NEDERLANDEN. Leyden den <5 October. Met Handelsblad bevat bet navolgend uittreksel van een particulieren brief nit 's Gravenhage: De komst van den Graaf Clamtn was door de Hoven van Rusland, Oostenrijk en Pruissen aan deii Heer van Zuilen van Nyevelt aangekondigd alt met eene personele missie aan Ziine Maj. belast. Maandag morgen, zoo ik meen, is er bier tijding aangekomen, dat bij voor die opdragt be dankt heeft en dat Mi zelf ongesteld is. Die zending is nu opgedragen aan den Prins Felix von Schwarzenbergeen jeugdig diplomaat, die echter ook reeds in de diplomatische wereld gunstig bekend is. Laatstleden; Zon dag is een lid zijner familie en van zijn naam (een neef) in den Haag gearriveerd, en daaraan zijn de geruchten over de aankomst van Clamm toe te schrijven. Die Prins is echter reeds weder vertrokken, of is op het punt om naar Engeland te vertrekken. Er is op dit oogenblik een volslagen stilstard en werkeloosheid in onze zaak, en ons Ministerie zou gaarne de onderhandelingent te Londen weder aangeknoopt zien, alvorens eenige démarche bij de Bondsvergadering te doen. Men spreekt van ver. anderingen in het Ministerie, maar dat spreken is nog niet zeer bepaal delijk. De Couranten-tijding, dat Potemkin in den Haag zon zijn aange komen, is geheel grondeloos. Die Minister beviDdt zicb nog te Frank fort, en men gelooft niet, dat hij hier zal komen, daar de drie Mogend heden in den persoon van von Schwarzenberg gecombineerd zuilen spreken. Nopens Het weder vertrekken jnaar Londen van den Heer Verstolk hoort men niets," Wet. Journal de la Haje bevat het volgende s Sedert de Bnitenlandsche dagbladen zich genoodzaakt zien hunne fabel van het vertrek van Zijne Koninglijke Hoogheid na-r Münchengratz op te geven, hebben zij een nienw middel nitgevonden om de nieuwsgierigen te bevredigen. Dit mid del Is de reis van den luitenant-kolonel Omphal, adjudant des Konlngs, die men de straatwegen van Bohemen Iaat bereizen, belast met een memorie, hetwelk de dagbladschrijvers van Londen en Parijs reeds van buiten kennen alvorens de doorluchtige personaadjesvoor welke hetzelve bestemd was daarvan kennis hebben kunnen nemen. Intusschen heeft de beer Omphal 's Gravenhage geen oogenblik veriaten. Het gaat hiermede als met de aankomst te 's Hage van'eene zoogenaamde deputatie van Belgische Orangisten. Ieder spreekt er van maar niemand heeft er van gezien. Zulks verwondert ons niet. Uit Utrecht wordt geschreven: Uit Soestdijk verneemt mendat daags na den brand, welke den I7den II., bet huis van de pompenmakers Hart- smg te Soest in den asch heeft gelegd, H. K. K. H. de Prinses van Oranje zich naar de plaats van den brand heeft begeven, en na zich eeD' gerui. inen tijd met de vrouw des huizes over het ongeluk onderhouden te heb ben haar eene niet onbelangrijke somme heeft geschonken. De vrouw was over het verlies van huis en goed zeer ter neder geslagen en schreide: de omstanders zagen de bemiDde Vorstin met de bedroefde weenenhaar tevens moed insprekende en geruststellende, gelijk dan ook vele gegoede bewoners van Baarn en Soest het voorbeeld van de Prinses hebben gevolgd en alzoo deze lieden in staat gesteld, zich van dit ongeluk te herstellen. De bekende Morre, die op de citadel van Antwerpen zijn eenen arm en de andere hand verloren heeft en in Amersfoort woonachtig Isis voor eenige dagen, terwijl Z. K- H. de Prins van Oranje zich op Soestdijk bevond, op het paleis ter maaltijd genoodigd, bij welke gelegenheid de Prins en Prinses zich met hem dikwijls onderhonden hebben. Ook wordt uit die stad nog vermeld: Wij v rnemen, dat onze'stad. genoot de Luitenant Markies de Thouars, van Zijne Maj. den Koning van Pruissen, voor de bewerking van deszelfs groot Heroïsch Treurspel, Zriny of de dood voor vrijheid en Vaderland, dat aan Hoogstdenzelven was opge dragen, eene buitengewone fraaije kostbare gonden Medaille, van eene zeldzame groote eo zwaarte, met de volgende eigenhandige brief-regelen heeft ontvangen: Ik heb nwe uitmuntende dichterlijke navolging van Theodoor Kirners Treurspel Zrinj in de Nederduitsche taal, waarvan ik vroeger de opdragt had aangenomen, met bijzonder genoegen ontvangen, waarvoor ik u Hoog Geb. bij de betniging van mijnen opregten dank, nevensgaande gouden Medaille met mijn borstbeeld versierd aanbiede. Berlijn den 16 September 1833. 'Get.Frederik Wilhelm. Aan den Hoog Oei. Heer Marquis de thouars Luitenant in Koninkl, Neder/, dienst te Utrecht De Belgische Senaat te Brussel heeft den a October de algemeene beraadslagingen begonnen over het bndget der openbare schuld en der do- tatien. Door deö heer Pilain XUII ter dier gelegenheid eenige inlichtingeo omtrent onzen diplomatischen toestand gevraagd zijDde, gaf de heer Not- hembsecretaris-generaal bij het ministerie van buicenlandsche zaken, en tevens commissaris des Konings, ten antwoord: dat de Conferentie, alvo rens verder te gaan, gemeend had, aan de Hollandsche Gevolmagtigden eenige pnnten voor te leggen, van derzelver beantwoording, den voort gang der onderhandelingen afhankelijk makende. Deze poging zonder ge volg gebleven zijnde, was eene schorsing der onderhandelingen noodzake lijk geworden. Eene werkelijke ontbinding, zoo als men verondersteld bad, bestond er nier. Het gouvernement wachtte de terugkomst af van een van deszelfs gevolmagtigden, en zou, naar de mededeeling door de zen gedaan, beoordeelen, tot in hoeverre bet aan de beide kamers de om. standigste mededeelingen kon doen, zonder 's lands belang en den uitslag der verdere onderhandelingen in de waagschaal te stellen. De schorsing der onderhandelingen was derhalve de eenige nieuwe daadzaak. Deze schorsing had voor Belgie niets verontrustendszij ging de berekenin gen niet te buiteD, welke ieder der bewindsleden zich gevormd bad, bij de nltiluiting van het voorloopig traktaat van den 21 Mei. Zij liet Belgie in het statu quo, welke tegenwoordig door elk een genoegzaam gewaar deerd werden hetwelk het land tot op zeker puDt kan blijven volhouden. De heer Goblet is van LondeB te Brussel aangekomen. De Messager de Gand vermeldtdat eene commissiedie echter niet genoemd werdzich naar het tuchthuis te Gent begeven had en aan de veroordeelden die nog langer dan tien jaren in de ijzers moesten zitten had aangeboden om zicb voor de dienst van Don Pedro te laten opschrij ven: 73 van dezelven hadden het aanbod aangenomen en de stedelijke rege ring van Gent had, naar men zeide, bevel gekregen, om zoowel aan deze pesornen als aan anderen, die voor Don Pedro hadden dienst genomen, in- kwartietings-billetten af te geven, Een eer vermoedelijke aanranders van den Engelschen kolonel l.jster zijnde een jager te paard van het 3de eskadron te Mechelen in garnizoen, wiens degenpnnt men gebroken bevonden heeftis gearresteerd geworden. Den 22sten der vorige maand zijn in de gemeente Lanakennabij Maastricht, zware ongeregeldheden voorgevallen, ter oorzake van het ver plaatsen van den vicaris van het dorphetwelk de inwoners aan plaatsheb bend misverstand tusschen den vicaris en den pastoor wilden geweten heb ben. Hierover vergramd werd door de ingezetenen de pastorij bestormd, de deuren opengeschoten, en moest de pastoor zijne veiligheid in devlugt zoeken. Op het hooren der geweerschoten was eene verkenning uit Maas tricht getrokken, om naar de oorzaak onderzoek te doen. 's Gravenhage den 2 October. Bij besluit van Zijne Majesteit zijn be noemd Tot tsten luitenant bij de 2de afdeeling mobiele Zuid-Hollandsche schutterij, Pieter BaeldeTot 2den luitenant bjj de gemelde afdeeling, Martinus van Wjnoxlerge»Tor aden luitenant-kwartiermeester b(j het 2de hataillon der 2de afdeeling mobiele Vriessche schutterij06e Jelgert Schelfsma, Ook zijn door Zijne Maj, nog verscheidene benoemingen bij het krijgs wezen gedaan, als bij de afdeeling Kuraisiers N®. 1, bij de afdeeling Ku. I rassiers N°. 3, bij het regement ligte Dragonders N®. 4, bij het regement ligte Dragonders N®. 5, bij het regemeot Hnzaren N'. 6, bjj de afdeeling Kurassiers N°. 9, en bij het regement Lanciers. Men wil, dat ons bestuur nit het fonds der nationale nijverheid eene som beschikbaar zal stellen tot aankoop van onderscheidene schilderstokken op de thans in deze Residentie plaats hebbende tentoonstelling voorkomen, de, hetgeen voorzeker tot aanmoediging van de kunstenaars zal strekken, i wier stukken op dezelve prijken. Ook schijnt het, dat netbestuur steeds, bedacht ii op eene verwisseling der bezetting van Maastricht. Part. Corresp. 's Gravenhage den 5 October. Z, K. H. de Prins Veldmaarschalk is gisteren namiddag, uit het leger, in deze Residentie aangekomen, Groningen den 27 September. Heden had alhier de Iplegtige akademi- sche begrafenis plaats van wijlen den hoogleeraar ia de facolteie der regis, geleerdheid, Mr. G. de Wal. Te elf uren 's voormiddags begaven zich de heeren curatoren en professoren in koetsen van de area naar het sterfhuis en vergezelden op dezelfde wijze het lijk van daar naar de begraafplaats, buiten de Heerepoortbij welken optogt vier der heeren professoren dekens of plaatsvervangende dekens hnnner faculteiten, als sleepdragers te voet naast de lijkkoets gingen. Aan de begraafplaats droegen eenige der daar verzamelde heeren studenten het stoffelijke overschot des ontslapenen uit de lijkkoets ten grave, bij welk graf, Dadat de kist in hetzelve neder, gelaten wasde achtenswaardige grijze hoogleeraar Gratamaambtgenoot des overledenen in de regtsgeleerde faculteit, en vroeger deszelfs leer meester, eene Iflkrede hield, waarin hij de verdiensten van den gestorven' hoogleeraar met hoogen lof vermeldde, en, onder anderen, op eene zeer roerende wijze, deszelfs naaste betrekkingen aansprak. Nadat de heer Gra» tama zijne aandoenlijke taak verrigt had drukten de heeren studenten de Balblan van Doorn en Oudemande eerste in prozade andere in dicht, maat, hnnne en hunner medeleerlingen smart over het verlies niet ongepast uit, waarna, als gebruikelijk, de studenten de eerste schoppen aarde op de kist in het graf nederwierpen. Treurmnzijk en een groote toevloed van aanschouwen vermeerderden het plegtige der begrafenis en der geheele lijk» staatsie, bij welke aan iedereen' het broze des menschelijke levens aller, treffendst herinnerd werd. Gelijk het, voor het overige, der akademische jeugdbij deze laatste buide aan haren waardigen leermeesterhad goed- gedacht zich afzonderlijk naar de begraafplaats te begeven, keerde zjj af zonderlijk naar de stad terng. Breda den 3 October. Gisteren is alhier aangekomen een detachement koloniale troepen, van Harderwijk naar Vlissingen bestemd. Na hier nacht kwartier te hebben gehonden, is hetzelve heden morgen vertrokken om 'zich naar Bergen-op-Zoom te begeven en,van daar te scheep zjjne reis te vervolgen. Den 28 September is het, sedert den 11 Augustus tevoren, te Goes in bezetting gelegen hebbende detachement troepen van daar vertrokken, slechts met achterlating van 1 officier en 23 manschappen. A E G Y P T E. Een brief van Cairoin de maand van Jonlj 1.1, geschrevenen ingei voegd in de Litterarj Gazettemeldt dat Mchemed-Ali bevel gegeven heeft dat de Spaansche dollard welke 20J piasters gold voor niet meer dan tegen 15 piasters zou ontvangen worden en dat ieder die zich veroorloofde om dat stuk geld boven of beneden deze zetting (aan te nemen of uit te betalen, de neus zou afgesneden, en bovendien gedwongen worden om het door te slikken. Men zag reeds vele menschen zonder neos. De verbeteringen welke de Pacha invoerthebben slechts op het krijgswezen betrekkingde bevolking is verarmd en ongelukkig. Om sol. daten of matrozen te maken, behandelt men de ellendige Inwoners als de wilde dieren; en wanneer zij eenmaal in een regiment zijn ingelijfd, wachten zij zich wel om zich te beklagen. Eene nieowe papieren munt, welke 40 pCt. verliest, is in omloop gebragt, en meo noodzaakt iedereen om dezelve voor hare volle waarde te nemen. T U R K Y E. Konstantinopel den 4 September. Een naauwkenf|g berlgt omtrent den brand die den 30 Augustus in die stad had plaats gehad, wordt nit Londen medegedeeld. Uit dit berigt blijkt, dat omstreeks een vierde dier hoofd stad door de vlammen verteerd Is, De brand ontstond in een gebouw, de geweertabrijk genaamd, tegen over het tuighuis van Galatatoen de Muzel mannen hunne gewone gebeden verrigtten. Het tooneeel der verwoesting besloeg ten laatste eene uitgestrektheid vao drie Engelsche mijlen. Toen de vlam den top der zeven heuvels bereik', had waarop Konstantinopel gebouwd is, scheen zij tie geheele stad te zullen verteeren. Eenige hon. derde hnizen van gegoede liedenen eenige duizenden van behoeftigen zijn verbrand. Algemeen houdt men het er voor dat de ontevredenheid van het volk met de regering de oorzaak der brandstichting geweest Is. Te voren waren de Muzelmannen gewoon, dat de Sultan zich vertoonde, als er brand wasdoch sedert de uitroeiing der Janizaren Is Z. H. van die gewoonte afgestapt. RUSLAND. Petersburg den 4 September. Eenige vreemde dagbladen gaan voort om op eene onvermoeide wlis hunne gewaagde {mededeelingen van en over Polen bekend te maken. Volgens dezelven, zonden de Inwoners van dat land, ongelukkig geworden door den opstand van29 November 1830, ten prooi zijo van nieuwe vervolgingen. Wij knnneD stellige verzekeringen geven van het tegendeel. Alle maatregelendoor het gouvernement geno. men hebben niets anders ten doel dan de menigvnldige wonden welke dat land ontvangen heeft, te genezen: en Indien van den eeneD kant de bewer kers van nienwe onrusten aan de regtvaardige straf niet ontkomen, ziet men aan de andere zijde de gematigdheid van de overheden zich bij elke gelegenheid openbaren. Een Duitsch blad geeft de verzekering, dat het geen Polen waren die den Keizer hebben willen vermoordenen hierbij dringt het dat verhaal aan met de verzekering, dat een Russisch officier van de garde Semenowski genoemd, bjj gelegenheid van eene revue te Petersburgeen piatool op den Keizer zou gelost hebben, en dat hjj door zjjne kamaraden nedergezabeld was. Deze laatste bijzonderheid zon ten minsten toonenop welke wijs. een aanslag tegen bet leven van den Keizer door de meerderheid van zijne getrouwe onderdanen was opgevatmaar gelukkig dat de officiers van de Russische garde, niet noodig gehad hebben met het bloed van een verrader die bij hen behoorde, hunne wapenen, toegebelligd aan de verdediging van hunnen Monarch en van het vaderland, te bezoedelen, want er is niet een enkel woord van dat verbaal waarheid. Men verhaaltdat bij de pogiDg welke Z. M. de Keizer aanwendde om over zee tot Stettin te gaan, hij, hoewel omringd van het grootste gevaar, echter eene koelbloedigheid behield, welke verwonderlijk was. Gedrongen door alle personen die in zjjn gevolg warenom bevel te geven

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2