A°- 1833s LEYDSCHE K% 122. COURANT. -.it. r R IJ D AC DEN 11 OCTOBER. NEDERLANDEN. Leyden den 10 October. Het Journal de Frankfort bevat het volgende: Wii lezen in het nevensgaande artikel in den Hamburger Correspondent*. Volgens bijzon dere berigten nit 's Gravenhage, welke alle geloof verdienen, zegt de Gazette de IVurtembergzal, bij gelegenheid van de naderende opening van de Scaten-Generaai, eene groote meerderheid, den dringenden wensch uitbrengen, dat de vrede spoedig gesloten mogt worden, omdat de wer kelijke uitgaven van Holland, niet meer door de Natie kunnen gedragen worden."" Men herinnert zich, dat het hetzelfde blad is, hetwelk roet dezelfde verzekering, had aangekondigd, dat de Koning van Napels eene .constitutie aan zijn volk gegeven had." Wij vinden de taal van den Hamburger Correspondent een weinig ge streng, want geen dagblad is onfeilbaar, en datgeen, hetwelk het meest wanrrouwtkan nog door zijne correspondenten bedrogen worden. On- derturschen moeren wij zoo veel re meer de dwaling van de Gazette de Wur t emberg ophalen, omdat deze dwaling door eenige Parysche dagbladen ons zei ven is aangewreven. Wij kennen den Hollandschen geest genoeg en bijzonder dien van de Staren-Generaal van 's Gravenhage, om te weten dat er eensgezindheid van gevoelens en vaderlandsliefde heerschtals ook de meest volmaakte overeenstemming tusschen het ouae Nederland en zijnen eer- biedwaardigen Koning Op aanstaanden Maandag, den 14 October, zal te Amsterdam een aan vang worden gemaakt met den verkoop der Bibliotheek, nagelaten door wijlen den beer Jacobus Koningin leven lid van het Koninklijk Neder landsen Instituut, enz. Deze Bibliotheek is zeer rijk, vooral D bet vak der Nederiandfcbe geschiedenis en letterkunde. Behalve de boekwerken, waar uit dezelve bestaat, zal nog een aantal belangrijke handschriften, daartoe beboorende, worden verkocht. Met genoegen verneemt men, dat de zeld zaamheden, betrekkelijk tot, en de werken over Laurens Janszoon Koster en de geschiedenis der Boekdrukkunst, vermeld in de Catalogus op bi. 1 tot 34, van N°* toe 217, dezer dagen, bij onderhandschen verkoop, het eigendom geworden zfjn van de regering der stad Haarlem, in welke stad, als de wieg eD bakermat der Boekdrukkunst, deze zeldzaamheden, bij de overige zich aldaar bevindende, beschouwd kunnen worden op derzelver regre plaats te zijn gekomen. Bi] eene ordonnantie door den minister van binnenlandsche zaken te Brussel voorgelezen, is de tegenwoordige zittiDg der kamers gesloten. Zoo men zegt, zullen de kamers weder spoedig, in het begin of tegen November, bijeenkomen, en dat met het "oogmerk, om, door eene spoe dige afdoening der budgetten voor bet volgend jaar, de aanvraag van voor- loopige crdieten te voorkomen; iets hetgeen even wei velen voor onmo gelijk houden te vermijden. De Belgische tvdépendantna eenige aanmerkingen over de mede- •deeling door Goblet aan de Afgevaardigden gedaan, drukc zich aldus uit: Zal Kon in g Willem nu nog in zijn noodlottig stelsel van stijf hoofdigheid volharden? Zal de hem in Belgie gegeven schrikkelijke les bem dan niet tot leering verstrekken? Is hij riet beducht, dat de oppositie, wier kiem reeds bij de Staten-Generaal aanwezig is, zal toenemenen dat de vertegenwoor digers des lands, doer verdere belastingen te weigeren, de spoedige ver- effenirg zullen eiscben der geschillen, waardoor twee landen, die door de natuur tot zamenleving zijn bestemd, van elkander worden gescheiden ge bonden Wij voeden de overtuigingdat de groote meerderheid der Hoilandsche Natie innig wenschc een einde te zien aaD de geldelijke offers, welke haar zijn opgelegd ter instandhouding van eene krijgsmagc, die geheel ongeëven- redigd is aan den omvang en de hulpmiddelen des lands. Holland verlangt ook de vorige handelsbetrekkingen met ons weder aan te knoopen. Hec heropenen dier betrekkingen is noodwendiger voor dat land, dan voor ons zeiven. Bij deze binnenlandsche omstandigheden, die voor hem eene zeer moeijelijke geaardheid kunnen aannemen, moet Koning Willem nog nee verlies van die begoocheling voegen, welke tot dus verre zijn grootste steun was. Die Vor<=t was alles wachtende van de Conferentie in Bohemer; zijne draling te Lorden was berekend naar derzelver uitslag, en thans komen diezelfde Bondgenootennaar welke hij onafgebroken de oogen gekeerd hield, hem aanzeggen, niet te gedoogen, dat het door hem volgenouden wordende stelsel den vrede van Europa langer in gevaar houde. Elke daadzaak, waarvan wij getuigen tijn, werkt mece toe het duide lijk aanwijzen van de staatkundige gedragslijn, welke door de Oostelijke Mogendheden is afgepaald geworden." Een Belgisch dagblad bevat het volgende: Het Gouvernement, onderrigt dat het garnizoen van Maastricht stond verwisseld te worden, beeft eergisteren, des morgens ten 10 ure, bevel gegeven aan een batal- lon van het ïste regiment Jagers te voet en aan twee batterijen veldarcil- lerie. zich terstond naar Hasselt te begeven. Deze troepen zijn oan ook dadelijk vertrokken en moeren Zondag avond aldaar aangekomen zijn. Er zijn insgelijks bevelen gegeven aan onderscheiden andere in den omtrek liggende troepen, zich op dat punt bijeen te nekken." In Beig e is thans ook, naar hec voorbeeld van den Franschen abc Duchdteldoor den abt Hglsen eene zoogenaamde Belgische kerk gesticht. Deze heeft te Brussel in de straat Fabnques eene Katbolijke Apostoiijke keik geopend, welke hij aanstaanden Zondag zal inwijden; zullende de Mis in de Vlaamsche taal worden gelezen. Alle diensten van die kerkzui len gratis geschieden. In den Messager de Gand vindt men eenen brief van rde heeren Cover- wan en C. de Kerckhovedie wederspreken dat zij bij hunne jongste reis eenig staatkundig oogmerk hebben gehad, of met eenige staatkundige zen ding, van welken aard ook, zijn belast geweest. Die ons kennen," 2eggen zij, zullen geloof slaan aan de wederlegging, die wij den ministe- nelen Independant geven maar voor hen bij wie wij niet bekend zijn laren zij er op volgen, voegen wij hierbij, dat, indien zijwelke zich door een bevel vsn revoiutionnairen niet ontslagen achten van hunneeeden; indien zijwelke zich eenigzins de weldaden herinnerenwaarmede zij door het doorluchtig huis van Nassau zijn overladen; indien zij, welke zica nog den voorspoed herinneren, dien hun vaderland, gedu.e de oe vijftien jaren van deszeits vereeniging met Holland, genoten heeft, indien, in één Wuordde Orangistenhet noodig hadden geacht, afgevaardigden Baar *s Gravenhage te zenden, om er hunne verlangens en wenschen bloot te leggen; dan zouden wij ons vereerd hebben gevonden, wanneer men 011s zocdanigen last had opgedragen en wij zouden niet aarzelentfopeniijk daar voor uit re komen; wij kunnen niec dulden, dat men ons eene eër bewijst waarop wij geen aanspraak kunnen maken." 's Gravenhage den 9 October. Bij den stedelijken ontvanger alhier, is als liefdegift voor hec Vaderland ontvangen van de heeren vice-admu raals D, A. Haringman en M. J. Haringmande helft van derzelver peo- sioen, van den 30 October 1833 tot den 30 October 1834, ter somma van twee duizend een honderd zestig gulden De tentoonstelling van kunstwerken, door levende meesters vervaar digd, wordt nog steeds, zoowel door de bewoners dezer stad, als door vele vreemdelingen, druk bezocht. De geschiktheid van het lokaal en de goede rangschikking der stukken vinden algemeenen bijval, terwijl oe fraai heid van vele Schilderijen en Beeldhouwwerken te regc door allen worde geroemd. Naar men verzekert, heeft de zending van den Ooscenrflkschen diplo- maat, Prins von Schwarzenberg9 welke de last van den vroeger herwaarts bestemden Generaal Clamm-Martinez schijnt te hebben overgenomen, en dezer dagen alhier is aangenomen, een allezins vredelievend doel. Breda den 8 October Naar wij vernemen, zoude men voornemens zijn, om het hoofdkwartier dezen winter niet naar 's Hertogenbosch te verleg gen, maar naar onze vesting over te brengen almede wil men dat de 5de afdeehng infanterie gedurende den winter alhier in bezetting zoude komen, terwijl een gedeelte der 2de afdeeling van dat wapen het garnizoen van Maastricht zoude aflossen. RUSLAND. Petersburg den 20 September. De opgravingen van gond, platina (wie goud) en zilver in Rusland leveren steeds veel voordeel aan het rijk op. De Flatina-mijnenalwaar dat kostbaar metaal gevonden wordt, liggen meer op de Oostelijke zijde van het Uralgebergtein overstroomde lan den en wel ter diepte van drie elleD. Men beeft meerdere stukken van 18 tot 21 ponden gevonden. Goud komt meer voor op de Europesche of Westelijke zijde van den Ural; de stukken gedegen goud zijn minder zwaar dan van bet platina echter vindt men ook stukken van eenige ponden zwaarte. De zwaarste klomp goud is te Bogoslofskin het gouvernement Perm, gevonden; dezelve weegt 27 pond. Men kan rekenen, dat in dit jaar Siber'e aan edele metalen heeft opgeleverd: 1000 pod (een pud is onge- veeT 4.0 pond) zilver 200 tot 240 pud goud en no toe 130 pud platina. Als men weet, dat alle bijzondere opdelvingen van edele metalen 15 pCc. bruto aan de keizerlijke schatkist moeten opbrengen en dat vele gewigcige mijnen eigendom van de kroon zijn, alsdan kan men nagaan hoe vele voor- deelen deze metalen aan Rusland opleveren. In den Kiim heeft de heer Montandon op hec landgoed van de ge broeders Katschoni bij Karasou-bazereene steengroeve van lithographiscbe- steenen ontdekt, met welke steenen op de steendrukkerij van den heer Braun te Odessa proeven zijn genomen met crayon, de pen en de stifc, en bevonden isdat dezelve niets te wenschen overlaten. Deze steen groeve is zoo grootdat Rusland ook andere landen met die steenen kaa voorzien, ITALIË. Volgens een opgaaf van den staat van het elementair onderwijs in Lom- bardije, in hec vorige jaar, bestonden in negen provinciën, Bergamo, Brescia, ComoCremona, Lodi en CremaMantua, Mailand, Pavia en Soudrio in 2233 gemeenten 3535 openbare elementaire scholen onder welke 2336 voor jongens en 1199 voor meisjes. Van deze waren 71 groo* tere scholen, die in drie of vier klassen, en de overige 3464 kleinere, die slechcs in twee klassen verdeeld waren. Wanneer men ei de bijzondere inrig ingen en 208 Zondag - scholen mederekeude beliep hec gezamenlijk getal der elementaire scholen in de genoemde provinciën op 4479. Op de openbare scholen waren 2269 onderwijzers en 1215 onderwijzeressen. Hec getal der scholieren van het mannelijk geslacht bedroeg 112,127, 0054,640 van bet vrouwelijk geslacht. De Zondag- en bijzondere scholen er onder gerekend, genoten in hec jaar 1832, 188,879 jongens en mei jes van den leeftijd van 6 tot 12 jaren onderwijs. Het getal ook van degenendie ver- pligt zijn school te gaan, en werkelijk school komen, is ook zeer gunstig, daar b. v. dit in de provincie Cremona als 916 tot 1000 stond. Uit Faeuza wordt van den 11 September geschreven. De policie had sedert eenigen tijd berigt ontvangen, dat in eenige huizen, bijzonder op het land sekten - verzamelingen plaats vonden, waarbij ook buitenlanders zich bevonden. Den 8 September ontwaarde men dat in het landhuis van Luigi Zambellieenen beruchten revolucionnairdrie mijlen van de stad gelegen, een groot aantal oproermakers Bit Toskane aangekomen waren. Een detachement uit 12 karabimers en 20 vrijwilligers bestaande, begaf zich naar hec voornoemde landhuis, en werden van degenen die er binnen waren, met musketvuur ontvangen. De karabiniers en de vrijwilligers be antwoordden het vuur, en wonden een der opstandelingen, waarop de overigen zich overgavenen gezamenlijk met Zambelli dadelijk in de ge vangenis gevoerd werden. Men vond bij huls - onderzoeking geweren en kruid. Twee dagen te voren arresteerden de karabiniers in een landhuis 8 mijlen van de stad gelegen, zeven anderen van dat soort. Men vond bii hen gewigtige papieren, waarom ook de eigenaar van hec huis, graaf Pietro Ladeochieen woedend vijand der regering vau den Paus, gevangen is genomen. DUITSCHLAND. Uit Weenen wordt van den 28 September gemelddat H. K. H. de Hertogin van Berryover Veneue, te Triest aangenomen was, om van daar hare reis naar Praag voort te zetten. Praag den 28 September. Karei X is met de Dauphine, oen Hertog van bordeaux en Mademoiselle van zijn paleis in de nabijheid onzer Stad, in allerijl naar Triest de Hertogin van Berry te gemoec gereisd en zal naar te Triest aantreffen. Alleen de Dauphin of j odewyk XIXis aclrergebleven. De feestelijkheden van 28 September, zijn daardoor onmogelijk geworden. Van den R'nijn wo<dc van den 6 Octooer geschreven: Volgens bij zondere brieven uit Berlijn van den 2<ieu dezerwas aldaai de openbare

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1