Britsche en Fransche gezanten nota's aan de Porte overhandigd, waarin zij ver klaarden dat het den 10 Julij tusschen Rusland en de Porte geslotene trac. taat door honne hoven niet als geldig konde worden beschouwd de be. rigtgever meende echter, dat de Porte op die nota's geeo acht zoude slaan ten zij dezelve door krachtdadige maatregeleo ondersteund werden. ZWITSERLAND. Bazel den iiten October. De Groote Raad van het kanton Bazel.siad beeft eene belangrijke zitting gehouden, waarin bepaald is om voor de overmagc te wijken en aan de vorderingen van den Landdag gehoor ie geven; zoodat het krijgsmateriëel uitgeleverd, en de noodige waarborg voor de betaliog van de kosten der bezetting zal gegeven worden. Hij beeft zich verder over de handelwijze des Landdags uitgelaten en dê bur. gars aangetoond, dat bet in deze oogenblikken vooral noodzakelijk waa, om zich mstig en stil te gedragen, Men zegt dat er tot bestrjjkiDg der kosten eene leening zal geopend worden. Daar het kantoo Schwyz de nieuwe staatsregeling nog niet heeft aan. genomenia den 3 October door den Landdag bepaalddat de militaire bezetting zal voortduren. DUITSCHLAND, Munchen den 5 October. De tegenwoordigheid van den graaf Augustin Capo d'ïstriaswelke na den dood van ztjnen onderen broeder een tijd lang aan de regering van Griekenland vree# had ingeboezemd, maakt hier eenige bevreemding. De graaf houdt zich bezig met de merkwaardigheden der siad te bezien, zal de October-feesten hier atwachien, en daarop zijne reis naar Italië en Corfn voortzetten. Men zegt dat de reclamatiewelke zijr.e familie aan Griekenland doeten bijna een half millioen Spaansche daalders bedraagt, tot eene der oorzaken van zijn bezoek behoort. Frankfort den 8 October. Het eiland Cyprus is het tooneel geworden van eenenalgemeenen opstand. De inwoners, vertoornd door de zwaarte der belastingenwelke de Sultan doet ligten over {de geheele uitgestrekt, beid van het gebied, om zijne heimelijke engagementen te vervullen welke hij met den autocraat van het Noorden heeft aangegaanzijn allen opge. staan. Het eiland had het aanzien van een ilagveldoveral leverde men bioedige gevechten. De troepeö van het gouvernement zijn dadelijk gesla gen geworden: nadat zij zich aan eene aangeboden overeenkomst schenen te onderwerpen, zijn zfl de inwoners, overvallen, en hebben een groot ge. deelte vermoord, onder welke zich de agent van Oostenriik bevond, en men zegt ook van Engeland. Men weet nog niet welken afloop deze zaak zal hebben. De Oostenrijksche admiraal heeft zich vervolgens op de plaats vervoegd. De Fransche consul is ontzien. GROOX.BRITANNIE, Londen den 9 October. Er zijn gisteren depeches van eenen, zoo men zegt, belangrijken aard van *s Gravenhage ontvangen, waaruit echter geene beweging van eenig gewigt in ce diplomatieke kringen ontstaan ia. Het is met waarschijnlijk, dat de Conferencie spoedig hare werkzaamheden her vatten zal. CCourier.j

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2