A0- 18333 LEYDSCHE COURANT. !ertO( »g« t! ntreat scenes id is; id be. ;ezet, tegea iat de dag et land dfiasD, e vet. 'oor an de ft de; in sic eokeli V R JJ D A G P Tj x\ NEDERLANDEN. Leyden den ip September. De heerschende ziekte, welke, «edert den 22Sten Julfl jongstleden, zich ook in deze Siad heeft vertoondis thans geheel opgehouden. Wij mogen bet hoogst gelukkig noemendat het getal der aangetasten minder dan één vijfde gedeelte heeft bedragen van de geenen, welke daar. mede in het verleden jaar zijn bezocht geweest. DeStaats-Courant bevat het volgende berigt: De minister van bulten, 'landsche zaken, baron Ventolk van Soelen9 is gisteren avond ten half acht ure te 's Gravenhage aangekomen. Heden heeft er een langdurige kabinetsraad plaats gehad, welke door Zfine Exc. is bijgewoond. Volgens een ander geacht dagblad zou Zijne Exc. echter spoedig weder naar Londen terug keeren. Door Zijne Maj. is tot griffier bij het Hooggeregtshof alhier benoend de heer Mr. J. H* Speermancommies-griffier bij voornoemd hof, die tot dus verre de fnnctien van eersten griffier heeft waargenomen. Bij het departement voor de zaken der Hervormde keik is van den schrijver van het onder den naam van Philopatris uitgegeven stukje, geti teld P'uistregt in 1832, beschikbaar gesteld eene som van f 300, uit het provenu van deszelfs verkoop, ten behoeve der dappere verdedigers van de citadel van Antwerpen en derzelver gekwetsten, Btj eene missive van Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken wordt aap de gouverneurs der verschillende provinciën kennis gegeven, dat zich de vraag opgedaan heeft, of de plaatsvervangers bij de reserve Schutterij kunt,en worden ontslagen, wanneer de geramplaceerden zeiven begeeren in dienst te treden; waarop van de zijde van het algemeen be- stuur wordt geantwoord, dat het ontslaan van plaatsvervangers van leden der reserve Schutterij eigenlijk niet in aanmerking behoeft te komen, aan gezien de reserve Schutterij als zoodanig thans niet bijeen is, en de ge. volgen der oproeping van den eden en 3den ban buiten werking ziju ge steld; dat het vraagpunt, over het al of niet aanhoudender plaatsvervan gers, zich derhalve bepaalt tot deu plaatsvervanger en zijnen geramplaceer den, en schijnt af te hangen van de onderlinge overeenkomst, welke de zen hebben aangegaan, terwijl het intusscben buiten twijfel ligt, dat de geremplaceerden als leden der oienstdoer.de Schutterijen in persoon moeten optreden, wordende daarbij geene plaatsvervanging, ais bij nommerverwis. seling, toegelaten. Door eeuige ingezeten van 'sGravemoer, is op den uden dezer, op eene plegtige wijze, aan Covert van Beek, inwoner dier gemeente, dienende als fuselier bij de iode afdeeling infanterie, eene zilvere tabaks doos met eeue doelmatige inscriptie, ter gedachtenis van medeverdediging der citadel van Antwerpen, in December 1832, geschonken. De Bredasche courant deelt onder deszelfs letterkundige en weten, schappelijke nieuwstijdingen onder anderen het volgende mede: De ver. koping der belangrijke boekverzameling van de heer van de Pelde te Gend spoedt ten einde. Onder de bibliographi6Che zeldzaamhedenin de vorige week verkocht, heeft men bijzonder opgemerkt: Collection des proces-ver baux des Assemblees de France etc.; eene verzameling eenig in hare soort, alkomstig van den laatsten president der Fransche geestelijkheid, den kar dinaal de Lomenie de Brienne, aartsbisschop van Sens. Deze verzameling, welke van onschatbare waarde moet zijn, voor hen, die de regten en voorregten der geestelijkheid verlangen te kennenis voor de som van 830 franken gekocht door een Gendtenaar, enkel met het doel om te zorgen, dat deze verzameling niet nit elkander gaan of verloren raken zal. De centrale sectie van de kamer der Belgische afgevaardigden te Brussel, hield zich thans met bet onderzoek bezig, of de Koning, in zekere gevallen, het regt had, tot het ontbieden van de provinciale raden. Men dacht dat deze vraag ontkennend zoude beantwoorden. Het gerucht liep, dat de minister Lebeau zijne demissie als Raadsheer van het hof van Luik bad gegeven,- De Belgische bladen van heden behelzen wederom geene berlgten van veel aanbelang. Dezelve honden onder anderen breedvoerige verba, len van Leopolds reize door de provinciën Namen en Lnlk; in de hoofd, plants van eerstgemeld gewest, bevond hij zich Vrijdag II. en heeft al het merkwaardige bezigtigd. Zatnrdag ia hij naar Dinant vertrokken. De regering van Leuven is voornemens een kazerne te laten bonwen voor een geheel regiment kavallerie, welke het gouvernement beloofd zon hebben aldaar garnizoen te zullen laten houden, zoo üe kazerne aan al de vereischten voldeed. Tot bestrijking der kostenwelke op 4 i 500,000 fr. begroot werden, moest echter vooiaf eene leening geopend worden. Uit Antwerpen wordt omtrent de weder in staat van verdediging, stelling der citadel geschreven, dat men tegenwoordig arbeidt aan het we deroptrekken van den muur in de bres van het bastion van Toledo. Vele lieden vreesden intusscben, dat het jaargetijde reeds te ver gevorderd was voor het ondernemen van dergelijke constrnccien. Het binnengedeelte van de citadel is tegenwoordig nagenoeg geheel en al opgeruimd. Alle de Inge. slagen gaten zijn gevuld en de traversen en borstwering-hellingen hersteld. Het garnizoen dat tegenwoordig in de citadel de wacht houdtis in voor- loopig opgeslagen barakken gelegerdnaardien alle verblijven tijdens bet beleg van de citadel voor het meerendeel ingestort zijnen daarna gebeel omvergehaald hebben moeten worden. De kruidmagazijnen, het hospicaal, de geblindeerde batterijen, de poternes zijn weder iu volkomen orde; de terraswerken zijn hersteld, gelijk mede de voornaamste communicatien. De bres aan de linkerzijde van de lnnecte St. Laurent is door middel van fas. cienwerk hersteld geworden; zoodat er kortom weidra geen spoor meer van het beleg zal overblijven. In het binnengedeelte van het verbrand arsenaal, [nabij de citadel, wordt ook wederom, voor een gedeelte, een der voornaamste gebonwen van die er vóór bet bombardement bestonden opgetrokken. Die gebouw is voor een magazijn van het artillerie materieel bestemd. Partic. Corresp's Gravenhage den 18 September. Sedert de maand November des vorige jaars wordt alhier, bij J, P, Beekman nligegeven een wetenschappelijk maandschriftbestaande in eene verzameling van we. tenschappelijlte onderwerpen, dte onmiddelijk dienstbaar zijn tot de behoef, ten en het genot van alle standen der maatschappij, naar de vatbaarheid ook van mingeoefenden met bebuip van een sociëteit menschenvrtenden bewerkt dooi den heer C, Soetens. Daar nu gemelde heer C.Soelens, aau T 1, vai eliog insoa nen, ■ajjer wichj 4 Stok- J. E, Hip Dant, W :hreu' 1vai nd df docb iod es Loa lading inrger op de Hen- erdan is des □beek veria- schip teron- tzelve ok de ff tking, L.INA raden, valt, t voor R» DAM op di on ;s tea rhreve erzel. ïvolge Boek ent. jw de dezer agen, taande Eene schap' aaron. hen eo ers eo irlinge ouda; len, oegsel 40, cents, erika; bied., eeraar DEN 20 SEPTEMBER het ministerie van Binnenlandsche zaken zijn verlangen te kennen beefk gegeven, dat het bedoelde tijdschrift, tot meerdere verspreiding en bekend, making van hetzelveaan alle de gemeente-besturen moge worden aanbevo len zoo beeft Z. Exc. de minister geen zwarigheid gevondenom aan het verlangen van C. Soeters te voldoen en dienvolgensde gouverneurs der provinciën verzochtde aandacht der stedelijke en gemeente-besturen in de respective provinciënop het bedoeld wetenschappelijk maandschrift te wiilen vesiigen. 's Hertogenbosch den 17 September. Men meent nog steeds, dat bet hoofdkwartier tegen den aanstaanden winter naar deze vesting zal verlegd worden ook scbflnt de lijn van verdediging in deze provincie nog verder uitgebreid te worden; het doen van opmetingen iu den omtrek dezer ves. ting bevestigd althans deze meening. Breda den 17 September. Gisteren is hier weder een Belgische deser. teur aangebragt die tot het regiment guides behoordeeü na zijn paard en equiment verkocht te hebben, zich inburger kleeding aan onze voorposten aangegeven had. Naar wij van goederhand onderrigt zijnis dit reeds de een en dertigste overlooper dier natiewelke sedert het begin dezer maand hier doorgekomen is, GRIEKENLAND. Patras den 30 Jnlij. Men verwacht hier in den loop der maand Angns. tos, Koning Othowelke zich van onze stad naar Missolonghi begeven zal. De Franschen hebben den Peloponnesus ontrnimd en het Regentschap aan zijne eigene hulpmiddelen overgelaten. Men gelooft dat hun terngtogt met dien der Rnssen uit Konstantinopel in verband staat, en ziet met leedwezen dat Griekenland, door de combinatiën der diplomatie, reeds van eenen krachtigen steun beroofd is. De inlandsche troepen, wanneer de nationale militie uitgetrokken iabeduiden niet veelen de Beijersche liggen op groote afstandenbij kompagnien verspreid. Te Naoplia schijnt men se dert de terugkomst des Regemschapseenen anderen weg ingeslagen te hebben. Hetgeen tijdens deszelfs afwezigheid door het ministerie geschied is, de berigten en ondervinding, welke hetzelve op reis verzameld heeft, bec steeds luider wordende misnoegen over bet bezetten van alle stellingen van eenig gewigt door nit Konstansinopel getrokkene en onder den naam van Phanarioten bekerde Grieken, welke algemeen gehaat zijn, en zich meestal;om Maurocordato en Trikupi geschaard hadden, ook de stemming, welke men te Nauplia opmerktedit alles kan welin verband met de on bekwaamheid van sommigen der nieuwe ministers, de zaak tot rijpheid ge. bragt hebben. Dien ten gevolge, zegt men, zoude Trikupi 2ijn ontslag genomen hebben en als gezant naar Konstantinopel gaan Keletti zonde hem als ministei van bnitenlandsche zaken vervangen. Ook Marocordato zonde zijn ontslag aangeboden hebbendoch hetzelve hem geweigerd zijn. Men Iaat over het algemeen volkomen regt wedervaren aan de oogmerken en werkzaamheid van bet Regentschap hoofdzakelijk is graaf Armansperg de mm das volks; doch Ulsagt |meu voortdurend dat het Regentschap door niemand toegelicht wordtdie met dè natie grondig bekend is. RUSLAND. Odessa den 23 Augustas. De berigten wegens den oitslag van den oogst in de omstreken van Odessa en de overige zuidelijke gewesten van Ruslandluiden allertreurigst. Ten gevolge van het gebrek aan sneenw gedurende den afgeloopen winter, en van de buitengewone droogte, die in het voorjaar en het grootste gedeelte des zomers gebeerscht hadwas de hoop op een goeden oogst geheel verijdeld. De velden waren overal verdord en men vond op dezelve niet dan ledige atioobalmen en droog gras. Dien ten gevolge was het gebrek en de duurte van het graan zoo groot dat verscheiden kooplieden haver en garst uic Konstantinopel naar Odessa voerdeD. Petersburg den 7 September. Men wacht hier zjjne M. den Keizer binnen ongeveer zes weken terug. Een berigt dat de Keizer van Rusland op zijne jongste zeereis te Reval ia aan land gegaan en van daar met rijtuig naar Petersbnrg gereisd, is onjuist geweest, doch zoo men schrijft, is Z. M. met de Ischorauit hoofde vaD den hevigen storm in een zeebogt bij Reval binner geloopen doch het vaartuig heeft aldaar den wal niet kunnen bereiken en is op nieow in zee gestoken Z. M. de Keizer is vervo gens met de boot naar Kronstadt terug gekeerd. Er heeft intusschen in Petersbnrg deswegeni eene groote ongerustheid geheerschtde inwoners begaven zich in menigte naar de kerken om al. daar God te bidden voor het bebond van bunnen geliefden monarch de Keizer zulks vernemende, heeft zich bij zijne terugkomsc aan het volk ld hec openbaar doen zien en beeft daarna zijne reis hervat. DUITSCHLAND. Weenen den 7 September. Men verneemt dat Hunne Maj. de Keizer en Keizerin reeds in volkomen welstand te Muncben-Gracz aangekomen zijn, Een handelsbrief alhier nit Bucharest ontvangenvan den 23 Augos. tus, maakt melding, dat aldaar een koerier van Konstantinopel naar Peters burg doorgereisd was, welke de tijdiDg bragt, dat er m de Turksche hoefdstad een samenzwering ontdekt, maar gelnkkig bedwongen was. Berlun den 13 September. De teiegraphische linie tusschen Berlijn en Magdenburg, is dezer dagen in werking gebragt. De eerste daarmede naar Berlijn overgezondene tjjding, was die van de behoude aankomst des Konings te Magdenburg. De te Berlijn nit Petersburg aangekomen Russische gezant aan hec Ne- derlandschen hofgraaf Potemkinis naar Dresden voortgereisd. GROOT.BRITANNIE. Londen den 14 September. De Morning post deelt twee brieven mede, welke, zoo als verzekert wordt, door eeue onpartijdige en geloofwaar dige hand zijn geschreven, waarin onder andere vootkomt: Oporto den 28sten Augustus. Zoo aanstonds ontvangen wij het berigtdat tie maarschalk Bourmotit te Torres Vedtas aangekomen isen dat hij zijne magt op den weg naar Lissabon bijeen getrokken heeft. Pilia-Elordie, zoo men zegt,4 000 man bij zich heelt, heeft al zjjne posten te Villa Franca bijeen geroepen, tot hec maken eener rugwaarcsche beweging. De divisie van Lemos is uic Alhaudra opgetrokken, hec gene bewijst dat zij mee spoed vooruitgaan, fdem

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1