Koppenhagen vertrokken dê gezant van 'ons hof bij dat van Denemarken, graaf van Raczinski. Gisteren hebben de troepenwelke alhier en in den omtrek tot het houden der herfst-manoeavres verzameld zijnin tegenwoordigheid des Komngs eene groote parade gehouden, welke door het schoonste weder begunstigd geworden is. De manoeuvres der korpsen beginnen heden. U't Weenen wordt van den I3aen geschreven, dat op het daar ont. vangen berigt vso de komst des Keizers van Rusland op het kasteel München gratz, de echtgenoote van den Russische gezant zich derwaarts had begeven waaruit men wilde Opmaken, dat het verblijf der Monarchen aldaar van iangèr dunr kon zijndan men eerst vermoed had. Volgens een loopend gerucht zon ook de Koning van Beijeren op Münchengratz worden ge. wacht en er appartementen voor denzelven in gereedheid gebragt worden, Berigten nit Münchengratz houden in dat de aankomst van Z. M. de Keizer van Rusland door honderd en een kanonschoten is aangekondigd. In den schouwburg worden de schoonste opera's gegeven, waartoe het tooneelgezelschap uit Praag is ontboden. Behalve Hunne Majesteiten bevinden zich te Münchengratz een aan zienlijke hofstoet en vele hooge staats-beambten. In het gevolg van Z. M. den Keizer van Oostenrijk bevinden zich de veldtuigmeestergraaf Crene- villeals plaatsvervanger van den opperhofmeesterde opperhofmeesters gravin Lazanskjde adjndant-generaal, kolonel Appel, de directeur van het kabinet Mantinverder: de huis-, hof- en staats-kanseliervorst von Met- ternich[benevens zijne gemalin, de minister aan het Russisch.Keizerlijke hof, graaf von Ficquelmonten de Keizerlijke gezant, vrijheid Binder von Kriegelstein. Ook de opperburggraafgraaf von Chotekdie Z. K. Rus. sische Majesteit aan de grenzen verwelkomd had, is wederom te Mün chengratz aangekomen. Onder het gevolg van Z. M. den Keizer van Rus land telt men vorst W'olkonsky de adjudant-generaal graaf Benkendorf, graaf Orlojf, generaal von Adterbergde overste vorst Suvearof, vorst Menxhikojf de Keizerlijke lijfartsdoctor Arendtenz. Van de Keizerlijk Russische diplomaten bevinden zich hier: de vice-kanselier, graaf von Nesse Irodede staatsiaad in werkelijke dienstvrijheer von Silkende staatsraad baron Brunnowgraaf Chreptowicz en de legatieraad graaf Medemverder de Keizerlijke gezant aan het Oostenrijksche hof, heer Tattitchef. Tot het gevolg van Z. K, H. den Kroonprins van Prnissen behoort de overste von Griben. De Koninklijk-Pruissische zaakgelastigde te Weenenvrijheer von Broekhausenis mede in genoemde stad aangekomen. Het gevolg van HH. KK. HH. den Groot-Hertog en de Groot-Hertogin von Saksen-lVeimar be- staat nit de hofdame von Fritschden graaf von Htgthum en den overste von Beze/witz. Z. M. de Keizer van Rusland heeft den chef der iste divisie infan terieden luitenant-generaal Mander stern Ide Sr, Wladimir orde zde klasse den geheimraad Serabrakofde staatsraden in werkelijke dienst, baron Meycr.dorff en Rogoschinde Sc. Anna orde iste klasse met de Keizerlijke Iroon geschonken, Gedurende de afwezigheid van den Rnssischen vice-kanseliergraaf von IMesselrodeis, op hoog bevel, de geheimraad en senateur Rodosinikin voorloop g met de portefeuille der Buitenlandsche zaken belast. De H'elt- und Staatsbote berigt uit Beriijn van den 15 SeptemberDe reis door den Engeischen gezant bij ons hof, lord Mento onlangs naar Töplitz ondernomenheeft het vermoeden doen geboren worden dat het reisplan van dezen diplomaat zich misschien wel eenige mijlen verder uit strekt en dat bij misschien niet geheel vreemd zal blijven aan de onder handelingen te Müncbengiatz. Intusschen schijnt dit vermoeden ten hoog. sien gewaagd en op bloote onderstellingen te rosten. Waarschijnlijker is het, dat lord Mento naar Töplitz ging om zoo na mogelijk bij de plaats ce zijn, waar de Vorsten bijeenkomen, ten einde daardoor zich in staat te bevinden om aan z(jn hof eenig narigt te geven omtreDt den uitslag der ddar te maken afspraken. Evenwel ware het niet onmogelpdat lord Mento die in groote achting bij onzen Koning staat, toegelaten wierd tot de eer, om den Keizer van Rusland persoonlijk zijne opwachting ce maken. bare plaatsing proeven doen nemen. Ten gevolge daarvan is da kens 0 het boven vermelde plein gevallen. Den 21 September. Gisteren is de verantwoordelijke redacteur dei Gazette de Francede heer Aubty Foucaultvoor den regter van instruc tie verschenen, om gehoord te worden aver de beide artikels waarvoor dat blad in de vorige week tweemaal in beslag Is genomen. Omtrent liet eerste artikelzijnde een brief geweest aan Lodewyk Philips gerigt waarin aan denzelven den raad werd gegeven om de natie bjjeen te roepen en bii de aanstaande meerderjarigheid van den hertog van Bordeaux de fransche kroon aan dien jongen vorst af te staan, welke raad, behalve op het grondbeginsel der wettigheid, Gek gegrond en aanbevolen werd op het voorbeeld van den regent Philips van Orleansdie bij de meerderjarigheid van den joBgen Lodewyk XP, op deszelfs veertiende jaar het gezag aan he® had overgedragen werd door den heer Foucault voor den regter vaa instructie geantwoord, dat de Gazette, wel verre van tot haat en minach. ting aan te zetten integendeel bedoeld badin het belang van dien vont en in dat van Frankrijk, een' heilzamen raad te geven, ten einde de crisis, waarin het land sedert een halve eeuw verkeerde, eindelijk te doen ophouden, Er schijnt eene groote bedrijvigheid plaats te hebben, met opzigt tot de vermindering der armee. Zoo zijn van het 17de regimentheiwelk in Valenciennes ligt, 296 man ontslagen, en aan 850 is een verlof van 6 maanden verleend. Ook verneemt men, dat van de 24,000 paarden, die tot de atiillerie-trein behooren binnen kort 14,000 zonae verkocht worden, De Oostenrijksche zaakgelastigde, de Engelscbe minister en de Belgi. sche gezant Lehon hebben gisteren avond eene bijeenkomst gehad welke vrij lang geduurd heeft. De Belgische zaken schijnen nog- verre van det. zeiver afloop te, zijn. Den 23 September. Gisteren zijn met den telegraaf orders naar Ton. ion overgemaakt, zoo men zegt het bevel houdende, om alle gereed zijnde vaartuigen tot het overvoeren van troepen op de reede te brengenvolgens het meest algemeen gevoelen zouden dezelve naar de kosten van Italië of naar Morea bestemd zijn. Het Journal des Débats Derigtte gisteren dat het fregat la Heroine naar den Taag was gezeild; men dejkt tot het over. brengen van instruktien voor den Franschen zaakgelastigde aldaar.) Tnsschen den minister van oorlogdie meerder geldelijke toelagen voor zijn departement vraagten den minister van financien welke nit hoofde van noodzakelijke bezuinigingen, daarin met wilde toestemmen, zoude er twist zijn ontstaan. Ook zoude de heer Human eerder zijn ontslag vragendan aan de kameri eene begrooting voorleggen die een te kott zou aanduiden. De minister Thiers is na zijn terugkomst uit Londen bij zijne eerste audiëntie door den Koning op de allerminzaamste wijze ontvangen. Volgens sommigen is aan den maarschalk Clauseldie zich te Tonionse bevindthet opperbevel over de 5 devlsien van het Zuiden opgedragen. V sedi zijn kab mal See om tiet ren mo mo ve oni O Sc> zij Ks Os ee ZEE-TIJDING. Kapt. A. H. Breiland van New-Castle te Amsterdam gearriveerdheeft den 18 September op de dagwacht op 540 16' N. breedte, 2043' O. lengte van Greenwichgezien een het onderste boven drijvendzoo hij dacttc met katoen beladen Amerikaansch schip. Kapt. J. F. Michaelis, van Memel te Amsterdam gearriveerd, heeft in den ochtend van den 15 Sept. bij het Araelanderviackop 540 44'N. breedte, 5° 3' O. lengte drijvende gezien een masteioos Deensch jagc, hebbende het roer op den spiegel hangen. Het schip Maria Margaretha, Kapt, D. H. Duit, van Rostok naar Am sterdamis, volgens een brief van Tonningen van den 19 September, drie mijlen van daar gestrand, doch weder afgebragt en zwaar lek ce Tonningen terng gekomen; men was bezig met de lading, die men dacht dat niet zwaar beschadigd zoude zijn te bergen. Het Hollandsch schip Amicitia Kapt. H. J. Benesvan Memel naar ai Granville, is, volgens een brief van daar van den 14 Sept., den 8 dito op eeDe klip bij Gouville gestrand, en door het volk, hetwelk met den boot E de wal bereikte, verlaten geworden, doch spoedig daarna, bij den vloed <j en door bet omioopen van den wind naar het Noordenweder vlot ge- jj worden en daar alle zeilen bijgebleven wareaom de Zuid gezeildhet- v zelve zoude vervolgens door Visschers ontmoet es ia de baai van St. Cast, op ae kust van het Departement du Nord binnengebragt zijn. Kapt. J. R Brons, voerende het schip de Welkomstmeldt van Bordeaux van den 11 September, dat bij den Sscen dito, na eene voorspoedige reis van negen dagen, uit Tessel van Amsterdam, op de rivier van Bordeaux, in goede staat was aangekomenaan boord was alles wel. Een brandend, door het volk verlateo schip, van omstreeks 600 tonnen, in volle zeilen, is den 5 September des middernachts gezitn, twee mijlen benoorden Flores. Arrivemecten: Te Madera Kapt. P. N. Peters, van Rotterdam naar Rio di Janairo, dezelve heeft den 27 Augustus de reis voortgezet; te Suka. zaire E. F. Wieringa, van Amsterdam; te Gravesend J. Ladd, en J,Boxer, van Rotterdam, GROOT.BRITANNIE. De stoomboot Echowelke van Portugal te Londen is aangekomen heeftnoch brievennoch passagiers medegebragtwel is waar dat zij te Lissabon wachtende was om weggezonden te wordenIngeval er eenige belangrijke gebeurtenis mogt plaats hebben, doch men vermoedt, dat de met spoed aangebragte depeches van onzen gezant- betrekking hebben tot een aanzoek, om onmiddelijke hulp, en men gist, dat de 4,coo man, die te Cork vergaderd zijn het bevel zollen ontvangen om de jonge Koningin te verzeilenwelke verwacht werd nit die haven in zee te gaan. Den ijden waren de troepen der Koningin nog in het bezit van Lissabon. Ook deelt de Courier berigten van Oporto tot den iaden dezer mede, waaruit bljjkt dat er waarschönljjkheid bestaat, dat de stoomboot, welke met eene versterking van <So Fransche officieren voor het leger van Don Miguel onlangs vertrokken isin staat zoude zijn eene haven nabij de te. genwoordige stellingen van den maarschalk Bourmont te bereiken, Het schijnt dat het eskader van den admiraal Napier de handen vol heeft met bet nagaan der gebeurtenissen te Lissabon. Men houdt het thaDS voor bijna zeker, dat een ijzeren weg tnsschen Parijs en Ronaan zal worden aangelegd. Men berekent, dat de weg in drie jaren voltooid kan zijnals wanneer men in Frankrp de Engelsche nieuwsbladen binnen ao uren hebben zal. Legt men daarenboven een ijzeren weg cusschen Brighton en Londen aanbenevens eene geregelde dienst van stoombooten cusschen Brighton en Dieppe, dan kan men voor bet minst in 15 sten brieven en journalen van Parijs in Londen nebben. F R A N K R IJ K. Parijs den 20 September, De bjjeenroeping der kamers zal niet tegen den 3 November, zoo als vroeger bepaald was, maar eerst is het begin van December plaats hebben. Men spreekt van eene groote wapenschouwing, die tegen het eind der maand in het veld van Mars moet gehouden worden. De aandacht der Parijzenaars is sederr eenigen tijd bijzonder geves tigd geworden op de Aegyptische obelisk, die, zoo meo zich vleijenmag, in die hoofdstad nog voor hec einde van die jaar zat aankomen en alsdan op het plein de ia Revolution zal worden opgerigt; op dezelfde plaats, alwaar Lodewyk XP 111 een gedenkteeken voor zijnen doorluchtigen broeder die daar onder den moordbijl der omwenteling gevallen is, uieeude te stichten. De Onderkoning van Aegypte heeft, tiamelijkreeds verscheidene jaren geleden, uit erkentenis voor de diensteö hem door Frankrijk bewe- zeD, aan de regering van dat land drie der fraaiste obelisken afgestaan, welke zich nog in zijn rijk bevindente weteneene der nog te Alexan dre aanwezige zuilen die onder de benaming van de naald van Kleopatra bekend isen de beide in alle opzigten bewonderenswaardige obelisken die den ingang van den tempel van Luxor, in Opper-Aegyptenabij de bouwvallen van het alonde Thebe versieren, (Men zie daarover onder anderen van Kampen, Afrika en deszelfs bewoners III, bladz. 175 en 230.) De zwarigheden weike zich ten aanzien vau het vervoer dezer kolossale geoenkteekenen der oudheid, die eik uit één enkel stuk rozenkleurd graniet zijn vervaardigd, opdeden, zijn ten aanzien van eene der oreliskeo van Luxor nagenoeg geheel overwonnen; en de Fransche regering heeft reeds, bjj gelegenheid der Julij-feesten, door middel van het oprigten van houten cabooiAingeu dier obelisk op sommige pleinen, omtient de beste wyze van Heden overleed, tot mijne bitterste droefheid, na een kortstondig verval van krachten en bijkomende koortsen in den ouderdom van 75 en 1 half jaren, mijne geliefde Zuster, Mejutvrouw MARIA ELISABETH JANSSEN, na alvorens voorzien te zijn geweest van èe Heilige Sacramenten onzer Moeder de H. Kerk. Lejjden den 19 September 1833. J. P. JANSSEN. Stiexkende deze tot kennisgeving ass vriendeD en bekenden, zoo binnen als buiten de Stad, en verzoeke vao brieven van rouwbeklag ver schoond te blijven alzoo dat mijne droefheid vermeerdere zoude. Hartelijk betuig ik met de mijne onze dankbaarheid voor de menig vuldige blijken van welmeenende deelneming, die wij, bij het afsterven van mijne geliefde Huisvrouw, CATHALINA vanROOIJEN, ontvangen hebben. L e y d e.n JACOB de GELDER, den25 September 1833. Hoogleeraar, Bij de Wed. ANTHONYdeKLOETBR en ZOON, te Leyden, Men verlangt tegen primo November, Eene kleine geschikte WO- j NING, digt buiten eén der Stadspoorten, rot matigen Huurprijs. Franco opgaaf, onder letter B., bij P. van LEEUWEN Junior, Boekhandelaarin de St. Pieters Kerk Choonteeg te Leyden. J. WESSEL1NG en H. WESSELING, Makelaars, zullen op Maan. dag den 30 September 1833des namiddags ten half drie urete Amsterdam in de witte Zwaan, op den Nieuwendijk, presenteeren te verknopen: Eene extra mooije nieuw aangekomene partij Vuren en Greenen. Noordsche-, Narva-, Riga, Dautziger- en Zweedsche Balken, Juffers, Twaalf Ellens, Kokers, Mcmelsche- en Zweedsche üeelen, Riga Wagenschotten, Narva Sparren, en andeie HOUTWAREN. Liggende in de Binnenkant en op de Wallen. Op den 23 September 1833 is door H. vanOORDE, Boekhandelaar te Leiden, aan II. Burgemeester en 1-Pethouders der Stad Leiden ter ver taling in het Ncderduitsch vertoond E. von BYEKN, biider aus Griechenland und der Levante. Berlin, 1833.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2