dat het schip naar de naaste haven gerigt werd vroeg de Keizer aan den Kapitein wat hii doen zon, indien de Keizer riet aan boord was. Ik zon terugkeerenSire! antwoordde deze; en toen eerst beval Z. M. dat men eene haven zou aandoen. POLEN. Warschau den 24 September. Z. M. de Keizer is voorgisteren vroeg in gewenscbten welstand, uit Bobemen terngkeerende re Modlin aangeko menin den omstreek van welke plaats reeds de Russische troepen uic de onderscheidene gedeelten des rijk? zich verzameld hadden. De Votst Stede houder, Veldmaarschalk Paskestitschwas eenige dagen bevorens Z. M. naar Kalisch te gemoet gereisd. Eergisteren begaven zich de alhier bevindende medeleden van den Warschatier Bewind, en Staatsraad naar Modlin om den Monarch hunne hulde te gaan bewijzen. De commissie, aangesteld tot het geven van onderstand aan huipbehoe. vende Poolsche soldaten heefc openlijk bekend gemaaktdat wederom voor 53 personen die op de lijsten zich bevonden waarop 71 tot 80 opgeschre ven waren, eene som van 61,360 fl. als pensioen verleend wordt. Onder deze gepensionneerden bevinden zich de generaal der infanterie, Krasinski de generaal luitenant Zoltostskide generaal-majoors Redel eu Mrozinski en de oversten Muller en Turno. SPANJE. Madrid den 27 September. Onze stad is sedert bijna drie dagen in eene gedurige beweging. De Koning die de gewoonte had alle dagen uic te gaan om eene wandeling te doen houdt nu zijne kamer. Reeds gisteren verspreidde zich het gerucht van zijnen dood in vele gezelschappen. On- dertusschen gaat de Gazette voort met te zeggen, dat HH. MM. eene goede gezondheid genieten maar niemand laat zich misleiden en men ziet aan de verwarring van de hovelingen dat de staat van Ferdinand zeer veron'. rustend is. Het bestaan der Cholera in Spanje had zeer op den geest van den Koning en van de geheele koningljjke familie gewerkt: bij elke tijding, welke men over den voortgang der cholera ontvangt, vermeerdert de vrees in het paleis, en de moed van den Koning wordt van oogenblik tot oogenblik minder. Heigeen den Koning waarschijnlijker zieker maakt dan hij is, kom daardoor, dat zijn eerste geneesheer Af. Castellodie hem bet leven reeds meermalen gered heeftzelf ongesteld isen gisteren den Koning niet heefc kunnen bezoeken. Uit die plaats wordt van den 19 September geschreven dat de cholera voorcgaac om de gemoederen te verontrusten. Te Sivillie waieo er den nden 125 luken begraven en den I2den 117. Te Triana hadden er den nden, 88 sterfgevallen plaatst gehad, den 12 en I3den bedroeg dat getal 84. 1 Er waren met die cijdingen geene nieuwe berigten nic Portugal over. gebragc. ZWITSERLAND. Zurich den 25 September. In de zitting des Landdags van gisteren, werden de termijnen, waarop de kosten der bezetting van Bazel betaald moeten wcroen bepaald op het einde van October, November en Decem ber met bijvoeging dat voor de geregelde betaling voldoende waarborgen moesten gegeven wordenen dat de Eedgenoocschappelijke troepen de atad tot na de betaling van den laatsten termijn, zouden blijven bezetten. Intusschen werd de vraag, of er in de sterkte dier bezetting geene ver mindering zou kunnen plaats hebben, aan de commissie voor de zaken van het kanton Bazel verzonden. Voorts^ heeft te Bazel op den 25Sten dezer de raad, welke met de bepa. ling eener nieuwe kantonnale wetgeving belast is, hare werkzaamheden be. gonnen, en in de beide eerste zittingen onderscheidene artikelen van het haar voorgelegd ontwerp aangenomen. In het kanton Schwyz heeft dezelfde raad hare taak volbragten zou de nieuwe wecgeviüg op den 29s:en dezer aan de distriets-vergaderingen worden voorgelegd. DUITSCHLAND. Weenen den 04 September. Men zegt dat Keizer Nikolaaswelke voor nemens geweest was om twee divisien Russen bij Modlin in oogenschouw te nemen, dat ontwerp had laten varen, en dat Z. M. dadelijk zijne weg Baar Petersburg genomen had. Frankfort den 29 September. Naar men verneemt zal te Weenen een groot Ministerieel Congres plaats vinden, waarbij de gezamenlijke Sou. vereinen der Enropesche Staten zich door hunne gezanten zullen laten ver tegenwoordigen. Zoo men zegt, zullen op dit Congres niet slechts de Doitfche aangelegenheden maar ook die van alle andere Staten worden verhandeld en in beraadslaging genomen, Heidelberg den 28 September. Gisteren avond trok eene troep van ongeveer 30 jonge Franschen, in witte kielen gekleed, door onze stad, in de rigting van het oostelijk Duicschland hunnen togt vervolgende. Zij schijnen ook het zelfde reisplan te hebben ais die door Frankfort en andere steden zijn getrokken, namelijk Praag. Door de Dusseld. Zciturg wordt bet volgende geschrevenNaar Inid der meest geloofwaardige berigten heeft de Aziatische Cholera te Wesel de eenige plaats van het Dnsseldorfer regtsgebied, waar de ziekte zicb ge- ourende dit jaar heeft vertoondsedert den aanvang der vorige maand in liet geheel niet meer dan 37 personen aangegrepen die voor een gedeelte door der geneesheeren bemoeijingen volkomen zijn hersteld geworden. Alzoo iedere den 25den dezer maand geen nieuw ziektegeval is waargenomen en de laatstelijk zich voorgedaan hebbende lijders allen hersteld zijn mag men zich vleijen dat deze ziekte ook hier even als in het vorige jaar in andere jegeriDgs-distriktenzich niet verder verspreiden zal, en onder begunsti ging van het fraajje wederthans als geheel uicgedelgd kan worden beschouwd. In een zonderling regtsgeding is den 24 Septemberdoor het Vredegeregt te Neustad in Rhijn - Beijeren uitspraak gedaaD. Eenigen tijd geleden, loeD In genoemd gewest een aantal lieden wegens staatkundige woelingen 1 jn verzekerde bewaring werden gesteld, hadden de volksmenners ook van het medelijden, hetwelk in het lot van de betrekkingen der gevangenen Betoond weid, misbruik weten te maken, om het te doen voorkomen, als of zelfs de vrouwen daarin een groot en innig belang stelden. Zij hadden Tamelijk een veertigtal vrouwen en meisjes, uit de hoogere klassen, be. wogen, om ten bevoeve der vrouwen en kinderen van de gevangengezette vaderlanderseeue loterij van handwerken op te rigten welke vrij ■veel deelneming vond. De overheid, hierin niets anders ziende dan een nieuw middel om de gemoederen op te rnijen had de wettelijke bepalingen op het stuk der loieiijen welke ten deze niet in acht genomen waren willen handhavenen geregtelijke vervolgingen tegen de oprigsters der be doelde loterij begonnen, welke dan ook geenen voortgang had. De be. scbuldigdenten getale van 38, stonden den 24«ten te Neustadt teregt, onder den toevloed van eene ontelbare schare van nieuwsgierigenwelke dit nienwe schouwspel had uitgelokt. Na vrij langdurige pieidooijen, deed de regtbank de uitspraak, dat de daad der beschuldigden, wel is waar, tot de volgens de wet strafbare handelingen behoorde, doch dat zij in de meening verkeerd handen van tegen geen wettelijk verbod te zondigen en bovendien, zoodra zij daaromtrent anders ingelicht waren, vrijwillig hare onderneming gestaakc hadden dat zij daardoor een newijs gegeven hadden dat er aan hare zijde geen opzet bestond om tegen de wet te handelen, en dat er dus geene redenen waren om eene straf tegen haar uit te spreken. De gezamenlijke dames werden bijgevolg vrijgesproken cot groot genoegen der menigte, die zich echter geeue reekenen van goedkeu ring veroorloofde en zich over het geheel bij deze teregtzitting beter gr« droeg dan bij de [jtairiike regtsgedingen van eenen staatkundigen aard die in den laatsten tijd in Rhijn.Beijeren hebben plaats gehad. GROOT. BRITANNIE. Londen den 2 October. De MorningPost meldt dat lord Grey zijn plan tot kerkhervorming in Engeland aan den aartsbisshop van Canterbury en door msschenkomst van denzelven aan de voornaamste bisschoppen on derworpen heeft; doch dat er in dit oncwerp gedeelten voorkoaien, tegen weike de aartsbisschop verklaard heeft voornemens te zijn zich in bet Parlement te verzetten. Men gelooft dat de bill bij eene koninklijke bood schap voor de Gemeenten gebragt zal worden. De nieuw benoemde onder-Koning van Ierland, de markies ven Wel. les/ey, is op den 25sten der vorige maand te DubliB aangekomen, en heefc dadelijk zijne nienwe waardigheid aanvaard. Men heefc bij die gelegenheid opgemerkt, dat de bevolking hem niet met dezelfde geestdrift heeft ont vangen, welke hem vroeger in dezelfde betrekking te beurt viel. In Schotland worden vele Poolsche genootschappen opgerigt, In dat van Stirling, hetwelk zeer talrijk moet zijn, is dezer dagen een voorstel gedaan, strekkende, om de middelen in overweging te nemen, welke hec krachtdadigste zouden kunnen werken, ter ondersteuning van de ongeluk, kige Poolsche bannelingen. Met hetzelfde oogmerk zal het genootschap te Leith aanstaanden Maandag vergaderendar van Edimburg heeft een krach tig beroep tot dat einde ten behoeve der lijdende Polen, aan deszelfs stad. genooten gedaan, Bijzondere brieven van de hoofdstad van Portugal, van den i8den September, door een koopvaardijschip aangebragtmelden, dat hec er tot dien dag rustig was gebleven en dat er door het leger van D011 Miguel geen verdere aanval of beweging gemaakt was. Twee schepen der Koningin hadden eene stoomboot, de Lord of the Islesgenomen die zeven en twintig Fransche officieren voor het leger van den maarschalk Bourmont, benevens vele wapeneR en krijgstuig aan boord had. De boot was den i6den in den Taag opgebragt, doch volgens de laatste berigten nog niet prijs verklaard. Volgens zeggen van een scheepskapitein zou den I4den bij Lissabon een gevecht voorgevallen zijn, waarbij de Mignelisten groote verliezen geleden I hadden. Dit verdient echter nadere bevestiging. Van Oporto schrijft mendat de omstreken dier stad veel te lijden hebben van .rondzwervende benden guerillas, die alle Constitutionelen welke zij ontmoeten, mishandelen en uitplunderen. Men wijt dit aan den invloed der geestelijken, die overal wapenkreten ter gunste van Don Mi- guel aanheffen en het volk door allerlei middelen tegen Don Pedro en zijne partij opruijen. In verscheiden plaatsen heefc men priesters gezien die de wapenen opgevat hadden en de inwoners vermaanden hen ter verdedi ging van Don MiguePs zaak te volgen. Men is te Londen nog ijverig bezig met net werven van krijgsvolk voor Donna Maria. Zatnrdag zijn weder twee honderd rekruten naar Gravesend op marsch gegaan, om aldaar ingescheept te worden, en in de vorige week zijn van die haven omtrent zeven honderd man naar Lissabon op reis ge gaan. Een der w^f-officieren heeft doen aankondigen, dat hij order had om nog duizend man aan te nemen. Uit eene officiële opgave blijkt, dat de uitwijking nit Groot-Brican- nie naar de Bricsche kolomen in Amerika en andere plaatsen in de nieuwe wereld nog steeds toeneemt. In het geheele jaar 1825 beliep hec geza- menclijke aantal uitgewekenen 14,800 man waarna hetzelve jaarlijks steeds gestegen is zoodat hetzelve in 1832 reeds 103,140 personen bedragen heeft. De beroemde en In deze hoofdstad algemeen bekende rajah Ramrno- hun Roy, de eerste Hindo van eenig aanzien en belang, welke de afgoderij zijner voorvaderen verlaten cn zelfs het Nienwe Testament ten deele over gezet heeft, en ook te Caicntta, In Oost-Indie. ter vestiging van de Chris telijke godsdienst, zeer werkzaam is geweest, is Vrijdag II., te Stapelton- groveDabij Bristol gelegen aan de gevolgen van galkoortsen overleden. Men heeft tijdingen uit Caicntta tot den 25sten Mei. Er heeft den 2osten en 2isten een storm en watersnood geheersebe, van welke de vrees- selijkste beschrijvingen gegeven worden. Omstreeks Mndpoinc zijn van 4000 bewoners slechts 1,000 overgeschoten, en van deze loopeD, ten gevolge van de overstrooming door het zeewater, nog vele gevaar om van dorst te sterven. De rivier was met lijken van tnenscbenvee en wilde dieren overdekt. De Times geeft den volgende lijst van voorname hm'zen, die sedert het begin van Jan. 1830 hunne betalingen gestaakc hebben: John Palmer enC. voor 5,000,000 pondAlexander en C. voor 3,500,000Mackintosh voor 2,500,000, Colvin en C°. voor 1,000.000, al deze vier van Calcutta Shot. ton en C', van Bombay, voor 250,000, en ten gevolge dier bankeroeten in Indie, hier te Londen Fairlie en C0. voor 1,800,000, en Rickardi en Mackintoshvoor 950,000; dus gezamenlijk voor een bedrag vaD vijftiea millioenen ponden sterling. De zwaarte dezer bankeroeten was voorname, lijk te wijten aan de talrijke sommen, welke de groote bank- en agenthui. zen in Indie van bijzondere personen in handen hebben, meestal tot over making van gelden naar het vaderlandiets waartoe het bescuur der com pagnie zich niet wil verledigen. Berigten uic Jamaika melden dat de vrijstelling van den slavenatand door de planters zonder vrees of ontevredenheid werd beschouwd: en de slaven zelve zicb in dat vooruitzigt zeer goed gedroegen. F R A N K R IJ K. Parijs den 2 October. De Gazette de Francedeelc eenige nadere bij zonderheden mede, nopens het verblijf der Hertogin van Berryte Rome, waar die Vorstin gelijk men weetzeer vleijend door den Pans ontvangen is Volgens dat blad, heeft de Fransche zaakgelastigde in genoemde stad bij Z. H. eene dreigende nota ingediend, waarbij hij dezelve aanmaande, geen verblijf aan de hertogin in zijne Staten te verleenen. De kardinaal Bernetti zou daarop op eene waardige wijs geantwoord hebbenverklarende, datbijaldien de Hertogin hec plan had zich in den Kerkelijken Staat neder 'te zetten, men het pligt zon rekenen, aan H. K. H even als aan aDdere ongelukkige Vorsteneen toevlugtsoord te verleenen. Z. Eminentie zou er bijgevoegd hebben, dat H. K. H. echter niet voornemens was te Rome te blijven, maar integendeel, hare reis naar Praag zou voortzetten. De Parijsche dagbladen beginnen zich wederom meer met de Belgi. scbe kwestie te bemoeijen. De National zeide onlangsdat Belgie in de groote natie moest worden ingelijfd, dan zou Belgie in de onmiddelijke be scherming van de grooce natie staan, en alle aanmatigingen van Koning Willemhielden in eens op. Wanneer wjj een gouvernement hadden zegt hij verder „dat openlijk voor de belangen van Frankrijk dnrfde uit komen dan was die kwestie reeds lang beslist, en dat gouvernement zoude Koning Willem naar willekeur aan den regter Schelde-oever knnnen laten regerenof stel hem geheel de plaats \doen ruimen door met der tijd in 's Gravenhage te herhalen, stat hetzelve in Brussel begonnen heeft. De Gazette de France heeft altijd blijven beweren, dat Belgie, onder het bestuur der Nassaus, den ondsten tak van het geslacht der Bourbons vijandig was en ook vijandig zoude blijven; ook zij is dus voor eene vereeniging met Frankrijk, en menigmalen heefc zij de uitvoering van de. zen in Frankrijk algemeenen wensen voorspeld, ia zelfs beloofd, zoodra slechts de troon van Frankrijk door deszelfs legiltmen-KomngHendrik y, zoude bezet zijn De Quotidienne, daare»tegen, betoogt dikwerf de noodzakelijkheid eener restauratie in Belgie, gelijktijdig mee eene in Frankrijk, en heeft daarbj

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3